• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com
آزمون تافل | TOEFL

آزمون تافل | TOEFL

  • نویسنده: محمدمهدی مقیسه
  • مدرک زبان

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول آزمون تافل | TOEFL

آزمون تافل یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که افراد غیرانگلیسی زبان باید برای سنجش دانش زبانی خود در آن شرکت کنند. آزمون تافل مخفف «آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی» Test of English as a foreign language بوده و به صورت هفتگی در مراکز آزمون مورد تایید سازمان ETS در سراسر جهان برگزار می‌شود. این آزمون که پایگاهی آمریکایی دارد، برای اخذ پذیرش تحصیلی در بیش از 150 کشور جهان از جمله بریتانیا، استرالیا، کانادا و اتحادیه اروپا معتبر است. از آنجایی که آزمون تافل تنها به شکل دانشگاهی Academic برگزار شده، اغلب برای دریافت ویزای کاری به رسمیت شناخته نمی‌شود و متقاضیان برای مهاجرت کاری بهتر است در آزمون آیلتس عمومی (General) شرکت کنند. همانند دیگر آزمون‌های زبان، در طول آزمون تافل نیز مهارت‌های 4گانه متقاضیان، شامل خواندن، نوشتاری، گفتاری و شنیداری ارزیابی شده و در نهایت هر فرد امتیازی بین 0-120 به دست می‌آورد. مدت زمان کلی این آزمون از سال 2019 تغییر و به 3 ساعت تقیل یافته، همچنین هزینه آن نیز 185 دلار (برای آزمون مبتنی بر کامپیوتر) و 180 دلار (آزمون کاغذی) می‌باشد. لازم به ذکر است که اگرچه آزمون تافل به دو شکل اینترنتی (Ibt) و کاغذی (Pbt) برگزاری می‌شود، اما شکل اینترنتی آن متداول‌تر است.

در ادامه با ساختار هر بخش از این آزمون آشنا شوید.

خواندن | Reading

یکی از نخستین مهارت‌هایی که هر زبان‌آموزی به ویژه برای تحصیل در دانشگاه باید کسب کند، مهارت خواندن است. متون درسی از مهم‌ترین منابع هر رشته‌ای به شمار رفته و فهم درست آن‌ها به کسب نمره بالاتر و یا اعتبار بیشتر پژوهش کمک می‌کند. اولین مهارتی که حین شرکت در آزمون تافل با آن روبه‌رو می‌شوید، بخش خواندن یا همان Reading است. این بخش ممکن است به دو حالت کلی ارائه شود:

-حالت کوتاه Short:

شامل سه متن حدود 700 کلمه‌ای

-حالت بلند Long:

شامل چهار متن حدود 700 کلمه‌ای

سیستم آزمون تافل به این صورت سازمان یافته که در صورت کوتاه بودن بخش reading ، بخش شنیداریlistening بلند خواهد بود و بالعکس. زمان پاسخگویی به این بخش بسته به کوتاه یا بلند بودن آن به ترتیب 54 یا 72 دقیقه است. شرکت‌کنندگان در هر متن باید به 10 پرسش پاسخ دهند که در انواع مختلفی طرح شده‌اند. متون آزمون تافل از مجلات و منابع درسی دانشگاهی گرفته شده و حول موضوعات علمی و مسائل رشته‌های متنوع همچون زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، تاریخ و... سامان یافته‌اند. البته این بدان معنا نیست که برای فهم این متون باید زبان تخصصی چندین رشته را فرا بگیرید، بلکه سطح سختی آن کاملا استاندارد بوده و افراد با توجه به سطح دانش زبانی خود می‌توانند فهم کافی از متون داشته باشند.

دیگر آزمون های بین المللی زبان انگلیسی:

آزمون زبان دولینگو

آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون PTE

شنیداری | Listening

در این بخش شرکت‌کنندگان باید نشان دهند که توانایی درک مکالمات و آموزش‌های کلاس درسی را داشته و از مهارت شنیداری کافی در زبان انگلیسی برخوردار هستند. همانند بخش reading، در این بخش نیز متقاضیان با دو حالت کلی مواجه هستند:

-حالت کوتاه short:

3 سخنرانی کلاس درسی (Lecture) و 2 گفتگو (conversation)

-حالت بلند long:

4 سخنرانی کلاس درسی (Lecture) و 3 گفتگو (conversation)

هر lecture حدود 3-5 دقیقه بوده و عموما مربوط به سخنرانی استاد حین تدریس در کلاس درس است. شرکت‌کنندگان هنگام گوش دادن به فایل صوتی بهتر است یادداشت‌هایی کوتاه برداشته تا پس از پایان آن‌ها به ازای هر کدام به 6 پرسش پاسخ دهند. در conversation ها نیز، دو فرد در حال گفتگو حول موضوعی مربوط به دانشگاه هستند که هرکدام تقریبا 3 دقیقه به طول انجامیده و در نهایت 5 پرسش برای هر یک طرح شده است. این بخش آزمون تافل بسته به کوتاه یا بلند بودن آن 41 تا 57 دقیقه زمان دارد. پرسش‌های مطرح شده در این بخش به اشکال مختلفی همچون بیان جزئیات، نگرش، ارجاع‌دهی و ... طراحی شده‌اند و متقاضیان باید علاوه بر درک مطلب کلی، نسبت به نحوه بیان و مقصود فرد سخنگو نیز آگاه باشند.

گفتاری | Speaking

پیش از آغاز بخش speaking، شرکت‌کنندگان می‌توانند از استراحتی 10 دقیقه‌ای بهره‌مند شوند، سپس آزمون خود را از سر بگیرند. بزرگ‌ترین تفاوت آزمون تافل و آیلتس شاید در همین بخش خود را نشان دهد؛ در آزمون آیلتس تمامی متقاضیان باید با فردی مصاحبه‌گر به صورت حضوری صحبت کرده تا مهارت‌های گفتاری آن‌ها سنجیده شود، اما در آزمون تافل این مرحله همانند دیگر بخش‌ها توسط کامپیوتر صورت گرفته و افراد از طریق میکروفون به سوالات مطرح شده پاسخ می‌دهند. موضوعات بخش speaking می‌توانند مربوط به داخل کلاس درسی و یا خارج از آن باشد که پس از تغییرات اعمال شده در سال 2019، به 4 سوال تقلیل یافته است:

پرسش 1: به صورت مستقل (independent) بوده، یعنی تنها ایده‌ها و افکار خود فرد است که از طریق صحبت کردن درباره موضوعی کلی همچون تجربیات و یا زندگی شخصی او سنجیده می‌شود.

پرسش 2-4: به صورت ترکیبی (Integrated) بوده، یعنی نه تنها تمامی اطلاعاتی که قرار است در مورد آن‌ها صحبت شود، در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد، بلکه مهارت گفتاری به تنهایی سنجیده نمی‌شود. در این سه سوال، متقاضی باید متن کوتاهی را خوانده و یا فایلی صوتی را شنیده (و یا هردو)، سپس بر اساس آن منابع به پرسش مطرح شده پاسخ دهد. به عبارت دیگر هر سه مهارت شنیداری، خواندن و گفتاری در این بخش در ارتباط با یکدیگر سنجیده می‌شوند.

پیش از پاسخ به هر سوال 10-15 ثانیه فرصت آماده‌سازی داشته و مدت زمان پاسخ دهی نیز 45 تا 60 ثانیه است. توجه داشته باشید که در آزمون تافل به خصوص بخش مهارت گفتاری داشتن سرعت عمل و مدیریت زمان بسیار حیاتی است، زیرا پس از پایان زمان داده شده، امکان ضبط صدای شما وجود نخواهد داشت. زمان کلی این بخش 17 دقیقه خواهد بود.

نوشتاری | writing

سخت‌ترین و شاید چالش‌برانگیزترین بخش آزمون تافل writing است. در این بخش شرکت‌کنندگان در زمانی محدود باید بتوانند توانایی نگارش خود را در زبان انگلیسی نشان دهند. توانایی رعایت کردن اصول نگارشی، سازماندهی مطالب، جامع و مانع بودن آن به همراه دانش زبانی در این بخش سنجیده می‌شود. بخش نوشتاری به طور کلی 50 دقیقه به طول انجامیده و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

-قسمت اول: Integrated Writing این قسمت نیازمند ترکیب مهارت‌های سه‌گانه افراد است، به این شکل که متقاضیان پس از خواندن متنی دانشگاهی و علمی، به سخنرانی استاد در کلاس درس پیرامون همان موضوع گوش فرا داده، سپس از ترکیب آن‌دو استفاده می‌کنند تا در مدت زمان 20 دقیقه متنی کوتاه بنویسند.

-قسمت دوم: independent Essay همانطور که از نام آن پیداست، شرکت‌کنندگان در این قسمت باید در پاسخ به پرسش مطرح شده انشایی کامل بنویسند. این انشا که اغلب توصیه می‌شود از پنج پاراگراف مستقل تشکیل و حدود 300 کلمه باشد، باید در مدت زمان 30 دقیقه نگارش شود. قسمت چالش برانگیز قسمت دوم مهارت نوشتاری آزمون تافل این است که اطلاعات این بخش تماما متکی به ایده‌ها و افکار متقاضی بوده، در نتیجه پیاده‌سازی ایده‌ها به صورت منسجم و سازمان‌دهی شده از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111