• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

هرآنچه برای تحصیل در کانادا باید بدانید

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای مقصد دانشجویان بین المللی است. تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در بین دانشجویان ایرانی دارد. ما در این رساله به دنبال بررسی کلیه زوایای تحصیل در کانادا بخصوص تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور هستیم. امیدواریم در پایان این مقاله نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم مطالب تکمیل تری درباره تحصیل در کانادا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه مهاجرتی ادب، با داشتن نمایندگی بسیاری از دانشگاه ها و کالج های بین المللی کانادا و کادری مجرب، توانسته اعزام دانشجو از ایران به کانادا را آسان تر از قبل در اختیار دانشجویان متقاضی قرار دهد. این مجموعه ارائه دهنده خدماتی چون، اخذ انواع ویزا و پذیرش تحصیلی در کانادا و سایر کشورهای جهان اعم از استرالیا، نیوزیلند، آمریکا و غیره می باشد.

ویدیو صفر تا صد تحصیل در کانادا 2023

پادکست تحصیل در کانادا در موج ادب

با استفاده از پادکست زیر صفر تا صد تحصیل در کانادا را یاد بگیرید

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول تحصیل در کانادا

موسسه آراد دانان برنا دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و تحقیقات برای کشورهای استرالیا و کانادا می باشد و دیگر مطالب وبسایت که با دقت بالا توسط تیم تولید محتوای ادب ویزا تولید شده است برای اطلاع رسانی شما عزیزان است.

تحصیل در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا بهتر است یا کاری در سال 2023؟ 

اول از همه، واقعا جا دارد که در همین ابتدا درباره مسئله مهمی رفع ابهام کرده و چه بسا بتوانیم یک راه و روش بهتر و ارجح را پیش روی متقاضیان مهاجرت به کانادا بگذاریم و آن، این مسئله بوده که مهاجرت تحصیلی به کانادا بهتر است یا مهاجرت کاری؟ آیا با داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی، بهتر نیست مستقیما از روش کاری اقدام کرده و وارد پروسه اخذ اقامت و شهروندی کانادا شد؟

در واقع در پاسخ به این سوال، یک موضوعی خواه ناخواه تماما حقیقت داشته و علم به آن موضوع، کاملا حق مسلم کلیه متقاضیان مهاجرت چه از نوع کاری و چه از نوع تحصیلی به کانادا می‌باشد. به طور خلاصه باید بگوییم که بهترین و آسان‌ترین روش دستیابی به یک شغل و کار و به پشتوانه‌ی آن اخذ اقامت دائم و شهروندی کشور کانادا آن هم به راحتی و با سرعت بالاتر، مهاجرت تحصیلی می‌باشد؛ بدین ترتیب که شما ابتدا در کانادا دوره‌ای دانشگاهی را تحصیل کرده (که کارشناسی ارشد بهترین گزینه است؛ حتی در صورت داشتن آن، کارشناسی ارشد مجدد نیز اغلب پیشنهاد می‌گردد) و سپس وارد بازار کار و پروسه اخذ اقامت کانادا آن هم با سرعت و سهولت بیشتر شوید. خب این می‌تواند دلیل قانع کننده‌ای با توضیحات تکمیلی در ادامه برای برتری روش تحصیلی باشد. اما چه چیزی این وسط وجود دارد که ما روش مستقیم مهاجرت کاری به کانادا تا وقتی که امکان تحصیل برای فرد وجود داشته باشد را اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم؟ خب در جواب این سوال، باید گفت که به چندین دلیل:

 • اعطای ویزای تحصیلی آسان‌تر از کاری است؛ اگر بخواهیم صادق باشیم، فلسفه‌ی آن به سیاست‌های اقتصادی تقریبا همه‌ی کشورهای جهان برگشته که کانادا هم از این قضیه مستثنی نیست. شما با ویزای تحصیلی ارز قابل توجهی را به این کشور وارد کرده اما با ویزای کاری اگرچه که به اقتصاد آن کشور نیز کمک کرده اما از آن اقتصاد هم پول دریافت خواهید کرد و بنابراین افرادی دیگر با حق تقدم بیشتر در اولویت موقعیت‌های کاری هستند؛ مانند شهروندان کانادا یا فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های این کشور
 • فارغ از بحث ویزا، هر کشور پیشرفته و مهاجرپذیری در بحث صدور مجوز کاری (که پروسه‌ای قبل از ویزا بوده) سیاست‌ها، قوانین و مراحل و به زبان عامیانه، دنگ و فنگ‌های خودش را دارد. حال برای کشور مورد بحث ما یعنی کانادا، معمولا به سختی کارفرمایی پیدا شده که اولویت از بین شهروندان کانادا و یا فارغ‌التحصیلان در این کشور را کنار گذاشته و برای یک فرد از جای دیگر جهان مانند خاورمیانه یا همین کشور خودمان ایران، بدون شناخت خاصی از شخص، بدون داشتن تجربه زندگی در کانادا، تفاوت سطح اعتبار مدرک تحصیلی ایران و کانادا (و در نتیجه زیر سوال رفتن تخصص فرد) بخواهد اولویت به خرج دهد. حتی اگر هم کارفرمایی برای استخدام شما هم پیدا شود، آن کارفرما باید پروسه LMIA برای به تایید رسیدن صدور مجوز کاری برای شما را طی نماید که خود پروسه، همچین کار راحتی نیست. 
 • از سوی دیگر، سیاست اکثر مقاصد محبوب شغلی (از جمله کانادا، آمریکا، استرالیا و...) در قبال صدور ویزای کاری برای ایرانیان بسیار سخت‌تر از دیگر روش‌های مهاجرتی شده است اما همواره ویزای تحصیلی از این قضیه کماکان مستثنی بوده؛ حتی برای کشور آمریکا آن هم در دوره‌ای که سخت‌ترین سیاست مهاجرتی را در قبال ایران اتخاذ نموده بود. 
 • دلیل بارز و ارجح دیگر این بوده که شخص با تحصیل در کانادا به دلیل اخذ مدرک از خود آن کشور و همچنین بالاتر رفتن سطح علمی تحصیلی فرد، از اعتبار علمی و به پشتوانه‌ی آن از اعتبار بسیار بیشتری برای موقعیت‌های شغلی، فرصت استخدام، بیشتر بودن حقوق و درآمد، بهره‌مندی از رضایت شغلی بالا و... برخوردار خواهد بود.
 • همچنین امتیاز بیشتر در این راستا، تجربه حضور و زندگی در کاناداست؛ شما حین تحصیل در کانادا از نظر تجربه‌ی حضور در جامعه و فرهنگ این کشور، تقویت بهتر مهارت زبان و شیوه برقراری ارتباط با مردم این کشور، تجربه شغلی در صورت داشتن شغل دانشجویی و چندین و چند مورد دیگر پیشرفت بیشتری خواهید داشت و پس با این حساب به جای قرار گرفتن در موقعیتی مبهم و سخت‌تر با مهاجرت کاری مستقیم از ایران، با قدرت و موفقیت بیشتر، کار و اشتغال و زندگی خود را پس از تحصیل آغاز خواهید نمود.
 • و در آخر دلیل بسیار مهم دیگر، آن است که هر فرد با تحصیل در کانادا، برای طی کردن پروسه و دستیابی به اقامت دائم این کشور، به مدت زمان کمتری برای کار کردن نیاز دارد که کشور کانادا در کمال ارزش قائل شدن به فارغ‌التحصیلان خودش، این اقامت دائم را با صرفا 18 ماه کار اعطاء می‌نماید که این مدت زمان نسبت به دیگر مقاصد محبوب مهاجرتی فوق‌العاده است.

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

نرخ قبولی بسیار بالاتر به ویژه برای ایرانیان

ورود سریع‌تر و بهتر به بازار کار پس از اتمام تحصیل

امکان کار تمام وقت دانشجویی در حین تحصیل

امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل

امکان اقدام حتی از کودکی برای مقطع مدرسه

امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال

صدور اجازه کار Open Work Permit برای همسر

حق تحصیل برای فرزند

تجربه بهتر زندگی و کسب تجربه کانادایی نسبت به دیگر نوع ویزاها

و...

وضعیت تحصیل در کانادا در سال 2023

از همین ابتدا باید گفت که در جهت رسیدگی به تقاضاها برای پذیرش تحصیلی از کانادا و همچنین صدور ویزای دانشجویی و در کل هر نوع ویزای اقامت بلند مدت مانند ویزای کاری، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و... و همچنین ویزاهای کوتاه مدت مانند ویزای توریستی در حال حاضر هیچگونه محدودیتی وجود نداشته و چه بسا پس از فروکش کردن بحران همه‌گیری تا حد زیادی روند رسیدگی به این پرونده‌ها تسریع شده است؛ تا حدی که در حال حاضر به روال سابق برگشته و تنها فرق آن در جهت بهتر شدن بوده و آن این است که تعداد رسیدگی به پرونده‌های تحصیلی و در واقع تعداد جذب دانشجوی بین‌المللی بیشتر هم شده است. در طی اجرای واکسیناسیون سراسری در کانادا در سال 2021 میلادی و بهبود وضعیت سراسری این کشور، در حال حاضز همه یا حداقل اکثر محدودیت‌های سفر به کانادا برداشته شده و بنابراین برای متقاضیان سفر به این کشور در حال حاضر به شرط تزریق حداقل 2 دوز از یکی از واکسن‌های مورد تایید کانادا، برای سفر محدودیتی نیست. واکسن‌هایی که تا به حال حاضر مورد تایید دولت کانادا برای سفر به این کشور رسیده، واکسن‌های فایزر، مدرنا، آسترازنکا، سینوفارم، سینوواک، جانسون اند جانسون، بیوتک و کوواکسین می‌باشد. در این راستا خبر رضایت‌بخش برای ایرانیان این است که درست در واپسین روزهای سال 2021 میلادی، واکسن سینوفارم که اکثر ایرانیان آن را تزریق کرده نیز به لیست واکسن‌های مورد تایید این کشور اضافه شده است. البته در این راستا توجه شود که از تزریق دوز دوم واکسن مورد نظر، حداقل باید 14 روز گذشته باشد.

بنابراین در حال حاضر هر متقاضی برای تحصیل در کانادا، توانایی اخذ پذیرش تحصیلی از این کشور را داشته و همچنین امکان صدور ویزای دانشجویی برای وی امکان‌پذیر است و یک متقاضی با داشتن پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی کانادا در صورتی که 2 دوز کامل از یکی از واکسن‌های مذکور را تزریق کرده و از تاریخ دوز دوم واکسن حداقل 14 روز گذشته باشد، اجازه‌ی سفر به کانادا را خواهد داشت. تنها در این راستا این موارد را باید مورد توجه قرار داد که قوانین پیرامون ماسک در طول سفر یا حضور در کشور، تست کرونای تصادفی از مسافران، قانون قرنطینه 14 روزه و... به دلیل تغییرات مداوم ناشی از افزایش یا افت موج‌های جدید کرونا، باید در هنگام سفر مورد بررسی قرار بگیرد.

چرا باید برای ادامه تحصیل کانادا را انتخاب کنیم؟

چرا باید برای ادامه تحصیل کانادا را انتخاب کنیم؟

برای مزایای تحصیل در کانادا، صدها دلیل مختلف را می‌توان آورد، از سیستم آموزشی بی نظیر آن گرفته تا کیفیت بسیار بالای زندگی در این کشور در زمینه رفاه، امنیت و آرامش، فرصت بیشتر، عدالت و حقوق اجتماعی بالا، جامعه چند فرهنگی و سازگار با مهاجران و ده‌ها دلیل دیگر؛ اما برخی از مهم‌ترین دلایل و مزایای شروع یا ادامه تحصیل در کانادا عبارتند از:

امنیت و کیفیت بالای سطح زندگی

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان بوده که میزان جرم و جنایت در آن بسیار پایین است. همچنین بر اساس آخرین آمارها، از میان 195 کشور جهان، کشور کانادا در زمینه دموکراسی در رتبه 5، در زمینه آزادی بیان و مطبوعات در رتبه 14 و در زمینه شادی و رضایت مردم نیز مجددا در رتبه 14 قرار دارد. از طرفی مهمتر از همه برای قشر مهاجر، این است که جامعه کانادا یک جامعه‌ی چند ملیتی است و نگاه نژاد پرستانه در این کشور تقریبا می‌توان گفت که وجود ندارد.

سیستم آموزشی و وجود دانشگاه‌های برتر دنیا در کانادا

بیش از 97 دانشگاه با نظام آموزشی کم نظیر در کانادا واقع شده که بسیاری از آن‌ها با دانشگاه‌های مطرح آمریکایی، استرالیایی و انگلیسی در جهان رقابت می‌کنند و دارای رتبه‌های جهانی شانگهای و QS زیر 50 و 100 هستند. در کنار آن‌ها، دانشگاه‌های با رتبه‌های جهانی بین 100 تا 300 نیز بسیار زیاد است. کیفیت بالای آموزشی به لطف سیستم آموزشی بسیار قوی آن و فرصت‌های شغلی موجود برای فارغ‌التحصیلان از مزیت‌های اصلی تحصیل در کانادا است. همچنین اغلب دانشگاه‌های این کشور متکی بر پژوهش‌های گسترده بوده و دانشجویان می‌توانند در پروژه‌های متنوع درسی شرکت کرده و تفکر خلاق خود را گسترش داده و با کشفیات جدید بشری همراه شوند و به عبارتی از مدرن‌ترین شیوه‌های آموزشی و تحصیلی بهره‌مند شوند.

جامعه چند فرهنگی

حال که صحبت آن به میان آمد بهتر است کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم؛ جامعه کانادا یکی از متنوع‌ترین بافت‌های قومی و زبانی را در اختیار دارد، به نحوی که حدود نیمی از ساکنین آن به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می‌کنند. هر ساله چیزی در حدود 500 هزار نفر مهاجر موقت و دائمی و همچنین بیش از 120 هزار دانشجوی بین‌المللی به کانادا می‌آیند و تکثر فرهنگی موجود در این کشور را غنی‌تر می‌سازند. وجود چنین فضایی به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به راحتی با محیط تازه خود برای زندگی انطباق پیدا کنند. بزرگترین‌ و بهترین شهرهای کانادا مانند تورنتو، ونکوور، مونترال، اتاوا و... از جمله شهرهای با بیشترین جمعیت مهاجر و جامعه چند فرهنگی در خود بوده و به طور خلاصه یک مهاجر در این کشور احساس غربت چندانی نخواهد داشت.

فرصت شغلی و اقامت دائم بعد از پایان تحصیل

اگر دانشجو بخواهد بعد از پایان دوره تحصیلی خود در کانادا مشغول به کار شود، واجد دریافت مجوز کار می‌باشد. در نتیجه این امکان برای او وجود دارد که برای شغل مورد نظر خود درخواست داده و بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار گردد و مهمتر از همه، متقاضی با صرفا مدت زمان 18 ماه کار پس از اتمام تحصیل خود، می‌تواند درخواست اقامت دائم کانادا را داده و با گذشت 5 سال در مجموع نیز برای تابعیت، شهروندی و اخذ پاسپورت کانادایی اقدام نماید.

دو زبانه بودن کانادا

وجود دو زبان انگلیسی و فرانسوی به صورت همزمان در کانادا و وجود استان‌ها و شهرهایی فرانسوی زبان و یا با ترکیبی از هر 2 مورد، بستر فرهنگی مناسبی را فراهم ساخته تا دانشجویان با دانش کافی در هر یکی از زبان‌ها بتوانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده، مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنند و به راحتی با فرهنگ‌های جدید آشنا شوند.

مختصر اطلاعات کلیدی کانادا

نام رسمی

کانادا (به لاتین Canada)

پایتخت

اتاوا (Ottawa)

نوع حکومت

دموکراسی پارلمانی فدرال / پادشاهی مشروطه

واحد پول

دلار کانادا (با عنوان اختصاری CAD)

زبان رسمی

انگلیسی و فرانسوی

مساحت کل

9.985 میلیون کیلومتر مربع (دومین کشور بزرگ جهان)

تعداد استان و قلمرو

13

جمعیت

39 میلیون نفر (آمار 2023)

شرایط اقلیمی

عموما سردسیر

میزان تولید ناخالصی

1.670 تریلیون دلار در سال جاری میلادی (رتبه دهم در جهان)

متوسط سرانه

53 هزار دلار در سال

نرخ بیکاری

5 درصد (نیم سال اول 2023)

بزرگ‌ترین شهر (جمعیتی)

تورنتو

محبوب‌ترین شهرها

تورنتو، ونکوور، مونترال، اتاوا، کبک سیتی، ادمونتون، همیلتون، کلگری، هالیفاکس، وینیپگ و...

متوسط هزینه زندگی برای دانشجو در سال

12 تا 15 هزار دلار کانادا

متوسط هزینه تحصیل برای دانشجو در سال

25 هزار دلار کانادا

تعداد دانشگاه‌های معتبر

97

رتبه جهانی در دموکراسی

5

رتبه جهانی در حقوق زنان

6

رتبه جهانی در رفتار ضد نژاد پرستی

8

رتبه جهانی در آزادی مطبوعات

14

رتبه جهانی در میزان شادی و رضایت مردم

14

رتبه جهانی در امنیت

10

شرایط تحصیل در کانادا

 • برای تحصیل در کانادا در مقاطع پیش از دانشگاه، یعنی دبیرستان و دبستان از 5 الی 6 سالگی شروع و تا قبل از 18 سالگی برای اتمام فرصت خواهید داشت. تحصیل در این مقاطع بر خلاف رایگان بودن آن برای شهروندان کانادا در مدارس دولتی، برای دانشجویان بین‌المللی هزینه دارد. مدارس خصوصی نیز فاقد از وضعیت اقامت فرد (شهروند، مقیم دائم، اقامت موقت) دارای شهریه تحصیلی هستند.
 • همچنین برای تحصیل در مقاطع مدرسه می‌بایست والدین شما یا مقیم دائم و یا شهروند کانادا باشند، یا ویزای موقت یکی از آن‌ها اجازه تحصیل فرزند زیر 18 سال را بدهد. روش دیگر هم این بوده که اینکه والدین از ایران برای فرزند خود اپلای کرده و سپس به عنوان همراه با فرزند زیر 18 سال رفته و یا فرزند را در مدرسه شبانه‌روزی (و در این حالت بدون نیاز به همراهی) ثبت نام کنند. (شرح کامل شرایط، هزینه‌ها و... برای تحصیل مقاطع مدرسه در ادامه مطلب)
 • برای شروع تحصیل در مقاطع دانشگاهی یا کالج به طور عمومی، به مدرک دیپلم کامل یعنی 12 سال تحصیل نیاز است و سن ورود، حداقل 18 سال بوده و حداکثر مهلت اخذ پذیرش تحصیلی، سن 35 سال می‌باشد. (آخرین فرصت کارشناسی 23 سال، آخرین فرصت کارشناسی ارشد 28 سال و آخرین فرصت شروع مقطع دکتری 35 سال)؛ شرح کامل شرایط سنی تحصیلات دانشگاهی در ادامه مطلب آورده شده است.
 • متقاضی برای ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی نبایست گپ تحصیلی داشته باشد و اگر هم دارد قابل توجیه باشد. مواردی نظیر سابقه کار، خدمت سربازی برای آقایان، فرصت برای آموزش زبان، صدمه حاد فیزیکی که مخل ادامه تحصیل گردد، صدمه حاد روحی مخل ادامه تحصیل با ارائه مدارک، و... چند نمونه از مواردی برای توجیه گپ تحصیلی (فاصله بین 2 مقطع تحصیلی) هستند؛ در ادامه مطلب به طور کامل روش‌های توجیه گپ تحصیلی لیست گردیده و توضیح داده شده است.
 • متقاضی برای ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی باید مدرک تحصیلی مقطع ماقبل را به همراه ریز نمرات و به صورت ترجمه شده (به انگلیسی یا فرانسوی برای دانشگاه‌های فرانسوی) داشته باشد. این ریزنمرات باید خوب و قابل قبول باشند که معدل دقیق و همچنین نمره برخی دروس بسته به رشته انتخابی، به دانشگاه، کالج و یا موسسه آموزشی بستگی داشته اما حداقل معدل پیشنهادی برای کارشناسی 14 الی 15 بوده و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 15 الی 16 به بالا می‌باشد. (این حالت کلی است)
 • متقاضی برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی در کانادا، نیاز به مدرک زبان با نمره قابل قبول دارد؛ برای اکثر دانشگاه‌های کانادا حداقل ملاک، مدرک زبان با آیلتس 6.5 و گاها 6 است (یا معادل آن برای دیگر مدارک زبان معتبر و مورد قبول در دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی مقصد). در صورتی که فرد متقاضی نتواند نمره مذکور را به اندازه 0.5 نمره و حتی گاها 1 نمره پایین‌تر از نمره ملاک بیان شده فراهم کند، می‌تواند برای اخذ پذیرش مشروط اقدام نماید؛ در ادامه مطلب در بخشی کاملا درباره شرایط اخذ پذیرش مشروط شرح داده شده است.
 • متقاضی باید تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا داشته باشد؛ این تمکن مالی باید نشان‌ دهد که دارایی مالی شخص به میزان شهریه تحصیلی سالانه موسسه آموزشی مد نظر + هزینه زندگی سالانه دانشجو که شامل محل اقامت، خورد و خوراک، لوازم، کتب و وسایل تحصیلی و... بوده، می‌رسد. هزینه تحصیل در هر موسسه آموزشی کانادا و همچنین بین برخی رشته‌ها متفاوت است اما هزینه تحصیل دانشجوی بین‌المللی در کانادا بطور متوسط برای کلیه مقاطع، دانشگاه‌ها و کالج‌ها و... 26 هزار دلار در سال بوده و همچنین متوسط هزینه زندگی سالانه (در حالت صرفه‌جویانه) سالیانه 12 هزار دلار می‌باشد. در ادامه بطور کامل‌تر درمورد هزینه‌های تحصیل در کانادا و همچنین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور با جزئیات صحبت خواهیم کرد.
 • بدیهی است که جز موارد بالا، یکسری مدارک دیگر از فرد متقاضی خواسته خواهد شد؛ مانند ترجمه کلیه مدارک هویتی، سوء سابقه و...؛ همچنین برای مقاطع ارشد و دکتری یکسری مدارک اضافی‌تر (مانند توصیه نامه، ارائه مدارک سابقه کار، ارائه مقالات چاپی، پروژه‌ها و....) که کلیه این موارد در بخش زیر یعنی مدارک لازم برای تحصیل در کانادا توضیح داده شده است.

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

ضمن آنکه در بند بعدی، درباره مراحل کامل قبولی برای تحصیل در کانادا صحبت خواهیم نمود، در همینجا جا دارد بگوییم که این روند به طور عمومی 2 مرحله دارد: 

 • مرحله اول اقدام برای پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه، کالج و موسسه آموزشی در کانادا
 • مرحله دوم اقدام برای ویزای تحصیلی پس از اخذ پذیرش تحصیلی معتبر

که در ادامه مدارک مورد نیاز برای هر 2 مورد (که در بسیاری از موارد با هم یکسان هستند) را لیست کرده ایم:

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی

ارائه پاسپورت معتبر

ارائه مدرک تحصیلی به صورت ترجمه و معادل‌سازی شده به همراه ریز نمرات به طوری که معدل و نمرات برای دانشگاه مقصد قابل قبول باشد.

ارائه مدرک زبان معتبر انگلیسی یا فرانسوی (در صورت تحصیل به فرانسوی) با نمره قابل قبول برای دانشگاه مقصد

تکمیل و ارسال فرم پذیرش دانشگاه مورد نظر

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (هزینه ثبت نام) و ارائه فیش واریزی آن

ارائه انگیزه نامه (SOP) و رزومه تحصیلی

ارائه کاور لتر برای قوت بیشتر پرونده پذیرش تحصیلی شما

ارائه توصیه‌نامه برای مقاطع ارشد و دکتری و ارائه حداقل 2 الی 3 توصیه‌نامه

ارائه رزومه و سوابق کاری و بیمه در صورت وجود یا لزوم

ارائه حداقل 2 مقاله isi برای مقطع دکتری و برخی از رشته‌های کارشناسی ارشد

ارائه مقالات، کتب و مجلات چاپی، اسناد پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی دیگر برای قوت بیشتر پرونده

 

مدارک مورد نیاز برای ویزا تحصیلی

ارائه پاسپورت دارای اعتبار و اسکن صفحه اول و صفحات مهر دار

ارائه مدارک شناسایی و هویتی و ترجمه آن‌ها

ارائه عکس پرسنلی 3 در 4 مربوط به 6 ماه اخیر

ارائه مدرک زبان

تکمیل فرم‌های تکمیل شده مربوط به ویزای تحصیلی و پرداخت هزینه ویزا

ارائه مدرک تحصیلی به صورت ترجمه و معادل‌سازی شده همراه با ریزنمرات

ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر در کانادا

فیش واریزی شهریه دانشگاه

ارائه مدارک تمکن مالی به میزان شهریه تحصیلی و هزینه زندگی به ازای هر سال تحصیلی که به طور متوسط ارائه حداقل 40 هزار دلار کانادا تمکن مالی لازم است.

مدارک مالی از دارایی شخصی مانند سند خانه، ماشین، مغازه، زمین و... نیز به قوت پرونده کمک خواهد کرد.

انگیزه نامه (SOP) و برنامه درسی (Study Plan)

ارائه ترجمه رزومه کاری، سوابق کاری و بیمه در صورت وجود یا لزوم

ارائه توصیه‌نامه اختیاری بوده و به قوت پرونده کمک می‌نماید.

همچنین ارائه مقالات و دیگر دستاوردهای علمی اختیاری بوده و به قوت پرونده کمک می‌نماید.

نکته: از سال 2013 برای تمامی افراد بالای 14 سال تا 80 سال که درخواست اخذ هر نوع ویزای کانادا را دارند، انگشت نگاری در سفارت کانادا می‌بایست انجام گیرد. هزینه انگشت نگاری برای هر فرد برابر با 85 دلار بوده که این رقم برای هر خانواده 170 دلار می‌باشد. همچنین نزدیک‌ترین سفارت‌های کانادا که مراحل انگشت نگاری و... در آن‌ها انجام پذیر است در کشورهای همسایه از جمله، ارمنستان، ترکیه و امارات متحده عربی است. برای انگشت‌ نگاری در ترکیه می‌توانید به 2 سفارت کانادا در آنکارا و یا استانبول مراجعه نمایید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

حال که درباره شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و صدور ویزای دانشجویی صحبت کرده، مدارک و الزامات مورد نیاز را شرح داده و همچنین از آنجا که تا به اینجا کمی از روند کار توضیح داده شده، حال جا دارد که طبق گفته‌های بالا، صفر تا صد مراحل برای رسیدن به خاک کانادا و شروع تحصیل در این کشور را به صورت خلاصه و ساده در 6 مرحله توضیح دهیم. کلیه این مراحل بهتر است برای هدر نرفتن زمان، پول و شانس بیشتر متقاضی، توسط یک موسسه مهاجرت تحصیلی معتبر با کادر اجرایی با تجربه انجام شود:

مرحله اول: آماده‌سازی مدرک تحصیلی

به بیان ساده اگر همچنان محصل هستید، درس خود را با ریز نمرات و معدل خوب به پایان رسانده و در صورتی که تحصیل شما به اتمام رسیده، برای آزاد سازی مدرک تحصیلی خود از سوی دانشگاه اقدام نمایید. دقت فرمایید که هم به خود مدرک تحصیلی و هم به ریز نمرات آن نیاز خواهد بود و همچنین به صورت ترجمه شده به زبان دانشگاه مقصد (انگلیسی یا فرانسوی)

مرحله دوم: صلاحیت علمی در زبان انگلیسی و فرانسوی

از آنجا که در کانادا امکان تحصیل به هر 2 زبان انگلیسی و فرانسوی امکانپذیر است (البته نه در هر دانشگاهی) بنابراین شما برای تحصیل در این کشور نیاز به مهارت زبان به میزان بالا و از نوع آکادمیک خواهید داشت. بنابراین نیاز داشته تا در کلاس‌ها و دوره‌های زبان شرکت نموده یا با خودآموزی و استفاده از محتواهای آموزشی معتبر به فراگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی بپردازید. پس از یادگیری زبان و یا اینکه اگر همینک دانش کافی در زبان دارید، در یکی از آزمون‌های معتبر زبان از سوی دانشگاه‌‌های مقصد در کانادا (آیلتس، تافل و...) شرکت نموده و نمره بالایی به اندازه حداقل حد نصاب اعلام شده از سوی دانشگاه (های) مد نظر اخذ نمایید (که معمولا در کانادا باید حداقل آیلتس 6.5 یا معادل آن برای دیگر مدارک زبان باشد)

مرحله سوم: انتخاب رشته، مقطع تحصیلی و موسسه(ها) آموزشی مورد نظر

قبل از پیشروی بیشتر و رفتن به مرحله چهارم، از آنجا که یکسری از مدارک مورد نیاز بستگی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و موسسه(ها)ی آموزشی مورد نظر داشته، پس با در نظر گرفتن مقطع تحصیلی و هزینه‌های آن و همچنین رشته انتخابی، یک یا چند دانشگاه، کالج و... را که به شرایط شما که عموما شرایط مالی و صلاحیت‌های تحصیلی می‌باشد را انتخاب نموده که بتوانید برای آن‌ها درخواست پذیرش بفرستید. شما هیچ محدودیتی درباره اینکه چند دانشگاه را برای اخذ پذیرش تحصیلی انتخاب نمایید، ندارید. اما توجه گردد که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های با اعتبار، رتبه و رنک پایین، ریسک ریجکتی ویزای تحصیل را به همراه خواهد داشت.

مرحله چهارم: تهیه، معادل‌سازی و ترجمه کلیه مدارک لازم

کلیه مدارک ذکر شده در بند بالا در بخش مدارک لازم برای تحصیل در کانادا (چه مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و چه مدارک لازم برای صدور ویزای دانشجویی) را تهیه، معادل‌سازی و ترجمه شده و آماده داشته باشید. هنگامی که در مرحله سوم رشته تحصیلی، مقطع و دانشگاه، کالج و... مد نظر مشخص می‌گردد، لیست کامل مدارک لازم برای متقاضی مشخص خواهد شد.

مرحله پنجم: اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی

در این مرحله شما با توجه به صلاحیت‌های تحصیلی و همچنین تمکن مالی خود بسته به شهریه موسسه آموزشی مورد نظر، مدارک لازم را تهیه کرده، مراحل لازم را برای درخواست ثبت نام انجام داده و فرم‌های پر شده دانشگاه برای اخذ پذیرش تحصیلی را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز ارسال خواهید نمود. شما هیچ محدودیتی درباره اینکه چند دانشگاه یا کالج را برای اخذ پذیرش تحصیلی انتخاب نمایید، ندارید. در واقع اتفاقا پیشنهاد می‌گردد که شما به چند موسسه آموزشی که سازگار با تمکن مالی و صلاحیت‌های تحصیلی شما بوده و از طرفی از نظر اعتبار و رتبه کشوری معتبر هستند درخواست پذیرش داده و مدارک خود را ارسال نمایید و بدین ترتیب شانس اخذ پذیرش تحصیلی خود را با توجه به تعداد موسسات آموزشی انتخابی چند برابر نمایید.

مرحله ششم: اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی

شما پس از آن که از دانشگاه و یا کالجی مورد نظر در کانادا پذیرش تحصیلی گرفته، با ارائه نامه پذیرش تحصیلی به سفارت به همراه سایر مدارک لازم که در بند مربوط به "مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی" آمده است، برای صدور ویزای دانشجویی اقدام خواهید نمود؛ فقط نکته مهم در این راستا این است که اخذ پذیرش تحصیلی به معنای صدور قطعی ویزای دانشجویی نخواهد بود؛ به عبارتی، شما هنگامی که وارد پروسه صدور ویزای دانشجویی خواهید شد، با کوچکترین اشتباه (مانند نقص مدارک، ارائه مدارک جعلی، داشتن سوء سابقه و چندین عامل دیگر)، اخذ ویزای خود را به خطر خواهید انداخت. اما در صورتی که کلیه دستورالعمل‌ها را به درستی، کامل و با دقت بالا و بدون خطا دنبال نمایید، آنگاه در این حالت معمولا بعید است که با داشتن نامه پذیرش تحصیلی معتبر، ویزای دانشجویی شخص ریجکت یا همان رد شود.

ویزای تحصیلی کانادا

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم برای تحصیل در کانادا، دانشجو می‌بایست بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه، ویزای تحصیلی کانادا را اخذ نماید. فقط در راستای صدور ویزای دانشجویی این را در نظر داشته باشید که:

 1. برای تمکن مالی در واقع فرد باید توانایی پرداخت هزینه دانشگاه و هزینه رفت و آمد از کشور مبدا خود به کانادا و بالعکس و زندگی در کانادا در طول تحصیل را به ازای 1 سال داشته باشد، ارائه درست و صحیح و به میزان کافی این تمکن در قالب مدارک مالی و اسناد و نامه تمکن مالی بسیار مهم خواهد بود.
 2. پروسه بیومتریک و انگشت نگاری برای کلیه افراد 14 تا 80 سال اجباری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ویزای دانشجویی کانادا بیشتر بخوانید

 • همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از سمت کارشناسان ادب ویزا در جهت ویزای دانشجویی با شماره 02171400111 تماس بگیرید.

ویزای همراه دانشجو در کانادا

در صورتی که شما برای تحصیل تمام وقت در یکی از مدارس (در سن زیر 18 سال) و یا دانشگاه‌های کانادا پذیرفته شده و ویزای تحصیلی بگیرید، می‌توانید والدین (یا سرپرست قانونی)، همسر و فرزندان خود را به 3 طریق به همراه خود ببرید:

ویزای گاردین ویژه محصلین زیر 18 سال

در صورتی که متقاضی زیر 18 سال پذیرش تحصیلی در مقاطع مدرسه و پیش از دانشگاه در کانادا را بگیرد، آنگاه دانش‌آموز با معرفی یک والد یا سرپرست قانونی خود طی پروسه‌ای، می‌تواند برای ویزای وی به عنوان همراه متقاضی اقدام نماید.

ویزای مجوز کار همراه Open Work Permit

ویزای مجوز کار به همسر دانشجویان شاغل به تحصیل به صورت تمام وقت، افراد دارای اقامت دائم کانادا و همچنین کارمندان تمام وقت اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به داشتن پیشنهاد کار در کانادا، مجوز کار داشته و بدین ترتیب امرار معاش و زندگی کنند. برای دریافت این نوع ویزا، متقاضی می‌تواند همزمان با ویزای تحصیلی/ شغلی خود و یا پس از آن اقدام کند. متقاضیان باید مبلغ 155 دلار برای درخواست ویزای مجوز کار و 85 دلار برای انگشت‌نگاری در این راستا پرداخت کنند.

ویزای توریستی همراه Temporary Resident Visa

ویزای توریستی همراه و یا TRV مخصوص فرزندانی است که والدین آن‌ها ویزای تحصیلی و یا شغلی خود را دریافت کرده‌اند. با دریافت این نوع ویزا، فرزندان نیازی نیست که ابتدا در فرآیند پذیرش مدرسه شرکت کرده و می‌توانند به عنوان همراه والدین خود به کانادا بروند. فرزندان زیر 18 سال همراه با والدین برای ثبت‌نام در مدارس نیازی به مجوز تحصیل نداشته، اما فرزندان بالای 18 سال باید برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کنند. متقاضیان باید مبلغ 100 دلار برای درخواست ویزای مجوز کار و 85 دلار برای انگشت‌نگاری پرداخت کنند.

تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا

فرد متقاضی تحصیل در کانادا باید تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا را داشته باشد؛ تمکن مالی که در واقع در قالب حساب بانکی و همچنین یک سری اسناد و مدارک مالی دیگر برای اثبات داشتن هزینه‌های کافی از سوی شخص متقاضی برای زندگی و تحصیل در کانادا بوده، می‌بایست نشان‌ دهنده توانایی مالی متقاضی به میزان شهریه تحصیلی سالانه دانشگاه، کالج و یا موسسه آموزشی مد نظر به علاوه حداقل هزینه زندگی یک سال دانشجو در کانادا در هنگام تحصیل باشد. این هزینه‌ها عموما شامل محل اقامت (خوابگاه ارزان‌ترین گزینه و اجاره خانه تک نفره گرانترین گزینه)، خورد و خوراک، لوازم، کتب و وسایل تحصیلی و دیگر مخارج می‌گردد. دقت فرمایید که برای این موارد یک مبالغی به عنوان حداقل در نظر گرفته می‌شود که قابل تغییر نیست؛ به عبارتی شما نمی‌توانید بگویید که برای مثال می‌توانید با سالی 5 هزار دلار در کانادا زندگی نمایید و بنابراین همین مقدار تمکن مالی ارائه شود کافی خواهد بود! متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا به شهر و استان محل زندگی و تحصیل بستگی دارد، برای مثال بین مونترال و ونکوور که هر دو جزء شهرهای بزرگ، پیشرفته و مرفه کانادا هستند هم حتی تفاوت واضحی در هزینه‌های زندگی وجود دارد؛ تا چه برسد به مقایسه شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک یا متوسط؛ اما در حالت کلی و به طور میانگین، هزینه‌های زندگی برای یک دانشجو ضمن تحصیل در کانادا، سالیانه بین 11 تا 14 هزار دلار خواهد بود (متوسط 12 هزار دلار در سال) که البته این هزینه برای یک زندگی به سبک دانشجویی و کاملا صرفه‌جویانه است. حال ممکن است شخصی تمایل به اجاره آپارتمان به صورت تک نفره داشته باشد و در اون حالت صرفا هزینه اجاره سالانه فرد از این مبلغ هم ممکن است بیشتر گردد. بنابراین تبصره‌های مختلفی وجود داشته و ما همین حالت و رقم متوسط و میانگین را در نظر خواهیم گرفت.

همچنین مشابه همین قضیه درباره هزینه تحصیل در هر موسسه آموزشی کانادا و هر رشته تحصیلی به خصوص برخی رشته‌های خاص وجود دارد؛  یعنی در یک دانشگاه شاید بتوان با کمتر از 10 هزار دلار در سال شهریه در مقطع کارشناسی تحصیل نمود و در عین حال در دانشگاه دیگری همین شهریه برای همان رشته و مقطع ممکن است بیش از 42 هزار دلار در سال باشد. یا مثالی دیگر؛ ممکن است در یک دانشگاه شهریه یک رشته عمومی مانند علوم اجتماعی 25 هزار دلار در سال بوده در حالی که شهریه برای رشته‌ایی مانند پزشکی، دندانپزشکی یا دامپزشکی در همان دانشگاه و در همان مقطع به بیش از 60 هزار دلار در سال برسد. اما باز در این باره ما از یک میانگین از میزان شهریه کلیه دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، مقاطع تحصیلی و همچنین رشته‌های تحصیلی مختلف استفاده خواهیم نمود و به عنوان یک رقم میانگین و متوسط، هزینه 22 الی 26 هزار دلار در سال در نظر گرفته شده است.

 • بنابراین با توجه به موارد فوق، شما بطور حدودی نیاز به نشان دادن تمکن مالی سالیانه حداقل 36 هزار دلار را خواهید داشت.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

در این بخش کمی گسترده‌تر از اندک اشاراتی در قبل درباره هزینه تحصیل در کانادا صحبت خواهیم کرد. البته موضوع بحث در این بخش صرفا هزینه‌های شهریه تحصیلی دانشگاه، کالج و... بوده و درباره جزئیات هزینه زندگی در کانادا در بخشی دیگر به طور مفصل‌تر صحبت خواهیم نمود. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، فارغ از مقطع تحصیلی، دانشگاه، کالج و موسسه آموزشی انتخابی، رشته تحصیلی مد نظر و... به طور متوسط با یک میانگین‌گیری از فاکتورهای بیان شده، هزینه تحصیل یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا در مقاطع دانشگاهی سالیانه بین 22 تا 26 هزار دلار در سال بوده که این هزینه برای مقاطع قبل از دانشگاه یعنی دوران مدرسه برای دانشجویان بین‌المللی بین 8 تا 16 هزار دلار در سال (مدارس عمومی) و 6 تا 26 هزار دلار در سال (مدارس خصوصی) خواهد بود.

حال بیاییم میانگین شهریه دانشگاهی 22 تا 26 هزار دلار در سال را کمی وسیع‌تر بررسی کنیم؛ ابتدا این مبلغ را برای مقاطع تحصیلی مختلف بشکافیم:

مقطع

متوسط شهریه تحصیل در سال

کارشناسی

26 هزار دلار کانادا

کارشناسی ارشد

30 هزار دلار کانادا

دکتری

9 الی 15 هزار دلار کانادا

 
مبلغ مذکور برای مقطع دکتری برای چندی دانشگاه با تعداد کم، ممکن است به 17 الی 20 هزار دلار در سال هم برسد اما از طرف دیگر در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا تحصیل در مقطع دکتری می‌تواند بسیار ارزان‌تر (کمتر از 7 الی 9 هزار دلار در سال) تمام شود. در واقع کانادا از جمله معدود کشورهای پیشتاز در زمینه نظام آموزشی و دانشگاهی انگلیسی زبان بوده که تحصیل در مقطع دکتری در آن بسیار ارزان‌تر از دیگر رقبای انگلیسی زبان خود مانند استرالیا، آمریکا و انگلیس می‌باشد. همچنین از طرفی اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در این کشور بسیار راحت است؛ حداقل نسبت به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد؛ از طرفی تعداد دانشگاه‌های قابل توجهی در کانادا هستند که مقطع دکتری را به کل به صورت فول فاند (تحصیل رایگان) ارائه می‌دهند. پس از دکتری، اخذ بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد آسان‌تر بوده اما حقیقتا اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار سخت و رقابتی است.

حال که مبحث میزان شهریه تحصیلی را برای مقاطع مختلف شرح داده، بیاییم کمی این موضوع را برای دانشگاه‌های مختلف این کشور بررسی کنیم؛ ارزان‌ترین شهریه دانشگاه‌های کانادا طبق آخرین آمار 7200 دلار در سال برای مقطع کارشناسی و 3250 دلار در سال برای تحصیلات تکمیلی می‌باشد. از طرفی این رقم می‌تواند تا بیش از 55 هزار دلار در سال برای مقطع کارشناسی و بیش از 33 هزار دلار در سال برای تحصیلات تکمیلی برای برخی دانشگاه‌های برتر این کشور مانند دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا، کوئینز، اتاوا، وسترن، مک مستر و... برسد. البته شما کلیه این موارد را برای رشته‌های عمومی در نظر بگیرید؛ وگرنه مسلم است که هزینه رشته پزشکی در دانشگاه‌های مذکور به حداقل بیش از 70 و شاید 100 هزار دلار در سال هم می‌رسد. یک نکته‌ایی که وجود دارد و البته با منطق نیز سازگار است، این بوده که دانشگاه‌های سطح بالای کانادا از نظر رتبه و جایگاه معمولا شهریه‌های بالاتری دارند؛ مانند چندی از دانشگاه‌های نامبرده و از طرفی دیگر، دانشگاه‌های بسیار ارزان این کشور مانند بونیفیس، برندون، منونایت، یادبود نیوفاندلند که مبالغ شهریه آن‌ها زیر 10 هزار دلار در سال است معمولا جزء رتبه‌های نزدیک به آخر در کانادا هستند اما همیشه این قضیه صادق نیست؛ برای مثال بسیاری دانشگاه‌‌ها هستند که با وجود رتبه زیر 30، شهریه‌های ارزانی دارند (مانند دانشگاه کلگری برای مقطع ارشد با رتبه 8 و دانشگاه گوئلف با رتبه 19 و...) و بالعکس این قضیه هم وجود دارد.

حال که قضیه شهریه تحصیلی در کانادا را کمی بیشتر از دو منظر دانشگاه انتخابی و مقطع تحصیلی متقاضی بررسی کردیم، جا دارد که این قضیه را از منظر رشته‌ی تحصیلی نیز بررسی نماییم. در واقعیت، این قضیه درست است که میزان شهریه هر رشته با رشته دیگری متفاوت است اما این تفاوت‌ها آنقدر شاید زیاد نباشد که بخواهیم برای همه رشته‌ها در کانادا آن‌ها را بیان کنیم. فقط در این حد بگوییم که فارغ از مسائل بحث شده در بالا یعنی مقطع تحصیلی متقاضی و دانشگاه انتخابی، عموما به ترتیب رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، کارشناسی ارشد مدیریت (MBA)، داروسازی، مهندسی، وکالت و حقوق، علوم کامپیوتر و گاها ریاضیات جزء گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در کانادا بوده و مابقی رشته‌ها رنج شهریه‌ای نزدیک به مقادیر متوسط و میانگین بیان شده برای هر مقطع یا نوع دانشگاه داشته و یا اختلاف نه چندان زیادی با آن مبالغ ذکر شده دارند که بنابراین بیان شهریه یک به یک آن‌ها از حوصله این بخش از مقاله خارج است.

متوسط شهریه مدرسه عمومی: 8 تا 16 هزار دلار کانادا در سال

متوسط شهریه مدرسه خصوصی: 6 تا 26 هزار دلار کانادا در سال

متوسط شهریه کالج‌ها: 7 تا 29 هزار دلار کانادا در سال

متوسط شهریه مقطع کارشناسی: 25 هزار دلار کانادا در سال

متوسط شهریه مقطع کارشناسی ارشد: 21 تا 28 هزار دلار کانادا در سال

متوسط شهریه مقطع دکتری: 9 تا 15 هزار دلار کانادا در سال

حداقل شهریه دانشگاه: 7 هزار دلار کانادا برای کارشناسی / 3 هزار دلار کانادا برای کارشناسی ارشد

حداکثر شهریه دانشگاه: بیش از 55 هزار دلار کانادا برای کارشناسی / بیش از 33 هزار دلار کانادا برای کارشناسی ارشد

متوسط شهریه رشته‌های پزشکی: 30 تا 120 هزار دلار کانادا در سال (40 تا 60 هزار دلار کانادا شهریه رایج)

متوسط شهریه رشته‌های مهندسی: 30 هزار دلار کانادا در سال

متوسط شهریه رشته‌ MBA، 33  تا 100 هزار کانادا دلار در سال

متوسط هزینه بیمه دانشجویی: 600 تا 900 دلار کانادا در سال

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده مقاله کامل در رابطه با هزینه تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل در کانادا برای شهروندان کانادا و افرادی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند، در مقطع مدرسه رایگان می‌باشد و برای مقاطع دانشگاهی به ویژه دانشگاه‌های دولتی هزینه کمی دارند. اما تحصیل برای دانشجویان و محصلان خارجی در هر مقطعی به صورت رایگان امکان پذیر نیست و مبلغی شهریه بابت تحصیل از آن‌ها که در بند فوق توضیح داده شده، اخذ می‌گردد. کما اینکه به تازگی در برخی از استات‌های کانادا این امر میسر شده تا تحصیل در دبیرستان‌های کانادا برای دانش آموزان خارجی رایگان باشد (برای مثال در صورتی که والدین شهروندی کانادا را اخذ نمایند). اما برای مقاطع ارائه شده در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا امکان تحصیل رایگان حتی برای مردم کانادا هم وجود ندارد، مگر با دریافت بورسیه تحصیلی، که آن‌ها مخصوصا نوع فول فاند آن به صورت محدود در بین دانشجویان امکانپذیر بوده و بیشتر برای مقاطع دکترا یا با شانسی کمتر از دکتری، در مقطع ارشد امکان پذیر است. اما بورسیه مخصوصا فول فاند برای مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی بسیار سخت و نادر است.

برای اطلاع از شرایط تحصیل رایگان در کانادا به صفحه‌ی تحصیل رایگان در کانادا مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی کانادا

اغلب دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا بسیار علاقه‌مند به دریافت بورسیه تحصیلی هستند. واقعیت آن است که اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در بسیاری از رشته‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا آسان است و می‌تواند کمک بسیار شایانی به هزینه‌های تحصیل در کانادا برای شخص محصل نماید. اما اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی بسیار محدود و در تعداد قابل توجهی از رشته‌های دانشگاه‌ها غیرممکن باشد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز اگر دانشجو متقاضی تحصیل در کارشناسی ارشد مقاله محور باشد می‌تواند بورسیه تحصیلی دریافت کند و معمولا بورسیه تحصیلی برای کارشناسی ارشد پروژه محور چندان ارائه نمی‌شود. بیشترین میزان ارائه بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری صورت می‌پذیرد. اخذ بورسیه تحصیلی برای اکثر رشته‌ها در دوره دکتری کار سختی نیست اما میزان توانایی و موضوع تز دکتری فرد می‌تواند تاثیر بسزایی در اخذ بورسیه تحصیلی داشته باشد. میزان بورسیه تحصیلی نیز بسته به میزان بودجه مد نظر دانشگاه، سطح توانایی فرد، ارزش علمی پروژه و... متغیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید

شرایط سنی تحصیل در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌تواند از قبل 18 سالگی و برای تحصیل در مدرسه آغاز شده و تا سنین 40 سالگی برای مقاطع دکتری و پس از دکتری ادامه داشته باشد. دانش‌آموزان زیر 18 سالی که قصد تحصیل در این کشور را دارند می‌توانند همراه با والدین خود به کانادا مهاجرت کرده و یا با ثبت نام در مدارس شبانه‌روزی (Boarding School) به تنهایی تحصیل کنند. پس از پایان دوران دبیرستان، متقاضیان می‌توانند از طریق اپلای برای کالج و یا دانشگاه در کانادا اقدام کنند. تحصیل در کالج رنج سنی گسترده‌ای را در بر می‌گیرد، در واقع شما می‌توانید از 18 تا 35 سالگی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی کانادا، پذیرش تحصیلی دریافت کنید. اما برای تحصیل در دانشگاه عموما باید رنج سنی شما با مقطع تحصیلی انتخابی هماهنگی داشته باشد. به طور مثال برای مقطع کارشناسی بهتر است که حداکثر تا 23 سالگی، مقطع کارشناسی ارشد تا 28 سالگی و برای مقطع دکتری حداکثر 35 سال داشته باشید. به دلیل اینکه مقطع پست داک به صورت محدودی ارائه می‌شود و مختص فارغ‌التحصیلان برجسته دکتری و شخصیت‌های آکادمیک است، تا اوایل دهه 40 سالگی در صورت برخورداری از شرایط لازم می‌توان برای آن اقدام کرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید تحصیل در کانادا برای رنج سنی مشخصی نیست و تقریبا در تمامی سنین می‌توان برای آن اقدام کرد. پس اگر می‌خواهید شرایط خود را برای مهاجرت به کانادا سنجیده و بهترین روش‌ مهاجرتی را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی اخذ ویزای تحصیلی را پر کنید.

مقطع

بهترین سن برای شروع تحصیل

کارشناسی

18 تا حداکثر 23 سال

کارشناسی ارشد

22 تا حداکثر 28 سال

دکتری

25 تا حداکثر 40 سال

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقاطع دبستان تا دبیرستان نیازی به داشتن مدرک زبان تحصیلی معتبر وجود ندارد اما برای بسیاری این سوال بوده که آیا تحصیل در کانادا در دوره‌های دانشگاهی و کالج‌ها بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که برای پذیرش در تقریبا کلیه دانشگاه‌های کانادا، ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 (یا 6) و یا معادل آن برای دیگر آزمون‌های زبان معتبر در دانشگاه مقصد لازم و ضروری است. اما برای اخذ پذیرش از تعدادی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها برای دانشجویان خود داشتن مدرک زبان با نمره حد نصاب مذکور را اجباری ندانسته (اما خود مدرک زبان را خواهند خواست) و قبل از ورود متقاضی به این کالج‌ها یا دانشگاه‌ها، برای شخص متقاضی یک آزمون تعیین سطح از دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌کنند تا بتوانند سطح زبان دانشجو را بسنجند. نمره متقاضی در یکی از این آزمون تعیین کننده مدت یک دوره زبان برای ایشان است. این دوره زبان معمولا در همان دانشگاه یا کالج برگزار می‌گردد اما ممکن است این دوره به یکی از موسسات آموزش زبان این کشور سپرده شود. متقاضی بعد از پایان دوره زبان می‌تواند پذیرش قطعی را از موسسه آموزشی مد نظر اخذ نموده و تحصیل خود را در کالج یا دانشگاه مورد نظر خود آغاز نماید. به کلیه این فرایند، "پذیرش مشروط" گفته می‌شود که در بند زیر کمی بیشتر درباره شرایط آن شرح داده خواهد شد.

پذیرش مشروط در کانادا

پذیرش مشروط در کانادا

برای پذیرش در هر دانشگاهی باید حداقل‌هایی ضروری را در مورد نمره زبان، معدل، مدرک و... کسب کرد. اما از مشکلات رایجی که دانشجویان در هنگام اپلای با آن مواجه می‌شوند کسب نکردن حداقل نمره مورد نیاز در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی (یا فرانسوی برای دانشگاه‌های فرانسوی زبان) است. برای مثال ممکن است نمره کل شما در آیلتس یا تافل از حداقل‌های مورد انتظار دانشگاه کمتر باشد. در این مواقع دانشگاه‌ها به متقاضیان پذیرش مشروط (conditional offer) می‌دهند، یعنی متقاضی را به شرط شرکت در دوره‌های زبان دانشگاه و یا شرکت دوباره در آزمون و کسب نمره مورد نظر، می‌پذیرند البته کسب پذیرش مشروط ممکن است ریسک ریجکتی ویزا رو بالا برده و بر نظر مثبت آفیسر مهاجرتی نیز اثر بگذارد. با این حال داشتن پذیرش مشروط لزوما به معنی ریجکت شدن ویزا نیست و همچنان راه‌هایی وجود دارد که از آن طریق شما می‌توانید حتی با داشتن پذیرش مشروط، ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید.

در واقع در فرآیند اخذ ویزای دانشجویی، بیشتر از هر چیزی کلیت پرونده شما حائز اهمیت است. یعنی اگر نقاط قوت مهمی مثل رزومه علمی- پژوهشی، تمکن مالی کافی، سوابق شغلی و یا فعالیت‌های داوطلبانه در پرونده شما موجود باشد و SOP قوی نیز ارائه دهید، پذیرش مشروط مانع و یا ریسکی در اخذ ویزای  تحصیلی شما در کانادا نخواهد داشت. اما به این نکته حتما توجه گردد که پذیرش مشروط به معنای پذیرش بدون مدرک زبان نیست! در واقع در بند بالا هم تیتر را با این عنوان به منظور رفع این ابهام و تناقض بدین شکل نوشته‌ایم که یکبار برای همیشه، معقوله‌ایی تحت عنوان "تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان" که شایعه‌ایی بیش نیست را رد نماییم؛ به عبارتی واضح‌تر شما برای اخذ پذیرش مشروط طبق روال خلاصه مطرح شده در بالا، همانند یک متقاضی با پذیرش عادی می‌بایست آزمون زبان معتبر نزد آن دانشگاه را داده و مدرک و نمره آن را برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه دهید؛ حال که اگر نمره نتیجه آزمون از حد نصاب ذکر شده معادل آیلتس 6.5 کمتر باشد، برای دانشگاه درخواست پذیرش مشروط را (بجای درخواست پذیرش عادی) ارسال می‌نمایید. دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که پذیرش مشروط را هم ارائه داده، در خود سایت‌شان فرم مخصوص تقاضا پذیرش مشروط را دارند و در غیر این صورت هنگام ارسال درخواست پذیرش تحصیلی، در نامه خود درخواست پذیرش مشروط را حتما به وضوح باید قید نمایید. البته توجه داشته باشید که پذیرش مشروط با توجه به شرایط گفته شده، معمولا برای هر کسی ممکن نیست و در کل بدین صورت است که افرادی پذیرش مشروط خواهند گرفت که از دیگر ابعاد تحصیلی مد نظر (معدل، سوابق علمی و تحصیلی و...) در موقعیت بسیار خوبی بوده اما صرفا در اخذ نمره زبان ملاک برای دانشگاه مقصد موفق نشده‌اند.

 • شما با اخذ پذیرش مشروط، از دانشگاه مقصد پذیرش اصلی و همچنین ویزای دانشجویی خود را نگرفته و صرفا یک ویزای کوتاه مدت برای شرکت در کلاس‌های دوره‌های تقویت زبان انگلیسی دریافت خواهید نمود که این دوره از 3 ماه (کمترین حالت ممکن) تا 1 سال (نهایت 2 سال در بیشترین حالت و وضعیت خاص) می‌تواند به طول انجامد. پس از آن از شما آزمون زبان گرفته شده و پس از قبولی با نمره حد نصاب مذکور، پذیرش اصلی شما از دانشگاه مد نظر خواهد آمد و پس از آن ویزای تحصیلی شما به طول مدت زمان مقطع تحصیلی شما از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر و به شما ارسال خواهد شد.

روش‌های پر کردن گپ تحصیلی

همانطور که در ابتدای مطلب و در بخش شرایط تحصیل در کانادا هم اشاره کرده‌ایم، از جمله شروط لازم برای تحصیل در کانادا، نداشتن گپ تحصیلی (فاصله زمانی بین دو مقطع تحصیلی) بوده و یا اینکه اگر هم گپ تحصیلی وجود دارد، قابل توجیه باشد. توجه فرمایید که فاصله مجاز بین دو مقطع تحصیلی برای آنکه گپ تحصیلی ایجاد نگردد 2 سال بوده و اگر این فاصله بیش از 2 سال گردد، به هر میزانی که فاصله اضافه تداوم داشته باشد، گپ تحصیلی به وجود خواهد آمد که بهتر است وجود نداشته باشد و اگر هم به وجود آمده، تنها روش رفع این مشکل، توجیه این گپ تحصیلی با یک سری موارد قابل قبول از سمت اداره مهاجرت کانادا می‌باشد؛ از اصلی‌ترین موارد برای توجیه گپ تحصیلی در کانادا می‌تواند موارد زیر باشد:

خدمت سربازی برای آقایان: به مدت زمان خدمت

سابقه کار: به مدت زمانی که سابقه کار داشته‌اید.

فرصت برای آموزش زبان: معمولا برای این مورد 1 سال در نظر گرفته می‌گردد.

آسیب فیزیکی: ایجاد آسیب فیزیکی حاد که مانع یا مخل ادامه تحصیل شخص گردد که به مدت زمان نقاهت مشکل فیزیکی فرد در نظر گرفته می‌گردد.

ازدواج / طلاق / تولد فرزند: به طور کلی برای مسائل مربوط به ازدواج، مدت زمان 6 ماه گپ تحصیلی قابل توجیه را در نظر می‌گیرند.

پژوهش تحقیقاتی و یا شرکت در پروژه‌ایی پیرامون رشته تحصیلی مقطع ماقبل: به مدت زمان انجام پروژه

گذراندن دوره‌های آموزشی فنی حرفه‌ایی: شرکت در دوره‌ایی آموزشی برای اخذ مدرکی فنی (جدای از دانشگاه) مانند مجتمع فنی؛ به مدت زمان دوره مد نظر آن دوره لحاظ می‌گردد.

از دست دادن خانواده درجه 1: معمولا برای این مورد تا سقف 1 سال را در نظر می‌گیرند.

 • این‌ها اصلی‌ترین موارد برای پر کردن گپ تحصیلی یک فرد برای تحصیل در کانادا می‌تواند باشد؛ البته با توجه به انواع تبصره‌های مختلف، چندی مورد دیگر می‌تواند به این لیست اضافه شده و بالعکس؛ حتی برخی موارد برای فرد لحاظ نگردند؛ اما در حالت کلی موارد فوق برای توجیه گپ تحصیلی در کانادا مورد قبول هستند.

نکته: از دید بسیاری این تصور اشتباه وجود داشته که داشتن مشکل روحی، روانی، افسردگی، مصرف داروهای خاص و مواردی از این نظیر نیز می‌تواند به عنوان گپ تحصیلی با ارائه گواهی پزشکی لحاظ گردد که این مورد متاسفانه حداقل درباره تحصیل در کانادا صدق نمی‌کند.

آشنایی با سیستم آموزشی کانادا

آشنایی با سیستم آموزشی کانادا

کانادا کشوری وسیع و پهناور واقع در قاره آمریکای شمالی است که بالغ بر 16 هزار موسسه آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی را در خود جای داده است که از این بین چیزی در حدود 13 هزارتای آن عمومی هستند. تحصیل در دوره‌های ماقبل دانشگاه برای کلیه شهروندان کانادایی رایگان بوده اما تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور حتی برای خود بومیان و شهروندان کانادا نیز شهریه دارد که البته برای اکثر دانشگاه‌ها، تفاوت در میزان شهریه بین دانشجویان بومی و بین‌المللی وجود دارد. جالب است بدانید که اغلب ساکنین کانادا دارای مدرک تحصیلات عالی از مراکز معتبر بین المللی بوده و در سال جاری میلادی نیز این کشور مجددا برای چندمین بار متوالی به عنوان باسواد‌ترین کشور در جهان انتخاب گردید. دولت، اداره مهاجرت و نظام آموزشی کانادا به دانشجویان خصوصا دانشجویان بین‌المللی احترام خاصی قائل هستند و به آنان دید به عنوان سرمایه‌های با ارزشی دارند. نظام آموزشی کانادا جزء برترین نظام‌های آموزشی جهان و هم‌راستا با دیگر رقیب‌های بزرگ انگلیسی زبان در قدرت سیستم آموزشی مانند آمریکا، انگلیس، استرالیا و... می‌باشد. این کشور یکی از برترین اعضای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی جهانی (OECD) را دارا می‌باشد؛ چرا که همواره و به ویژه در سال‌های اخیر، کانادا توجه خاصی به پیشرفت نظام آموزشی خود داشته است و در تلاش است تا به یک نظام آموزشی ایده‌آل برسد. در همین راستا باید گفت که دولت کانادا 6% از درآمد تولید ناخالص داخلی سالانه خود را صرف امور آموزشی کشور می‌نماید؛ تا جایی که بودجه آموزشی تامین شده در سال 2019 میلادی از طرف این منبع حدودا 21 میلیارد دلار بوده است. با توجه به سرمایه‌گذاری کانادا در حوزه آموزش، تحصیل در کانادا بین دانشجویان بین‌المللی طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. نظام آموزشی کانادا تحت نظارت دولت فدرال کانادا بوده که در سیستم آموزشی استان‌های مختلف کانادا تفاوت‌های جزئی دیده می‌شود.

سن تحصیل اجباری در کانادا و ورود به مدارس و تحصیل در کانادا بسته به استانی که دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کند 5 الی 6 سال است که قبل از آن خانواده‌ها می‌توانند به صورت اختیاری کودکان خود را در دوره‌های مهدکودک ثبت‌نام نمایند (از 1 الی 6 سالگی). هر سال تحصیلی در کانادا 190 روز می‌باشد (بجز در استان کبک که این دوره 180 روزه است). همچنین مدارس این کشور از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن پذیرای دانش‌ آموزان هستند. این نظام آموزشی بین 12 الی 13 سال دانش آموزان را تعلیم می‌دهد و در نهایت به دانش آموزان که مشغول به ادامه تحصیل در کانادا هستند، مدرک دیپلم اعطا می‌کند و پس از آن دانش آموزان می‌توانند تحصیلات خود را در کالج‌ها یا دانشگاه‌ها ادامه دهند. البته امروزه با توجه به بازار کار و رشد اقتصادی کشور کانادا اکثر دانش آموزان پس از فارغ‌التحصیلی از مدارس به سراغ کالج‌ها و یا موسسات آموزش فنی و حرفه‌ای می‌روند تا مهارت کسب کرده و بتوانند زودتر وارد بازار کار شوند. 

موسسات آموزشی کشور کانادا به دو دسته کلی دولتی و غیر دولتی تقسیم می‌شود. مدارس دولتی کانادا در گذشته تنها مختص شهروندان کانادا بوده اما اخیرا بسیاری از مدارس کانادا با پرداخت شهریه‌ای بین 8 تا 14 هزار دلار در سال، به دانش آموزان خارجی نیز خدمات آموزشی ارائه می‌نمایند و دانش آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند برای ادامه تحصیل در کانادا از مدارس دولتی استفاده کنند. مدارس غیر دولتی نیز شامل برخی موسسات فنی و حرفه‌ای، کمپ های آموزشی تابستانه، دبیرستان‌های خصوصی و ... می‌شود. این مدارس شهریه بیشتری نسبت به مدارس دولتی دریافت می کنند که این رقم بین 4 تا 26 هزار دلار بسته به نوع مدرسه و استان مورد نظر برای تحصیل متغیر است. همانطور که قبلا به آن اشاره شد هر استان از کانادا سیستم آموزشی منحصر بفرد خود را دارد و این امر باعث سردرگمی افرادی است که برای ادامه تحصیل در کانادا نمی‌دانند از سیستم آموزشی کدام استان باید استفاده کنند، اما ماهیت کلی این سیستم‌ها در واقع ماهیتی یکپارچه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سیستم آموزشی کانادا بیشتر بخوانید

 • همچنین اگر مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها یا مدارس بین المللی بررسی شود، می توانید با شماره 02171400111 تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان گروه مهاجرتی ادب بهره مند شوید و یا با تکمیل فرم ارزیابی اخذ ویزای تحصیلی رایگان منتظر دریافت مشاوره دقیق تر از سوی کارشناسان باشید

تحصیل دبیرستان در کانادا

یکی از معروف‌ترین مقاصد تحصیلی برای مقطع دبیرستان، کشور کانادا است. تحصیل مقطع دبیرستان در کانادا تقریبا در کلیه استان‌های این کشور امکان پذیر است؛ از شهرهای پر هیاهو مانند تورنتو و ونکوور گرفته تا شهرهای زیبا و آرامش بخشی چون ساسکاتون یا هالیفاکس؛ همگی با آغوشی باز پذیرای دانش آموزان خارجی و بین‌المللی برای تحصیل در این کشور هستند. از میان تقریبا 3450 دبیرستان در کانادا، کلیه دبیرستان‌های دولتی این کشور و همچنین تعداد بالا و قابل توجهی از دبیرستان‌های خصوصی آماده ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان خارجی و بین‌المللی هستند. به ویژه دبیرستان‌های شبانه‌روزی کانادا که برای دانشجویان بین‌المللی اقامتگاه نیز تامین می‌کنند در بین متقاضیان زیر 18 سالی که به تنهایی برای تحصیل به این کشور می‌آیند طرفدار بسیاری دارد. متقاضیان زیر 17 سال (در استان کبک زیر 18 سال) می‌توانند در مدارس این کشور ثبت‌ نام کرده و برای ثبت‌ نام در مقطع دبیرستان نیازی به مدرک زبان معتبر وجود ندارد. همانطور که قبل‌تر نیز ذکر شد، خدمات آموزشی ماقبل دانشگاه از جمله مقطع دبیرستان‌ها برای کلیه شهروندان کانادایی رایگان است اما برای دانش‌آموزان خارجی و بین‌المللی مبلغی به عنوان شهریه مد نظر گرفته می‌شود که در سال تحصیلی جاری این رقم بین 8 تا 16 هزار دلار کانادا در سال است. اغلب دانش آموزان بین‌المللی تمایل دارند در دبیرستان‌های شبانه روزی مشغول به تحصیل شوند. در ادامه به نام برخی از برترین دبیرستان‌های شبانه روزی کانادا اشاره شده است:

 • Bodwell High School در استان بریتیش کلمبیا
 • Branksome Hall در استان انتاریو
 • j. Addison school در استان انتاریو
 • Merrick Preparatory School در استان انتاریو
 • Rothesay Netherwood School در استان نیوبرانزویک
 • St. George's School در استان بریتیش کلمبیا
 • St. John's Ravenscourt در استان مانیتوبا
 • Stanstead College در استان کبک

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دبیرستان‌های کانادا بیشتر بخوانید

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

ادامه تحصیل همواره باعث افزایش اعتبار اجتماعی، همگام بودن با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر و در نتیجه افزایش درآمد و رفاه اجتماعی است. بسیاری از افراد بعد از پایان تحصیل دوره دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی هستند. اما به هر دلیلی شرایط ادامه تحصیل در کشور خود را پیدا نمی‌کنند و یا در کشور خودشان رشته تحصیلی مد نظرشان ارائه نمی‌شود و یا حتی بازار کار مناسبی برای رشته تحصیلی مد نظرشان وجود ندارد. این افراد عموما به ادامه تحصیل در کشورهای دیگر جذب میشوند. کانادا جز اولین کشورهای مورد نظر مهاجرین تحصیلی است. شرایط خوب نظام آموزشی، تنوع زیاد رشته‌های تحصیلی، باب بودن 2 زبان انگلیسی و فرانسوی بین مردم و رفاه دانشجویان در کانادا از ویژگی های تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم است.

متقاضیان می‌توانند با مدرک دیپلم اقدام به تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی را داشته باشند. تحصیل در کالج برای اغلب متقاضیان جذاب‌تر است چرا که دانشجو با تحصیل در کالج های کانادا سریع‌تر می‌توانند وارد بازار کار شود. متقاضیان محترم می‌توانند با استفاده از مدرک دیپلم و ریزنمرات دوره دبیرستان همراه با ترجمه آن‌ها و دیگر مدارک ضروری مانند مدرک زبان با نمره قابل قبول و... اقدام به تحصیل در کانادا نمایند. اساس و پایه شروع تحصیلات دانشگاهی در کانادا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (چه در کالج، چه در دانشگاه و...)، داشتن مدرک دیپلم می‌باشد که در ادامه، کلیه این مقاطع را یک بررسی اجمالی خواهیم نمود.

تحصیل در کالج‌های کانادا

کالج در کانادا نقش بسزایی در تربیت نیرو با مهارت‌های فنی برای جامعه کانادا را دارا است. کالج‌های کانادا یک جورایی همانند مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در ایران هستند؛ چرا که محوریت آموزشی آن‌ها مهارت آموزی و افزایش نیروهای کار با تعلیم مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و تکیه بیشتر بر تعلیم عملی به نسبت تعلیم تئوری می‌باشد. در واقع مسلم است که تمرکز بر روی دروس تئوری در کالج های کانادا نسبت به دروس فنی و مهارتی کمتر است. در کالج‌های کانادا بیشتر دروس ارائه شده به صورت کارگاهی و عملی است. اشتیاق دانش آموزان بومی و بین‌المللی نسبت به ثبت‌نام در این کالج‌ها به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های کانادا است. برخی از دلایل ترجیح دانشجویان برای شرکت در کالج‌های کانادا به نسبت دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشجویان کالج می‌توانند زودتر وارد بازار کسب و کار و درآمد زایی شوند.
 • هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا کمتر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است که این مورد بیشتر برای شهروندان کانادا صادق است.
 • برخی از کالج‌های کانادا شبانه‌روزی هستند و نیازی به رزرو خوابگاه برایشان وجود ندارد.
 • قبول شدن در کالج‌ها به مراتب راحت‌تر از اخذ قبولی و پذیرش در دانشگاه‌ها می‌باشد.

در کانادا کالج‌ها به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می‌شوند، کالج‌های خصوصی ممکن است مزایا و امکانات بیشتری نسبت به کالج‌های دولتی داشته باشند اما کیفیت آموزش تقریبا در هر دو نوع کالج یکسان است؛ چرا که کیفیت نظام آموزش در کانادا بسیار بالا است که این کیفیت شامل حال کالج‌ها نیز به شدت شده است. کالج صرفا مختص یک دوره تخصصی نمی‌شود و انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

1. دوره دیپلم: یکی از پرطرفدارترین دوره‌های کالج در کانادا، طول دوره عموماً برای تحصیل تمام وقتی یه میزان 2 سال تحت عنوان دوره دیپلم فنی کالج است که در اکثر استان‌های کانادا ارائه می‌شود. پیش نیاز برای پذیرش در این دوره، داشتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی می‌باشد. دوره‌های دیپلم در استان کبک به سه دسته اصلی تقسیم میشود:

 • DEC : جامع‌ترین نوع دیپلم در کالج‌های استان کبک که دانشجو می‌تواند بین ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی و ورود به بازار کار یک راه را انتخاب کند.
 • AEC: دوره مناسب بزرگسالان؛ چرا که محوریت این دوره مهارت آموزی است و هدف اصلی آن رساندن هر چه سریع‌تر دانشجو به بازار کار است. 
 • DEP: یکی دیگر از دوره‌های با محوریت مهارت‌آموزی که شامل یک دوره کارآموزی 600 تا 1800 ساعته می‌باشد.  

2. دوره سرتیفیکیت (Certificate): این دوره آموزشی برای 92 رشته و تخصص از جمله هنر، معماری و طراحی و... در کانادا ارائه می‌شود که پیش‌نیاز شرکت در  این دوره‌ها، داشتن مدرک از دوره دیپلم می‌باشد. این دوره‌ حداکثر 2 سال به طول می‌انجامند و در بین دوره‌های مختلف در کالج در کانادا بسیار محبوب هستند چرا که بسیاری از این دوره‌ها کوتاه مدت هستند و در عین حال مهارت‌های زیادی را به ویژه مهارت‌های عملی و بیشتر نزدیک به محیط کار واقعی را در این مدت کوتاه به دانشجویان آموزش می‌دهند. برای مثال دانشجویان می‌توانند در  3 ماه دوره‌هایی همچون طراحی وب سایت، رانندگی کامیون، پشتیبانی سیستم‌های سخت‌افزاری و ... بگذرانند.

3. دوره پست بچلر PBD: این دوره صرفا برای 44 رشته ارائه می‌شود و در کانادا تحت عنوان Graduate Diploma نیز معروف است. پیش نیاز برای شرکت در این دوره‌، گذراندن دوره لیسانس و دارا بودن مدرک کارشناسی می‌باشد. این دوره به صورت تمام وقت و حداکثر به مدت 2 سال به طول می‌انجامد. چندی از رشته‌های تحصیلی که در این دوره تحصیلی ارائه می‌شوند عبارتند از: رشته های آمار و اقتصاد، MBA، کامپیوتر، رسانه و خبرنگاری، کشاورزی، الکترونیک، آرایشگری و...

هزینه کالج در کانادا

هزینه شهریه کالج‌های کانادا برای شهروندان کانادایی بطور متوسط 6 هزار و 700 دلار کانادا در سال و برای دانشجویان بین المللی به طور متوسط 15 هزار دلار کانادا در سال با افزایش چند درصد هزینه در سال جاری میلادی است. البته به طور کلی در آغاز هر سال تحصیلی در کانادا میزان شهریه‌ها با تغییراتی همراه بوده که معمولا این تغییرات موجب افزایش شهریه در سال تحصیلی جدید می شود و این اتفاق در طی سال 2020 تا 2021  همچنین باری دیگر در طول سال 2022 به خصوص برای مقاطع دانشگاهی و کالج‌ها اتفاق افتاده است. البته در سال تحصیلی 2019/2020 در برخی استان‌های کانادا مثل استان انتاریو شهریه کالج‌ها و دانشگاه‌ها تا میزان 9.9% کاهش داشتند و متوسط شهریه کالج‌ها در این استان به 6500 دلار کانادا رسیده بود.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به وضعیت تغییرات شهریه کالج‌ها در کانادا اندازیم به طور کلی شهریه کالج‌ها در کشور کانادا 4.4% در سال جاری افزایش داشته است. همچنین گرانترین رشته تحصیلی در کالج‌های کانادا، رشته دندانپزشکی است و محبوب‌ترین رشته‌ها در کالج‌های کانادا چهار رشته‌ی علوم اجتماعی، کامپیوتر، تجارت و مدیریت می‌باشد. به طور کلی هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا به مراتب بیشتر از تحصیل در کالج‌های آمریکا است. برای دانشجویان بین‌المللی ارزان‌ترین کالج‌های کانادا دو کالج Algonquin College و Bow Valley College هستند. دانشجویان و دانش آموزان قبل از اقدام به ثبت‌نام در کالج‌های کانادا می‌بایست هزینه بیمه درمانی که بخشی از آن بر عهده‌ی دانشجو است و  همچنین هزینه زندگی در کانادا را نیز در کنار این شهریه‌ها در نظر داشته باشند.

لیست کامل کالج‌های کانادا

برای مشاهده لیست کامل کالج‌های کانادا به تفکیک شهرها روی اینجا کلیک کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

دوره کارشناسی

تحصیل در کانادا در دوره کارشناسی یک دوره 3 الی 4 ساله برای دروره‌های تمام وقت است. متقاضیان خارجی این دوره می‌بایست مدارکی از قبیل دیپلم، سابقه تحصیلی مرتبط با رشته مورد نظر، رزومه تحصیلی و کاری، مدرک زبان با نمره  قابل قبول و... را داشته باشند. مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره کارشناسی است؛ به این صورت که اگر فردی مدرک زبان معتبر نداشته باشد یا نمره مدرک زبان او مورد تایید دانشگاه نباشد می‌بایست پذیرش مشروط گرفته (که پذیرش مشروط خود نیاز به شانس و صلاحیت بالایی می‌باشد و اخذ آن چندان راحت نیست) و تحت این دوره حداقل یک دوره 6 ماهه را در مراکز آموزش زبان انگلیسی کانادا بگذراند و بعد از آن اجازه ادامه تحصیل در کانادا برای دوره کارشناسی را خواهد داشت. در حالت کلی جمع‌آوری مدارک مورد نیاز تحصیل در کانادا سختی زیادی نداشته است. به طور متوسط و کلی از کلیه رشته‌ها، دانشگاه‌ها و... حداقل نمره آیلتس 6.5 یا معادل آن در دیگر آزمون‌های معتبر و مورد قبول زبان و برای معدل نیز حداقل معدل 14 الی 15 ملاک‌های اولیه برای پذیرش هستند. همچنین متوسط شهریه برای مقطع کارشناسی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی سالیانه 26 هزار دلار می‌باشد.

دوره کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در کانادا از محبوبترین مقاطع تحصیلی است و دانشجویان بین‌المللی بیشتر تمایل به ادامه تحصیل از این مقطع را پس از اخذ مدرک کارشناسی در کشور مبدا خود دارند. این دوره در کانادا بین 1 تا 3 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان بین‌المللی برای ورود به این مقطع تحصیلی در کانادا می‌بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6.5 یا مدرک تافل با نمره ی بالای 80 داشته باشند (و معادل آن در دیگر مدارک زبان مورد قبول دانشگاه مد نظر). در برخی دانشگاه‌های کانادا علاوه بر مدرک IELTS مدارک دیگری چون نتایج آزمون‌های GRE و GMAT نیز باید توسط دانشجو ارائه شود (آزمون GRE آزمونی برای سنجش مهارت‌های ادراکی و تحصیلی شخص بوده و عموما در 3 زمینه ریاضیات و محاسبات، ادراک مفاهیم و مقاله‌نویسی می‌باشد و آزمون GMAT نیز بیشتر برای رشته‌های مدیریتی و کسب و کار به کار لازم می‌شود ). جا دارد بگوییم کخ در برخی از دانشگاه‌ها به جای مدرک زبان آیلتس یا تافل می‌توان از مدرک دولینگو نیز استفاده کرد. هزینه تحصیل در این مقطع نیز بستگی به رشته تحصیلی یا دانشگاه محل تحصیل دانشجو دارد اما در سال تحصیلی جاری شهریه دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد حدود 30 هزار دلار کانادا در سال تعیین شدند.

دوره دکترا

تحصیل در کانادا، این روزها در بین دانشجویان متقاضی مقطع دکترا نیز بسیار محبوب شده است، چرا که کشور کانادا دانشگاه‌های بی‌نظیر و مطرح بین‌المللی بسیاری را در خود جای داده است و تحصیل در این مقطع ارزان‌تر از مقاطع ارشد و کارشناسی بوده و همچنین مقطع دکتری بالاترین شانس اخذ بورسیه را در کانادا دارد. در مقطع دکترا برخلاف سایر مقاطع، اینکه در چه دانشگاهی مشغول به تحصیل باشید بسیار مهم است. افرادی که مدارک دکترای خود را از دانشگاه‌های بین‌المللی کشورهایی نظیر کانادا دریافت می‌کنند جایگاه علمی بالاتری نسبت به سایر فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا در داخل کشور مبدا خودشان یا کشورهای در سطح متوسط از نظر نظام آموزشی دارند. آموزش‌های جامع، دسترسی به اساتید برتر، امکانات پژوهشی بیشتر، محیط پژوهشی بزرگتر و دسترسی به تجربیات و آموخته‌های جامعه‌ی بزرگی از فارغ‌التحصیلان دکترا از سراسر جهان در کانادا، تحصیل در کانادا در مقطع دکترا را نسبت به سایر کشورها متمایز کرده است. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کانادا می پردازیم.

به طور متوسط همه ساله بیش از 150 هزار دانشجوی بین‌المللی در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل هستند. این مقطع در کانادا بین 3 تا 6 سال (گاها 7 سال برای برخی رشته‌های خاص) به طول می‌انجامد. از ماه سپتامبر تا ماه آپریل، سال تحصیلی دانشجویان دکتری محسوب می‌شود. چندین دانشگاه بزرگ کانادا جز دانشگاه‌های برتر جهان در مقطع دکتری هستند. برای ورود به دانشگاه‌های کانادا و تحصیل در مقطع دکترا می‌بایست، مدرک کارشناسی ارشد با نمره مناسب (معدل پیشنهادی 15 یا 16 به بالا)، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره بالا (آیلتس 7 یا بیشتر و یا معادل آن در دیگر آزمون‌های زبان معتبر)، سابقه تحصیلی درخشان و اثبات توانایی پژوهش و تحصیل در کانادا، شرکت و قبولی در آزمون‌های GRE یا GMAT با نمره قابل قبول، ارائه مقالات چاپی، مجلات و... و برای برخی دانشگاه‌ها و برخی رشته‌ها در این مقطع، توانایی ارائه مدرک سابقه کار را داشته باشید.

شهریه تحصیل در رشته دکتری همانطور که اشاره کردیم، از دیگر مقاطع پایین‌تر بوده و دارای هزینه‌ایی بین 9 تا 15 هزار دلار در سال (نهایت تا 20 هزار دلار در سال برای برخی دانشگاه‌ها) می‌باشد که برای بسیاری از دانشگاه‌ها این هزینه‌ها بسیار کمتر از این نیز خواهد بود. از طرفی دیگر برای تحصیل در رشته دکترا، بورسیه، فاندها و اسکالرشیپ‌های زیادی ارائه می‌شود. از شرایط گرفتن برخی از بورسیه تحصیلی کانادا برای مقطع دکترا آن است که دانشجو مقاله ISI ارائه کرده باشد و تسلط خوبی به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته و همچنین معدل خوبی در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشد.

برخی از این بورسیه‌ها کل هزینه‌های تحصیل و اقامت دانشجو را پوشش داده و برخی تنها بخشی از هزینه‌ها را متقبل می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه یورک، دانشگاه کلگری، دانشگاه مانیتوبا و دانشگاه واترلو بورسیه‌های تحصیلی خوبی به دانشجویان خود در طول تحصیل ارائه می‌کنند. در واقع تقریبا می‌توان گفت بیشتر بورسیه‌های ارائه شده توسط دولت و دانشگاه‌های کانادا برای مقطع دکترا است.

برای بررسی فرم ارزیابی تحصیلی روی فرم ارزیابی اخذ ویزا کلیک کنید.

لیست کامل دانشگاه های کانادا

برای مشاهده لیست کامل دانشگاه های کانادا به تفکیک شهرها روی اینجا کلیک کنید.

تحصیل در کالج یا دانشگاه؟

بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، نسبت به انتخاب کالج و دانشگاه دچار تردید هستند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند کدام یک بیشتر متناسب با نیازها و خواست‌های آنان است. حتی برخی این مسئله را به روند اخذ ویزای تحصیلی ربط داده و به اشتباه گمان می‌کنند که داشتن پذیرش از کالج بر اخذ ویزا تاثیری منفی داشته و ریسک ریجکتی آن را بالا می‌برد که این طرز فکر درست نمی‌باشد. در حالی که صدور ویزا از جمله ویزای تحصیلی و دانشجویی فرایندی پیچیده و چند لایه بوده که به عوامل متعددی بستگی دارد و چه بسا بسیاری از افراد که با پذیرش کالج ویزا گرفته‌اند و بالعکس؛ بسیاری دیگر که حتی با پذیرش دانشگاهی ریجکت شده‌اند.

مهم‌ترین نکته در انتخاب دانشگاه یا کالج توجه به این نکته است که کدام یک از آن‌ها بیشتر با شرایط شما همخوانی دارند. کالج‌ها و دانشگاه‌ها را می‌توانیم نسبت به مسائل زیر با یکدیگر مقایسه کنیم:

کالج

دانشگاه

قبولی آسان‌تر نسبت به دانشگاه از نظر معدل و مدارک ضروری و آزمون‌های ورودی مورد نیاز و...

اعتبار بیشتر برای مدرک اخذ شده از دانشگاه

نیاز به سطح زبان پایین‌تر: حداقل آیلتس 6 یا گاها 5.5

نیاز به سطح زبان بالاتر: حداقل آیلتس 6.5 و 7

یادگیری مهارت‌های عملی

آموزش و تمرکز بر مهارت‌های تخصص و علمی

جذب سریع‌تر در بازار کار

درآمد بالاتر پس از ورود به بازار کار

تصور تحصیلی نزدیک‌تر در راستای آنچه که سرانجام در عمل انجام خواهید داد

شرکت در پژوهش‌های علمی و پروژه‌های تحقیقاتی

تنوع بیشتر در رشته‌ها و شیوه تدریس

فضا، محیط و بستر گسترده‌تر تحصیلی و علمی

قابلیت کسب گواهی در رشته‌هایی که امکان دریافت مستقیم جاب آفر ندارند یا پذیرش دانشگاهی آن‌ها نیاز به شرکت در امتحان‌های خاصی را دارد (مانند پرستاری یا حقوق)

امکان دریافت فول فاند در مقاطع ارشد تحقیقاتی و دکتری

 

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

در این بخش که تا به حال کلیات و جزئیات لازم و ضروری از مسائل مربوط به تحصیل در کانادا را از جمله شرایط و هزینه‌های آن بیان کرده‌ایم، حال جا دارد که به مسئله مهم دیگری که می‌توان گفت که تقریبا برای همه در راستای مهاجرت تحصیلی به کانادا در اولویت دوم به عنوان دغدغه ذهنی قرار دارد، هزینه‌های زندگی در این کشور می‌باشد. (که منظور، هزینه‌ها بدون احتساب هزینه‌های تحصیلی است). در واقع به زبان ساده، هزینه‌های زندگی یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب کشور مورد نظر برای مهاجرت و تحصیل است. همانطور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم، متوسط هزینه‌های زندگی یک دانشجو در کانادا کاملا بستگی به شهر و استان (محل زندگی) وی دارد و این را هم گفتیم که تفاوت‌های بسیار آشکار هم حتی بین شهرهای بزرگ و مرفه این کشور از نظر هزینه‌های زندگی (مانند تفاوت بین مونترال با ونکوور) وجود دارد و بنابراین طبق آنچه که حتما خود شما هم حدس زدید، این تفاوت‌ها بین یک شهر بزرگ، مرفه و پرجمعیت با شهری کوچک، کم جمعیت‌تر و با امکانات کمتر بیشتر به چشم خواهد آمد. اما با یک میانگین‌گیری کلی از کل کانادا (به ویژه شهرهای دانشجویی آن) به این رقم رسیده‌ایم که متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در سال بین 11 تا 14 هزار دلار در سال خواهد بود که ما بطور متوسط 12 یا 13 هزار دلار در نظر خواهیم گرفت. 

توجه فرمایید که هزینه مذکور، یک هزینه مربوط به زندگی به شیوه دانشجویی و آن هم کاملا صرفه‌جوبانه به حساب می‌آید. حال اگر شخصی محل اقامت در کانادا داشته باشد (مانند خانه اقوام یا...)  مسلما این هزینه بسیار کمتر شده اما در غیر این صورت، باید گفت که اگر دانشجو، خوابگاه دانشجویی را به عنوان محل اقامت تهیه کند، سالیانه بین 3500 تا نزدیک به 8000 دلار در سال برای او هزینه خواهد داشت. البته هزینه خوابگاه‌های بالای 5 الی 6 هزار دلار در سال معمولا برای دانشگاه‌هایی بوده که یا امکانات رفاهی بیشتری داشته، یا دارای جمعیت کمتر در هر اتاق و نواحی مشترک کمتر با دیگر دانشجویان بوده، یا دانشجو ارائه وعده غذایی را در هنگام رزرو خوابگاه شامل نموده و یا ترکیبی از موارد مذکور؛ در غیر این صورت معمولا هزینه خوابگاهی مناسب و خوب به طور متوسط ماهیانه 400 دلار بوده و خوابگاه‌های با امکانات کمتر یا جمعیت بیشتر در اتاق، ارزان‌تر هم می‌تواند باشد. 

بنا به آخرین گزارشات در سال جاری میلادی، هزینه زندگی یک شخص در کانادا به صورت نرمال بدون احتساب هزینه مسکن، ماهیانه 1100 دلار می‌باشد اما برای دانشجویان بین‌المللی به دلیل سبک زندگی ساده‌تر این هزینه می‌تواند تا 800 دلار و حتی کمی کمتر کاهش یابد. در رابطه با هزینه مسکن هم برخی  هستند که اجاره خانه را به زندگی در خوابگاه ترجیح می‌دهند که به دلیل هزینه‌های نه چندان ارزان برای مسکن در کانادا، اجاره خانه با چند دانشجوی دیگر گزینه بهتری است اما در مقایسه با خوابگاه، این گزینه اصلا مناسب نیست؛ چرا که همان سبک زندگی دست جمعی را داشته  و تنها تفاوت (و در واقع عیب) آن نسبت به خوابگاه، دوری از دانشگاه است؛ در حالی که خوابگاه اکثر دانشگاه‌های کانادا در داخل پردیس (یا در جوار آن) بوده و در نتیجه به کلاس‌ها، دپارتمان‌های دانشگاه و... نزدیک است و بدین ترتیب صرفه‌جویی بسیار خوبی هم از نظر زمانی و هم از نظر هزینه حمل و نقل شهری صورت می‌پذیرد.

اگر هم که تمایل به اجاره خانه به صورت تنها یا نهایت با یک شخص دیگر دارید (که این نوع اسکان بیشتر بین دانشجویان مقطع دکتری و ارشد رایج است)، باید گفت که متوسط اجاره یک آپارتمان یک خوابه 1300 دلار (مرکز شهر) و 1000 دلار (دور از مرکز شهر) می‌باشد. همچنین آپارتمان‌هایی کوچکتر و بدون اتاق خواب که با اصطلاح خانه استودیویی شناخته می‌گردند، تقریبا به میزان 300 دلار از دو هزینه مذکور اخیر برای اجاره خانه ارزان‌تر هستند. به غیر از هزینه‌های ذکر شده به چندی از هزینه‌های کلیدی دیگر و سوال در ذهن اکثر متقاضیان اندک اشاره‌ای می‌کنیم:

عنوان

هزینه (به دلار کانادا)

هزینه زندگی ماهانه بدون احتساب مسکن

1220

هزینه زندگی ماهانه دانشجویی

800 الی 900

متوسط هزینه اجاره خانه 1 خوابه در مرکز شهر

1600

متوسط هزینه اجاره خانه 1 خوابه دور از مرکز شهر

1350

هزینه سالانه خوابگاه دانشجویی             

4 تا 8 هزار

هزینه ماهانه اینترنت پرسرعت نامحدود

85

هزینه ماهانه رفت و آمد شهری

100

هزینه ماهانه تسهیلات (آب، برق، گاز و...)

180

هزینه یک دست لباس کامل (پیراهن، شلوار وکفش)

225

 

گران‌ترین شهرهای کانادا عبارتند از:

 • ونکوور، استان بریتیش کلمبیا
 • تورنتو، استان انتاریو
 • ویکتوریا، استان بریتیش کلمبیا
 • کلگری، استان آلبرتا
 • همیلتون ، استان انتاریو
 • اتاوا، استان انتاریو
 • ادمونتون، استان آلبرتا

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

یکی از بهترین گزینه‌های اقامت برای دانشجویان بین‌المللی هنگام تحصیل در کانادا استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی است. به طور کلی خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا در قالب رزیدنس هال (Residence Halls)، تاون هاوس (Townhouses) و آپارتمان (apartment) ارائه می‌شوند. رزیدنس هال اغلب ساختمان‌هایی بزرگ هستند که حجم زیادی از دانشجویان در آن‌ها ساکن شده، اما تاون هاوس‌ها حدود 3 الی 6 دانشجو را شامل می‌شوند.

رزیدنس هال انواع مختلفی داشته که اغلب در سایت دانشگاه تصاویر آن‌ها قابل مشاهده است. آن‌ها آشپزخانه، سرویس بهداشتی و لاندری روم (اتاق شستشوی لباس) مشترک داشته و مستقیما توسط دانشگاه اداره می‌شوند. همچنین آن‌ها اغلب سالن غذاخوری مجزایی داشته که دانشجویان می‌توانند وعده‌های غذایی خود را از آن خریداری کنند. رزیدنس هال برخلاف آپارتمان‌ها اغلب شامل اتاق‌های 2 الی 3 نفره می‌شود و البته برخی از ساختمان‌ها نیز به تفکیک جنسیت ارائه می‌شوند. این مدل از خوابگاه‌ها برای دانشجویان سال اول و یا به طور کلی مقطع کارشناسی بسیار مناسب است تا بتوانند دوستان زیادی پیدا کنند.

تاون هاوس‌ها که دانشجویان سال‌های آخر و یا تحصیلات تکمیلی در آن ساکن می‌شوند، خانه‌هایی 3 یا 6 خوابه هستند که هر دانشجو اتاق مجزای خود را دارد. اگرچه فضای نشیمن، آشپزخانه و ... به صورت مشترک استفاده می‌شود.

قیمت خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا 4000 تا نزدیک به 8000 دلار در سال است که بسته به نوع تسهیلات آن‌ها این رنج قیمتی متنوع وجود دارد. معمولا خوابگاه‌های بالای 5 هزار دلار در سال، امکانات بیشتری داشته اما در کل هزینه متوسط یک خوابگاه خوب و استاندارد در کانادا با ماهیانه 350 الی 400 دلار می‌باشد. از دیگر مزایای خوابگاه به غیر از صرفه‌جویی در هزینه محل اقامت، می‌توان به صرفه‌جویی در هزینه رفت و آمد و زمان (از خانه تا دانشگاه) اشاره نمود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع اقامتگاه‌های دانشجویی در زمان تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید.

بیمه دانشجویی در کانادا

بیمه دانشجویی در استان‌های مختلف کانادا رویه‌ها و قوانین متفاوتی را دنبال می‌کنند، به همین دلیل دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه مورد نظر، باید قوانین مربوط به آن استان را مطالعه کنند. به طور کلی بیمه درمانی دانشجویان بین‌المللی باید مدت زمان اقامت آن‌ها را در این کشور پوشش دهد. برخی از استان‌ها، برای عده‌ای از دانشجویان بین‌المللی پوشش درمانی رایگان یا همراه با مزایا را در بر می‌گیرد که دانشجویان می‌توانند برای دریافت آن به صورت جداگانه درخواست دهند. در شرایطی که بیمه فدرالی موجود نبوده و یا قابل دریافت نباشد، دانشجویان باید به صورت شخصی برای بیمه خود اقدام کنند. هزینه بیمه در برخی از دانشگاه‌ها به صورت اجباری و در برخی دیگر انتخابی است. اما باید گفت که تهیه بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی در راستای صدور ویزای تحصیلی و همچنین از سوی دانشگاه مقصد اجباری است. این موارد هم معمولا در اکثر استان‌های کانادا برای وقتی بوده که دانشجو قصد اقامت و تحصیل به مدت حداقل 1 سال یا 6 ماه را داشته باشد. همچنین هزینه بیمه دانشجویی در هر استان متفاوت بوده و از رنج 430 تا 820 دلار در سال هزینه خواهد داشت. هزینه بیمه در برخی از استان‌های کانادا عبارتند از:

استان

مبلغ سالانه بیمه به دلار کانادا

انتاریو

450

بریتیش کلمبیا

435

آلبرتا

820

کبک

500

مانیتوبا

450

نوا اسکوشیا

500

پرنسس ادوارد

500

 

کار دانشجویی در دوران تحصیل در کانادا

کار دانشجویی در دوران تحصیل در کانادا

همانطور که قبلا گفته شد یکی از مزایای تحصیل در کانادا آن است که دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در کانادا، مشغول به کار شوند. مدت زمان کار پاره وقت برای دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در کانادا ، حداکثر 20 ساعت در هفته و 40 ساعت در تعطیلات می‌باشد. معمولا مشاغل دانشجویی را از نظر درآمد، به میزان 40 درصد متوسط درآمد در آن شهر یا استان در نظر بگیرید که باز بسته به نوع کار فرد این درصد خیلی می‌تواند متفاوت باشد. شرایط کسب مجوز کار پاره وقت یا همان کار دانشجویی به شرح زیر است:

1.  دارا بودن ویزای تحصیلی معتبر

2.  اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌ها

3.  اشتغال به تحصیل تمام وقت

4.  دارا بودن کد بیمه برای استفاده از مزایا و خدمات بیمه‌های دولتی

هر دانشجوی بین‌المللی با داشتن شرایط فوق میتواند در دوران تحصیل مشغول به کار پاره وقت شود و بعد از پایان تحصیل در کانادا می‌تواند اقدام به اخذ مجوز کار در کانادا را داشته باشد.

مرسوم‌ترین و بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین‌المللی اغلب برای پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه خود در کانادا به کارهای پاره‌وقت مطابق با شرایط مذکور در بند بالا مشغول می‌شوند. آنان با این کار علاوه بر کسب درآمد، اشتغال به کار مزایای دیگری چون برخورداری از بیمه درمانی و یا تخفیف‌های شرکتی را به همراه خواهد داشت. همچنین شرکت‌ها نیز می‌توانند از طریق استخدام دانشجویان، محیط خلاقانه‌ای ایجاد کرده و مشتری‌های جوان خود را افزایش دهند. برخی از افراد هنگام شنیدن نام کار پاره‌وقت تنها به یاد کار در رستوران می‌افتند، اما واقعیت این است که مشاغل پاره وقت زیادی وجود دارند که دانشجویان می‌توانند هنگام تحصیل در کانادا در آن‌ها مشغول به کار شده و حتی حقوق خوبی را هم دریافت کنند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

1-راننده اوبر

شرکت‌های خصوصی حمل و نقل همچون اوبر (شبیه اسنپ در ایران) شرط سنی و تحصیلی مشخصی برای کارمندان خود ندارند. تنها داشتن یک گواهینامه رانندگی و ماشین مناسب برای استخدام کافیست. درآمد این شغل 15-30 دلار در ساعت بوده و انطعاف‌ ساعات کاری آن بسیار برای دانشجویان مناسب است.

2-مترجم / تایپیست

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از راه تسلط بر زبان مادری خود نیز به کسب درآمد بپردازند. درآمد این شغل 14-55 دلار در ساعت بوده و می‌توان به شکل فریلنسر نیز در این حوزه کار کرد. توجه داشته باشید که برای کسب درآمد از طریق ترجمه باید توانایی‌های نوشتاری و گفتاری خوبی در هر دو زبان مبدا و مقصد داشته باشید.

3-ویراستاری

یکی دیگر از شغل‌های مناسب دانشجویان در حال تحصیل در کانادا ویراستاری مقالات و کتاب‌ها برای مجلات، رزونامه‌ها و وبسایت‌ها است. درآمد این شغل ساعتی 40-60 دلار بوده که در پایان کار بر روی هر پروژه پرداخت می‌شود. متقاضیان باید تسلط کافی بر مباحث گرامری و ویراستاری زبان انگلیسی داشته باشند.

4-معلم خصوصی

اگر در مباحث دبیرستان و یا دانشگاهی خود تسلط کافی دارید، می‌توانید از راه آموزش این دروس درآمد خوبی کسب کنید. ریاضی، تاریخ، شیمی و فیزیک از جمله دروسی هستند که تقاضا برای تدریس خصوصی آن‌ها زیاد است و افراد می‌توانند از راه آموزش آن‌ها ساعتی 30-60 دلار درآمد کسب کنند.

5-دستیار شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از مشاغلی که هنگام تحصیل در کانادا می‌تواند برای شما درآمدزا باشد از طریق مهارت در شبکه‌های اجتماعی است. این روزها کمتر کسی است که از شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و... استفاده نکند. اگر شما ساعات زیادی را صرف این شبکه‌ها کرده و تسلط خوبی بر تکنیک‌های آن‌ها دارید می‌توانید به عنوان دستیار شبکه‌های اجتماعی در شرکت‌ها به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوید. حقوق این شغل 21 تا نهایت 30 دلار در ساعت است و می‌توانید به صورت دورکاری به آن مشغول شوید.

6-گرافیک / طراح وبسایت / تولید محتوا / سئو

اگر به نرم‌افزارهایی چون فتوشاپ یا ایلوستریتور تسلط داشته و یا با روش‌های طراحی وب، تولید محتوا و سئوی یک وبسایت آشنایی کافی دارید، می‌توانید به صورت پاره‌وقت، دورکاری و حتی فریلنسری به طراحی وب سایت برای شرکت‌ها و بیزنس‌های کوچک بپردازید و برای هرساعت حقوقی برابر با 20-150 دلار کسب کنید.

برخی دیگر از مشاغل هستند که جزء مشاغل تخصصی مثل اکثر عناوین فوق نبوده اما در عین حال ساده و بسیار مرسوم بوده، حقوق به نسبت خوبی نسبت به نوع کارشان داشته و همچنین برای کسانی که حتی با وجود داشتن مدرک زبان خیلی از نظر برقراری ارتباط اجتماعی به زبان انگلیسی راحت نیستند مناسب هستن؛ چندی از این مشاغل عبارتند از:

 • پرستاری کودک
 • نگهداری و گردش حیوانات خانگی
 • کار در رستوران، فست فود و...
 • کارهای خانگی مانند باغبانی
 • مشاغل ساختمانی / تاسیساتی
 • و...

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی کانادا (PGWPP)

از دیگر مزیت‌های تحصیل در کانادا می‌توان به امکان اخذ مجوز کار (Work Permit) پس از فارغ‌التحصیلی اشاره کرد. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی معتبر در کانادا می‌توانند پس از اتمام دوران تحصیل خود برای دریافت این مجوز اقدام کرده و مشغول به کار شوند. مدت زمان اعتبار این مجوز 8 ماه تا 3 سال است و تمامی دانشجویانی که مدرک دیپلم کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری را دریافت کرده باشند و مدت زمان تحصیل آن‌ها در کانادا بیش از 8 ماه بوده باشد، می‌توانند برای دریافت این مجوز درخواست دهند. لازم به ذکر است که نوع تحصیل آن‌ها باید تمام وقت و حضوری بوده باشد و پس از دریافت مجوز نیز می‌توانند در قالب پاره وقت و یا تمام وقت مشغول به کار شوند. سابقه کاری کسب شده تحت این مجوز تاثیر مثبتی در جهت اخذ اقامت دائم افراد خواهد داشت.

یک خبر خوب هم که چه شامل دانشجویان با تحصیل به صورت آنلاین در دوران شروع همه‌گیری شده و چه شامل کسان دیگری که در زمان حال، تحصیل خود را بنا به هر اتفاقی به ناچار مجبور باشند بصورت آنلاین شروع کرده یا ادامه دهند، این است که اداره مهاجرت کانادا اعلام نموده که کلیه دانشجویان بین‌المللی حتی اگر تمامی دوران تحصیل خود را به صورت آنلاین سپری کرده باشند، همچنان واجد شرایط دریافت PGWP خواهند بود. هدف از این سیاست جدید علاوه بر حمایت از تحصیل دانشجویان بین‌المللی، بهره‌مندی از تخصص و منابع مالی آن‌ها در راستای احیای اقتصادی پسا کرونا می‌باشد. لازم به ذکر است که PGWPP مخفف Post-Graduation Work Permit Program بوده که به معنای "برنامه اجازه‌ی کار برای فارغ‌التحصیلان" می‌باشد.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

کانادا معتقد است که دانشجویان برتر بین‌المللی و استعدادهای درخشان را در کشور خود حفظ کند و در نتیجه فرصتی به دانشجویان خارجی می‌دهد تا مهارت‌های خود را در کانادا تقویت کنند. بنابراین دانشجو مشغول به تحصیل در کانادا می‌تواند بعد از پایان تحصیل در کانادا و همچنین پایان یافتن اعتبار ویزای تحصیلی که اعتبار آن 90 روز بعد از پایان تحصیل می‌باشد، درخواست مجوز کار در کانادا را داشته باشد که معمولا مدت زمان این مجوز بسته به رشته دانشجو در آخرین مقطع تحصیلی وی هنگام تحصیل در کانادا، حداکثر تا سه‌ سال می‌باشد که منجر به اقامت دائم آن‌ها خواهد شد که البته در طول مدت زمان اعتبار ویزای کاری، 18 ماه کار برای ارائه درخواست اقامت دائم کافی خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اقامت پس از تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

متاسفانه در برخی موارد بعد از اخذ پذیرش دانشجو و اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، متقاضی با ریجکت شدن درخواست ویزا توسط اداره مهاجرت کانادا مواجه می‌گردد. در سال‌های اخیر به دلیل بالا رفتن حساسیت‌های دولت کانادا بر امر مهاجرت خصوصا مهاجرت ایرانیان به کانادا، احتمال ریجکت شدن ویزای کانادا بالا رفته است. اما اگر طبق روال صحیح و به دست زبدگان این شاخه صورت بگیرد این احتمال به کمترین حالت خود نزدیک می‌شود. در برخی از موارد حتی بعد از ریجکتی درخواست هم می توان با اعتراض درخواست مجدد بررسی ویزا را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کرد اما متاسفانه در اغلب موارد به دلیل نقص زیاد پرونده‌ها و درست پیدا نکردن اصول درخواست ویزا این امکان اپلای شدن ویزا کانادا از بین میرود و گاها ضرر غیر قابل جبرانی برای متقاضیان به همراه خواهد داشت. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا خواهیم پرداخت.

برخی از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

عدم تمکن مالی متقاضی

یکی از اصلی‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا، عدم اثبات تمکن مالی برای دوران تحصیل دانشجو به خصوص برای سال اول تحصیل وی می‌باشد. آفیسر اداره مهاجرت می‌تواند به دلیل ناکافی بودن منابع مالی و پشتوانه مالی درخواست متقاضی برای ویزای تحصیلی کانادا را رد کند. بررسی دقیق مدارک مالی و راهنمایی برای گردآوری صحیح مدارک مهم‌ترین کاری است که یک مشاوره مهاجرتی در زمینه تمکن مالی متقاضی به وی ارائه می‌دهد است. در برخی موارد ممکن است متقاضی مدارک مالی زیادی برای تمکن مالی ارائه دهد اما مورد تایید اداره مهاجرت قرار نگیرد در نتیجه قبل از اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کانادا حتما با یک مشاور مطمئن مشورت نمایید.

عدم وجود وابستگی خانوادگی در ایران

یکی دیگر از مهم ترین دلایل ریجکتی پرونده‌های ویزا تحصیلی کانادا، عدم وجود وابستگی به خانواده است. در این شرایط اداره مهاجرت کانادا به این فکر می‌کند که متقاضی دلیلی برای بازگشت به کشور خود بعد از اتمام دوره تحصیلی را نخواهد داشت و همین امر باعث بی‌اعتمادی اداره مهاجرت به پرونده ویزای تحصیلی فرد می‌شود. آفیسر اداره مهاجرت به دلیل عدم وجود دلایل کافی برای بازگشت متقاضی به کشور خود می‌تواند درخواست ویزای متقاضی را رد کند.

نقص مدارک / ارائه مدارک جعلی

ناقص بودن مدارک مورد نیاز سفارت، جعلی بودن مدارک یا عدم تطابق مدارک ارائه شده به سفارت، عدم شفاف‌سازی در ارائه مدارک و از این قبیل مشکلات می‌توانند تاثیر بسیار مضری بر روی پرونده ویزای تحصیلی متقاضی داشته باشد. چه بسا این عوامل می‌توانند منجر به ریجکت شدن درخواست‌های بعدی متقاضی نیز بشود.

عوامل شغلی

نداشتن سابقه کار و نبودن موقعیت شغلی در ایران می‌تواند باعث ریجکت شدن پرونده متقاضی باشد. در این موارد اداره مهاجرت کانادا نمی‌تواند دلیلی برای بازگشت متقاضی بعد از تحصیل خود در کانادا پیدا کند در نتیجه احتمال عدم برگشت متقاضی بعد از تحصیل بالا می‌رود و در نهایت درخواست ویزای تحصیلی متقاضی ریجکت می‌شود. درصد احتمال اپلای ویزای تحصیلی افرادی که قبل از ویزای تحصیلی اقدام به اخذ ویزای کاری کانادا کرده و درخواست ویزای کاری آنها ریجکت شده باشد نیز بسیار ضعیف است.

فاصله زمانی (گپ تحصیلی)

فاصله زمانی زیاد بین آخرین دوره تحصیلی (همان گپ تحصیلی) و درخواست ویزای تحصیلی، می‌تواند اثر منفی بر نظر آفیسر اداره مهاجرت کانادا بگذارد. اگر قصد مهاجرت به کانادا و تحصیل در این کشور را دارید سعی کنید در زودترین زمان ممکن اقدام نمایید. گپ زیاد بین دو دوره تحصیلی خصوصا اگر مشغول به کار مرتبط با رشته مقطع تحصیلی ماقبل خود نباشید، می‌تواند باعث ریجکت شدن پرونده ویزا تحصیلی کانادا شود.

نداشتن دلایل کافی برای ادامه تحصیل

انگیزه‌نامه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که متقاضیان به آفیسر اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌دهند. اگر این انگیزه‌نامه به درستی تحریر نشده باشد باعث توجیه نشدن آفیسر از نظر دلیل ادامه تحصیل متقاضی در کانادا می‌شود. علاوه بر انگیزه‌نامه شرایط شغلی و .... نیز می‌توانند در رد شدن پرونده ویزای تحصیلی کانادا تاثیر گذار باشند.

عدم سفر متقاضی به کشورهای خارجی

اگر متقاضی تاکنون سفر خارجی نداشته باشد و یا در بدترین شرایط تاکنون با هواپیما سفر نکرده باشد ممکن است این قضیه هم کمی در تصمیم‌گیری آفیسر پرونده تاثیر بگذارد. البته این یک عیب و نقص نبوده و ممکن است کمی صرفا تاثیر بگذارد و به هیچ وجه عامل اصلی ریجکتی نمی‌تواند باشد.

چندی از عوامل اصلی ریجکتی دیگر برای ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • ترجمه ضعیف مدارک
 • اقدام از طریق موسسه‌ای بدون داشتن مجوز از وزارت علوم
 • رزومه تحصیلی ضعیف حتی با وجود اخذ پذیرش تحصیلی از یک موسسه
 • عدم ارائه مدرک زبان در صورت درخواست از سمت اداره مهاجرت
 • عدم ارائه تمکن مالی کافی
 • عدم هم‌خوانی رشته تحصیلی انتخابی با رشته قبلی در مقطع ماقبل؛ حتی در صورت اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا
 • داشتن سوء سابقه
 • پناهندگی حتی یکی از اقوام  درجه 1 در کانادا

این‌ها برخی از دلایل مهم ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا است. بارها پیش آمده که متقاضیانی که به گروه مهاجرتی ادب مراجعه میکنند سابقه ریجکتی ویزا به دلیل یکی از موارد فوق را دارند. از متقاضیان عزیز خواهشمندیم که پرونده ویزای خود را به دست متخصصان این شاخه بسپارند تا از ریجکت شدن پرونده خود جلوگیری کنند.

برترین دانشگاه‌های کانادا

برترین دانشگاه‌های کانادا

همانطور که قبل‌تر نیز به آن اشاره کردیم، 97 دانشگاه در کانادا وجود داشته که تعداد کثیری از آن‌ها جزء برترین موسسات آموزشی جهان بوده و اگر هم نباشند، دارای اعتبار و کیفیت در حد استانداردهای بالای آموزشی در سطح جهانی هستند و همین امر باعث گردیده که دانشجویان بین‌المللی زیادی علاقمند به ادامه تحصیل در کانادا گردند. در جدول زیر 10 دانشگاه برتر کانادا در سال 2022 را مشاهده می‌نمایید:

نام دانشگاه رتبه جهانی شانگهای رتبه جهانی QS شهر و استان

University of Toronto (UofT)

دانشگاه تورنتو

22 26 تورنتو، انتاریو

University of British Columbia

دانشگاه بریتیش کلمبیا

42 46 ونکوور، بریتیش کلمبیا

McGill University

دانشگاه مک گیل

67 27 مونترال، کبک

McMaster University

دانشگاه مک مستر

 

92 140 همیلتون، انتاریو

University of Alberta

دانشگاه آلبرتا

101-150 126 ادمونتون، آلبرتا

Université de Montréal

دانشگاه مونترال

 

101-150 111 مونترال، کبک

University of Calgary

دانشگاه کلگری

151-200 235 کلگری، آلبرتا

University of Waterloo

دانشگاه واترلو

151-200 149 واترلو، انتاریو

Dalhousie University

دانشگاه دالهاوزی

201-300 268 هالیفاکس، نوا اسکوشیا

Queen's University

دانشگاه کوئینز

201-300 233 کینگستون، انتاریو

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل

تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان اغلب هزینه‌های زیادی را به همراه داشته که ممکن است دانشجویان از عهده پرداخت آن‌ها برنیایند. بسیاری از دانشجویان فکر می‌کنند که تنها راه‌حل مقابله با چنین مشکلی دریافت بورسیه است، اما اخذ بورسیه روند بسیار سخت و رقابتی به ویژه برای مقطع کارشناسی و پس از آن مقطع کارشناسی ارشد دارد. این را هم حتما می‌دانید که تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی یک کشور شهریه یکسانی نداشته و در واقع شما می‌توانید از طریق اپلای برای یک دانشگاه ارزان‌تر، شهریه کمتری نیز پرداخت کنید.

عموما دانشگاه‌هایی که رتبه آن‌ها در سیستم‌های رتبه‌بندی بسیار بالاست، همچون دانشگاه تورنتو یا مک گیل، شهریه زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. این در حالی است که دانشگاه‌های با رتبه پایین‌تر، نه تنها شهریه کمتری را شامل می‌شوند، بلکه حتی امکان دریافت بورسیه نیز در آن‌ها بالاتر است. برخلاف تصور عموم، رتبه و رنک دانشگاه تنها معیار انتخاب یک دانشگاه خوب نیست، بلکه ممکن است علایق پژوهشی شما با دانشگاهی با رتبه پایین‌تر همسو باشد و یا از طریق آن دانشگاه بتوانید در فرصت‌های کارآموزی بهتری شرکت کنید. بحث هزینه‌ها نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب دانشگاه مقصد است، زیرا اگر از تمکن مالی بالایی برخوردار نیستید، تحصیل در دانشگاهی ارزان‌تر استرس کمتری به همراه داشته و می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند.

مقطع کارشناسی

دانشگاه برندون

متوسط شهریه 7200 دلار در سال

دانشگاه سنت بونیفیس

با متوسط شهریه 7480 دلار در سال

دانشگاه گوئلف

با متوسط شهریه 9700 دلار در سال

دانشگاه منونایت کانادایی

با متوسط شهریه 10000 دلار در سال

مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه یادبود نیوفاندلند

متوسط شهریه 3220 دلار در سال

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی

متوسط شهریه 3300 دلار در سال

دانشگاه کلگری

متوسط شهریه 3700 دلار در سال

دانشگاه سایمون فریزر

متوسط شهریه 3800 دلار در سال

دانشگاه ساسکاچوان

متوسط شهریه 4360 دلار در سال

دانشگاه رجینا

متوسط شهریه 6420  دلار در سال

دانشگاه‌های تورنتو

تورنتو بزرگترین شهر کانادا با 2 میلیون و 740 هزار نفر جمعیت، در جنوب استان انتاریو و در ساحل دریاچه انتاریو واقع است. تورنتو در شاخصه‌های اقتصاد، اشتغال‌زایی، مهاجرپذیری، جذب استعدادها از سراسر جهان و... نسبت به سایر شهرهای این کشور پیشتاز است. در شهر تورنتو با داشتن 18 دانشگاه معتبر بین‌المللی و صدها مدرسه در مقاطع مختلف، بالغ بر 250 هزار دانشجو و دانش آموز وجود دارد که بیش از 40 هزار تن از این افراد، دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی هستند. 

افرادی که در دانشگاه‌های تورنتو تحصیل می‌کنند، فرصت اشتغال به کار در شهر تورنتو برایشان زیاد است. شرکت‌هایی همچون IBM, General Motors, McDonald’s, Volkswagen و... از جمله شرکت‌هایی بسیار نامی و معتبر هستند که فرصت‌های شغلی تمام وقت، پروژه‌ای و پاره وقت را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. زندگی در تورنتو در کنار تحصیل، ویژگی‌ها و زیبایی‌هایی دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. شهری پاکیزه، فرهنگی غنی، امنیت و آرامش، طبیعت بکر و چشم‌نواز و... از ویژگی‌های شهر تورنتو است. آب و هوای این شهر در تابستان کمی شرجی و در زمستان بسیار سرد است و در طول سال متوسط دمای این شهر بین منفی یک تا 22 درجه سلسیوس است. در تورنتو می‌توان انواع اقلیت‌ها را پیدا کرد و طبق آمار سال جاری، بیش از 98 هزار ایرانی در این شهر زندگی می‌کنند. ساکنین این شهر اصالت‌های مختلفی اعم از هندی، اسکاتلندی، کانادایی، فرانسوی، عرب، چینی و ... را دارا است.

دانشگاه‌های مونترال

شهر مونترال بزرگترین شهر در استان کبک؛ استان فرانسوی زبان و بسیار بزرگ کانادا (رتبه 2 در کانادا از نظر وسعت) یعنی کبک است. جمعیت این شهر تقریبا دو میلیون نفر است. 6 دانشگاه بزرگ و 12 کالج و ده‌ها مدرسه در این شهر واقع می‌باشد. مونترال یکی از بزرگترین جوامع دانشجویان بین‌المللی در کشور کانادا را از آن خود کرده و بیش از 185 هزار دانشجو در این شهر مشغول به تحصیل هستند. جالب است بدانید که این شهر در سال 2017 به عنوان بهترین شهر دنیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی انتخاب شد. از معیارهای این انتخاب می‌توان به هزینه‌های مناسب شهریه و زندگی در این شهر، پیدا کردن شغل مناسب در کمترین زمان ممکن و بالا بودن کیفیت زندگی اشاره کرد. مشهورترین دانشگاه این شهر دانشگاه مک گیل، دانشگاه مونترال و کنکوردیا هستند.

دانشگاه‌های ونکوور

ونکوور یکی از مقاصد دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا در کنار دیگر شهرهای برتر تحصیلی مانند تورنتو، مونترال و... است. ونکوور یکی از مطلوب‌ترین مناطق کانادا برای تحصیل و زندگی است. این شهر در بین اقیانوس و کوه‌ها واقع شده و دارای آب و هوایی معتدل و چهار فصل است. ونکوور از نظر گردشگری برای کانادا بسیار حائز اهمیت است. طبیعت حیرت‌انگیز، شب‌های پرهیاهو و پر جنب و جوش، مراکز خرید بزرگ با برندهای بین المللی، رستوران‌ها با دیزاین‌های زیبا و غذاهای لذیذ، برگزاری مراسم فرهنگی بین‌المللی مختلف و... از بزرگترین مزایای زندگی در ونکوور هستند. حال تصور کنید که در این شهر مشغول به تحصیل و آماده کردن خود برای زندگی آینده خود باشید. برای زندگی در این شهر بین 19 تا 24 هزار دلار هزینه را برای زندگی یک خانواده در نظر باید گرفت. این شهر یکی از امن‌ترین شهرهای جهان است و حمل و نقل عمومی امن و کم هزینه‌ای دارد. این شهر 11 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی را در خود جای داده است. از برترین دانشگاه‌های ونکوور می‌توان به دانشگاه بریتیش کلمبیا اشاره کرد. 

دانشگاه‌های استان کبک 

حال که اشاره‌ایی به شهر رویایی مونترال و دانشگاه‌های آن در استان کبک کردیم، درباره خود این استان هم جا دارد که صحبت کنیم. استان کبک با جمعیتی بیش از 8 میلیون و 600 هزار نفر، به مثابه سایر استان‌های کانادا، پذیرای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. گرچه ساکنین این استان به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، اما این موضوع، مانعی برای مهاجرین بین‌المللی تحصیلی ایجاد نکرده است. چندین دانشگاه این استان در زمره بالاترین رتبه بندی‌های علمی و دانشگاهی هستند که مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل است و ما در اینجا به ذکر چندی از این مراکز می‌پردازیم تا شما را با کسب اطلاعات بروز تر، نسبت به انتخاب شهر و دانشگاه خود آشنا شوید. لازم به ذکر است که این دانشگاه‌ها، در هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکتری دانشجو می‌پذیرند.

 • دانشگاه مک‌گیل (McGill University)

 • دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

 • دانشگاه لاوال (Université Laval)

 • دانشگاه مونترال (L’Université de Montréal)

 • دانشگاه کبک در مونترال (L’Université du Québec à Montréal)

 • دانشگاه تقاریوریه (Université du Québec à Trois-Rivières UQTR)

 • دانشگاه شربورک (Universite de Sherbrooke)

 • دانشگاه ریموسکی (Université du Québec à Rimouski UQAR)

 • دانشگاه پلی تکنیک مونترال (L’École Polytechnique de Montréal)

 • دانشگاه بیشاپ (Université Bishop’s)

 • دانشگاه اوتاوه (Université du Québec en Outaouais UQO)

 • دانشگاه ساگوانای (Université du Québec à Chicoutimi UQAC)

 • دانشگاه ابیتیبی-تمیسکامانگ (Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue UQAT)

دانشگاه‌های حوزه آتلانتیک کانادا

منطقه آتلانتیک کانادا شامل چهار استان نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد می‌شود که در شرق کانادا قرار گرفته‌اند. این منطقه به دلیل هرم جمعیتی پیر خود و کمبودهایی اساسی در بازار کار، نیاز مبرمی به مهاجران متخصص و حرفه‌ای دارد. علاقه‌مندان به مهاجرت به حوزه آتلانتیک کانادا می‌توانند از طریق پایلوت آتلانتیک اقدام کرده که شرایط ساده‌تری نسبت به روش اکسپرس اینتری دارد. افرادی که سابقه تحصیل در این منطقه را داشته باشند، از شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر از کارفرمایان محلی و یا حتی شرکت در برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP) برخوردار می‌شوند. همچنین اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این منطقه به دلیل تقاضای کمتر نسبت به استان‌های محبوب کانادا همچون انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک به مراتب راحت‌تر است. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌های آتلانتیک همچون دانشگاه دالهاوزی در زمره معتبرترین موسسات آموزشی کانادا محسوب شده (جزء 10 دانشگاه برتر در سال جاری میلادی) و همچنین جزء 300 دانشگاه برتر جهان به شمار می‌آید. تحصیل در آتلانتیک کانادا فرصت مناسبی برای بهره‌مندی از مناظر طبیعی بسیار زیبا، استانداردهای آموزشی بالا و موقعیت‌های شغلی متعدد است.

مهم‌ترین دانشگاه‌های حوزه آتلانتیک عبارتند از:

 • Cape Breton University

 • Dalhousie University

 • Mount Allison University

 • Mount Saint Vincent University

 • Saint Francis Xavier University

 • Saint Mary’s University

 • Saint Thomas University

 • University of New Brunswick

 • University of Prince Edward Island

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا

یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب رشته و تحصیل در کانادا، انتخاب رشته ای است که علاوه بر علایق دانشجو و امکان پذیرش وی در دانشگاه، آینده شغلی و درآمد مناسبی هم برایش داشته باشد. حال اگر این آینده شغلی قرار باشد که در کانادا زخ دهد، بنابراین توجه و دقت به انتخاب رشته‌ایی مناسب برای داشتن آینده شغلی درخشانی در این کشور از نظر میزان تقاضا برای آن شغل، میزان حقوق و مزایا و میزان کیفیت و رضایت شغلی از آن حرفه بسیار مهم خواهد بود.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره گردید، کانادا به دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور اجازه کار در حین تحصیل و همچنین بعد از فارغ‌التحصیلی را می‌دهد. در واقع اقتصاد و صنعت کانادا به قدری فعال است که نیروی کار جوان می‌تواند در هر زمینه‌ای مشغول به فعالیت شود. حمایت‌های دولت فدرال کانادا از بخش اقتصادی کانادا به خصوص در صنایع تولیداتی و کشاورزی بسیار زیاد است. نرخ بیکاری در کانادا مطابق آمار ابتدای سال 2022 میلادی 5.67% بوده و تقریبا می‌توان گفت که از وضعیت افزایش نرخ بیکاری ناشی از همه‌گیری کرونا رهایی یافته است؛ با توجه به این که آمار مذکور مجددا به میزان آمار قبل از شروع همه‌گیری برگشته است. با نرخ بیکاری مذکور در کانادا که نرخی پایین محسوب گردیده، از هر 100 نفر در کانادا تنها حدود 5 الی 6 نفر بیکار هستند که این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای دانشجویان متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و ورود به دنیای اشتغال پس از آن باشد. 

در لیست زیر به معرفی بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا پرداخته شده که از منظر فاکتورهای بیان شده یعنی وجود تقاضا، میزان حقوق و مزایا و همچنین رضایت شغلی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند:

 • پزشکی
 • وکالت دادگستری
 • دندانپزشکی
 • کارشناس ارشد مدیریت کسب و کار یا همان MBA
 • داروسازی
 • مهندسی نفت
 • پرستار دارای پروانه رسمی
 • مهندسی کامپیوتر / علوم کامپیوتر / IT
 • امور مالی و کسب و کار / حسابداری / مدیر مالی / دفترداری و...
 • رشته‌های مهندسی (به ویژه مکانیک، عمران، برق، شیمی، صنایع، معدن، زمین شناسی و مدیریت مهندسی)
 • مشاغل مربوط به چند رسانه‌ای
 • روانشناسی
 • و...

تحصیل پزشکی در کانادا

یکی از پرطرفدار ترین رشته‌ها در بین دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در کانادا رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است چرا که کانادا برای رشته‌های حیطه درمان و پزشکی امکانات و زیرساخت‌های زیادی دارد.

دانشجویان می‌توانند برای پذیرش در رشته‌های پزشکی به یکی از دانشگاه‌هایی که در ادامه نام می‌بریم مراجعه کنند و دانشگاه‌های پزشکی در کانادا را مد نظر خود قرار دهند. البته این مورد را بخاطر داشته باشید که هر دانشگاهی مناسب شرایط و مدارک هر شخصی نمی‌باشد و بهتر است برای انتخاب یک دانشگاه با یک مشاور خوب مشورت نمایید.

دانشگاه‌های Dalhousie, McGill, McMaster, Memorial, Queen’s, San Juan Bautista, Central del Caribe, Laval, Montréal و  Torontoاز جمله دانشگاه‌هایی هستند که در رشته‌های پزشکی دانشجوی خارجی می‌پذیرند. به یا داشته باشید که شرط اول قبولی در دانشگاه‌های فوق، نمره زبان انگلیسی بسیار بالا می‌باشد و زبان انگلیسی از مهم‌ترین معیارهای پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها است. برای اخذ مدرک معتبر زبان انگلیسی می‌توان در یکی از آزمون‌های IELTS, TOEFL, IELTS, MELAB یا  CAELشرکت کرد. تحصیل در دوره پزشکی در کانادا بسته به رشته و محل تحصیل فرد ممکن است بین 3 تا 5 سال (بدون احتساب مقطع کارشناسی) به طول انجامد.

تحصیل پزشکی در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی به علت سیاست‌های آموزشی کانادا متکی بر حمایت دانشجویان بومی برای این رشته، بسیار دشوار و رقابتی است. علاوه بر آن در مقطع کارشناسی هیچ دوره تحصیلی با عنوان پزشکی در دانشگاه‌های کانادا ارائه نشده و افراد باید در رشته‌ای مرتبط همچون زیست‌شناسی، پیراپزشکی، پرستاری و ...تحصیل کرده و سپس برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی اقدام کنند. تحصیل در رشته پزشکی بسته به دانشگاه و تخصص مورد نظر حدود 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد و شامل دو سال مطالعات غیر بالینی و دو سال مطالعات بالینی است. در سال اول دانشجویان برای تقویت دروس پایه خود همچون زیست‌شناسی، علوم انسانی و اجتماعی باید آموزش‌هایی مقدماتی را از سر گذرانند. سپس به مدت دو سال باید دوره پیشا اکسترنی (اکسترن Extern واژه‌ای معادل انترن Intern و به معنای کارورز پزشکی پاره وقت است) گذرانده و مهارت‌های عمومی را فرا بگیرند. در نهایت در دو سال آخر تحصیلات به عنوان اکسترن و یا انترن در بیمارستان مشغول به آموزش و تمرین مهارت‌های پزشکی می‌شوند. دانشجویان پس از پایان تحصیلات 4 یا 5 ساله خود باید به مدت 2-5 سال به عنوان رزیدنت (عمومی یا تخصصی) در بیمارستان مشغول به کار شوند تا مجوز فعالیت پزشکی خود را دریافت کنند.

علاوه بر معیارهای عمومی دانشگاه در انتخاب دانشجویان برگزیده برای تحصیل پزشکی، برخی از دانشگاه‌ها شرکت در آزمون‌ ورودی دانشگاه پزشکی MCAT و یا ارزیابی مبتنی بر رایانه برای نمونه گیری از خصوصیات شخصی CASPer علاوه بر مصاحبه‌های شفاهی، شرکت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل پزشکی در کانادا بیشتر بخوانید

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی یکی از با ارزش‌ترین حرف‌های کانادا است. این رشته روز به روز در حال گسترش است و هر روز به تجهیزات و دانش این رشته اضافه می‌شود. اگر بخواهیم تخصص اصلی دندانپزشکان را در یک جمله تعریف کنیم، می‌توان گفت که مهارت دندانپزشکان، پیشگیری، درمان و مراقبت از بیماری‌های دهان و دندان و همچنین زیبایی دهان و دندان است که این تعریف در برگیرنده بسیاری از عملیات خدمات دندانپزشکی است. یک دندانپزشک بعد از فارغ‌التحصیلی بدون تخصص‌های ویژه می‌تواند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص و درمان کند، زیبایی دندان را بهبود بخشد، دندان‌ها را ترمیم و بازسازی کند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا حداقل 4 تا 5 سال است و این رشته یکی از گران‌ترین‌ها برای تحصیل در کانادا است. متوسط شهریه این رشته در بین دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه انتخابی سالانه بین 45 تا 120 هزار دلار برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. با شروع تحصیل دندانپزشکی در کانادا دروسی چون شیمی، زیست، فیزیک، میکروبیولوژی و ژنتیک را باید گذراند. این دروس جز دروس پایه و عمومی برای کلیه تخصص‌های دندانپزشکی است. البته برخی کالج‌های معتبر کانادا از جمله کالج Durham نیز رشته‌های وابسته به دندان پزشکی را ارائه می‌دهند مثل بهداشت دندان، دستیار دندانپزشک، پذیرش و مدیریت دندانپزشکی و... را با مدرک دیپلم ارائه می‌دهند که معمولا مدت تحصیل در این رشته‌ها بین 3 تا 4 سال است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا بیشتر بخوانید

ادامه تحصیل پرستاری در کانادا

کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا یکی از بهترین مراکز تحصیلی برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل پرستاری هستند. رشته پرستاری جز رشته‌های برتر ارائه شده در کانادا است که هر ساله متقاضیان بسیاری زیادی درخواست ادامه تحصیل پرستاری در کانادا را در این رشته دارند. می‌توان گفت کانادا یکی از مقاصد تحصیلی رویایی برای دانشجویان رشته‌ی پرستاری است. با این وجود بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته پرستاری، کانادا را از لیست کشورهای مد نظر خود خارج می‌کنند چرا که فکر می‌کنند از پس شهریه‌های سنگین و مخارج بالای زندگی در کانادا بر نمی آیند. ممکن است تا حدود این طرز تفکر برای تحصیل در دانشگاه‌های بزرگ کانادا درست باشد اما با تحصیل در برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌‌های کانادا می‌توان با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر مشغول به تحصیل در کانادا شد. شهریه رشته پرستاری در دانشگاه هایی چون دانشگاه Brandon برای دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی 2020 معادل 4660 دلار برای یک سال بوده است. دانشگاه Cape Breton نیز برای دانشجویان بین‌المللی خود در رشته پرستاری شهریه‌ای معادل 6470 دلار در سال را در نظر گرفته است. هرچند هزینه دقیق تحصیل پرستاری در کانادا کاملا بستگی به سال تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل دانشجو دارد اما اگر بخواهیم کلیه دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پرستاری برای دانشجویان بین‌المللی را در نظر بگیریم بطور متوسط شهریه سالانه تحصیل پرستاری در کانادا در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد 21 هزار دلار است. لازم به ذکر است که دوره تحصیل در رشته پرستاری در کانادا بین 2 تا 4 سال به طول می‌انجامد (و Certificate دیپلم آن 1 سال). دانشگاه های اتاوا، کلگری، وسترن، کوئینز، مک گیل و آلبرتا از بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پرستاری در کانادا هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل رشته پرستاری در کانادا بیشتر بخوانید

تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در کانادا

رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا هستند و اغلب دانشگاه‌های این کشور این رشته‌ها را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. علوم اجتماعی شامل رشته‌هایی می‌شود که به مطالعه جوامع انسانی و روابط اجتماعی می‌پردازند، مانند انسان‌شناسی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، جرم‌شناسی و روابط بین‌‎الملل. علوم انسانی نیز شامل رشته‎‌هایی چون تاریخ، ادبیات، فلسفه، زبان‌شناسی و معماری می‌شود. تفکر خلاق و ارزیابی موقعیت‌ها از مهارت‌هایی است که فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی به دست می‌آورند و می‌توانند در موقعیت‌های شغلی متنوعی در ادارات دولتی و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار شده و یا حتی به تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌ها بپردازند. به علت تکثر قومی و فرهنگی موجود در این کشور، تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در کانادا می‌تواند فرصت منحصر به فردی برای دانشجویان بین‌المللی باشد.

دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل، بروک، آلبرتا، مونترال، یورک، بریتیش کلمبیا، کیک و اوتاوا برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در کانادا هستند.

تحصیل در رشته MBA در کانادا

MBA از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا در سال های 2019 و 2020 شناخته شد و این قضیه برای الان هم نزد اکثر متقاضیان صادق است. تحصیل در رشته MBA در کانادا از بهترین سرفصل‌ها و معیارهای بین‌المللی پیروی می‌کند. میانگین شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی در این رشته در سال 2019 سالانه 31 هزار دلار بوده است. دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه تورنتو، دانشگاه یورک، دانشگاه وسترن، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک گیل از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته MBA در کانادا هستند اما شهریه های بسیار بالایی برای تحصیل در این رشته در نظر گرفته‌اند. از طرفی اما دانشگاه‌هایی چون دانشگاه سایمون فریزر و دانشگاه کلگری نسبت به سایر دانشگاه‌ها شهریه کمتری دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل رشته MBA در کانادا بیشتر بخوانید

رشته‌های دوگانه Joint Programs

برخی از دانشگاه‌ها اقدام به ارائه رشته‌های دوگانه‌ای می‌کنند که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به طور همزمان در دو رشته مختلف تحصیل کرده و مهارت‌های مربوط به هر دو را با یکدیگر ترکیب کنند. تحصیل در رشته‌های دوگانه تجربه منحصر به فردی است که ذهنیت پیچیده‌ای به دانشجویان بخشیده و مهارت‌های آموزشی و شغلی آن‌ها را تقویت می‌کند. یکی از مزیت‌های تحصیل در کانادا، بهره‌مندی از طیف وسیعی از رشته‌های دوگانه در حوزه‌های مختلف آموزشی است. دانشگاه‌های مک‌گیل، کویینز، آلبرتا، یورک، بریتیش کلمبیا، تورنتو، دالهاوزی، دانشگاه وسترن، اتاوا و... رشته‌های بسیار متنوعی را به صورت دوگانه ارائه می‌کنند. رشته‌های مدیریتی و MBA از رایج‌ترین رشته‌های دوگانه هستند که امکان ترکیب با بسیاری از شاخه‌های علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی را دارند. برخی از مشهورترین آن‌ها عبارتند از: MBA و حقوق، MBA و علوم بهداشتی، MBA و هوش مصنوعی، MBA و هنرهای زیبا، MBA و مهندسی، MBA و کشاورزی و همچنین MBA و سیاست‌گذاری عمومی.

تحصیل در کانادا از طریق رشته‌های co-op

یکی از بهترین برنامه‌های ارائه شده در دانشگاه‌های کانادا که دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در آن‌ها اقدام کنند، رشته‌های co-op هستند. ساختار این رشته‌ها به گونه‌ای است که دانشجویان باید حدود نیمی از دوران تحصیل خود را به شکل کارآموزی گذرانده و در محیط واقعی کار، مهارت‌های شغلی مورد نیاز خود را بیاموزند. تحصیل در رشته‌های co-op برای دانشجویان این امکان را فراهم می‌سازد تا در هنگام تحصیل درآمد کسب کرده و پس از فارغ‌التحصیلی شانس بهتری برای جذب در بازار کار داشته باشند. هزینه تحصیل در این رشته‌ها اغلب 1000 الی 3000 دلار بالاتر از رشته‌های عادی بوده، اما افراد شانس پذیرش بالاتری را برای ویزا خواهند داشت. مدیریت، کامپیوتر و نرم‌افزار، هتلداری، علوم بهداشتی، مهندسی و داروسازی از بهترین رشته‌های برای تحصیل در کانادا از طریق co-op هستند.

کلاس زبان در کانادا و شهریه‌های آن

کلاس زبان در کانادا و شهریه‌های آن

در اغلب استان‌های بزرگ کانادا کلاس‌های زبان انگلیسی و فرانسوی برای بالاتر بردن سطح مهارت زبان دانشجویان و اتباع خارجی برگزار می‌شود. عموما این کلاس‌ها مدت هفتگی دارند و به صورت ترمی برگزار نمی‌شوند. کلاس‌های زبان برای تمام رده‌های سنی برگزار می‌شود. اکثر مراکز آموزشی زبان خصوصی هستند و شرکت در دوره‌های زبان شامل هزینه شهریه است. هزینه شهریه کلاس‌های زبان در کانادا در هر استان و هر مرکزی متفاوت است اما متوسط هزینه شرکت در کلاس‌های زبان در کانادا به شرح زیر است:

تورنتو: 12 هفته آموزش زبان انگلیسی 3615 دلار کانادا

کبک: 12 هفته آموزش زبان فرانسوی 3670 دلار کانادا

ونکوور: 12 هفته آموزش زبان انگلیسی 4185 دلار کانادا

کلگری: 12 هفته آموزش زبان فرانسوی 3550 دلار کانادا

تورنتو: 12 هفته آموزش زبان انگلیسی 3615 دلار کانادا

زبان فرانسوی در کانادا جزء ضرورت است یا مزیت؟

پاسخ به این سوال قطعا یک کلمه نخواهد بود و نیازمند ارائه تعریف مناسبی از شرایط هر فرد برای حضور در کانادا می‌باشد. اگر شما دارای مهارت کافی در برقرای ارتباط به زبان های انگلیسی و فرانسوی داشته باشید، بی شک کانادا یکی از موفق ترین شرایط کاری را برای مهاجرت‌تان رقم خواهد زد. این مزیت دو زبانه بودن، خود گواه دارا بودن ویژگی‌های برتر مهاجرتی می‌باشد؛ بویژه در برنامه‌های مهاجرتی استانی که بر اساس میزان تحصیلات و زبان سیستم امتیازبندی دارند.

اگرچه استان‌هایی مانند کبک وجود دارند که زبان اول آن‌ها فرانسه بوده، اما به طور میانگین از کل جمعیت این کشور، تنها حدود 20 درصد قادر به تکلم به زبان فرانسه می باشند. همچنین دانستن این نکته که استان نیوبرانزویک (New Brunswick) تنها استان دو زبانه کشور کانادا می‌باشد، خالی از لطف نیست. لذا آگاهی از زبان رسمی استانی که قصد سفر دارید، قطعا فرصت بهره‌مندی از شرایط و امکانات بیشتری را به همراه خواهد داشت. یافتن فرصت‌های شغلی بیشتر یکی دیگر از نکات قابل ذکر است، چرا که از دیرباز این موضوع به یکی از فاکتورهای سنجش توسط مدیران در شرکت‌های موفق و دریافت شرایط مناسب تر پذیرش تحصیلی بدل گردیده است. این امر همچنین، شانس اقامت دائم شما را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد و فراگیری این زبان با وجود اشتراکات بسیاری که با زبان انگلیسی دارد، پیمودن این مسیر را هموارتر می‌نماید.

معرفی شهرهای پرطرفدار کانادا

شهر تورنتو

تورنتو مرکز استان انتاریو، و بزرگترین شهر کانادا است. این شهر با 2 میلیون و 740 هزار نفر جمعیت، در جنوب استان انتاریو و در ساحل دریاچه انتاریو واقع است. این شهر یکی از شهرهای ساحلی کانادا محسوب می‌شود و از جمله شهرهای مهم کانادا با بیشترین میزان مشاهده از ترکیب بافت فرهنگی از ملل مختلف است. تورنتو یک شهر بین‌المللی بوده که جز بزرگترین مراکز تجاری، اقتصادی، هنر و فرهنگ جهان محسوب می‌شود. این شهر به مرکز هنرهای موسیقی، تئاتر و هنرهای دیجیتالی مشهور است. محیط امن و چند ملیتی بودن این منطقه باعث شده تا مهاجرین در این شهر احساس آرامش داشته باشند. نرخ بیکاری در این شهر حدود 7.2 درصد طبق آخرین آمار در سال جاری میلادی است. تورنتو دومین شهر گران کانادا و سی و یکمین شهر گران در دنیا محسوب می‌شود.

شهر مونترال

مونترال اولین شهر پرجمعیت استان کبک و دومین شهر پرجمعیت کانادا است. این شهر در سال 1642 توسط فرانسوی‌ها تاسیس شد. زبان رسمی این شهر فرانسوی است و تنها 22 درصد مردم این شهر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. مساحت این شهر 431 کیلومتر مربع است که بیش از 2 میلیون نفر جمعیت را در خود گنجانده است. این شهر تابستان‌هایی گرم و شرجی دارد اما دمای هوا از 27 درجه سانتی گراد عبور نمی‌کند. مونترال زمستان‌های خیلی سردی دارد که ممکن است دمای هوا در آن تا -37 درجه سانتی گراد نیز برسد. ورزش هاکی روی یخ از محبوب‌‌ترین و مشهورترین ورزشهای شهر مونترال است. مونترال از جمله شهرهای کاناداست که هر ساله آمار جرم و جنایت در این شهر رو به کاهش است.

شهر کبک (کبک سیتی)

شهر کبک مرکز استان کبک کانادا است. این شهر بیش از 800 هزار نفر جمعیت دارد. زبان رسمی این شهر همانند سایر شهرهای استان کبک فرانسوی است و درصد کمی از مردم به زبان انگلیسی در این کشور صحبت می‌کنند. آموزش‌ها هم در این شهر بیشتر به زبان فرانسوی است و دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی محدود هستند. کبک یک شهر چهار فصل با دمای معتدل است. از آنجایی که این شهر یک شهر ساحلی محسوب می‌شود در تابستان هوای شرجی دارد. نوسان دمای هوای این شهر در طول سال بین 25 تا -18 درجه سانتی گراد است. اغلب مردم کبک در صنعت کشاورزی و گردشگری مشغول به کار هستند.

شهر ونکوور

ونکوور بندرگاه غرب کانادا در استان بریتیش کلمبیا است. این شهر یکی از معروف‌ترین شهرهای بزرگ کانادا است. ونکوور سومین شهر پرجمعیت کانادا است و از نظر تراکم جمعیت حرف اول در کانادا را میزند. جمعیت این شهر بیش از 2.5 میلیون نفر است . این شهر مانند تورنتو بیشترین مهاجرین کانادا را در خود جای داده است. در ونکوور بیش از 52% از شهروندان این شهر زبان انگلیسی یا فرانسوی را زبان مادری خود نمی‌دانند. ونکوور در سال 2020 به عنوان  سبزترین شهر دنیا نام گرفت. این شهر هر ساله شاهد برپایی فستیوال ها، جشنواره‌ها و سمینارهای زیادی است. برای مثال کنفرانس مشهور TED از سال 2014 در این شهر برگزار می‌شود. صنعت گردشگری و سینما از مهمترین صنایع شهر ونکوور هستند. ونکوور به هالیوود شمالی نیز معروف است. 

2 نکته ضروری برای اولین ورود مهاجرین تحصیلی به کانادا

اقلیم کشور کانادا و شرایط آب و هوایی آن

شاید بتوان نیمی از جذابیت کشور کانادا را به زیبایی چهار فصل آن ربط داد. موقعیت وسیع جغرافیایی کشور کانادا، آن را تبدیل به یکی از متفاوت ترین مکان‌های آب و هوایی چهار فصل تبدیل کرده است. دمای اکثر استان‌ها در زمستان و حتی پاییز به زیر صفر می‌رسد. اگر بخواهیم میانگینی از دمای هوا در فصول متفاوت ارائه دهیم، شرایط دمایی در تابستان 25 درجه و در زمستان به 25- درجه می‌رسد.

فصل بهار که از ماه مارس تا می شروع می‌شود ، با گرم‌تر شدن هوا و بارش باران‌ شروع می‌شود و شاید بتوان اشتراکاتی با فصل پاییز یافت. اگرچه روزهای گرم را هم در این فصل تجربه می‌کنید، اما شب های سرد همچنان ادامه خواهند داشت. فصل تابستان در کانادا با ورود ماه ژوئن تا آگوست شناخته می‌شود. دمای هوا در طول روز به بیست تا سی درجه می‌رسد که گاها در بعضی از استان‌های این کشور همراه با رطوبت همراه است.

از ماه سپتامبر تا نوامبر فصل پاییز شروع می‌شود. جشن های هالووین و شکرگزاری در این فصل از سال برگزار می‌گردد و بسیاری از مردم این فصل را برای سفر به این کشور انتخاب می کنند. آخرین فصل، زمستان بوده که شروع آن از ماه دسامبر تا فوریه می‌باشد. از آنجایی که همگان واقف هستند، کانادا خاستگاه بسیاری از اسکی بازان و سایر ورزش‌های زمستانی می‌باشد. شهر ویستلر هر ساله، به دلیل حجم بالایی از بارش برف، یکی از مقصد‌های بسیاری از اسکی بازان است. در کل به عنوان مهاجر بویژه از کشوری گرمسیر یا معتدل، سرمای زیاد در کانادا را به ویژه در فصل زمستان در نظر داشته باشید.

وجود ادیان و نژادهای متفاوت در کانادا

این تنوع قومیتی بویژه در کلان‌شهرهایی مانند تورنتو، مونترال، ونکوور و... در بسیاری از جهات قابل بحث است و حضور افراد با ملیت‌ها و قومیت‌های متفاوت در زمینه‌هایی مانند اقتصادی، سیاسی، مذهبی و اجتماعی می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. به طور مثال، مسلمانان و یهودیان با الگوهای غذایی متفاوت (مصرف غذاهای حلال)، سبکی خاص را در مصرف غذایی این کشور پدید آورده اند. حضور اقلیت‌ها در این کشور، هرگز مانع شرکت آن‌ها در مراسم سیاسی و سرنوشت کشور نبوده است. چرا که آن‌ها اغلب به قصد اقامت دائم به این کشور مهاجرت کرده‌اند. همزمان با افزایش ورود مهاجران به این کشور، برنامه‌ها و خدمات آموزشی-اجتماعی فراوانی به سیستم آموزشی کشور (مدارس، کالج ها، و دانشگاه ها) افزوده شد.

سفارت کانادا برای ایرانیان

سفارت کانادا در تهران و در خیابان سرافراز واقع بوده که بنا به دلایل سیاسی از سال 2012 میلادی هیچ فعالیتی در ایران دیگر ندارد. لذا مسافران و کسانی که قصد مهاجرت دارند، باید به کشورهای همسایه مراجعه نموده و نسبت به دریافت ویزای خود اقدام کنند. برخی از دفاتر VFS کانادا در کشورهای همسایه عبارتند از:

ترکیه

استانبول

آنکارا

روزهای کاری از دوشنبه تا جمعه ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰

روزهای کاری از دوشنبه تا جمعه ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ 

آدرس: cumhuriyet Caddesi Kök Apt. No:193 Harbiye، Sisli /, Istanbul, Turkey

آدرس: Kavaklıdere Mahallesi Atatürk Bulvarı no : 154 next to TEB Bank Çankaya / Ankara, Turkey 

تلفن: 902123859700+

تلفن: 903124092700+

فکس: 902123571000

فکس: 903124092712

ایمیل: ISTBL-Consular@international.gc.ca

ANKRA-Consular@international.gc.ca

امارات

دبی

ابوظبی

روزهای کاری از یکشنبه تا پنجشنبه ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ 

روزهای کاری از یکشنبه تا پنجشنبه ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ 

آدرس: Canada Visa Application CentreWafi Mall, 3rd Floor, Falcon, Phase 2 Umm Hurair 2 – Dubai – UAE 

آدرس: Canada Visa Application Centre,VFS (GCC) LLC Office MO2, Mezzanine Floor, Silver Wave Building,(Union National bank) Mina Road, Abu Dhabi)

تلفن: 9714044971+

تلفن: 97142055881+

فکس:  97144048556+

فکس: 971026940399+

ایمیل:  dubai@international.gc.ca

ایمیل:  abdbi@international.gc.ca

ارمنستان

ایروان

ساعات کاری روزهای دوشنبه تا جمعه ساعت 8:30 صبح الی 17:00 بعد از ظهر

آدرس: Vazgen Sargsyan – Yerevan Armenia 10

تلفن: 37410583786+

فکس: 37410567990+

ایمیل:  concda@gmail.com

مشاوره رایگان تحصیل در کانادا

تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و آن هم خارج از کشور بسیار سخت و برای هر شخص سرنوشت ساز است. بسیاری از دانش آموزان یا دانشجویان بعد از اخذ مدرک تحصیلی آخر خود به دنبال مشاوره در رابطه با انتخاب مقصد تحصیلی، رشته و دانشگاه هستند. چرا که تصمیم‌گیری بدون مشاوره می‌تواند برای شخص مشکل‌ ایجاد کرده و شخص را برای مدت زیادی و چه بسا برای کل زندگی‌اش از مسیر درست منحرف نماید. حال تصور کنید که فردی قصد تحصیل در کشوری مانند کانادا که فرسخ‌ها دورتر از وطن فرد قرارداد و فرهنگ و قوانین متفاوت دارد را داشته باشد. قطعا تصمیم‌گیری در زمینه اطلاع از شرایط مناطق و دانشگاه‌های کانادا دشوار است.

به متقاضیان محترمی که قصد ادامه تحصیل در کانادا یا هر کشور دیگری را دارند پیشنهاد می‌شود که قبل از هر اقدامی با یک مشاور مجرب و باسابقه در زمینه مهاجرت و قوانین بین المللی ارتباط برقرار کنید. چرا که اقدام بی‌گدار ممکن است هزینه‌های جبران ناپذیر را بدنبال داشته باشد. بسیاری از موسسات حقوقی زیادی در ایران فعالیت دارند اما تعداد محدودی از این موسسات دارای مجوز قانونی هستند. حتما در انتخاب مشاور به سابقه، میزان دانش وی و کشورهای حوزه تخصص وی و مجوزهای مورد نیاز اطمینان حاصل کنید. تعداد محدودی از موسسات مهاجرتی خدمات مشاوره رایگان تحصیل در کانادا ارائه می‌کنند. در گروه مهاجرتی ادب ویزا مشاوران دلسوز و متعهد خدمات مشاوره رایگان ارائه می‌دهند تا متقاضیان بتوانند مسیر روشنی برای انتخاب رشته و دانشگاه تحصیلی خود داشته باشند.

متقاضیان محترم می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 18 و پنجشنبه از ساعت 9 تا 15 با شماره تماس‌ 02171400111 با گروه مهاجرتی ادب ویزا در ارتباط باشند. برای متقاضیان امکان مشاوره حضوری در محل دفتر مرکزی گروه مهاجرتی ادب، مشاوره ابتدایی تلفنی با کارشناسان و همچنین مشاوره آنلاین و تصویری با مشاور ارشد مجموعه نیز وجود دارد.

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (83 پاسخ)
2023-05-20

سلام، فارق التحصیل رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه خواجه نصیر با معدل 15 و خرده ای هستم و زبانم هم خوبه میخواستم بدونم کدوم کشورها شانس بورس بیشتری برای مقطع کارشناسی ارشد دارم

2023-05-22

سلام. قطعا کانادا و استرالیا بهترین شرایط تحصیل رو در حال حاضر دارن

2023-04-12

سلام.من دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهرانم با معدل 14.5 و یک ترم مشروطی و آیلتس 7..با این شرایط شانسی برای پذیرش سلف فاند از دانشگاه های کانادا بدون ریسک ویزا دارم؟

2023-04-16

سلام. بله شرایطتون عالی هست به ویژه مدرک زبانتون که موارد دیگر زا بابت قوت پرونده رو پوشش میده

2023-03-26

سلام وقت بخیر . یه فردی که کلاش هشتمه (14 ساله ) چه مدارکی برای مهاجرت لازم داره ؟

2023-03-29

سلام. شما به مدارک تحصیلی 3 سال آخر و مدارک هویتی خود و پدر مادرتون نیاز خواهید داشت. مدرک زبان اجباری نیست اما اگه داشته باشید شانس پذیرش و ویزاتون بالاتر میره

2023-02-22

سلام،خانمی متاهل با 38 سال و گپ تحصیلی 6 ساله ،ارشد شیمی هستم،با همسر و فرزند 6 ساله ام،شانسی برای مقطع دکتری در کانادا دارم ؟

2023-02-25

سلام. بله شانستون خوبه اما بهتره تماس بگیرید و شرایطتون رو بیشتر شرح بدید تا دقیق تر بررسی بشه

2023-02-21

با سلام بنده ایلتس ۷ دارم معدل دیپلم ۱۹ شد اگه تو کنکور پزشکی قبول شم میتونم برم دانشگاه بریتیش کلمبیا ؟ چند سال باید برای دوره پزشک عمومی وقت بزارم ؟ و باید حتما دوره لیسانس علوم پایه رو برای رفتن در این دانشگاه بگذرونم؟

2023-02-25

سلام. بله به راحتی میتونیم براتون اقدام کنیم. تماس بگیرید تا مشاوران کامل راهنماییتون کنن: 02171400111

2023-01-31

سلام من 20 سالمه دوران دبیرستان معدل خوبی داشتم 19 اینا میشد. میخاست بدونم میتونم برای دانشگاه پزشکی اقدام کنم تو کانادا؟ واینک زبانم چندان قوی نیس مثلا همونجا اول دوره اکادمیک روبگذرونم بعد شروع به تحصیل کنم و اینک اتباع ایران بودن نبودن تاثیر داره تو پذیرش

2023-02-06

سلام. با داشتن مدرک زبان با نمره خوب می‌تونین اقدام کنین، اطلاعات بیشتر: 2171400111

2023-01-28

سلام من 24 سالمه معدل خوبی توی دبیرستان نداشتم امکان مهاجرت تحصیلی هست یا نه الان دانشجوی مهندسی کامپیوتر هستم

2023-01-29

سلام. معدل چندان بالا هم اجباری نیست و مدرک زبان داشته باشید به راحتی می تونید اقدام کنین، اطلاعات بیشتر: 02171400111

2023-01-26

سلام وقت بخیر من امسال دهم هستم و قرار هست برای سال ۱۱ ام به کانادا مهاجرت کنم میخواستم بدونم هزینه مشاوره چقدر هست و کلا اگر بخواید برام کارهای پذیرش و ویزا رو انجام بدید هزینه چقدر میشه و اینکه بنظر شما برای تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه من از سال آینده وارد دبیرستان های کانادا بشم یا کالج ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

2023-01-29

سلام. تماس بگیرید تا از هزینه مشاوره و هزینه‌های مربوط به قرارداد و ویزا و... کاملا مطلع شوید: 02171400111

2023-01-12

سلام وقت بخیر این سوال رو برای یکی از دوستانم می پرسم شرایط: ارشد برق معدل ۱۹دانشگاه آزاد سن ۳۰سال مدرک نظام مهندسی نظارت و طراحی تاسیسات، سابقه کار مرتبط بیش از ۵ سال دارای بیمه دارای مدرک زبان آیلتس ۷ چه پیشنهاد میکنید؟

2023-01-14

تحصیلی کانادا یا استرالیا بهترین گزینه هست و شانس بورسیه ایشون هم بسیار خوبه و میتونیم با بورسیه براشون اقدام کنیم

2023-01-12

سلام وقت بخیر ۲۷ساله هستم مدرک مهندسی برق الکترونیک با معدل ۱۶.۵۰ از دانشگاه دولتی دارم و ۳سال سابقه کار مرتبط مدرک زبان ندارم هنوز برای تحصیل میخواستم اقدام کنم، کم هزینه ترین دانشگاه ها با شرایط من چی هستند، امکان بورسیه هست با این شرایط؟

2023-01-14

سلام. قطعا مدرک زبان نیاز خواهید داشت و برای بورسیه هم باید نمره زبانتون خیلی خوب و بالا باشه (آیلتس حداقل 7 یا 8)

2022-12-30

سلام خدا قوت می خواستم ارشد رو تو کانادا ادامه بدم برای رشته مهندس کامبیوتر ولی برم دانشگاه آزاد بهتره یا سراسری اصلا فرقی داره برای مهاجرت تحصیلی سوال دیگه ام داشتم دیپلمم تجربی هست و اگه برم رشته مهندس کامبیوتر رو بخونم برای مهاجرت تحصیلی مشکلی پیش نمیاد ؟

2023-01-01

سلام. نوع دانشگاه فرقی نداره ملاک اصلی معدل هست - خیر در اون حالت هم مشکلی پیش نخواهد آمد

2022-12-29

ببخشید برای کارشناسی ارشد هم GREلازم هست یا فقط دکترا

2023-01-01

سلام. بسته به رشته و دانشگاه داره

2022-12-29

سلام دانش آموز هنرستان هستم می خواستم بدونم اگه لیسانس دانشکده های فنی را داشته باشم برای فوق لیسانس کالج های کانادا که مثل دانشکده های فنی خودمون هست شانس بیشتری دارم یا دانشگاه ها ممنون میشم جواب بدین و اینکه میشه از کالج ها فاند گرفت

2023-01-01

سلام. اقدام برای دانشگاه گزینه بهتر به ویژه برای ویزا شدن هست و مشکلی نیست. برای فاند هم باید شرایط و صلاحیت های لازم رو داشته باشید.

2022-12-17

هزینه تحصیل مقطع دکتری چقدره؟

2022-12-17

سلام. بین 9 تا 15 هزار دلار در سال که از این مبالغ کمتر هم بسیار پیدا میشه و فاند و بورسیه های بسیاری برای این مقطع تعلق می‌گیره

2022-11-26

ببخشید تعداد سوالام زیاد شد.و اینم بگم که من میخوام به عنوان پرستار خونگی به کانادا برم با توجه به شرایطم که قبلا توضیح دادم،(کارشناسی مامایی،CLB5فرانسوی،ایلتس ۷،سه سال سابقه نگهداری از کودک،به همراه مدرک پرستاری از سالمندان،۲۴ سال سن ) و واسم جای سواله که اگه ویزای شینگن هم بگیرم ،آیا شانس گرفتن ویزای کارم بالا میره؟و اینکه تا حالا دوبار به ترکیه و یکبار به ارمنستان هم رفتم

2022-11-27

سلام. سابقه سفر بیشتر برای اخذ ویزای توریستی تاثیرگذار هست تا ویزاهای بلند مدت‌تر مثل کاری یا تحصیلی اما بی تاثیر هم نیست و تو نظر آفیسر حتما حداقل کمی تاثیر خواهد داشت. البته همون شینگن صرفا ارزش داره پیش آفیسر

2022-11-26

ممنونم از پاسخگویی تون ،اما میشه بپرسم که مشکل شرایط فعلی برای گرفتن ویزا کار از سفارت کانادا چیه؟و اینکه اگه بخوام واسه ادامه تحصیل برم باید مقاله و.....تمکن بیشتری داشته باشم و این خیلی شرایطم رو سخت‌تر میکنه

2022-11-27

ویزای کاری خیلی کمتر صادر میشه و به زبون ساده دنگ و فنگ خودش رو داره، تحصیلی درسته از نظر مالی چالش برانگیزه اما با رفتن از این طریق برای همیشه خیالتون راحت خواهد بود.

2022-11-25

سلام با ایلتس ۷ و ۲۴ سال سن و CLB5فرانسوی،و سه سال سابقه کار نگهداری از کودک و مدرک کارشناسی مامایی،و جاب افر از کانادا آیا شانس گرفتن ویزا کاری کانادا رو دارم؟؟و اگه دارم شانسش چند درصده؟

2022-11-26

سلام. شرایط بسیار خوبی دارید اما با توجه به شرایط فعلی برای صدور ویزا و مجوز کار برای ایرانیان، ما ادامه تحصیل رو پیشنهاد اکید داریم.

2022-11-16

من ۳۳ سالمه لیسانس کامپیوتر با معدل ۱۳ و سابقه کاری ۵ ساله فیلمسازی و عکاسی و آیلتس ۷.۵ میخواستم بدونم امکانش هست در رشته IT برای مقطع ارشد اقدام کنم؟

2022-11-19

سلام. بله میتونید و تماس بگیرید تا کارشناسان ما کامل راهنماییتون کنن: 02171400111

2022-11-01

سلام. میخواستم بدونم بعد از اتمام مقطع ارشدم و برای اپلای دکترا چقدر زمان دارم تا مشمول سربازی نشم؟ و اینکه تو این مدت می تونم همه ی کار های مربوط به اپلای و ویزا رو بکنم؟

2022-11-02

1 سال / بله میتونید

2022-10-16

سلام وقت بخیر من در حال حاضر در رشته مهندسی پزشکی تحصیل میکنم و معدل کارشناسیم قطعا بالای 16 خواهد بود و آیلتس 7 دارم برای ارشد میتونم بورسیه خوبی در کانادا بگیرم ؟ برای رشتم هنوز ندیدم جایی مطلب خوب و درستی ندیدم اگر یکم راهنمایی کنید ممنون میشم.

2022-10-23

سلام. بله با این شرایط برای مقطع ارشد شانس خوبی برای اخذ بورسیه خواهید داشت.

2022-09-19

سلام خسته نباشید من قبلا دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و ۲ ترم مرخصی تحصیلی گرفتم برای کنکور بعد انصراف دادم و الان دانشگاه دولتی هستم خواستم بدونم بعد از فارغ‌التحصیلی برای ادامه تحصیل تو خارج در مقطع ارشد برام پاسپورت موقت صادر میشه.

2022-09-26

سلام. با اتمام کارشناسی شما میتونید تا 1 سال برای ادامه تحصیل در خارج اقدام کنین و مشکلی نخواهد بود.

2022-08-30

سلام خانم ۴۲ ساله مجرد هستم ، ارشد رشته علوم‌تربیتی شاخه مدیریت آموزشی با معدل ۱۹ و یک مقاله دارم…بنا به سن و رشته ام میتونم برای مقطع دکترا ویزای تحصیلی بگیرم؟

2022-08-31

سلام. هرچند که سنتون کمی چالش برانگیز بوده اما برای مقطع دکتری و به ویژه موقعیت شما یعنی با این معدلی که فرمودید و مقاله‌ای که دارید، می‌تونید اقدام کنید.

2022-08-21

سلام میخواستم بدونم که برای تحصیل در هریک از رشته های عکاسی، موسیقی، مد و پوشاک، حداقل نمره آیلتس چنده؟

2022-08-24

سلام. عموما همان آیلتس حداقل 6.5

2022-05-13

سلام برای کار در کانادا مثلا بعنوان معلم یا مربی ورزشی با داشتن مدارکی مثل کارشناسی ارشد بیومکانیک ورزشی-5 سال سابقه تدریس آموزش و پرورش-سابقه حضور در تیم ملی و مسابقات اسیایی-مربی گری و certificate-کارگاه های اموزشی و ۲۹ سال سن ایا شانسی برای کار دارم و اگر هست چه کار هایی و مدرک زبان در چه حد نیاز هست؟

2022-05-14

سلام. بله اما بهتره که قبل از 40 سالگی اقدام کنین. منتهی حوزه کاری ما تحصیلی بوده و بنابراین نمیتونم دقیق راهنماییتون کنم.

2022-05-13

سلام خسته نباشید من رشته تاسیسات هستم و سال بعد دیپلمم رو میگیرم واسه تحصیل توی کانادا چقدر شانس هست که افرادی که دیپلم دارن و بخوان واسه لیسانس بخونن بورسیه بشن؟

2022-05-14

سلام. بسیار کم است و بیشتر برای مقطع دکتری و در اولویت دوم اون هم با شرایط خیلی خوب، برای ارشد بورسیه ارائه میشه و برای کارشناسی بسیار شانس کمتری هست

2022-03-26

سلام سوال من اینه که من با لیسانس میتونم بورسیه بگیرم بعد به کانادا مهاجرت تحصیلی کنم ؟ (لیسانس برنامه نویسی)

2022-03-27

سلام. شما به صلاحیت های علمی بسیار بالا از جمله در معدل، نمره مدرک زبان، دستاوردهای علمی و چندین معیار دیگر نیاز خواهید داشت؛ چرا که اخذ بورسیه برای مقاطع دکتری و یا نهایت مقطع ارشد در کانادا بیشتر امکان پذیر است و برای مقطع کارشناسی کمتر اتفاق می افتد و شانس کمک هزینه باز بیشتر است تا بورسیه کامل

2022-03-09

اگر یک دانشجو در کانادا مشروط شود چه انفاقی برای اجازه تحصیل اش میفته ؟ ایا لغو میشه ؟

2022-03-14

سلام. تو کانادا مشروطی نداریم و سیستم آموزشی اونا مشابه ما نیست، اما در صورت عدم موفقیت در پاس کردن واحدها، حداکثر 2 تا 4 ترم اجازه تحصیل مازاد بر مدت زمان معمول رو خواهید داشت.

2022-03-05

سلام. گرفتن ویزا چقدر طول میکشه

2022-03-06

سلام. مدت زمان صرفا صدور خود ویزا 12 هفته. حالا گاهی زودتر گاهی هم دیرتر

2022-02-25

سلام،وقتتون بخیر.من ارشدمدیریت روتموم کردم. توی کانادا بخوام مشغول به کاربشم نیازه ارشد رودوباره اونجا هم بخونم برای اینکه راحتتر بتونم مشغول به کاربشم؟ یااینکه ازلیسانس بایستی شروع کنم دوباره؟ وچه دوره ای رواونجا بایدبگذرونم؟ چون سابقه کارندارم به این خاطرمی پرسم. بی زحمت راهنمایی می کنید چه کارهایی بایدانجام بدم ممنون

2022-02-26

سلام. اگه که برای ویزای کار می فرمایید که خیر همین مدرکتون کافی هست و بهتر است که به دیگر معیارهای مهم برای اعطای ویزای کار مانند دانش زبان آن هم در سطح خیلی بالا بپردازید؛ چرا که سابقه کار براشون خیلی مهمه و شما میفرمایید که ندارید...

2022-02-14

سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم اگر طرح صیانت فضای مجازی عملی بشه ، امکان اپلای به کشور خارجی مثل کانادا وجود داره ؟ مثلا با کمک موسسه شما اگر حضوری بیام یا هر چی میشه با توجه به این طرح باز هم اپلای کرد ؟

2022-02-19

سلام. بنده از مفاد کامل این طرح خبر ندارم (و کاملش رو هم اعلام نکردن) اما تا حد زیادی مطمئن هستم این طرح ارتباط بین المللی در فضای مجازی رو در راستای امور اداری، تجاری و... شامل نخواهد شد.

2022-01-01

سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم گرفتم ویزا تحصیلی چقدر طول میکشه و هزینش چقدر هست و از کجا ویزا تحصیلی بگیرم من ۱۲ سالمه متولد سال ۱۳۸۸/۱۲ هستم میتونم برم ادامه تحصیلاتم رو اونجا انجام بدم و اونجا اقامت بگیرم

2022-01-02

سلام. با توجه به سوالاتتون توصیه میکنم با کارشناسان ما تماس گرفته و شرایطتون رو کامل بگید تا کاملا راهنماییتون کنن و یا برای تشکیل یک پرونده قوی مهاجرتی اقدام نمایید: 02171400111

2022-01-01

میشه از پایه هفتم (متوسط اول) در کانادا تحصیل کرد

2022-01-02

سلام. بله امکانش هست و ترجیحا به موقع برای ابتدای شروع سال هفتم مطابق با سنی که باید باشید اقدام نمایید.

2021-12-20

سلام وقت بخیر، دانش اموز مدارس سمپاد هستم و میخوام فرض رو بر این بذارم که دانشگاهی مثل شریف یا تهران برای رشته هایی مثل برق یا ای تی یا کامپیوتر قبول بشم، سوالم اینه که 1) مدال هایی مثل طلا یا نقره یا برنزه مسابقات بین المللی رباتیک توی فاند و اپلای تاثیر داره؟ 2) نوع مدرسه ای که اکنون توشم چطور؟ این هم تاثیر داره؟ و 3) اینکه با اوردن رتبه کنکور خوب(منظورم زیر 100 هست) میشه فول فاند گرفت؟ و کلا با داشتن رتبه خوب کنکور چه مزایایی برای مهاجرت پیش میاد؟ اصلا تاثیری داره؟

2021-12-21

سلام. برای مورد اول فقط برای قبولی در رشته‌های مرتبط با ورزشی تاثیر داره - مورد دوم هم مدرسه تاثیر کمی داره مثلا مدرسه تیزهوشان و... تاثیر بهترین دارن - مورد سوم هم که کانادا به نتیجه کنکور نیاز نداره اما اگر کسب این رتبه براتون راحت هست میتونه نتیجش به عنوان یکی از مدارک ضمیمه ارائه بشه

2021-12-01

سلام خسته نباشید.هزینه کل تحصیل (شهریه دانشگاه و زندگی دانشجویی و کتاب و حمل و نقل و...) در کانادا در مقطع دکتری رشته علوم تجربی داروسازی چقدر هست؟ یعنی چقدر باید به سفارت نشون بدم که بهم ویزای تحصیلی بدن؟ممنون میشم راهنماییم کنید

2021-12-01

سلام. برای رشته داروسازی بسته به دانشگاه انتخابی شهریه از 22 هزار تا 60 هزار دلار در سال داریم...هزینه‌های شخصی + هزینه‌های تحصیلی و کتب و حمل و نقل رو حدودا 16 هزار دلار برای یک سال در نظر بگیرید (و برای خیال آسوده 21 هزار دلار در نظر بگیرید).

2021-11-11

با سلام من ارشد ای تی دارم با معدل 15/24 با سابقه کاری 7 ساله توی زمینه اینترنت و شبکه آیا شانس من برای اکسپت شدن بالاست ریسک نداره؟ برای ایلتس هنوز اقدام نکردم اما میگیرمش

2021-11-13

سلام. خیر شرایط خوبی دارید و گپ تحصیلیتون هم با سابقه کاری قابل توجیه هستش؛ مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 (گاها 7 بسته به دانشگاه مقصد) را اخذ نمایید و اونوقت ریسک نخواهید داشت و بلکه شانستون هم بالا خواهد بود.

2021-11-04

سلام من8 1 سالمه ودیپلم تجربی ازمدرسه استعداد های درخشان ومعدل دوسال اول دبیرستانم بالای 19/5 بود ومعدل سال اخر دبیرستان 18 است متقاضی مشاوره جهت ادامه تحصیل دررشته های پزشکی هستم

2021-11-06

سلام. میتونید از صفحه اصلی سایت (سمت چپ قسمت پایین و یا از بخش تماس با ما در منو بالای سایت) وقت مشاوره رزرو نمایید تا بطور دقیق با توجه به شرایطتون راهنمایی بشید و بهترین دانشگاه و گزینه ممکن رو براتون انتخاب کنیم؛ در خدمت هستیم

2021-11-02

سلام، هزینه ادامه تحصیل ارشد مهندسی شیمی تو دانشگاه تورنتو چقدر میشه؟

2021-11-02

با سلام. شهریه این رشته برای کارشناسی ارشد تو دانشگاه تورنتو سالانه بین 26 تا 30 هزار دلار کاناداست.

2021-10-26

بهترین دانشگاه کانادا برای ایرانیا کدومه؟

2021-10-26

با سلام. دانشگاه تورنتو که رتبه 1 رو تو کانادا داره بدلیل محیط خود دانشگاه و محبوبیتش برای دانشجویان بین‌المللی و همچنین شهر تورنتو که شهری چند فرهنگیه و ایرانی زیاد داره معمولا بهترین گزینه برای تحصیل ایرانیان و کلا دانشجویان بین‌المللی هستش و نرخ پذیرش خوبی هم برای متقاضیان بین المللی داره.

2021-10-12

سلام من دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک هستم ولی هیچ علاقه ای به رشته ام ندارم و قصد ادامه تحصیل در رشته خودم رو هم ندارم چون تقریبا چیزی از این رشته بلد نیستم که بتونم موفق بشم با ۲۵ سال سال سن و معدل ۱۳ بهترین رشته و بهترین کشور برای مهاجرتم کدام هستش ؟ کدام مقطع بهتر هستش ؟ ارشد در رشته ای دیگه ادام بدم بهتره یا شروع دوباره در رشته جدید از کارشناسی ؟ مدرک زبان هم انگلیسی و هم زبان دیگر میتونم یگیرم

2021-10-16

سلام . مانعی نداره به خصوص برای کانادا اما از آنجا که معدلتون کمی پایین هست، بهتره مدرک زبان با نمره خوب حداقل 6.5 ارائه بدید

2021-10-03

سلام وقت بخیر واقعا در سال حدود 30 هزار دلار خرج میشه برای مدرسه و... راهی نیست که دبیرستان ها تخفیف بدن یا رایگان تحصیل کنم؟یا حتی یجور بورسیه دبیرستانی چون درسم خیلی خوبه و تو خیلی چیزا مهارت دارم و تیزهوشان هم درس میخونم و ارزان ترین دبیرستان Sudbury رو میگید

2021-10-04

سلام. شما عموما بورسیه رو برای مقاطع ارشد و دکترا در نظر داشته باشید ولی برای مقطع کارشناسی یا مخصوصا دبیرستان خیلی سخته و کم پیش میاد که بورسیه کنند...

2021-10-02

سلام آسوده باشین ، من ۱۶ سالمه ، سال دیگه دیپلم تجربی ( میدونم با معدل بالای ۱۹ ) میگیرم با آیلتس ۷ آکادمیک ، سوالم اینه که برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی باید حتما کنکور بدم؟ و رتبه‌ی خوبی بیارم ، یا نه شرط پذیرشم فقط یه رزومه‌ی خوب مثل معدل رشته و آیلتس بالا و پول .. یعنی بدون کنکور میشه در بهترین دانشگاه های کانادا درس خوند؟ اگه میشه جوابم رو بدین و مطمیئنم کنید ، دنیایی سپاس

2021-10-04

سلام. بله بدون کنکور امکانش هست. نمره زبانتون که خوب هست و ریزنمرات دبیرستانتون هم خوب باشه بله بدون کنکور میتونین براحتی پذیرش بگیرین و برای اطلاع بیشتر می تونین با کارشناسان ما در تماس باشید

2021-09-29

سلام ، بنده ۱۸ سالم هستش معدل دیپلم ۱۴ و ایلتس ۶ . می خواستم واسه کالج کانادا اقدام کنم چقدر شانس پذیرش و دریافت ویزا دارم؟

2021-10-04

سلام. گرچه معدلتون پایین هست اما شانس قبولی رو دارید و چون کیس تون یکم خاص تره بهتون وقت مشاوره ارشد رو پیشنهاد می کنم که می تونین تماس بگیرید و هماهنگ کنین برای مشاوره حضوری، اونطوری شانستون بالا میره و انتخاب هایی پیش روی شما قرار میگیره که شانس ویزا شدن رو خواهید داشت.

2021-09-29

سلام وقت بخیر ، ارزون ترین دانشگاه های کانادا رو میگین؟ یه چندتایی رو حداقل و دولتی هم باشن

2021-09-29

با سلام و وقت شما هم بخیر. دانشگاه یادبود نیوفاندلند، رجینا، مک گیل، کنکوردیا، ساسکاچوان، رویال رودز و... چنتا از دانشگاه‌های ارزان کانادا هم برا کارشناسی و هم مقاطع بالاتر هستن، این لیست میتونه خیلی بیشتر و دقیق‌تر باشه اگه مقطع تحصیلی و رشته مد نظرتون رو بگین.

2021-09-29

کدوم دانشگاه ها کانادا راحت تر پذیرش میدن؟ یه چنتاییشو بگین ممنون میشم

2021-09-29

دانشگاه‌هایی از جمله دانشگاه ویلفرد لوریر، لث بریج، لیکهد، ساسکاچوان، کنکوردیا، نیوبرانزویک حتی برخی دانشگاه‌های برتر و رتبه تک رقمی مانند بریتیش کلمبیا، واترلو، آلبرتا، مک مستر نرخ پذیرش بالا و پذیرش راحت‌تری دارند.

2021-09-19

سلام اگه من پذیرش در مهندسی کامپیوتر رو در کانادا بگیرم میتونم همزمان رشته پزشکی رو هم توی کانادا بخونم؟

2021-10-16

سلام. خیر

2021-09-18

سلام اگه من پذیرش در مهندسی کامپیوتر رو در کانادا بگیرم میتونم همزمان رشته پزشکی رو هم توی کانادا بخونم؟

2021-09-21

سلام. اول آنکه رشته پزشکی قبولی سختی برای کانادا داره و ملزم به پیشنیاز هست تا چه برسه که بخواهید بطور تمام وقت در هر دو رشته تحصیل کنین

2021-09-18

سلام من امسال در رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم و در حال حاضر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام میکنم خواستم بدونم اگه به عنوان دانشجو به کانادا مهاجرت کنم میتونم در دوران دانشجویی کار پرستاری در بیمارستان یا جای دیگه گیر بیارم.

2021-09-21

سلام. به عنوان اشتغال دانشجویی یعنی همان هفته ایی 20 ساعت اگه بیمارستانی بپذیره بله امکانش هست

2021-09-04

سلام برای کسی که یکی از بستگان که نسبتش مهاجر دایی او هست کار راحت تری برای دریافت ویزای تحصیلی داره؟و امکان بورسیه شدن در کالج برای او فراهم هست یا نه؟

2021-09-07

سلام. بطور مستقیم تاثیر نداره اما بی تاثیر هم نیست، ضمن اینکه اگه بعنوان حامی خودتون معرفی کنید ممکنه کمی کمک کننده باشه اما درصورت معرفی بعنوان حامی، حتما باید اسپانسر مالی شما باشد وگرنه برعکس به روند ویزا شدنتون لطمه میزنه!

2021-04-17

سلام وقتتون بخیر امکانش هست بر دختر 14 سالم ویزای تحصیلی بگیرم و خودم باهاش برم؟

2021-05-29

با سلام و احترام بله میتونیم براشون پذیرش تحصیلی اقدام کنیم

2021-04-13

سلام ببخشید دانش آموزان یعنی زیر ۱۸ سال هاهم میتونن در هنگام تحصیل کاد هم بکنند؟

2021-05-24

ببینید هر کاری میتوانید بعد از ورودتون انجام بدید ولی بهتره از طریق قانونی اقامت بگیرید که مشکلات و عواقب بدی براتون ایجاد نشه

2021-01-24

سلام.آیا کانادا ویزایی برای هییت علمی ها دارد ، معادل ویزای j1 آمریکا و آیا مدرک زبان میخواهد؟ سپاسگزارم

2021-02-15

سلام خیر

2021-01-12

من برای. مقطع دکتری برای رشته ی شیمی تجزیه میتونم اقدام کنم و فاند بگیرم ؟ لطفا راهنماییم کنید هزینه ها به چه صورته‌

2021-06-08

با سلام- لطفا رزومتونو به ایمیل زیر بفرستید تا تصمیم درست در مورد آن بگیریم info@adabvisa.com

2021-01-12

درود بر شما من در حال حاضر دانشجوی ترم اول ارشد شیمی تجزیه. هستم با معدل ۱۵.۵۰ کارشناسی. میخواستم بدونم من میتونم برای دکتری. در همین رشته اقدام کنم برای کشور کانادا؟؟ و اینکه فول فاند گرفتن یا اسکالرشیپ به چه صورته. برای کسی ک از لحاظ مالی اوکی نیست؟

2021-02-15

سلام بله برای گرایش های مختلف شیمی می تونین اپلای کنین و اگر قصدتون فاند هست باید چندین مقاله (isi) و سطح زبان خوبی داشته باشید

2021-01-09

سلام ببخشید مادر من مدرک فوق دیپلم در رشته گرافیک داره و البته چندین سال در حوزه های مربوط تجربه کاری داره.می خواستم بدونم حالا که ما می خوایم خانوادگی به کانادا مهاجرت کنیم می تونه که ادامه تحصیل در دانشگاه بده یا میتونه شغل مربوط به کارش پیدا کنه؟

2021-01-09

سلام، ابتدا باید شرایط سنیشون و همچنین سابقه کاریشون بررسی بشه. امکان هر دو مهاجرت تحصیلی و کاری برای ایشون وجود داره

2021-01-09

سلام من ۱۷ ساله هستم و رشته تجربی می خونم.ما قصد داریم که به صورت خانوادگی به کانادا مهاجرت کنیم.میشه بگید من و خواهر و برادر هام که دبستانی هستند برای تحصیل در کانادا باید چقدر شهریه بپردازیم و اینکه اگه اقامت دائم بگیریم تحصیل ما رایگان میشه یا نه

2021-01-09

سلام، اگر اقامت دائم بگیرید تحصیلتون رایگان می شه برای اینکه تمامی خانواده بتونید مهاجرت کنید بهتره از طریق والدینتون اقدام کنید. پدر یا مادر می تونن از طریق برنامه های مهاجرت کاری اقامت دائم کانادا رو دریافت کنند و فرزندان زیر 21 سال رو همراه خودشون ببرند

2021-01-05

با داشتن فرزند زیر سه سال هم بهمون ویزای تحصیلی میدن؟

2021-01-09

سلام، باید آفیسر قانع بشه که برنامه‌ای برای فرزندتون دارین، به طور مثال همسرتون ازش مراقبت می‌کنه، مهد ثبت‌نام می‌کنین یا پرستار می‌گیرید.

2021-01-05

سلام من یک سال و نیم پیش آزمون تافل دادم، هنوز میتونم باهاش اقدام کنم؟

2021-01-09

سلام، برای اینکه از مدرک تافلتون استفاده کنین باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشه.

2021-01-05

32 ساله هستم، مجرد، رشته مهندسی عمران. برای دانشگاه آلبرتا اقدام می کنین؟

2021-01-09

سلام بله، لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرین تا شرایطتون رو بررسی کرده و راهنمایی‌های لازم رو در اختیارتون قرار بدن.

2021-01-05

سلام من دانشجوی دکتری جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی هستم، امکان تحصیل پست داک در کانادا برای رشته من هست؟

2021-01-09

سلام ما به شما توصیه می‌کنیم برای فرصت مطالعاتی دکتری اقدام کنید چون پست داک در رشته‌های علوم اجتماعی خیلی کم هست.

2021-01-05

سلام من دبیرستانی هستم، میخواستم بپرسم تحصیل در کانادا بهتره یا استرالیا؟

2021-01-09

سلام، هر کشور شرایط خاص خودش رو داره، برای انتخاب مقصد مهاجرت باید به وضعیت اقتصادی، سوابق تحصیلی، آب و هوا، ویزای تحصیلی و مسائلی از این دست دقت کنین. با کارشناسان ما در تماس باشین تا شما رو بیشتر راهنمایی کن

2021-01-05

برای افراد 40 سال به بالا هم میشه کالج اقدام کرد یا خیر؟

2021-01-09

باید دیگر شرایطتون هم بررسی بشه، اما ریسک ویزا داره، اگر مدرک ارشد دارین بهتره که برای دکتری اقدام کنین.

2021-01-05

من متاهل هستم و دو فرزند دارم، میتونم براشون ویزای همراه دریافت کنم؟

2021-01-09

سلام، بله شما می‌تونین برای فرزندان زیر سن قانونی و همسرتون ویزای همراه دریافت کنین. همسرتون می‌تونن ویزای توریستی همراه و یا حتی ویزای کاری همراه بگیرن.

2021-01-05

برای یه فرد 27 ساله پیشنهاد میدین که کالج بخونه یا دانشگاه؟

2021-01-09

بستگی خیلی زیادی به رزومه تحصیلی و اهداف شما داره، باید شرایطتون به طور کامل بررسی بشه تا نظر قطعی بدیم. به طور کلی کالج برای افرادی خوبه که می‌خوان سریعا وارد بازار کار بشن، از طرف دیگه شانس ویزا با داشتن پذیرش دانشگاه بالاتر هست.

2020-12-01

سلام راجعبه هزینه خودتون هم لطفا مختصر توضیح بدین ممنون

2020-12-05

سلام، لطفا برای اطلاع از هزینه ها و بررسی شرایطتون با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشین

2020-11-28

سلام من مدرک کارشناسی حسابداری دارم رشته دبیرستانمم ریاضی بوده میتونم این رشته رو کانادا ادامه بدم ؟ چه مراحلی باید طی بشه؟

2020-12-05

سلام، بله می تونین برای مقطع ارشد حسابداری اقدام کنید ولی باید ابتدا تمامی شرایط شما بررسی شود. لطفا با مشاورین مجموعه در تماس باشین

2020-11-15

سلام، خسته نباشید. من ارشد میکروبیولوژی از دانشگاه شهید بهشتی دارم و می‌خوام برای دکتری اقدام کنم، روالش چطور هست؟

2020-11-17

شما باید ابتدا با اساتیدی که حوزه پژوهشیشون به شما مربوطه مکاتبه کنید، بعد از دریافت تاییدیه از یکی از اونها برای اون دانشگاه اپلای کنید. گروه مهاجرتی ادب، تمامی مراحل از جمله مکاتبه با اساتید رو برای شما انجام میده.

2020-11-15

ببخشید میشه فقط با دیپلم دبیرستان اپلای کرد؟ معدل 18

2020-11-17

بله چرا که نه شما می‌تونید برای مقطع کارشناسی و یا دیپلم کالج اقدام کنید.

2020-11-15

من متاهل هستم، 38 سالمه و دکتری برق دارم، میشه برای پست دکتری اقدام کنم یا نه؟

2020-11-17

سلام، رشته شما امکان تحصیل در مقطع پست داک رو داره، اما باید شرایطتون به طور کامل بررسی بشه، داشتن رزومه پژوهشی قوی از الزاماته. برای اطلاعات بیشتر با شماره های 26422003-021 الی 8 در ارتباط باشید. با تشکر

2020-11-15

با ویزای همراه کاری میشه چه کارهایی انجام داد؟

2020-11-17

شما با داشتن ویزای Open work permit اجازه کار در کانادا رو پیدا می‌کنین. با توجه به سوابق شغلی و مهارتهاتون بعد از ورود به کانادا می‌تونین به دنبال کار باشین و تو حوزه مربوطه‌تون به صورت پاره وقت یا تمام وقت استخدام بشین.

2020-11-15

سلام، من لیسانس کامپیوتر از دانشگاه امیرکبیر دارم، معدلم هم 17 هست، می‌خوام برای ارشد اقدام کنم. باید چی کار کنم؟

2020-11-17

سلام شما شرایطتون مناسبه برای مهاجرت تحصیلی، برای اطلاعات بیشتر با شماره های 26422003-021 الی 8 در ارتباط باشید. با تشکر

2020-11-15

بدون داشتن مقاله هم میشه برای دکتری اقدام کرد؟

2020-11-17

بهتره شرایطتون رو به طور کامل توضیح بدین تا بتونیم راهنماییتون کنیم، و یا با مشاورین ما در تماس باشین. به طور کلی شانستون میاد پایین، اما امکانش هست. برای اطلاعات بیشتر با شماره های 26422003-021 الی 8 در ارتباط باشید. با تشکر

2020-11-15

سلام خدمت شما، من ارشد حقوق جزا دارم، می‌خواستم بدونم از طریق تحصیلی گزینه ای دارم برای کانادا یا نه؟

2020-11-17

گرایش خودتون رو نمی‌تونید ادامه بدید، ولی میتونید برای ارشد تحقیقاتی حقوق بین‌الملل یا تجاری اقدام کنین.

2020-11-15

سلام من متاهل هستم و فرزندم 10 سالشه، اگه من پذیرش تحصیلی بگیرم، خانواده‌م رو هم می تونم ببرم؟ فرزندم میتونه برای مدرسه ثبت نام کنه از اینجا؟

2020-11-17

بله شما ویزای تحصیلی می‌گیرید، همسرتون می‌تونن ویزای کاری همراه بگیرن، ثبت نام فرزندتون هم توسط موسسه انجام میشه.

2020-11-15

سلامف من کاردانی حسابداری دارم، در کالج هم میتونم حسابداری بخونم یا نه ؟

2020-11-17

بله ولی باید رشته دبیرستانتون ریاضی بوده باشه، اگر کاردانی حسابداری دارین، مشکلی نیست، حتی میتونین برای Graduate Diploma اقدام کنین.

2020-11-15

من میخواستم برای ارشد اقدام کنم، ایا امکان ارشد فول فاند وجود داره؟

2020-11-17

امکانش هست ولی خیلی محدوده، باید رزومه خیلی قوی داشته باشید. توصیه می‌کنیم که اول اپلای کنید و نمرات خیلی خوبی در ترم اول کسب کنید، بعد برای بورسیه اقدام کنین. در این حالت شانس بیشتری برای بورس دارید.

2020-10-01

سلام میخواستم بدونم تحصیل در کانادا برای مقاطع مختلف محدودیت سنی هم داره؟؟

2020-11-09

سلام محدودیت مشخص و قطعی خیر ولی عرفی وجود داره؛ به طور مثال برای تحصیل در کالج تا 30 سال، کارشناسی 26 سال، ارشد 35 سال و دکتری 40 سال اقدام میشه. برخی دانشگاه‌ها و موسسات ممکنه شرایط متفاوتی رو داشته باشن، اما به طور کلی بیشتر از این سنین میتونه ریسک ویزا داشته باشه

2020-09-27

کالج ها و دانشگاه های کانادا ازمون دولینگو رو قبول دارند؟؟

2020-09-27

با سلام بله تو این شرایط کرونا اکثر دانشکاه ها آزمون دولینگو رو می پذیرند

2020-09-27

سلام الان باتوجه به شرایط کرونا ویزای تحصیلی میدن؟

2020-09-27

سلام بله با توجه به قانون جدید اداره مهاجرت کانادا ویزای تحصیلی دومرحله ای شده و شما با دریافت تاییدیه یا اپروال اولیه میتونید درستون رو به صورت انلاین شروع کنید

2020-07-19

برای رشته ی عکاسی چه کالج هایی رو پیشنهاد میدین؟

2021-06-08

کالج Toronto Film School مناسبه

2020-07-07

سلام میشه بفرمایید شرایط تحصیل برای کسی که فرزند کوچیک داره به چه صورته و ابنکه همزمان میتونیم ویزا بشیم؟

2020-07-08

با سلام بله برای افراد زیر 18 سال همزمان با درخواست ویزای فرزندتون شما هم میتونید به عنوان همراه، درخواست ویزا بدین.

2020-07-07

ممنون از تیم خوبتون من برای ترم دی ماه میتونم الان اقدام کنم برای کانادا دیر نیست؟

2020-07-08

با سلام بله حتما.هنوز فرصت هست و میتونید کارتون رو شروع کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های 26422003-021 الی 8 در ارتباط باشید. با تشکر

2020-07-07

برای مهاجرت به کانادا و تحصیل رشته هوافضا با مدرک زبان IELTS 5 میتونم اقدام کنم؟

2020-07-08

با سلام لطفا شرایطتون رو بصورت کامل بیان کنید تا بتونیم بهترین راهنمایی رو براتون داشته باشیم. فرم ارزیابی تحصیلی رو تکمیل کنید.

2020-07-07

سلام ، من میخوام برای رشته کامپیوتر برای مهاجرت به کانادا اقدام کنم، آیلتس 6 دارم و معدل دانشگاهم هم 14.5 هست، کدوم دانشگاه رو پیشنهاد میدین؟ و اگر الان اقدام کنم برای ترم بهمن 99 میتونم عازم کانادا بشم؟

2020-07-08

با سلام بله امکانش هست و میتونید برای ترم ژانویه پذیرش بگیرید. برای جزییات بیشتر و بررسی شرایطتون لطفا با موسسه در ارتباط باشید. با تشکر

مزایای انتخاب گروه مهاجرتی ادب جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزا بدون پیش پرداخت

کل هزینه درخواست شما بعد از اخذ ویزا انجام می گردد

بروز بودن

تیم اجرا و فنی ادب از آخرین دانش روز دنیا در انجام امور متقاضیان استفاده میکنند

همکاری مستقیم با دانشگاه های معتبر

همکاری بدون واسطه با دانشگاه های باعث شده تا روند اخذ پذیرش دانشگاه ها به سهولت انجام گیرد

مشتری مداری

کلیه همکاران گروه مهاجرتی ادب موظف به تکریم متقاضی و خدمت رسانی هرچه بهتر به متقاضیان می باشد.

پشتیبانی قوی

متقاضیان عزیز میتوانند در هر مرحله از پرونده خود با مشاوران ادب در ارتباط باشند و از چگونگی روند پرونده خود اطلاع داشته باشند

مشاوره مفید و قابل اجرا

معرفی بهترین کشور و دانشگاه بنابر سلیقه و شرایط متقاضی

نظر برخی از متقاضیان اخذ ویزا تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا اقدام کردم، بعد از 6 روز در کمال ناباوری تونستم تو رشته مورد علاقه ام یعنی مارکتینگ برای یکی از کالج ها ونکوور پذیرش بگیرم. اگه به دنبال یک تیم حرفه ای برای مهاجرت تحصیلی میگردین من موسسه گروه مهاجرتی ادب رو بهتون پیشنهاد میکنم.

صدف احمدپور
دانشجو در کانادا

من واقعا تحصیل در کانادا برام آرزو بود اما با هر موسسه ی مهاجرتی که تماس می گرفتم بهم میگفتن که با توجه به شرایط من، تحصیل در کانادا ممکن نیست، اما وقتی با مشاوران ادب ویزا صحبت کردم اون ها این اطمینان رو به من دادن که میتونم در کالج های کانادا تحصیل کنم. الان 2 روزه که پذیرش یکی از کالج های دانشگاه رو گرفتم و واقعا نمیدونم چطور از گروه مهاجرتی ادب تشکر کنم. این موسسه رو شدیدا بهتون پیشنهاد میکنم.

نرگس حمیره
دانشجو در کانادا

برای ادامه تحصیل بعد از دوران دبیرستان در کالج های کانادا اقدام کردم. با اینکه فکر می کردم پروسه طولانی رو طی کنه اما توی مدت کوتاه 10 روزه تونستم پذیرش رشته مورد علاقه ام رو بگیرم. و اینکه این شرکت مبلغی رو برای پیش پرداخت از من نگرفتن و کل هزینه ها بعد از پذیرشم تسویه کردم باهاشون، واقعا برام جالب بود.

سینا برنوس
دانشجو در کانادا

همکاری با دانشگاه های معتبر کانادا

گروه مهاجرتی ادب بر آن است تا رویای تحصیل در دانشگاه ها و کالج های معتبر کانادا را برای دانشجویان ایرانی تحقق یافتنی نماید. در این راستای تیم بازرگانی مجموعه ادب با تلاش فراوان، مجموعه وسیعی از دانشگاه ها و کالج های کانادا را به تیم همکاران خود افزوده تا دغدغه ها و مشقت های تحصیل خارج از کشور را برای دانشجویان ایرانی سهولت بخشد.

برخی از دانشگاه های کانادا:

 • 1. University of Alberta (UOA)
  دانشگاه آلبرتا
 • 2. McGill University (MU)
  دانشگاه مک گیل
 • 3. University of Toronto (U of T)
  دانشگاه تورنتو
 • 4. Western University (WesternU)
  دانشگاه غربی کانادا
 • 5. The University of Victoria (UVic)
  دانشگاه ویکتوریا
 • 6. The University of British Columbia (UBC)
  دانشگاه بریتیش کلمبیا

برخی از کالج های کانادا:

 • 1. Fanshawe College
  کالج فن-شاو
 • 2. LaSalle College
  کالج لاسال
 • 3. Georgian College
  کالج جرجیا
 • 4. Suzhou Centennial College (SCC)
  کالج یکصد ساله سوژو
 • 5. Seneca College
  کالج سنکا
 • 6. The Sheridan College
  کالج شریدان
 • 7. British Columbia Institute of Technology (BCIT)
  آموزشگاه فنی و حرفه ای بریتیش کلمبیا
 • 8. Mohawk College
  کالج موهوک
021 71 400 111