• تلفن: (8 الی) 021 2642 2003 
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com
تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا و جامع ترین اطلاعات مهاجرت به استرالیا در سال 2020. برای تحصیل در استرالیا چه مدارکی نیاز داریم و برای ادامه تحصیل در استرالیا چقدر باید هزینه کنیم؟

تحصیل در کانادا

صفر تا صد تحصیل در کانادا و اخذ اقامت بعد از پایان دوره های تحصیلی. چرا تحصیل در کانادا امروزه در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است؟ چه مدارکی برای اخذ پذیرش دانشگاه های کانادا نیاز داریم 2020 ؟

تحصیل در قبرس

قبرس شمالی در سال 2020 یکی از بهترین کشورهای مناسب برای تحصیل دانشجویان ایرانی است. مزایایی همچون شهریه و هزینه زندگی مقرون به صرفه، نداشتن ویزا و عدم نیاز به مدرک زبان تحصیل در قبرس را جذاب تر می کند

تحصیل در آمریکا

آمریکا با داشتن بهترین و برترین دانشگاه های جهان در صدر لیست بهترین کشور برای تحصیل قرار گرفته است.تحصیل در آمریکا 2020 برای دانشجویان در سراسر جهان جذاب است بخصوص تحصیل در 10 دانشگاه برتر از جمله MIT، هاروارد، پرینستون و ...

تحصیل در نیوزلند

نیوزلند یک کشور کوچک درنزدیکی استرالیا میباشد که با توجه به مساحت کمی که دارد هشت دانشگاه بین المللی با رتبه زیر 500 جهانی در سال 2020 را در خود گنجانده است. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در نیوزلند در سال 2020 میپردازیم.

تحصیل در اسلوونی

اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی عضو معاهده شینگن است. این کشور از بهترین نظام های آموزشی اروپا و ارزان ترین خدمات تحصیلی در اروپا بهره مند است. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در اسلوونی 2020 را یک شرایط ایده آل میدانند.

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان که اغلب کشورهای دنیا از نظام آموزشی این کشور الگو برداری کرده اند، می تواند برای هرکسی آرزو باشد. انگلستان کشوری کوچک در غرب اروپاست اما بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا مانند دانشگاه آکسفورد را در خود جای داده است.

تحصیل در آلمان

آلمان یکی از مهمترین کشورهای اروپایی در امر مهاجرت تحصیلی است که هر ساله دانشجویان زیادی برای کسب علم و تحصیل رایگان به این کشور مهاجرت میکنند. با ما همراه باشید تا به بررسی مهاجرت تحصیلی به آلمان بپردازیم

مهاجرت تحصیلی

افراد در سراسر جهان به طور معمول کشور خود را به قصد توسعه مهارت های دانشی خود ترک می‌کنند که این امر نشان دهنده رابطه مستحکم بین مهاجرت و تحصیلات است. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی علاقه مند هستند تا تحصیلات خود را در دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور ادامه دهند. در این میان کشورهایی مانند کانادا و استرالیا بیشترین متقاضی را برای مهاجرت تحصیلی دارند. از طرف دیگر دانشگاه های معتبر نیز به خاطر سابقه درخشان دانشجویان ایرانی، مایل به پذیرش آنها هستند.

مزیت های مهاجرت تحصیلی چیست؟

1.آموزش عالی

آموزش عالی یکی از مهترین دلایلی است که افراد اقدام به مهاجرت تحصیلی می کنند و عموماً افراد جوان تر، تحصیلات خارج از کشور را در زمینه ای دنبال می کنند که در کشورشان در دسترس نبوده و یا دانشگاه هایی خارج از کشور ارائه پیشرفته تر و یا مدرک معتبرتری نسبت به کشور خودشان ارائه میدهد. در هر مقطعی که در خارج از کشور (کشورهایی مانند استرالیا و کانادا) ادامه تحصیل دهید، شرایطی برایتان محیا خواهد شد که بتوانید اقامت خود را به طور نامحدود تمدید نمایید. مهاجرت تحصیلی فرد را قادر میسازد تا علاوه بر اخذ مدرک بین المللی و معتبر، مهارت زبانی خود را تقویت کنید، زندگی در محیط جدید را تجربه کنید و با اقلیم و فرهنگ های مختلف آشنا شوید.

2.موقعیت شغلی

با اخذ ویزای تحصیلی و مجوزstudy permit  (مجوزی که در فرودگاه کشور مقصد با در دست داشتن ویزای تحصیلی به فرد تحویل داده می شود.) در بعضی از کشورها امکان فعالیت شغلی به صورت پاره وقت را خواهید داشت. برای مثال در کشور کانادا دانشجو هفته ای 20 ساعت (معمولا در روز های شنبه و یکشنبه) میتواند اموری تحت عنوان کار دانشجویی انجام دهد. از طرفی هم دانشجویان می توانند با انتخاب کالج به جای دانشگاه پس از اتمام دوره، بطور مستقیم و بدون دغدغه وارد بازار کار شوند

3. افزایش کیفیت زندگی

انسان از زمان تولد تا پایان زندگی بدنبال کشف تجربیات بهتر و جدید است تا بتواند روند زندگی خود را بهبود بخشیده و برای خود، خانواده و جامعه مفید باشد، لذا مهاجرت به یک کشور مدرن و پیشرفته باعث میشود تا فرد سطح بالاتری از کیفیت زندگی را تجربه کرده و از امکانات بروز جامعه لذت ببرد.

معایب مهاجرت تحصیلی چیست؟

1.دوری از خانواده و مسائل احساسی

ایرانیان بیشتر از هر جامعه دیگری وابسته به خانواده بوده و در مباحث مهاجرتی دوری از خانواده از جمله مسائلی است که می تواند دغدغه ای برای مهاجرت باشد. اما برای داشتن آینده بهتر و دستیابی به اهداف خود تحمل این مسئله آسان تر خواهد شد و همچنین مهاجرت تحصیلی می تواند در آینده به پیشرفت خانواده نیز بیانجامد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که فرد میتواند در ایام تعطیلات به کشور خود بازگردد.

2. پرداخت شهریه:

هزینه زندگی و تحصیل در کشور های پیشرفته و جوامع بین المللی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و ... در مقایسه با سایر کشورها به مراتب بیشتر است و سوال اینجاست که  فرد این هزینه ها را چطور باید تامین نماید؟

الف - حامی مالی : داشتن حامی مالی میتواند کمک به سزایی در تامین آسایش فرد محصل داشته باشد.

ب -  بورسیه شدن (کمک هزینه از طرف دانشگاه مقصد): با توجه به رزومه قوی فرد و نوع رشته و دانشگاه یا کالج انتخابی ,این قابلیت وجود دارد که شما بتوانید مبلغ و یا مبالغی را از دانشگاه جهت کمک هزینه دریافت نمایید.

ج - کار دانشجویی : در بعضی کشورها مانند کانادا افراد دانشجو اجازه دارند ساعاتی در هفته را بصورت پاره وقت کار کنند که این امر برای تامین مخارج زندگی دانشجویان نقش بسازیی را ایفا کند.

برای مهاجرت تحصیلی چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در ابتدا باید مواردی در خصوص متقاضی مشخص شده باشد. این موارد شامل پرسش های زیر می شود:

1. چه رشته و چه کشوری را برای مقصد در نظر دارد؟

2. آیا شرایط اقتصادی ایشان با هزینه های کشور مقصد همخوانی دارد؟

3. شرایط کلی تقاضی از نظر سن و مدارک با مقطع مدنظر تطابق دارد یا خیر؟

4. در نهایت، آیا برای رسیدن به هدف مهاجرت تحصیلی کلیه شرایط را دارا هستند یا خیر؟

یافتن مناسب ترین پاسخ ها برای سوالات احتمالی، شاید کار دشواری به نظر برسد، اما تیم اجرایی گروه مهاجرتی ادب تمام راه کارهای اساسی را به شما پیشنهاد خواهد داد، تا علاوه بر اخذ تضمینی پذیرش در هر مقطع و هر رشته ای، ویزای تحصیلی خود را نیز اخذ نموده و اقامت کوتاه مدت خود را آغاز نمایید.

پس از ارائه کامل مدارک مورد نیاز به تیم مهاجرتی ادب، در صورت مساعد بودن شرایط متقاضی بین 20 الی 30 روز پذیرش کالج یا دانشگاه مورد نظر برای متقاضی صادر میگردد. با پرداخت بخشی از شهریه که از طرف کالج یا دانشگاه مورد نظر تعیین می شود نامه نهایی برای اخذ ویزا صادر میگردد. بعد از صدور نامه نهایی با ارائه مدارک ویزا پرونده شما جهت بررسی به سفارت کشور مورد نظر ارسال خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی چیست؟

هر کشور، هر دانشگاه و هر رشته تحصیلی نیاز به مدارک متفاوتی از سوی فرد متقاضی دارند. اما مدارک متداول برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا معمولا شامل موارد زیر میباشد.

الف- مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش:

1. اصل پاسپورت

2. اصل شناسنامه و کارت ملی

3. اصل مدارک تحصیلی و ریز نمرات (دیپلم-پیش دانشگاهی-لیسانس و...)

4. اصل در صورت داشتن مدرک زبان (ایلتس-تافل-پی تی ای)

5. ارائه مدارک آکادمیک گذرانده شده با مدرک معتبر.

6. رزومه

7. متن انگیزه نامه

ب - مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا:

1. پرداخت بخشی از شهریه تعیین شده کالج یا دانشگاه

2. کارت ملی و شناسنامه های والدین(در صورت تاهل شناسنامه همسر-سند ازدواج)

3. ارائه مدارک مالی از قبیل:

  نامه تقبل هزینه (نامه ای از طرف حامی مالی که نشان دهنده تقبل هزینه های دانشجو از طرف حامل مالی میباشد.)

  نامه ی بانکی

  گردش حساب بانکی 3 الی 6 ماه اخیر 

  اسناد منزل

  اجاره نامه

  اسناد ثبتی شرکت

  و....

4. صفحات مهر ورود و خروج و ویزای های سابق متقاضی

با توجه به اینکه دارا بودن مدرک زبان تخصصی نکته ای ضروری میباشد، در بیشتر دانشگاه ها از شما مدرک تافل یا آیلتس آکادمیک می خواهند. البته اگر تحصیلات قبلی خود را در دانشگاه های انگلیسی زبان گذرانده باشید نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت. اگر متقاضی مدرک معتبر زبان نداشته باشد اصلا جای نگرانی وجود ندارد! چرا که گروه مهاجرتی ادب حتی بدون داشتن مدرک زبان هم توان اخذ پذیرش متقاضیان را دارد. همچنین در صورتی که قادر به تنظیم رزومه ایده‌آل و انگیزه نامه (SOP) مناسب نباشند. کارشناسان گروه مهاجرتی ادب میتوانند به درستی به تنظیم مدارک مورد نیاز متقاضی بپردازند

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف چقدر است؟

در بیشتر دانشگاه های دنیا، تحصیل در مقطع دکترا رایگان است و حتی به دانشجویان این مقطع بورسیه تعلق می گیرد. اما به جز موارد خاص، دانشجویان کارشناسی ارشد برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. البته دراتریش، سوئیس و آلمان، دانشگاه فقط هزینه ترمیک را از دانشجو دریافت می کند که مبلغ آن در حد چند صد یورو است و با توجه به خدماتی که به دانشجو ارائه می شود ناچیز می باشد.

تحصیل در برخی دانشگاه های آسیایی نیز با پرداخت شهریه همراه است اما نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی هزینه کمتری دارد.

آیا واجد شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی هستید؟

بسیاری از دانشجویان ایرانی نه تنها برای مهاجرت تحصیلی هزینه ای نمی پردازند بلکه حقوق ماهیانه نیز از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت می کنند. شاید فکر کنید اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آمریکایی و اروپایی دشوار و پیچیده است. اما اگر از روند اخذ آن آگاهی کافی داشته باشید می توانید به راحتی از بورسیه بهره مند شوید. بسیاری از افرادی که در دانشگاه های آمریکا و کانادا در مقطع دکترا پذیرش می شوند، بورسیه تحصیلی به آن ها تعلق می گیرد. اما بورسیه در دانشگاه های اروپایی تنها به موقعیت های خاصی داده می شود و عمومی نیست!

آیا رایزنی با دانشگاه مورد نظر ضروریست؟

به جز در موارد خاص، معمولا برای apply و پذیرش نیازی به رایزنی با دانشگاه ندارید اما رایزنی با دپارتمان مورد نظر شما در دانشگاه می تواند درک بهتری از رشته تحصیلی و شرایط دانشگاه در ذهن شما ایجاد کند. توصیه ما این است که با دفتر دپارتمان ارتباط برقرار نمایید. مزیت چنین کاری این است که باعث می شود با اساتید رشته تحصیلی انتخابی بیشتر آشنا شوید و از فعالیت های علمی دپارتمان اطلاعات شفاف تری بدست آورید.

 افرادی که می خواهند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند معمولا قبل از apply رسمی با اساتید خود مکاتباتی را انجام می دهند یا حتی به صورت تصویری با آنها ارتباط برقرار می نمایند. این اقدامات برای جلب نظر اساتید جهت پذیرش شما بسیار موثر می باشد.

آیا برای مهاجرت تحصیلی می توان از طریق موسسات اعزام دانشجو اقدام کرد؟

آیا می توان به موسسات مهاجرت تحصیلی که مهاجرت را تضمین میکنند اعتماد کرد؟ پاسخ سوال این است که امروزه تعداد موسساتی که در زمینه خدمات مهاجرت تحصیلی فعالیت می کنند بسیار زیاد می باشد. اما موسساتی مورد اطمینان هستند که از وزارت علوم مجوزهای قانونی را دریافت کرده باشند. این موسسات می توانند اقدامات لازم را برای apply و پذیرش را در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام دهند.

مهاجرت تحصیلی رایگان

برخی از افراد بسیار علاقه مند برای تحصیل در خارج از ایران هستند اما هزینه بالای شهریه ها به رقم بالارفتن نرخ دلار و یورو  باعث بوجود آمد مشکلات مالی برای بسیاری از متقاضیان شده است. به همین دلایل برخی از دانشجویان از ادامه تحصیل در خارج از کشور منصرف می شوند. اما حقیقت آن است که امکان تحصیل رایگان و یا با حداقل هزینه ها برای دانشجویان در خارج از کشور هم فراهم است.

برخی از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی برای جذب دانشجویان و استعداد هایی که به دلیل مسائل مالی کشف نشده اند اقدام به ارائه دوره های آکادمیک با پایین ترین هزینه ها شده اند. در ادامه بررسی برخی از این کشورها و شرایط مهاجرت تحصیلی رایگان به این کشورها خواهیم پرداخت:

  • آلمان: اولین و مهم ترین کشور اروپایی که به دانشجویان بین المللی خدمات آموزش رایگان ارائه میکند. آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت دانشجویان به آنها امکان تحصیل رایگان در برخی دانشگاه های دولتی خود میدهد. تنها هزینه ای که دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید پرداخت کند هزینه خدمات دولتی است. بسته به دانشگاه محل تحصیل بین 150 تا 250 یورو بابت هزینه های خدمات دولتی توسط دانشجو پرداخت می شود. نرخ پایین هزینه تحصیل، اقتصاد پویا، صنعت قدرتمند و نظام آموزشی قوی، آلمان را به یکی از مهم ترین قطب های آموزشی تبدیل کرده و در مرکز توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.
  • فرانسه: جالب است بدانید کشور زیبای فرانسه هم خدمات تحصیل رایگان به دانشجویان بین المللی ارائه میدهد. شاید این کشور به اندازه آلمان از صنعت قوی و نظام آموزشی خوبی برخوردار نباشد اما تحصیل در فرانسه به شدت جذاب و خاطره انگیز می باشد. دولت این کشور برای خدمت رسانی به دانشجویان بین المللی در پی ارائه دروس به زبان انگلیسی است تا دانشجویان به راحتی فرانسه را برای تحصیل انتخاب کنند. در رشته های فنی و مهندسی دانشجویان مبلغی برای خدمات کلاس های عملی پرداخت میکنند که برای دانشجویان اروپایی 170 یورو در سال است و برای دانشجویان غیر اروپایی 2800 یورو در سال می باشد. البته جای نگرانی برای دانشجویان غیر اروپایی وجود ندارد چرا که اغلب دانشگاه های فرانسه اسکالرشیپ های خوبی به دانشجویان خود ارائه میکنند مثلا در سال 2019 اسکالرشیپ دانشگاه های فرانسه بین 7 تا 21 هزار یورو در سال بود. هزینه زندگی در فرانسه نسبت به آلمان پایین تر است و متوسط هزینه زندگی در این کشور 9500 یورو است. البته اگر قصد زندگی در شهرهایی مثل پاریس را داشته باشید قطعا مبلغ بیشتری را برای زندگی در فرانسه در نظر بگیرید.
  • کشورهای نوردیک:  کشورهای نوردیک به تعدادی از کشورهای اروپا اطلاق میشود که در تقریبا فرهنگ و جغرافیای یکسانی دارند. این کشورها شامل دانمارک، فنلاند، سوئد، ایسلند و نروژ است. کشورهایی با شاریط اقتصادی و اجتماعی خوب که در شمال اروپا قرار دارند. این کشورها جز شاد ترین و زیبا ترین کشورهای جهان هستند. تحصیل رایگان در این کشور ها طرفداران زیادی دارد. تحصیل در نروژ مانند آلمان کاملا رایگان است. در هیچ یک از مقاطع تحصیلی دانشگاه های دولتی این کشور از دانشجویان شهریه دریافت نمیشود. تنها هزینه های خدمات دولتی است که برعهده ی دانشجویان می باشد که آن هم سالیانه بین 300 تا 600 کرون نروژ پرداخت می شود. در ایسلند هم تحصیل کاملا رایگان است و تنها هزینه ثبت نام از دانشجویان اخذ می شود که مبلغی معادل 75 هزار کرونای ایسلند است. اما در کشورهای دانمارک، فنلاند و سوئد برای تحصیل دانشجویان بین المللی غیر اروپایی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خدمات تحصیل رایگان ارائه نمیشود. این کشورها در مقطع دکتری فول فاند هستند یعنی بورسیه کامل از طرف دانشگاه دریافت میکنند و هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نمیکنند. در فنلاند تحصیل به زبان فنلاندی یا سوئدی رایگان است. شهریه دانشگاه ها در دانمارک بین 45 تا 120 هزار کرون دانمارک، در سوئد بین 80 تا 145 هزار کرون سوئد و در فنلاند بین بین 6 تا 18 هزار یورو در سال است. شهریه ها کاملا به دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی دانشجو بستگی دارد.
  • اتریش: پایتخت کشور اتریش، وین در سال 2017 سیزدهمین شهر مورد علاقه دانشجویا بین المللی انتخاب شد. این کشور برای دانشجویان اروپایی شهریه تحصیلی دریافت نمیکند و تنها هزینه ثبت نام از آنها اخذ میکند که مبلغی حدود 400 یورو است. برای دانشجویان بین المللی هم شرایط تقریبا یکسانی دارند بااین تفاوت که هزینه ثبت نام آنها تقریبا دو برابر هزینه ثبت نام دانشجویان اروپایی است و حدود 800 یورو باید هزینه ثبت نام پرداخت کنند. هزینه زندگی در وین اتریش کم بالا بنظر میرسد اما ارزش تحصیل در این کشور زیبای اروپایی را دارد. هزینه زندگی در اتریش حدود 12 هزار یورو در سال است.
  • آرژانتین: آرژانتین 31مین کشور مورد علاقه دانشجویان بین المللی در سال 2019 خدمات کاملا رایگان برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه های دولتی خود ارائه میکند. در ابتدای امر مبلغ بسیارکمی برای ثبت نام از دانشجویان اخذ میکنند اما مابقی تحصیل آنها رایگان است. اما در مقابل دانشگاه های خصوصی این کشور در سال حداقل حدود 5 هزار دلار آمریکا شهریه دریافت میکنند که نسبت به هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی هزینه ی بسیار بالایی دریافت میکنند.
  • هند: از جمله کشورهای ارزان برای تحصیل دانشجویان بین المللی است. تدریس اکثر دورس به زبان انگلیسی در هند این کشور را برای تحصیل در بین دانشجویان بین المللی محبوب کرده است. هزینه زندگی در هندوستان بسیار پایین است.هزینه زندگی در هند نسبت به انگلستان 163 درصد ارزان تر است. با 4 هزار دلار آمریکا در هند میتوان یک زندگی کاملا لوکس داشت. همچنین اجاره منزل در هند تقریبا 391 درصد نسبت به انگلستان ارزان تر است. تنها محدودیت تحصیل در هند، اشتغال به کار دانشجویان بین المللی است. دانشجویان نمیتوانند در طول تحصیل خود مشغول به کار شوند.
  • تایوان: پایتخت تایوان یعنی تایپه 17مین شهر بزرگ  دنیا و 14مین کشور ارزان دنیا در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. دانشگاه هایی با امتیاز بالای بین المللی و هزینه زندگی پایین از جمله مزایای این کشور برای مهاجرت تحصیلی است. برای مثال دانشگاه National Taiwan University (NTU) که شصت و نهمین دانشگاه برتر جهان در سال 2020 شناخته شد، شهریه هایی بسیار مقرون به صرفه ای دارد. میانگین شهریه رشته های این دانشگاه 3500 دلار آمریکا برای یک سال است.
  • کشورهای زیادی برای دانشجویان بین المللی خدمات تحصیل رایگان یا اسکالرشیپ های متنوع ارائه میکنند. بخصوص ددر کشورهای اروپایی تعداد زیادی از دانشگاه ها تحصیل رایگان را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند. کشورهایی چون لهستان، ایتالیا، اسپانیا، یونان، لوگزامبورگ، برزیل، جمهوری چک و بلژیک از جمله کشورهایی هستند که تحصیل در آنها رایگان یا با حداقل هزینه امکان پذیر است.

موسسه مهاجرت تحصیلی

موسسه مهاجرت تحصیلی، زیرمجموعه ای از موسسات مهاجرتی هستند که اقدام به اعزام دانش آموزان و دانشجویان به مراکز آموزشی سراسر جهان می کنند. موسسات مهاجرتی متشکل از مشاوران، وکلا و سایر کارمندان است که کاملا به قوانین و شرایط مهاجرتی بین المللی مسلط هستند. این موسسات خدماتی چون مشاوره، ارزیابی پرونده متقاضی، اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه ها و مدارس، اخذ ویزای دانشجویی، اخذ ویزای گاردین و ... را ارائه می دهند. با توجه به تغییرات مداوم قوانین بین المللی مهاجرتی، پیشنهاد میشود قبل از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی با یکی از موسسات مهاجرت تحصیلی مشاوره کنید. چرا که ممکن است با کوچک ترین سهل انگاری هزینه، زمان و موقعیت های مناسب مهاجرتی را از دست بدهید. این موسسات میتوانند یک راه روشن را برای ادامه تحصیل و زندگی در سایر کشورها را پیش پای شما بگذارند و حتی بعد از مهاجرت تحصیلی شما، خدمات تمدید ویزا، اخذ خوابگاه و ... که دردسرهای ریز و درشت خاص خود را دارند را برطرف کنند.

مانند هر حرفه ی دیگری بین موسسات مهاجرتی نیز شیادان و کلاهبرداران زیادی وجود دارد. پیشنهاد می شود حتما از خدمات موسساتی که دارای مجوز وزارت علوم و سابقه کاری ارزنده هستند، استفاده کنید. برای اطمینان از معتبر بودن موسسه مهاجرتی چندین راه حل وجود دارد اما ساده ترین روش ها آن است که در زمان حضور در این موسسه میتوانید درخواست پروانه کسب و مجوز تأسیس موسسه را از مسئولان شرکت درخواست کنید و یا در وبسایت رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری لیست اسامی موسسات مجاز و غیر مجاز اعزام دانشجو را بررسی نمایید.

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی بستگی به سن فرد و قوانین کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده است، دارد. متقاضیان از سنین 3 تا 18 سال برای تحصیل در مدارس در مقاطع دبستان و دبیرستان اقدام کنند. هرچه سن فرد پایین تر باشد می تواند راحت تر مهاجرت نموده و مشغول تحصیل در کشور مد نظر خود شود. همچنین یکی از والدین خود را به عنوان همراه و حامی در کشور مقصد همراه خود داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها به یک نفر از والدین دانش آموز ویزای گاردین یا ویزای همراه تعلق میگیرد. والد دیگر میتواند نوع دیگری از ویزاها مانند ویزای کاری یا تحصیلی را اخذ کند و به خانواده خود ملحق شود.

برای اطلاع بیشتر درباره ویزای گاردین اینجا را بخوانید.

برای متقاضیان تحصیل در اغلب کشورها مانند استرالیا یا انگلستان، الزامی برای داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر وجود ندارد. در دوران دبستان بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی 6 تا 8 سالگی است و برای دوران دبیرستان بازه سنی 14 تا 18 سال بسیار ایده آل هستند. این بازه های سنی عمومی هستند و برای تصمیم گیری دقیق تر بهتر است به قوانین کشور مدنظر برای مهاجرت تحصیلی مراجعه کنید.

برای تحصیل در دوره های آکادمی بهتر است دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید. چرا که اولاً دوران تحصیل در دوره کارشناسی ارشد طولانی تر است و ممکن است این مدت طولانی تنهایی و دور بودن از خانواده باعث آزردگی خاطر دانشجو شود. ثانیاً هزینه تحصیل در دوران کارشناسی بیشتر از هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است. برخلاف قوانین دانشگاه های ایران اغلب دانشگاه ها جهان شهریه بیشتری برای تحصیل در مقطع کارشناسی نسبت به سایر مقاطع تعیین میکنند. ثالثاً فرصت های شغلی بیشتری برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. رابعاً در اغلب دانشگاه ها اسکالرشیپ ها و فاندهای بیشتری برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به مقطع کارشناسی ارائه میشود.

کدام کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید؟

برای برخی افراد، کشوری که در آن تحصیل می کنند مهم است و برای بعضی دیگر، رشته تحصیلی اهمیت بیشتری دارد. مثلا کشور اسپانیا، هم از نظر هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه است و هم جای زیبایی برای زندگی می باشد. اما برای تحصیل در رشته مدیریت، آمریکا معتبرترین دانشگاه ها را در این زمینه دارد.

آیا برای شما تحصیل در هر رشته ای در یک دانشگاه خاص ارجحیت دارد یا تحصیل در رشته ای خاص که دانشگاه های مختلف آن را ارائه می دهند.؟! اینجاست که مشخص کردن اولویت ها در مهاجرت تحصیلی یک گام دیگر شما را به جلو می برد. توصیه می کنیم در این زمینه با افراد با تجربه از جمله کارشناسان گروه مهاجرتی ادب مشورت کنید چرا که با در نظر گرفتن تمام شرایط مالی، سیاسی، اجتماعی و علاقه شما بهترین پیشنهاد ها و گزینه های مهاجرتی را به شمت معرفی خواهد کرد. توجه داشته باشید که انتخاب کشور مقصد اصلی ترین فاکتور مهاجرت است.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

کشور استرالیا یکی از محبوبترین کشورهای پیشرفته جهان در بین دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی می باشد. از عوامل اصلی این محبوبیت زبان بین المللی این کشور است! زبان انگلیسی زبان رسمی این کشور ایست که کار، زندگی و تحصیل را در این کشور آسان نموده است. از  موضلات بزرگ مهاجرت تحصیلی به استرالیا نگاه سختگیرانه دولت استرالیا به مهاجرین و هزینه زندگی در استرالیا است. استرالیا در مقیاس جهانی نسبت به سایر کشورهای دنیا هزینه زندگی زیادی دارد. اما در بین کشورهای پیشرفته انگلیسی زبان هزینه زندگی و شهریه دانشگاه های پایین تری نسبت به آمریکا و انگلستان دارد. بنابراین تحصیل و زندگی در این کشور به نسبت کشورهای انگلیسی زبان هم رده ی خود راحت تر است. مشکلات مهاجرت به استرالیا در ابتدای به امر شاید سخت باشد اما بعد از ورود متقاضی به استرالیا یک زندگی آرام و بدون دغدغه در انتظار اوست (خصوصا اگر به جهت تحصیل به استرالیا مهاجرت کرده باشد).

نظام آموزشی بسیار قوی، اساتید برجسته و صاحب نظر، امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، تجهیزات آموزشی متنوع و ... از جمله خصوصیات بازر تحصیل در استرالیا است.

برای آشنایی بیشتر با شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا میتوانید به صفحه تحصیل در استرالیا مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

اغلب مردم دنیا با شنیدن تعاریف زیادی که از کشور کانادا می شود مجذوب این کشور می شوند. برخی علاقه مندند که یک بار به این کشور سفر کنند و برخی دوست دارند برای همیشه در این کشور ساکن باشند. اما برخی از افراد بخصوص جوانان علاقه زیادی به مهاجرت تحصیلی به کانادا دارند. چرا که این کشور علاوه بر مزایای اجتماعی زیادی که دارد، از نظام آموزشی بسیار تاثیر گذاری هم برخوردار است. برخی از بهترین دانشگاه های بین المللی در این کشور واقع شده اند. اقتصاد این کشور بسیار پویاست و دانشجویان به راحتی میتوانند در حین تحصیل یا بعد از فارغ التحصیلی مشغول بکار در این کشور شوند. بنابراین کانادا در بین کشورهای دنیا یکی از مطلوب ترین مقاصد تحصیلی دنیا برای دانشجویان محسوب می شود. کما اینکه زبان رسمی این کشور انگلیسی است و تحصیل برای دانشجویان بسیار ساده تر می شود. اما آیا به راحتی میتوان در کانادا مشغول به تحصیل شد؟ آیا میتوان به همراه خانواده مهاجرت تحصیلی به کانادا داشت؟ هزینه های تحصیل در کانادا چگونه است؟

برای بررسی شرایط، مزایای و معایب مهاجرت تحصیلی به کانادا به صفحه تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به قبرس

قبرس از جمله کشورهای بسیار مناسب جهت مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی است. چرا که مهاجرت تحصیلی به این کشور مزایای زیادی برای دانشجویان بین المللی دارد. کیفیت زندگی، رفاه بالای زندگی، فرهنگ غنی و غیر نژادپرستانه قبرس، آب و هوای معتدل و ایده آل، فرصت  های تفریحی و گردشگری قبرس، نزدیک بودن به ایران، نداشتن ویزا، زبان ترکی و انگلیسی و ... برخی ویژگی های تحصیل در قبرس است. اما یکی از دلایل مهم محبوبیت قبرس برای تحصیل دانشجویان در این کسور آن است که دانشگاه های این کشور امتیاز تبادل دانشجو به بسیاری از دانشگاه های برتر جهان در استرالیا، کانادا و آمریکا را دارند و دانشجو میتواند بعد از مدتی تحصیل در قبرس تقاضای ادامه تحصیل در کشورهای دیگر مانند کانادا را داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به قبرس، میتوانید به صفحه تحصیل در قبرس مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

آمریکا، مهد دانش  وتکنولوژی دنیا اولین و مهمترین مقصد دانشجویان بین المللی است. اولین و برترین دانشگاه های جهان در این کشور مستقر هستند. بزرگترین شرکت های جهان مانند اپل، تسلا، فورد، فیسبوک و ... در این کشور مشغول به فعالیت هستند. صنعت بسیار فعال و نظام آموزشی که حرف اول کیفیت در جهان را میزند در آمریکا واقع شده شده است. شاید هر دانشجویی با شنیدن این جملات مجذوب مهاجرت تحصیلی به آمریکا شود اما تحصیل در این کشور به همین سادگی ها نیست. اخذ پذیرش دانشگاه های امریکا نسبت به سایر کشورها اندکی دشوار است. حتی اگر رزومه تحصیلی شما به قدری قدرتمند باشد که در دانشگاه های آمریکا مورد تایید و پذیرش قرار بگیرد به دلیل مسائل سیاسی پذیرش دانشجویان ایرانی با مشکلات زیادی مواجه میشود. فارغ از این مباحث، تحصیل در آمریکا هزینه بسیار زیادی نیز به همراه دارد. در نتیجه برای دانشجویان ایرانی تحصیل در آمریکا اندکی دشوار است اما اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه هایی چون MIT و هاروراد هستید نگران نباشید. مشاورین گروه مهاجرتی ادب به تحقق یافتن آرزوی شما کمک میکنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در آمریکا به صفحه اطلاعات کامل مراجعه فرمایید.

مهاجرت تحصیلی به اسلوونی

جمهوری اسلوونی کشوری در مرکز قاره اروپا و آلمان، اتریش، مجارستان، کرواسی و ایتالیا هم مرز است. این کشور جز امن ترین کشورهای جهان است و جز کشورهای حوزه شینگن اروپای مرکزی محسوب میشود. اسلوونی از آن دسته کشورهای اروپای مرکزی است که مانند همسایگانش شهرت جهانی ندارد اما مزایای زیادی برای دانشجویان مشغول به تحصیل دانشگاه های خود دارد. توجه داشته باشید که این کشور را با سایر کشورهای اروپایی مانند استونی و اسلواکی اشتباه نگیرید.
بطور کلی شرایط تحصیل در اسلوونی بدلیل وجود نداشتن موانعی چون داشتن مدرک زبان با نمره بالا و ... چندان سخت نیست. اما مهاجرت تحصیلی به اسلوونی آنقدرها هم ساده نیست چرا که اسلوونی هم مانند سایر کشورهای اروپایی بر روی مهاجران خود حساسیت زیادی به خرج می دهد. شما برای تحصیل در این کشور باید دلایل خوبی به آفیسر سفارت اسلوونی ارائه کنید تا با مهاجرت تحصیلی به اسلونی موافقت کنند. اما بعد از ورود به اسلوونی می  توانید از تحصیل رایگان به زبان اسلوونی، تحصیل ارزان به زبان انگلیسی، زندگی ارزان در اروپا، مزایای دانشجویی زیاد، سفر آزادانه به کشورهای شینگن و ... بهره مند شوید.

برای اطلاع از سایر ویژگی های مهاجرت تحصیلی به اسلوونی به صفحه ی تحصیل در اسلوونی مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به نیوزلند

نیوزلند کشوری کوچک در غرب استرالیا است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و حدودا 8 دانشگاه در خود جای داده است. در سال 2020 پنج دانشگاه نیوزلند جز 300 دانشگاه برتر دنیا معرفی شدند. ورود به این کشور نسبت به استرالیا آسان تر است. هزینه زندگی بسیار پایین نسبت به درآمد نسبتاً بالای مردم به فعالیت های اقتصادی انگیزه و هدف میدهد. هزینه زندگی در نیوزلند تقریبا یک سوم درآمد فرد است. نکته جالب توجهی که نیوزلند را به یکی از منحصربفرد ترین کشورهای جهان تبدیل میکند، طبیعت بکر و بی نظیر این کشور است .

این کشور جز 5 کشور امن جهان است. همین ویژگی ها باعث محبوبیت نیوزلند در بین دانشجویان بین المللی شود. برای اطلاع بیشتر از شرایط مهاجرت تحصیلی به نیوزلند به صفحه تحصیل در نیوزلند مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و جز کشورهای نوردویک اروپا است. این کشور بسیار حاصلخیز، زیبا، و حیرت انگیز است. کشور سوئد نسبت به مساحت خود جمعیت کمی دارد که اغلب جمعیت سوئد در جنوب این کشور زندگی میکنند. پایتخت سوئد استکهلم است. زبان رسمی این کشور سوئدی است اما مردم این کشور به زبان های آلمانی و انگلیسی هم تسلط خوبی دارند. سوئد از جمله کشورهای نمونه در سیاست های داخلی است. اکثر مردم سوئد غنی و تحصیل کرده اند. این کشور دانشگاه های بسیار خوبی دارد و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه های سوئد در سطح جهان مشغول به کار هستند. برای مهاجرت تحصیلی به سوئد میتوان از مقطع دبستان تا دکترا اقدام نمود. در این کشور اشتغال به کار دانشجویان محدودیتی ندارد و دانشجو میتوانند در حین تحصیل مشغول به کار تمام وقت نیز شود اما از دانشجویان انتظار می رود که بدلیل اشتغال به کار وظایف خود به عنوان دانشجو را فراموش نکنند. مدرک زبان انگلیسی برای ورود به مقاطع بالای آکادمیک مثل کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است. این کشور جز ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل محسوب می شود. شهریه دانشگاه های سوئد در رشته ها و دانشگاه های متفاوت متغییر است اما متوسط شهریه ای که یک دانشجو در سوئد پرداخت میکند 8300 یورو است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

تحصیل در کشور قدرتمند آلمان می تواند برای هر دانشجویی جذاب و مفید باشد. دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان میتوانند در هر زمانی اقدام کنند چرا که تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی این کشور امکان پذیر است. آلمان از جمله کشورهایی است که که خدمات تحصیل رایگان را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. البته شایان به ذکر است که تحصیل رایگان تنها در دانشگاه های دولتی این کشور آن هم به زبان آلمانی امکان پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و موسسات آموزشی این کشور بسیار بالاست. خوشبختانه در ایران تعداد زیادی از موسسات آموزش زبان های خارجه، زبان آلمانی را آموزش میدهند و نگرانی در رابطه با آموزش زبان این کشور وجود ندارد. برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی در این کشور بسیار محدود است. شاید بتوانید برخی از آموزش ها را در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه های آلمان پیدا کنید. دانشگاه های آلمان آزمون ورودی برگزار میکنند و دانشجو میبایست برای تحصیل در این دانشگاه ها در آزمون های ورودی قبول شود. محبوبترین رشته هیا تحصیلی در آلمان رشته مکانیک، کامپیوتر، علوم زیستی و ... است. علاوه بر سیستم آموزشی قوی آلمان، در این کشور شرکت های بزرگی نیز وجود دارند که دانشجویان میتوانند دوره کارآموزی خود را در این شرکت ها بگذرانند و حتی در آنها مشغول به کار شوند. دانشجویان در دوره تحصیل خود میتوانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان در سال 2020 حدود 800 دلار تخمین زده شده است. این هزینه ها شامل هزینه خوابگاه، تغذیه، پوشاک و تفریح دانشجو است. درصورتی که دانشجو در دانشگاه ها و مراکز غیر دولتی آلمان مشغول به تحصیل باشد هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان بسیار بالاتر می رود. امکان مهاجرت خانواده به همراه دانشجوی متاهل نیز در آلمان وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان امکان پذیر است اما در سنین بالای 18 سال گه در اغلب کشورها ضرورت وجود مدرک زبان انگلیسی وجود دارد، شرایط برای شخص مهاجر بدون مدرک زبان سخت میشود. مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی مانند اسلوونی یا قبرس حتی در مقطع دکترا الزامی به اخذ مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد. بسیاری از کشورها نیز برای دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند اما پذیرش دانشگاه یا کالج مورد نظر خود را اخذ کرده اند دوره زبان انگلیسی اجباری قبل از شروع تحصیل یا همزمان با کلاس های دانشگاه برای دانشجو آماده میکنند. البته در برخی کشورها هزینه کلاس زبان اجباری بر عهده ی دانشجو است.

وکیل مهاجرت تحصیلی

وکیل مهاجرت به فردی اطلاق می شود که دارای مدرک حقوق بین الملل باشد. این وکلا میتوانند در امور مهاجرت، پذیرش تحصیلی، اخذ انواع ویزا مثل ویزای تحصیلی و کاری، ازدواج و تولد فرزند در کشوری دیگر و ... فعالیت کاملا تخصصی داشته باشند. وکلای مهاجرت دانش بسیار جامعی در رابطه با قوانین و امور سفارت خانه های اغلب کشورها دارند. پیشنهاد ما به متقاضیان محترم آن است که در امور مهاجرتی خود حتما با یک وکیل مهاجرت مشورت کنند. چرا که بحث مهاجرت یک بحث بسیار حساس و با ریسک زیاد است. از آنجایی که این وکلا به امور مهاجرتی خصوصا امر تحصیل در سایر کشورها تسلط دارند و هر ساله قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف تغییر میکند، تجربیات آنها میتوانند راهنمای خوبی در راه پر پیچ و خم مهاجرت برای دانشجویان جوان باشند. اغلب وکلای مهاجرتی در موسسات ماجرتی مشغول بکار هستند.  توجه داشته باشید که هر وکیلی نمیتواند وکیل مهاجرتی باشد. رشته حقوق زیر شاخه های زیادی دارد اما وکلای مهاجرت، فارغ التحصیل رشته حقوق بین الملل هستند.

مهاجرت تحصیلی پزشکی

بسیاری از متقاضیان تحصیل خارج از کشور در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، دانش آموزانی هستند که موفق به شرکت در دوره های آموزشی پزشکی در ایران نشده اند. جو سنگین رقابتی، کنکور سراسری، امکانات و تجهیزات محدود دانشگاه ها، تعداد کم کرسی های تحصیل رشته های پزشکی در دانشگاه های دولتی ایران و البته کیفیت پایین آموزش ارائه شده توسط دانشگاه های غیر دولتی ایران نسبت به هزینه شهریه بالای این دانشگاه ها از عوامل مهم تصمیم دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی پزشکی است. دانشجویانی که به دنبال تحقق یافتن رویای خود به مهاجرت تحصیلی رو می آورند.

ورود به  رشته های پزشکی و پیراپزشکی در خارج از کشور مانند ایران محدودیت های زیادی ندارد اما برای دانشجویان بین المللی هزینه شهریه زیادی به همراه دارند و معمولا شهریه این رشته ها در دانشگاه های جهان بیشتر از سایر رشته های تحصیلی است. خصوصاً دندان پزشکی که یکی از گران ترین رشته های پزشکی در جهان است. تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی معمولا بین 3 تا 7 سال بطول می انجامد.

 

روش های دیگر مهاجرت:

مهاجرت کاری | مهاجرت سرمایه گذاری

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره ثبت نام رایگان لاتاری