• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس (IELTS)

 • نویسنده: محمدمهدی مقیسه
 • مدرک زبان

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول آزمون آیلتس (IELTS)

آنچه در این مقاله می خوانید:

  آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که پایگاهی بریتانیایی دارد. این آزمون در دو شکل دانشگاهی (Academic) و عمومی (General) برگزار شده و در نتیجه در هر دو نوع مهاجرت کاری و تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امتیاز آزمون آیلتس عددی مابین 0-9 است که به صورت میانگین چهار مهارت مورد سنجش محاسبه می‌شود. به طور مثال، نمره کل شرکت‌کننده‌ای که در دو مهارت نمره 6.5، در یکی 5.5 و در دیگری 6 را کسب کرده باشد برابر با 6 خواهد بود. بیش از 1600 موسسه معتبر در جهان صلاحیت برگزاری آزمون‌های آیلتس را دارند. مدت زمان این آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه بوده و امکان شرکت در آن به صورت کاغذی و کامپیوتری در ایران وجود دارد.
  ساختار آزمون آیلتس به نحو زیر سازمان یافته است:

  شنیداری Listening در آزمون آیلتس

  اولین بخش آزمون آیلتس مهارت شنیداری است که حدود 30 دقیقه به طول می‌انجامد. در این مدت شرکت‌کنندگان به 4 فایل صوتی گوش می‌دهند که شامل دو گفتگو (conversation)، یک مونولوگ درباره زندگی روزمره و مسائل اجتماعی و یک سخنرانی استاد در کلاس درس (Lecture) می‌شود. شرکت‌کنندگان باید مهارت کافی برای فهم کلی مطالب، جزئیات، نگرش‌ها و دنبال کردن ایده‌ها در طول صحبت را دارا باشند. هر قسمت دارای 10 پرسش است که به انواع مختلفی طراحی شده‌اند و شرکت‌کنندگان همزمان با شنیدن فایل صوتی به آن‌ها پاسخ می‌دهند. انواع پرسش‌های مطرح شده در این بخش عبارتند از:

  حتما بخوانید: تحصیل در کانادا | مهاجرت کاری به کانادا

  چند گزینه‌ای Multiple Choice:

  برای هر سوال چند گزینه وجود داشته که شرکت‌کنندگان باید یک یا در صورت لزوم چند پاسخ صحیح را از میان آن‌ها انتخاب کنند.

   

  تطبیقی Matching:

  شرکت‌کنندگان باید یک ردیف از اطلاعات داده شده در فایل‌های صوتی را با لیستی از پاسخ‌ها جور سازند.

   

  برچسب زدن نقشه، مسیر و یا طرح Plan, map, diagram labelling:

  در این نوع از سوالات شرکت‌کنندگان باید بر اساس اطلاعات داده شده در فایل صوتی قسمت‌های خالی یک نقشه (مثلا نقشه ساختمانی)، مسیر (مثلا نقشه محله) و یا طرح (مثلا بخشی از یک قطعه) را تکمیل کنند. پاسخ‌های این بخش معمولا به صورت انتخاب کردن یک گزینه از میان پاسخ‌های داده شده است.

   

  تکمیل فرم، یادداشت، جدول، فلوچارت و یا خلاصه Form, note, table, flow-chart, summary completion:

  شرکت‌کنندگان باید جاهای خالی را در بخش‌هایی از متن فایل صوتی پر کنند که ممکن است در قالب یک فرم، یادداشت، جدول، فلوچارت و یا خلاصه باشد. تمرکز این نوع سوالات اغلب بر روی اطلاعات کلی بوده و از جزئیات صرف نظر می‌شود. لازم به ذکر است که تعداد حروف کلمه مورد نظر از قبل داده شده، در نتیجه شرکت‌کنندگان باید تنها کلمه‌ای با آن تعداد حروف را انتخاب کنند.

   

  تکمیل جملات Sentence completion:

  شرکت‌کنندگان باید جملاتی برگرفته از بخشی از متن و یا کل آن را که اطلاعات لازم را خلاصه کرده، مطالعه کرده سپس جملات ارائه شده در پرسش را به کمک آن اطلاعات تکمیل کنند. مانند نوع قبلی، در این پرسش نیز تعداد حروف مورد نیاز داده شده است.

   

  کوتاه پاسخ Short-answer questions:

  در این نوع سوالات، شرکت‌کنندگان باید با توجه به فایل صوتی شنیده شده، پاسخی کوتاه به پرسش دهند که تعداد حروف آن از قبل مشخص شده است. (مثلا تنها دو کلمه یا یک عدد)

  آزمون آیلتس

  خواندن Reading در آزمون آیلتس

  در بخش دوم آزمون آیلتس، مهارت‌های خواندن متقاضیان سنجیده می‌شود. مدت زمان این قسمت 60 دقیقه است که در آن شرکت‌کنندگان باید مجموعا به 40 سوال، پاسخ دهند. در این بخش مهارت‌های درک مطلب، جزئیات، فهم نگرش، هدف کلی متن و ارتباطات منطقی جملات در متقاضیان از طریق انواع سوالات ارزیابی می‌شود. نکته قابل توجه، تفاوت این مهارت در دو نوع آکادمیک و جنرال آزمون آیلتس است؛

  در آزمون آیلتس آکادمیک: سه متن بلند توصیفی یا تحلیلی که از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها گرفته شده‌اند. اگرچه سطح این متون دانشگاهی بوده اما برای فهم آن‌ها نیاز به داشتن دانش در زبان تخصصی نیست. نوع سوالات مطرح شده در این بخش بسیار شبیه به بخش شنیداری است، با این تفاوت که پرسش‌های جورکردنی بیشتری داشته و همچنین شرکت‌کنندگان باید به برخی سوالات درست و غلط (True or False) در مورد جزئیات متن و یا مقصود نویسنده نیز پاسخ دهند.

  در آزمون آیلتس جنرال: متون داده شده برگرفته از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های عمومی بوده که در سطح زندگی روزمره در کشوری انگلیسی زبان است. مهارت شنیداری آزمون جنرال از سه قسمت تشکیل شده؛ قسمت اول چندین متن کوتاه، قسمت دوم مقایسه دو متن و قسمت سوم شامل یک متن بلند می‌شود. نوع سوالات همانند آزمون آیلتس آکادمیک است.

  دیگر آزمون های بین المللی زبان انگلیسی:

  آزمون تافل (TOEFL)

  آزمون PTE

  آزمون زبان دولینگو

  نوشتاری Writing در آزمون آیلتس

  در بخش مهارت‌های نوشتاری آزمون آیلتس، مهارت‌های نوشتاری شرکت‌کنندگان در سطح عمومی و دانشگاهی سنجیده می‌شود. مدت زمان این قسمت از آزمون 60 دقیقه بوده و شامل دو قسمت است که در دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک متفاوت است؛

  در آزمون آیلتس آکادمیک: در قسمت اول شرکت‌کنندگان باید بتوانند نمودار، دیاگرام و یا جدولی را توصیف کرده، اطلاعات به دست آمده از آن را توضیح دهند و یا خلاصه‌سازی کنند. این توضیحات ممکن است شامل شرح مراحل، داده، عملکرد و یا یک پدیده باشد. مدت زمان این قسمت 20 دقیقه بوده و پاسخ به آن باید حداقل 150 کلمه باشد. در قسمت دوم، پرسشی در ابتدا مطرح شده و شرکت‌کنندگان باید در مورد آن پرسش متنی 250 کلمه‌ای(Essay) را در 40 دقیقه بنویسند تا ایده‌ها و نظرات خود را در این مورد بیان کنند.

  در آزمون آیلتس جنرال: در قسمت اول، شرایطی خاص برای شرکت‌کنندگان ترسیم شده و آن‌ها باید نامه‌ای نوشته تا اطلاعات بیشتری در این زمینه درخواست کنند. همانند حالت آکادمیک، مدت زمان این قسمت 20 دقیقه بوده و نامه مورد نیاز باید در 150 کلمه تدوین شود. در قسمت دوم نیز باید متنی 250 کلمه‌ای در مورد موضوعات مطرح شده در سوال را در مدت زمان 40 دقیقه بنگارند.

  گفتاری Speaking در آزمون آیلتس

  مهارت گفتاری آیلتس که بزرگ‌ترین تفاوت آن را با تافل تشکیل می‌دهد، به صورت حضوری و مصاحبه رودررو برگزار می‌شود. این مرحله در روزی مجزا از آزمون اصلی بوده و ۱۱-۱۴ دقیقه به طول می‌انجامد. ساختار این بخش در هر دو حالت آکادمیک و جنرال یکسان و شامل ۳ قسمت می‌شود.

  در قسمت اول، از شرکت‌کنندگان در مورد موضوعی آشنا و شخصی مانند خانواده، کار، درس، علایق و... پرسیده شده که حدود 5 دقیقه زمان می‌برد. در قسمت دوم مصاحبه‌گر بر اساس کارت‌هایی که در دست دارد، به صورت اتفاقی یکی را به شرکت‌کننده داده تا درباره موضوع آن صحبت کند. در این قسمت شرکت‌کنندگان به مدت 1 دقیقه زمان دارند تا برای صحبت آماده شده، حتی می‌توانند در این زمینه یادداشت بردارند. سپس باید به مدت 1-2 دقیقه صحبت کرده و به پرسش‌های مرتبطی که مصاحبه‌گر می‌پرسد، پاسخ دهند. در قسمت آخر مهارت گفتاری، شرکت‌کنندگان به مدت 4-5 دقیقه با مصاحبه‌گر در مورد موضوع روی کارت به صورت عمیق‌تر و انتزاعی‌تر گفتگو می‌کنند.

  دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
  دیدگاه ها (0 پاسخ)
  021 71 400 111