• تلفن: (8 الی) 021 2642 2003 
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

 

تحصیل در انگلستان

شرایط عمومی انگلستان

پایتخت: London

واحد پول : پوند  استرلینگ (£)

زبان: انگلیسی

جمعیت در سال 2020: 55,977,178 نفر

مساحت کل کشور: 50,346 مایل مربع

معروف ترین شهر: اکسفورد، ناتینگهام، گلاسکو، کمبریج

شرایط آب و هوایی: بارانی و سرد

تعداد دانشگاه های معتبر: 106 دانشگاه

متوسط هزینه زندگی و تحصیل در انگستان برای دانشجو: 23 هزار پوند برای یک سال

بهترین رشته های برای ادامه تحصیل: MBA، کامپیوتر، پزشکی و پیراپزشکی، معماری، فیزیک

انگلستان یکی از کشورهای قدرتمند و قدیمی اروپای غربی است. پایخت این کشور لندن است. واحد پولی آنها پوند و زبان رسمی این کشور انگلیسی است. جمعیت این کشور بیش از 55 میلیون نفر است و مساحت آن تقریبا 130 هزار کلیومتر مربع است. کشور انگلستان، ایرلند شمالی و اسکاتلند حکومت بریتانیا را تشکیل میدهند که این حکومت یک حکومت پادشاهی است. از سال 1952 تاکنون ملکه الیزابت دوم بر این کشور حکومت می کند. از تحولات سیاسی مهم این کشور در سال های اخیر میتوان به خروج این کشور از اتحادیه اروپا در سال 2020 اشاره کرد.

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان به سه نوع ویزای دانش آموزی، ویزای دانشجویی و ویزای کوتاه مدت تحصیل در انگلستان تقسیم می شود.

ویزای دانش آموزی انگلستان معروف به ویزای (Tier 4 Child)  است که مربوط به متقاضیان زیر 18 سال است که قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند. ویزای دانشجویی انگلستان معروف به ویزای (Tier 4 General) است که دانشجویان بین المللی بالای 18 سال میتوانند، برای اخذ ویزای تحصیل انگلستان از طریق این ویزا اقدام کنند. ویزای تحصیل کوتاه مدت در انگلستان نیز برای دوره هایی مانند دوره زبان انگلیسی یا دوره های افزایش مهارت ارائه میشود. در ادامه به بررسی این سه ویزای تحصیلی خواهیم پرداخت:

ویزای تحصیلی انگلستان برای دانش آموزان:

متقاضیان بین 4 تا 17 سال میتوانند برای تحصیل در انگلستان از طریق این ویزا اقدام کنند. برای اخذ ویزای دانش آموزی انگلستان متقاضی باید نامه رضایت والدین یا سرپرست و تمکن مالی تحصیل در انگلستان را داشته باشد. متقاضی میتواند تنها در مدارس غیر دولتی انگلستان تحصیل کند و امکان تحصیل دانش آموز در مدارس دولتی این کشور وجود ندارد. سه ماه قبل از ورود به انگلستان میتوانید برای اخذ این ویزا اقدام کنید. متقاضیان می توانند یک ماه زودتر وارد انگلستان شوند و پس از پایان تحصیلات خود 4 ماه در انگلستان حضور داشته باشند. دانش آموزان زیر 16 سال می توانند برای حداکثر شش سال تحصیل در انگلستان و دانش آموزان بین 16 تا 17 سال حداکثربرای 3 سال تحصیل در انگلستان اقدام به اخذ ویزای دانش آموزی کنند. اخذ این ویزا 348 پوند هزینه دارد. ویزای دانش آموزی انگلستان قابل تمدید است و قابلیت تبدیل شدن به سایر انواع ویزای انگلستان را دارد. دانش آموزان با داشتن این ویزا می توانند حداکثر 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. همراهی خانواده با اخذ این ویزا میسر نمیباشد و والدین دانش آموز میتوانند برای همراهی وی از طریق ویزای والدین همراه انگلستان اقدام کنند. با اخذ این ویزا دانش آموز نمیتواند کمک هزینه های تحصیلی دولتی دریافت نماید.

ویزای تحصیلی انگلستان برای دانشجویان:

کلیه شرایط عمومی این ویزا همانند ویزای دانش آموزی است. با این تفاوت که متقاضی میباست بالای 18 سال باشد. دانشجو میتوانند در طول تحصیل در انگلستان اعضای خانواده خود را همراه داشته باشد و به صورت نا محدود در این کشور مشغول به کار شود. البته کار تخصصی مانند مربی گری ورزشی برای دانشجویان میسر نیست. همچنین دانشجو میبایست تسلط کافی بر مهارت های زبان انگلیسی داشته باشد.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان:

این نوع ویزای تحصیلی مختص افرادی است که به دنبال تحصیل کوتاه مدت در انگلستان هستند ارائه میشود. از این ویزا میتوان برای تحصیل در دوره های زبان انگلیسی یا دوره های مهارت آموزی استفاده کرد. همچنین برای تحقیقات علمی در انگلستان نیز میتوان از این ویزا استفاده نمود. این ویزای تحصیلی برای افرادی خارج از کشورهای اتحادیه اروپا و به جز سوئیس ارائه میشود. مدت ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان بستگی به میزان دوره تحصیلی یا تحقیقاتی متقاضی دارد. اگر دوره به طور دقیق معین نشده باشد این دوره 6 ماهه در نظر گرفته میشود. همچنین متقاضی حداکثر 30 روز بیشتر از مدت ویزای خود میتواند در انگلستان حضور داشته باشد. با اخذ این ویزا نمیتوان در مدارس انگلستان تحصیل نمود و یا مشغول به کار در این کشور شد. ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان غیر قابل تمدید است و با اخذ این نوع ویزا نمیتوان برای اخذ اقامت انگلستان اقدام نمود. هزینه این ویزا برای مدت 6 شما 97 پوند و برای ویزا تا 11 ماه 186 پوند می باشد. متقاضی سه ماه قبل از ورود به خاک انگلستان می تواند برای اخذ این نوع ویزای انگلستان اقدام نماید.

بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان

برای تحصیل در کدام رشته های دانشگاه های انگلستان اقدام کنیم؟ اگر بخواهیم بهترین رشته های برای تحصیلی در انگلستان را نام ببریم لیست زیر را میتوان ارائه نمود:

 • پزشکی
 • حقوق
 • روانشانسی
 • آموزش و پرورش
 • مهندسی کامپیوتر
 • MBA
 • مهندسی عمران
 • معماری

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان بسته به مقطع تحصیلیريال رشته تحصیلی و محل تحصیل متقاضی دارد. اگر بخواهیم به طور متوسط هزینه تحصیل در انگلستان را بررسی کنیم. در سال 2020 برای تحصیل در مقطع کارشناسی و دوره های تکمیلی  بین 10 تا 25 هزار پوند هزینه شهریه برای یک سال تحصیلی باید در نظر گرفته شود. در رشته های پزشکی نیز شهریه های بالاتری دارند و دانشجویان متقاضی برای هر سال تحصیلی ممکن است تا 58 هزار پوند شهریه پرداخت کنند. متوسط هزینه تحصیل در مدارس غیر دولتی انگلستان نیز سالانه 7 هزار پوند می باشد.

همچنین دانشجویان باید برای هر سال تحصیلی در انگلستان بین 1700 تا 2500 پوند هزینه زندگی در انگلستان را در نظر بگیرند.

تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

سوالی که اغلب متقاضیان تحصیل در انگلستان از مشاوران ادب ویزا میپرسند آن است که "آیا امکان تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان مانند آیلتس امکان پذیر است یا خیر؟" در پاسخ به این سوال باید گفت که بله! امکان تحصیل بدون مدرک زبان معتبر همچون آیلتس در برخی از دانشگاه های انگلستان وجود دارد. البته در موادری که دانشجو قبلا در یک دوره تحصیلی مانند دبیرستان به زبان انگلیسی شرکت کرده باشد هم میتواند برای اقدام تحصیل در انگلستان مفید باشد.  اما دانشگاه های زیر قبل از پذیرش دانشجویی که مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد یک مصاحبه آنلاین مانند مصاحبه در محیط اسکایپ با دانشجو انجام میدهند تا از میزان تسلط وی بر زبان انگلیسی آگاه شوند. برخی از دانشگاه هایی که شرایط تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان را بر دانشجویان خود فراهم کرده اند:

 • Birmingham City University
 • The University of Bristol
 • Sheffield Hallam University
 • University of Warwick
 • London Southbank University
 • Northumbria University
 • Robert Gordon University
 • The University of Bolton
 • University of Plymouth
 • University of Portsmouth
 • Swansea University
 • University of Greenwich
 • University of Central Lancashire
 • Aston University

معمولا در مواردی که دانشگاه برای پذیرش دانشجو مدرک زبان معتبر را اجباری بداند. آزمون آیلتس با نمره 6 به بالا، آزمون دولینگو و آزمون PTE مورد قبول هستند.

تحصیل در کالج های انگلستان

تحصیل در کالج های انگلستان برای دانشجویان بین المللی بسیار جذاب است. دوره کالج در انگلستان بیشتر شبیه یک دوره آموزشی برای دانشجویان بعد از اتمام دبیرستان در بازه سنی بین 16 تا 18 سال و قبل از ورود به دانشگاه است. کالج ها اساساً به جهت آموزش مهارت های فنی و حرفه ای به متقاضیان تحصیل در رشته های فنی تاسیس شده اند. دوره های کالج در انگلستان به دو صورت تمام وقت و نیمه وقت ارائه میشود. اغلب کالج های انگلستان دولتی هستند اما کالج های خصوصی نیز در این کشور مشغول به فعالیت هستند. مدت زمان تحصیل در کالج ها کوتاه است و بسته به رشته تحصیلی، بین یک تا دو سال زمان می برد. هدف از کالج ها ورود هر چه سریع تر دانشجویان به بازار کار است و تمرکز کمتری بر اهداف علمی و پژوهشی دارند.

برنامه های خاصی نیز در کالج ها ارائه می شود. برای مثال دوره  International Foundation Year یک دوره کوتاه مدت برای دانش جویان بین المللی است که تحصیلات خود را در کشور خود به پایان رسانده اند اما واجد شرایط ورود به دانشگاه های انگلستان نیستند. در نتیجه یک دوره آموزشی در کالج های انگلستان می گذرانند تا به سطح مناسب برای ورود به دانشگاه ها برسند. این دوره شامل آموزش مهارت های زبان انگلیسی نیز می باشد.

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی

شاید آرزوی هر دانشجویی باشد که به تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی بپردازد. دانشگاه های انگلستان یکی از پرطرفدارترین مقاصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل است. مقطع کارشناسی را می توان اولین مقطع اکادمیک دانشگاه های انگلستان در نظر گرفت. شاید تصور اکثر ما از مقطع کارشناسی آن باشد که یک دوره 3 تا 6 ساله را در دانشگاه به تحصیل میپردازیم و در نهایت یک مدرک کارشناسی دریافت می کنیم. اما در حقیقت مقطع کارشناسی در انگلستان چیزی بیش از یک دوره تحصیلی ساده در دانشگاه است. مقطع کارشناسی در انگلستان به شش دسته تقسیم می شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مدرک لیسانس (Bachelor’s Degree)

یک مقطع علمی و بنیادین در دوره های آموزشی آکادمیک است. این دوره به جهت آموزش کامل دانشجو و درک کامل مفاهیم رشته تخصصی برای دانشجو طراحی شده است. بین 3 تا 4 سال برای تحصیل در این مقطع می بایست زمان صرف کرد. این نوع مدرک در انگلستان دسته بندی های مختلفی دارد مثلا لیسانس رشته های هنری که با نام اختصاری BA نمایش داده میشود. لیسانس رشته های علمی BSc، لیسانس رشته های آموزشی Bed و درنهایت لیسانس رشته های مهندسی که با علامت اختصاری BEng نمایش داده میشوند. از پرطرفدارترین رشته ها در مقطع کارشناسی در انگلستان می توان به رشته های زیر اشاره کرد:

 • مردم شناسی و باستان شناسی
 • علوم اجتماعی و روانشناسی
 • ادبیات انگلیسی
 • علوم کامپیوتر
 • اقتصاد
 • حقوق
 • پزشکی
 • موسیفی
 • مهندسی
 • فلسفه
 • ریاضیات
 • زمین شناسی
 • الهیات و مذهب

مدرک پایه (Foundation Degree)

این مدرک مناسب افرادی است که برای ارتقاء دانش خود در زمینه شغلیشان به دنبال تحصیل هستند مناسب است. این دوره 2 سال به طول می انجامد اما قابل تبدیل شدن به دوره لیسانس 3 ساله نیز می باشد.

کارشناسی ارشد پیوسته (Master’s Degrees)

این نوع مدرک دانشگاهی در انگلستان بسیار خاص و مختص دانشجویانی است که علاقه مندند بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازند. در یک دوره 4 ساله کلیه آموزش های لازم برای مقطع کارشناسی و کارناسی ارشد به دانشجو ارائه میشود و دانشجو بعد از 4 سال تحصیل بجای مدرک لیسانس مدرک فوق لیسانس اخذ میکند. تحصیل در این دوره بسیار به صرفه تر از تحصیل جداگانه این دومقطع برای دانشجو است.

تحصیل در انگلستان کارشناسی ارشد

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد یکی از بهترین مقاصد تحصیل در این مقطع تحصیلی است. مدارک بین المللی معتبر، نظام آموزشی مستحکم، کوتاه بودن مدت زمان تحصیل، تدریس به زبان انگلیسی، مجوز کار دانشجویی و فرصت های شغلی زیاد در انگلستان از ویژگی های برتر بودن کارشناسی ارشد در انگلستان است. از آنجایی که فرصت های شغلی زیادی در انگلستان وجود دارد در سال 2015 بیش از 85 درصد دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل در دانشگاه های انگلستان مشغول به کار شده اند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال در انگلستان به طول می انجامد.  هزینه تحصیل در انگلستان برای مقطع کارشناسی ارشد در سال 2020 حدود 9500 پوند در سال است. شهریه دانشگاه های انگلستان به طور متوسط حداقل 50 درصد ارزان تر از شهریه دانشگاه های آمریکا است.

تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری

انگلستان کشوری با بهترین نظام آموزشی و دانشگاه های برتر در جهان است که تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در این کشور پذیرش دانشگاه های انگلستان را اخذ میکنند. اغلب دانشجویان مهاجر این کشور چینی هستند و بعد از آن هندوستان، آمریکا، مالزی و ایتالیا بیشترین مهاجرین تحصیلی را به این کشور دارند. تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری مزایای زیادی دارد. از آنجایی که دانشگاه محل تحصیل در مقطع دکتری بسیار مهم اس، مهمترین ویژگی تحصیل دکتری در این کشور  را میتوان دانشگاه های برتر بین المللی انگلستان دانست. دانشگاه هایی چون آکسفورد و کمبریج که شهرت جهانی آن ها به گوش همه ی دانشجویان رسیده است در انگلستان واقع شده اند.

تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان میتواند با اشتغال به کار و فاند های بسیار خوبی همراه باشد. حداقل شهریه دانشجویان دکتری به طور متوسط 4 هزار پوند در سال است. همانطور که میدانید انگلستان جز گرانترین کشورهای جهان است در نتیجه مهاجرت تحصیلی بدون درآمد زایی یا حمایت مالی می تواند بسیار پرهزینه و گران به نظر برسد. دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری میتوانند حداکثر 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در تعطیلات بین ترم ها میتوانند به طور تمام وقت مشغول به کار شوند. همچنین بورسیه های تحصیلی، فاند و کمک هزین ههای تحصیلی دولتی و خصوصی زیادی در دوره دکتری به دانشجویان ارائه میشود. در ادامه به بررسی انواع بورسیه های تحصیلی دولتی و غیر دولتی دانشجویان در انگلستان را بررسی میکنیم.

Clarendon Fund Scholarships, University of Oxford, UK

فاند کامل برای دانشجویان بین المللی در کلیه رشته های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان

MBA Skoll Scholarships At University of Oxford In UK

بورسیه دانشجویان بین المللی در رشته های مدیریت کسب و کار مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در انگلستان.

International Cambridge Scholarships

بوسیه هزینه تحصیل و حقوق ماهیانه در کلیه رشته ها برای دانشجویان بین المللی خارج از  اتحادیه اروپا در مقطع دکتری انگلستان.

Anglia Ruskin University MBA Scholarship In UK, 2019-2020

 بورسیه تحصیلی رشته های حقوق و اقتصاد برای دانشجویان با ملیت اروپایی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان. البته این بورسیه کامل نمیباشد و تنها هزینه های جزئی و جانبی را پوشش می دهند.

Rhodes Global Scholarship 2019

کامل ترین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است که شامل کلیه هزینه های تحصیل، حقوق ماهانه و حتی هزینه بلیط رفت و برگشت دانشجو نیز می شود. این بورسیه در مقطع دکتری قابل دریافت است.

بهترین شهرهای انگلستان برای تحصیل

انگلستان از دیرباز تا کنون یکی از مهمترین و محبوب ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در دنیا بوده است. این کشور دارای بهترین نظام آموزشی بین المللی و دانشگاه های جهان است. اگر فکر میکنید که تمام شهرهای انگلستان شبیه به هم هستند و زندگی در آن ها یکسان است اشتباه میکنید. هر یک ار شهرهای انگلستان جذابیت های خاص خود را دارد که میتواند تجربه ای به یاد ماندنی برای فرد دانشجو داشته باشد. از این سو متقاضیان تحصیل در انگلستان می بایست یک شهر را برای تحصیل در انگلستان انتخاب کنند. از بهترین شهرهای انگلستان برای تحصیل در این کشور، به ترتیب میتوان به شهرهای لیدز (Leeds)، کمبریج (Cambridge)، لندن (London)، آکسفرود (Oxford) بریستول (Bristol) و منچستر (Manchester) اشاره کرد.

به غیر از این شهر های شهرهایی چون گلاسکو (Glasgow)، ناتینگهام(Nottingham)، ادینبورگ (Edinburgh) و کاونتری (Coventry) نیز بسیار در بین دانش آموزان محبوب هستند.

سفارت انگلستان در تهران

آدرس: تهران – خیابان فردوسی - پلاک 172

تلفن سفارت انگلستان در تهران  :    00982164052000

کد پستی سفارت انگلستان در تهران :     1131699813

سفیر انگلستان در تهران:  Rob Macaire CMG

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره ثبت نام رایگان لاتاری