• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
مجوز تحصیل (Study Permit) و تفاوت آن با ویزای تحصیلی کانادا

مجوز تحصیل (Study Permit) و تفاوت آن با ویزای تحصیلی کانادا

 • نویسنده: کیوان کاری
 • مهاجرت به کانادا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول مجوز تحصیل (Study Permit) و تفاوت آن با ویزای تحصیلی کانادا

آنچه در این مقاله می خوانید:

  برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در کانادا هستند، اخذ ویزای دانشجویی بخشی ضروری از فرآیند تحصیل در کانادا است. از این گذشته، اگر ویزا نداشته باشید، باز هم نمی‌توانید وارد کانادا شوید! درحقیقت، ویزا تنها مدرک مهمی نیست که دانشجویان بین المللی برای شروع تحصیل در کانادا به آن نیاز دارند.

  مجوز تحصیل یا اجازه تحصیل (Study Permit) به یک دانشجوی خارجی اجازه می‌دهد تا در موسسات آموزشی تعیین شده در کانادا تحصیل کند. اما مشکل این است که بسیاری از افراد اصطلاحات «ویزای دانشجویی» و «اجازه تحصیل» را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. درواقع، آنها دو چیز متفاوت هستند. در این بررسی ابتدا در مورد اجازه تحصیل صحبت می‌کنیم و سپس تفاوت مجوز تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا را شرح می‌دهیم.

  مجوز تحصیل چیست؟

  مجوز تحصیل چیست؟

  مجوز تحصیل مجوز قانونی برای تحصیل در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا را به فرد اعطا می‌کند. هنگام درخواست برای مجوز تحصیل، یک تبعه خارجی باید بداند که قوانینی واجد شرایط بودن وجود دارند که باید هنگام ارائه درخواست مجوز تحصیلی رعایت شود. مراحل زیادی برای درخواست اجازه تحصیل ارائه می‌شوند و زمان‌های پردازش از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است. بنابراین بهتر خواهد بود از قبل برنامه ‌ریزی کنید تا مطمئن شوید که مجوز شما قبل از شروع دوره تحصیلیتان بررسی می‌شود.

  اکثر برنامه‌های تحصیلی پس از دبیرستان در کانادا در سپتامبر، ژانویه یا می شروع می‌شوند، اگرچه تعدادی از رشته‌های تحصیلی خارج از این تاریخ‌ها نیز پذیرش دارند. از آنجایی که یک دانشجو خارجی نمی‌تواند بدون نامه پذیرش برای مجوز تحصیل اقدام کنند، باید تاریخ شروع و روند درخواست برای دانشگاه و رشته‌های مورد علاقه خود را از قبل بررسی کند تا مطمئن شود که زمان کافی برای دریافت نامه پذیرش و تکمیل مجوز تحصیل دارد.

  شرایط دریافت مجوز تحصیل

  شرایط دریافت مجوز تحصیل

  هنگام درخواست برای مجوز تحصیل کانادا، دو دسته از شرایط وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید:

  1- الزامات واجد شرایط بودن

  برای اینکه واجد شرایط درخواست اجازه تحصیل باشید، باید معیارهای زیر را داشته باشید:

  • نامه پذیرش: برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) داشته باشید.
  • اثبات حمایت مالی: شما باید مدارکی ارائه دهید که ثابت کند بودجه کافی برای پوشش هزینه شهریه سال اول تحصیل خود و همچنین هزینه زندگی (مسکن، غذا و غیره) برای خود و اعضای خانواده را همراه دارید. لطفاً توجه داشته باشید که این وجوه می‌توانند به نام شما یا نام یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیکتان باشند.
  • مدارک پشتیبان: اسناد پشتیبان باید همراه با تمام درخواست‌های مجوز تحصیل ارائه شوند. این اسناد از کشوری به کشور دیگر متفاوت هستند. به منظور تعیین مدارک مورد نیاز برای یک مکان خاص، می‌توانید به وبسایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کنید یا می‌توانید با گروه مهاجرتی ادب تماس بگیرید و یکی از مشاوران آموزشی ما به مشاوره می‌دهد.

  هنگامی که برای مجوز خود درخواست می‌کنید، افسر ویزا مطمئن می‌شود که شرایط لازم را دارید. اگر افسر ویزا راضی نباشد، درخواست شما را رد می‌کند.

  2- شرایط تحصیل در کانادا

  اگر اجازه تحصیل شما تایید شده باشد و به عنوان یک دانشجوی بین المللی وارد کانادا شوید، برای حفظ اعتبار مجوز تحصیلی خود باید شرایط زیر را داشته باشید. در حین تحصیل در کانادا تحت مجوز تحصیل، شما باید کارهای زیر را انجام دهید:

  • در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت نام کنید.
  • در جهت تکمیل رشته خود پیشرفت کنید.
  • به شرایط مندرج در مجوز تحصیلی خود احترام بگذارید.
  • در صورتی که دیگر شرایط لازم را نداشته باشند، تحصیل را متوقف کنید.
  • زمانی که مجوز به پایان می‌رسد، کانادا را ترک کنید.

  فرآیند درخواست اجازه تحصیل

  فرآیند درخواست اجازه تحصیل

  برای اخذ مجوز تحصیل کانادا در پروسه مهاجرت تحصیلی به این کشور چهار مرحله زیر را باید طی کنید:

  • واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شرایط لازم برای اجازه تحصیل کانادا را دارید. شما نیاز به نامه پذیرش از DLI، مدرک حمایت مالی و همچنین طیف وسیعی از مدارک دارید که بسته به کشور شهروندی و محل اقامت شما متفاوت است.
  • درخواست خود را آماده کنید، اگر تمام شرایط واجد شرایط بودن را دارید، می‌توانید درخواست مجوز تحصیل خود را آماده کنید. مطمئن شوید که تمام اسناد مورد نیاز برای کشور خود را جمع آوری کرده‌اید. افسران مهاجرت این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که در صورتی که احساس می‌کنند متقاضی تمام شرایط لازم را ندارد، از مجوز تحصیل اش خودداری کنند، بنابراین ارزشمند است که یک نماینده واجد شرایط مهاجرت، درخواست شما را قبل از ارسال بررسی کند.
  • درخواست مجوز تحصیل خود را ارسال کنید، هنگام ارسال درخواست خود دو گزینه دارید. اولی «ارسال درخواست الکترونیکی» است. ایجاد یک حساب کاربری در وبسایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) و می‌توانید با استفاده از کپی‌های اسکن شده یا الکترونیکی اسناد درخواست را به صورت الکترونیکی ارسال کنید. دومی «ارسال درخواست مبتنی بر کاغذ» است. درخواست خود را به صورت چاپی تهیه کرده و آن را به مرکز درخواست ویزا (VAC) اختصاص داده شده به کشورتان ارسال کنید.
  • مجوز تحصیل شما تایید شد به کانادا بیایید. لطفاً توجه داشته باشید که تا زمانی که به بندر ورودی کانادا (POE) نرسیده‌اید، مجوز تحصیل در کانادا را دریافت نمی‌کنید. اگر مجوز شما تایید شود، دولت کانادا برای شما یک معرفی نامه ورود به بندر صادر می‌کند. شما باید این نامه را نگه دارید و هنگام ورود به کانادا به مسئول مهاجرت نشان دهید تا مجوز تحصیل خود را دریافت کنید.

  لطفا توجه داشته باشید که مجوز تحصیل شما ویزا نیست. این بدان معناست که بسته به کشور شهروندی خود، ممکن است برای آمدن به بندر ورودی کانادا در کانادا به ویزای سفر نیاز داشته باشید.

  • کشورهای معاف از ویزا: این کشورها برای ورود به کانادا نیازی به ویزا ندارند. شما می‌توانید برای دریافت مجوز تحصیل خود مستقیماً به بندر ورودی بیایید. لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است برای سفر به کانادا همچنان به مجوز الکترونیکی سفر (eTA)  نیاز داشته باشید.
  • کشورهای غیر معاف از ویزا: این کشورها برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند. هنگامی که درخواست مجوز تحصیل شما تایید شد، افسر ویزا باید ویزای سفری را برای شما ارسال کند که به شما اجازه سفر به کانادا را بدهد.

  معافیت‌های اجازه تحصیل

  معافیت‌های اجازه تحصیل

  همه اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز ندارند. موارد زیر رایج‌ترین معافیت‌ها از الزام مجوز تحصیل هستند:

  تحصیل کوتاه مدت

  اگر یک دانشجو خارجی در حال تکمیل یک برنامه تحصیلی با مدت زمان شش ماه یا کمتر است، نیازی به اجازه تحصیل ندارد. اگر تحصیل بیش از شش ماه طول بکشد، دانشجو خارجی باید قبل از گذشت شش ماه اول باید مجوز تحصیل دریافت کند.

  تحصیل در کبک

  کسانی که علاقه مند به دنبال کردن یک برنامه آموزشی در استان کبک هستند، باید قبل از درخواست برای مجوز تحصیل، گواهینامه پذیرش کبک (CAQ) را دریافت کنند.

  تفاوت مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا

  تفاوت مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا

  ویزای دانشجویی مجوز ورود به یک کشور است و در واقع ویزای تحصیلی کانادا یک مجوز مشروط است، به این معنی که حتی اگر ویزای دانشجویی داشته باشید، افسر مرزی این اختیار را دارد که از ورود شما به کشور جلوگیری کند. اجازه تحصیل به شما این اختیار را می‌دهد که در کشور بمانید. مجوز جزئیاتی در مورد هدف شما است که این جزئیات عبارتند از:

  • دلیل شما برای تحصیل چیست.
  • چرا اینجا هستید.
  • در چه مقطعی تحصیل می‌کنید.
  • مدت زمان تحصیل چقدر است.

  به عبارت دیگر، تفاوت بین ویزای دانشجویی و مجوز تحصیلی را به صورت زیر در نظر بگیرید:

  • ویزای دانشجویی: به شما این امکان را می‌دهد تا وارد کانادا شوید.
  • اجازه تحصیل: به شما این امکان را می‌دهد تا در کانادا بمانید.

  ورود به کانادا و اجازه تحصیل

  از نظر فنی، دولت کانادا «ویزای دانشجویی» صادر نمی‌کند. هنگامی که مجوز تحصیل شما تایید شد، یک ویزای بازدیدکننده یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) نیز دریافت خواهید کرد که هر کدام به شما اجازه ورود به کانادا را می‌دهند. طبق وبسایت دولت کانادا، مجوز تحصیل تایید شده نهایی شما توسط یک افسر خدمات مرزی صادر می‌شود. افسر از شماره مرجع مجوز شما که در معرفی نامه ارسال شده توسط اداره ویزا برای صدور مجوز تحصیلی مورد استفاده خواهد کرد. به یاد داشته باشید که اجازه تحصیل شما حاوی اطلاعات صحیح و تاریخ انقضاء باشد.

  کلام آخر

  کانادا یک مقصد عالی برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. اگر علاقه مند به تحصیل در کانادا هستید، ابتدا باید اجازه تحصیل کانادا را دریافت کنید. اما تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا می‌تواند گیج کننده و استرس‌زا باشد. درخواست‌های مجوز تحصیل به دلیل برآورده نکردن الزامات دولتی به طور مرتب رد می‌شوند. خوشبختانه، تیم مادر گروه مهاجرتی ادب اینجاست تا به شما کمک کند تا روند مهاجرت به کانادا را برای خود ساده کنید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا برنامه تحصیلی متناسب با نیازهای خود، دریافت نامه پذیرش، تهیه و ارسال درخواست مجوز تحصیلی و ویزا را پیدا کنید.

  دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
  دیدگاه ها (0 پاسخ)
  رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111