• تلفن: (7 الی) 021 2642 2004 
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

سوالات متداول تحصیل در اسلوونی

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

تحصیل در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی 2021

بحران کرونا موجب شد تا بسیاری از کشورهای جهان محدودیت‌هایی را برای عبور و مرور از مرزهای خود برقرار سازند تا از سلامت ساکنین خود محافظت کنند. یکی از کشورهایی که در این زمینه قوانین منع سفر را وضع کرد، کشور اسلوونی است. با ادامه یافتن شرایط کرونا، این کشور نیز سازوکارهایی را برای تطبیق بهتر با این شرایط اندیشید که شامل طبقه‌بندی کشورها با پروتکل‌های بهداشتی اختصاصی می‌شد. بدین ترتیب که شهروندان برخی از کشورها برای ورود به اسلوونی تنها کافی است تا نتیجه تست کرونای آن‌ها منفی اعلام شود، در حالیکه برخی دیگر علاوه بر آن باید چند روز را پس از ورود در قرنطینه سپری کنند.

شهروندان کشورهای قرمز که جمهوری اسلامی ایران نیز در آن لیست قرار دارد، موظفند تا پس از ورود به اسلوونی به مدت 10 روز در قرنطینه باقی بمانند. البته افرادی که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، حوزه شینگن یا حتی موسسات مورد تایید سازمان دارویی اسلوونی در کشور مبدا تست pcr داده و نتیجه آن منفی بوده باشد، لازم نیست در قرنطینه شرکت کنند. توجه کنید که از انجام این تست نباید بیش از 48 ساعت گذشته باشد.

سفارت اسلوونی در تهران در حال حاضر به صورت محدود فعالیت کرده و همچنان صدور ویزاهای خود را در حالت تعلیق نگه داشته است. علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های اسلوونی باید تا زمان اعلام بعدی دولت این کشور مبنی بر از بین رفتن محدودیت‌ها و یا صدور مجدد ویزای تحصیلی منتظر بمانند.

شرایط تحصیل در اسلوونی

بطور کلی شرایط تحصیل در اسلوونی بدلیل وجود نداشتن موانعی چون داشتن مدرک زبان با نمره بالا و ... سخت نیست. مدت تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی 3 الی 4.5 سال و در مقطع کارشناسی ارشد بین 2 تا 3 سال بطول می انجامد. برای تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی، متقاضی می بایست معدل پیش دانشگاهی و دیپلم خوبی داشته باشد تا بتواند پذیرش دانشگاه های اسلوونی را دریافت کند. برای کارشناسی ارشد نیز معدل دوره کارشناسی تاثیر بسزایی در پذیرش متقاضی دارد.

ویژگی های تحصیل در اسلوونی

اگر بخواهیم برخی از ویژگی های تحصیل در اسلوونی را مطرح کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اخذ پذیرش سریع تر دانشگاه نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • تحصیل در یک کشور ارزان در قلب اروپا
 • امکان تحصیل در اسلوونی به زبان انگلیسی وجود دارد
 • اخذ اقامت موقت اسلوونی در هنگام تحصیل
 • شهریه های پایین تری نسبت به دیگر کشور های اروپایی دارد
 • امکان اشتغال به کار پاره وقت در هنگام تحصیل در اسلوونی
 • دریافت مدارک دانشگاهی با اعتبارات بین المللی و امکان exchange
 • امکان سفر به دیگر کشور های حوزه شینگن بدون نیاز به اخذ ویزا در حین تحصیل در اسلوونی
 • استفاده از خدمات درمانی کشورهای حوزه شینگن همزمان با تحصیل در اسلوونی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی تا سقف 100 درصد شهریه
 • امکان پرداخت شهریه بعد از ورود به اسلوونی
 • امکان همراهی خانواده و اقوام درجه یک دانشجو 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسلوونی

برخی از مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی که این مدارک می بایست به همراه ترجمه انگلیسی با مهر مترجم رسمی دادگستری جمع آوری شود:

 • گذرنامه معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش یکی از دانشگاه های اسلوونی
 • انگیزه نامه
 • تمکن مالی برای تامین شهریه و هزینه اقامت در اسلوونی
 • سند ازدواج یا شناسنامه برای اثبات روابط خانوادگی همراه
 • بیمه سلامت اسلوونی
 • و...

تحصیل کارشناسی در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی در دوره کارشناسی یکی از پرطرفدارترین مقاطع برای تحصیل در اسلوونی است. تحصیل در این دوره بین 3 تا 4.5 سال بطول می انجامد و متقاضیان میبایست دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی معتبر باشند. شرایط سنی پذیرش متقاضیان تحصیل در اسلوونی برای مقطع کارشناسی بین سنین 17 تا 27 سال است. حداقل نمره آیلتس مورد تایید برای تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی 6 است اما اگر فرد متقاضی تسلط کافی بر زبان اسلوونی داشته باشد مدرک زبان تاثیر کمتری خواهد داشت. چرا که دروس در دانشگاه های دولتی اسلوونی به زبان رسمی این کشور یعنی اسلوونیایی ارائه میشوند و زبان انگلیسی تنها در دانشگاه های خصوصی اسلوونی کاربرد دارند. ناگفته نماند که تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی به زبان اسلوونیایی رایگان میباشد. رشته های تحصیلی که توسط دانشگاه های اسلوونی و در مقطع کارشناسی ارائه می شود رشته بازاریابی ، مدیریت گردشگری ، کسب و کار ، مدیریت و قانون، زبان انگلیسی ، زمین شناسی ، مهندسی متالوژی و فناوری ، فیزیک ، علوم کامپیوتر و همچنین رشته مدیریت می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی در دوره کارشناسی ارشد تقربیاً 2 سال زمان میبرد و به دو زبان اسلوونیایی و انگلیسی برگزار میشود. اولین لازمه تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی می باشد. در اسلوونی می توان در رشته های بازرگانی , علوم طبیعی و زیستی، مدیریتی و شاخه های مهندسی مشغول به تحصیل شد که برخی رشته ها شامل دوره 3 تا 6 ماهه کارآموزی یا اینترشیپ می باشد که این دوره دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می کند. برای فارغ التحصیلی در این مقطع دانشجو می بایست از پایان نامه خود دفاع کنند. مدرک زبان مورد نیاز در این دوره آیلتس 6.5 به بالا خواهد بودو همچنین دانشجو در این میتواند به کار دانشجویی مشغول شود. در این دوره دانشجو میتواند با اعضای خانواده خود را به عنوان همراه به اسلوونی سفر کند.

تحصیل دکتری در اسلوونی

بیش از 80 درصد دانشجویان خارجی دانشگاه های اسلوونی در دوره دکتری در حال تحصیل در اسلوونی هستند. این دوره در اسلوونی بین 2 تا 4 سال بطول می انجامد و شهریه ای بین 4500 تا 6000 دلار در سال هزینه در بر دارد که این رقم در برابر کیفیت آموزش در اسلوونی بسیار مناسب است.  از ویژگی های تحصیل دوره دکتری در اسلوونی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کیفیت بالای آموزش و ایده آل بودن مطالب درسی
 2. ارائه طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی
 3. تحصیل به زبان انگلیسی بدون نیاز به مدرک زبان آیلتس و تافل
 4. بدون آزمون ورودی
 5. تخفیفات و بورسیه های زیاد برای دانشجویان
 6. امکان exchange دانشجو
 7. طبیعت زیبا و شهرهای مدرن

تحصیل در اسلوونی آن هم در مقطع دکتری مانند سایر مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و اسلوونیایی امکان پذیر بوده و برای اخذ پذیرش دانشگاه های اسلوونی در این مقطع نیاز به نمره زبان آیلتس 7 به بالا می باشد. تحصیل در این مقطع به صورت پژوهش محور است، یعنی دانشجو امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل را خواهد داشت و دانشجو برای این کار مبلغی به عنوان حقوق دریافت خواهد نمود. در این دوره دانشجو می تواند اعضای خانواده خود را در اسلوونی به عنوان همراه داشته باشد. در این مقطع دانشجویان می توانند از بورسیه های مختلف استفاده کنند اما لازم بذکر است که این بورسیه ها نیازمند رزومه قوی علمی و تحصیلی هستند. گاهاً ممکن است میزان بورسیه به حدی برسد که هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را بطور کامل تامین کند.

ویزای تحصیلی اسلوونی

مهاجرت تحصیلی به اسلوونی یکی از قدیمی ترین و بهترین روش های مهاجرت به اسلوونی است. این کشور از مزایای زیادی برای دانشجویان دارد یکی از آن مزایا حوزه شینگن بودن این کشور است! چرا که دانشجو با ورود به این کشور میتواند به کلیه کشورهای حوزه شینگن اروپا سفر کند. بنابراین متقاضیان زیادی برای تحصیل در اسلوونی وجود دارد. نکته جالب توجه در ویزای تحصیلی اسلوونی آن است که این کشور به جای ویزای تحصیلی به دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در این کشور کارت اقامت موقت این کشور را ارائه میدهد که این امر بسیاری از مشکلات تردد دانشجو به سایر کشورهای حوزه شنگن را برطرف میکند. این ویزا یک سال اعتبار دارد و دانشجو می بایست بعد از پایان مدت ویزای خود اقدام به تمدید آن نماید. 

کار هنگام تحصیل در اسلوونی

کار در هنگام تحصیل در اسلوونی برای دانشجویان بین المللی تا سقف 20 ساعت در هفته مجاز است. کار در این دوره به صورت پاره وقت و با نام "کار دانشجویی یا Student Work" می باشد. برای یک شغل پاره وقت مناسب و اشتغال به کار در هنگام تحصیل در اسلوونی دانشجو می بایست به یکی از موسسات کاریابی اسلوونی مراجعه کرده و از خدمات ویژه دانشجویان به نام "سرویس دانشجویی یا Student Service" این موسسات استفاده کند. از جمله خدمات این موسسات به دانشجویان آن است که لیستی از مشاغل موجود و مناسب دانشجو را به او ارائه میدهند و دانشجو پس انتخاب شغل مناسب خود، نامه ی معرفی خود از طرف موسسه کاریابی را به کارفرمای مورد نظر ارائه میدهد و مشغول به کار می شود. از دیگ خدمات این موسسات بررسی و حمایت دانشجویان در دوره اشتغال آنهاست مثلاً این موسسات واریز حقوق دانشجو از طرف کارفرما را بررسی میکنند و اگر حقوق وی در زمان تعیین شده واریز نشود به کارفرما تذکر میدهند.

دانشجویان برای اشتغال به کار دانشجویی در اسلوونی به مدارک زیر نیازمندند:

 1. مدرک شناسایی معتبر مثل پاسپورت
 2. حساب بانکی در یکی از بانک های اسلوونی
 3. گواهی ثبت نام در یکی از دانشگاه های این کشور
 4. اثبات اقامت قانونی فرد در اسلوونی

دانشگاههای اسلوونی مورد تایید وزارت علوم 

University of Ljubljana (دانشگاه لوبلیانا ) 

University of Maribor (دانشگاه ماریبور)

سفارت اسلوونی در ایران

سفیر اسلوونی در تهران: خانم کریستینا رادج

آدرس سفارت اسلوونی در تهران:  تهران – کامرانیه شمالی – خیابان شیبانی – پلاک 24

شماره تماس سفارت اسلوونی در تهران:  009826152692

شماره فکس سفارت اسلوونی در تهران: 009822286717

آدرس ایمیل سفارت اسلوونی در تهران:   sloembassy.tehran@gov.si 

ساعت کاری سفارت اسلوونی در تهران: یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00 الی 12:00

هزینه تحصیل در اسلوونی

شهریه دانشگاه های اسلوونی مستقیماً بستگی به رشته تحصیل و دانشگاه محل تحصیل دانشجو (بخصوص دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه) دارد اما به طور کلی و سالیانه برای تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی بین 1500 تا 2000 دلار، برای مقطع کارشناسی ارشد بین 2250 تا 3000 دلار و برای مقطع دکتری بین 4500 تا 6000 دلار هزینه شهریه برای دانشجویان تخمین زده میشود.

 

شرایط، هزینه ها و مدارک لازم جهت تحصیل در دیگر کشورها:

تحصیل در استرالیا   |   تحصیل در کانادا   |   تحصیل در آمریکا   |   تحصیل در نیوزلند   |   تحصیل در قبرس

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (3 پاسخ)
2021-09-06

ببخشید شما گفتین اسلوونی exchange داره یعنی بعد از گذشت چند مدت میتونیم به کشور های دیگه بریم و کشور های exchange کدام ها می باشند؟

2021-09-07

بطور عمومی بعد از یک ترم تحصیل

2021-08-01

شما یکی از ویژگی های تحصیل در اسلوونی رو عدم نیاز به آیلتس و تافل گفتید بعد نوشتید نمره آیلتس ۷نیاز هست، کدوم صحیحِ

2021-08-03

سلام برای دوره های آموزشی ارائه شده به زبان اسلونیایی نیازی به مدارک زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل ندارید ولی باید مدرک زبان اسلونیایی را اخذ کنید

2021-03-14

درود . اگر بخوام برای ارشد به زبان اسلونیایی تحصیل کنم ایا امکانش است که پذیرش بگیرم یا خیر . اگه است شرایطش رو بگید

2021-06-13

بله هست باید قبل از درس، دورشو هم بگذرونید

رزرو وقت مشاوره 021 2642 2004