• تلفن: (7 الی) 021 2642 2004 
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

سیستم آموزشی کانادا

معرفی سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا یکی از برترین سیستم های آموزشی در سطح دنیاست. بسیاری از مدارس و دانشگاه های معتبر در این کشور واقع شده اند. سیستم آموزشی کانادا عمدتاً به صورت استانی اداره می شود. در نتیجه، برخی از جنبه های نظام آموزش و پرورش می تواند بین استانها متفاوت باشد. با این حال، از آنجا که آموزش و پرورش توسط دولت فدرال کنترل می گردد، سطح آموزش در کشور بسیار بالا است.
هم سیستم آموزش دولتی و هم خصوصی در کانادا وجود دارد. دولت کانادا از آموزش مهدکودک تا سطح بعد از متوسطه کمک مالی بسیار زیادی می کند و تقریباً شش درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای آموزش هزینه می نماید. این بدان معناست که کانادا نسبت به میانگین در بین کشورهای عضو OECD ، بیشتر از میزان متوسط، بودجه صرف آموزش می کند.

حقایق سیستم آموزشی کانادا

 • کانادا سیستم آموزشی دولتی و خصوصی دارد.
 • جمعیت کانادا یکی از تحصیل کرده ترینها در سطح جهان است.
 • دولت از مهد کودک تا تحصیلات بعد از متوسطه یارانه آموزشی می دهد.
 • این کشور 6٪ تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش و پرورش می کند - بالاتر از متوسط هزینه در بین سایر کشورهای عضو OECD.
 • سیستم آموزشی کانادا به سه سطح ابتدایی، متوسطه و تحصیلات بعد از متوسطه تقسیم می گردد.
 • کانادا دارای برخی از موسسات برتر آموزشی در جهان است.

سیستم آموزشی کانادا چگونه است؟

یکی از دلایلی که کانادا در تعلیم و تربیت خود سرآمد می باشد، به این دلیل است که فقط استثنایی ترین معلمان را برای مدارس خود انتخاب می کند. در واقع کالج معلمان در کانادا بسیار رقابتی است که نیاز به یک مدرک چهار ساله و تجربه خارج از تدریس دارد.
سیستم آموزشی کانادا همچنین یک سیستم آموزش اشتغال زا را اتخاذ کرده که دانش آموزان را ترغیب به ادامه تحصیل، عدم ترک تحصیل و برای محل کار آماده می کند.
این واقعیت که استان ها از یک سیستم مرکزی متمرکز، سخت و ملی وزارت آموزش و پرورش پیروی نمی کنند، یک مزیت محسوب می شود. درعوض، آن ها اجازه دارند تا بر نیازهای جامعه خود تمرکز نمایند. اگر در یک استان یا جامعه، مدرسه ای کارایی آموزشی کمتری داشته باشد، منابع لازم و بودجه اضافی برای بهبود آموزش آن ها داده می شود.

مدارس کانادا چگونه هستند؟

در کانادا معمولا معلمان تحصیلات دانشگاهی دارند. همچنین اگر فرزند شما هنگام تحصیل در مدرسه نیاز به معلم داشته باشد، معلمان نیازهای ویژه نیز وجود خواهند داشت. پسران و دختران معمولاً با هم به مدرسه می روند، اما برای مدارس خصوصی دختران و پسران جدا هستند. مدارس عمومی کاتولیک نیز وجود دارد که برای دانش آموزان از هر مذهبی برپا شده اند. حتی مدارس مذهبی خصوصی نیز دیده می شوند. در سیستم آموزشی کانادا حداقل تا دوره متوسطه، مدارس دولتی کتاب های درسی را به دانش آموزان وام می دهند ، اما آن ها مجبور هستند وسایل مورد نیاز مدرسه خود را از قبیل لوازم التحریر و غیره خودشان تهیه کنند. مدرسه فرزند شما باید اطلاعات خاصی در مورد زمان های سوار شدن، توقف اتوبوس ها و مسیرهای حرکت او به مدرسه و بازگشت به خانه داشته باشد.
در سیستم آموزشی کانادا هر روز حضور و غیاب انجام می گردد و انتظار می رود فرزند شما در مدرسه حاضر باشد. اگر فرزندتان بیمار است یا به هر دلیلی کلاس را از دست بدهد، والدین باید به مدرسه اطلاع دهند. از دانش آموزان انتظار می رود از دستورالعمل لباس مدرسه پیروی کنند و در بعضی از مدارس دانش آموزان ملزم به پوشیدن لباس فرم هستند. در صورت نیاز برای دانش آموزان خارجی جدید در کانادا، کلاس های انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) ارائه می شود. در طول سال تحصیلی، می توانید کارت های گزارش پیشرفت تحصیلی فرزندتان را دریافت کنید.
سفرهای میدانی گاهی توسط مدارس به مکان هایی مانند موزه ها، کارخانجات، مؤسسات فرهنگی و محلات شهر ترتیب داده می شود.
تعطیلی مدارس و تعطیلات "روزهای برفی" در کل سال تحصیلی و زمستان در سیستم آموزشی کانادا بسیار رایج است. اگر مدرسه فرزندتان به دلیل کولاک یا سرما بسته باشد، مدرسه، رادیو یا تلویزیون به شما اطلاع می دهد.
بسیاری از مدارس پس از تایم مدرسه فعالیتهای فوق برنامه ارائه می دهند که شامل باشگاه های مدارس، تیم های ورزشی، کلوپ های سرگرمی، گروه های مطالعه و غیره است.
قلدری در سیستم آموزشی کانادا تحمل نمی شود. اگر گمان می کنید فرزند شما مورد آزار و اذیت قرار گرفته است ، فوراً به مدیر یا معلم مدرسه خود اطلاع دهید.

تفاوت اصلی بین مدارس خصوصی و دولتی در کانادا

البته بیشترین تفاوت این مدارس در شهریه آنهاست. در حالی که مدارس دولتی توسط دولت تامین بودجه می شوند، مدارس خصوصی در کانادا می توانند هر سال بین 4000 دلار تا 26،000 دلار کانادا شهریه دریافت کنند. همانطور که گفته شد مدارس دولتی کتابهای درسی دانش آموزان خود را وام می دهند. در مدارس خصوصی ممکن است دانش آموزان ملزم به خرید ملزومات خود باشند. برخلاف سیستم مدارس دولتی، مدارس خصوصی گرایش به انتخاب بیشتری دارند و معمولا برای پذیرش مصاحبه انجام می دهند. مدارس خصوصی تمایل به داشتن کلاسهای کوچکتر و توجه فردی دارند. آن ها همچنین تمایل دارند که بیشتر از مدارس دولتی، دانشگاه محور باشند.
تفاوت مهم دیگر این است که مدارس خصوصی غالباً یک روش جایگزین برای آموزش مانند مدل مونتسوری یا والدورف ارائه می دهند. معلمان مدارس دولتی غالباً تحت آزمایش های منظم و صلاحیت های دقیق قرار می گیرند، اما این آزمایشات در مدارس خصوصی چندان رایج نیست. معلمان مدارس خصوصی نیز لزومی ندارند که مدرک لیسانس آموزش و پرورش را به طور اجباری تحویل دهند. اما ممکن است آن ها دارای مدرک دانشگاهی یا دکتری در یک رشته تخصصی باشند.
مدارك مورد نياز برای ثبت نام از یک مدرسه تا مدرسه دیگر متفاوت است، بنابراين بهتر است مستقيماً با موسسه مورد نظر خود تماس بگيريد.

به طور کلی، برای ثبت نام یا نقل و انتقال در مدارس خصوصی و دولتی، حتماً مدارک زیر را همراه داشته باشید:

 • شناسنامه
 • مدرک سرپرستی یا حضانت
 • مدرک اقامت
 • کارت سلامت و واکسیناسیون
 • فرم درخواست
 • فرم های تماس اضطراری
 • سوابق مدرسه قبلی و هر نتیجه آزمون استاندارد
 • نامه توصیه معلمان قبلی یا فعلی

دروس به چه زبانی ارائه میشوند؟

کانادا کشوری با تعداد زیادی از مهاجرین است که دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی در این کشور رایج میباشد. تدریس دروس نیز ممکن است به هر دوزبان در مدارس صورت بگیرد. انتخاب زبان تحصیل دانش آموزان بستگی به استان محل تحصیل دانش آموز دارد. برای مثال آموزش در استان کبک بیشتر به زبان فرانسوی است و به ندرت از زبان انگلیسی در این استان استفاده میشود.  اما در استان آلبرتا بیشتر آموزش ها به زبان انگلیسی ارائه میشود و اغلب مکالمات روزمره مردم نیز در این استان به زبان انگلیسی میباشد.

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 2642 2004