• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com

سوالات متداول مهاجرت کاری به استرالیا

موسسه آراد دانان برنا دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و تحقیقات برای کشورهای استرالیا و کانادا می باشد و دیگر مطالب وبسایت که با دقت بالا توسط تیم تولید محتوای ادب ویزا تولید شده است برای اطلاع رسانی شما عزیزان است.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

مهاجرت کاری به استرالیا

کشور استرالیا با برخورداری از منابع مختلف طبیعی و اقتصادی با ثبات با نرخ بیکاری بسیار پایین، یکی از مهم‌ترین مقاصد برای مهاجرت کاری به شمار می‌رود. برنامه‌های متنوع این کشور برای انواع ویزای کاری موجب شده تا بسیاری از فارغ‌التحصیلان، متخصصین و کارشناسان برای کسب تجربه، یادگیری مهارت‌های شغلی و استفاده از فرصت‌های جدید با جدیت به مهاجرت کاری به استرالیا فکر کنند. متقاضیان می‌توانند از طریق یک پیشنهاد شغلی کارفرما و یا موقعیت شغلی مورد نیاز در یک ایالت، برای درخواست ویزای کاری استرالیا اقدام کنند.

مهاجرت کاری به استرالیا در سال 2021

شیوع ویروس کرونا موجب شده تا بسیاری از کشورها از جمله استرالیا با بحران‌های مختلف اقتصادی روبه‌رو شوند، زیرا نیروی مهاجر در این کشورها تاثیری مثبت و حیاتی در روند رشد اقتصادیشان داشته و با کاهش روند مهاجرت به دلیل ممنوعیت‌های رفت و آمد، مشکلات مختلفی نظیر کمبود نیروی کار متخصص در برخی از حوزه‌ها پدید آمد.

به همین دلیل کشور استرالیا در سیاست‌های مهاجرتی اخیر خود اعلام کرده که قصد دارد حجم نیروی متخصص و ماهر خارجی را در طی سال‌های آینده افزایش دهد. این امر بدان معناست که برنامه‌های مهاجرت کاری در دستورکار و اولویت کشور استرالیا قرار گرفته و متقاضیان شانس بالاتری برای اخذ انواع ویزای کاری خواهند داشت. طبق این برنامه، کشور استرالیا قصد دارد در سال 2021، حدود 160 هزار نیروی متخصص و ماهر را جذب کند. تغییرات جدید قرار است بیشتر در راستای کیفیت باشد و دولت استرالیا قصد دارد تا مدیران، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خلاق و برجسته را در سال‌های آینده به این کشور جذب کند. علت این امر این است که دولت استرالیا نیز همچون دیگر کشورهای مهاجرپذیر مانند کانادا، قصد دارد از طریق جذب مهاجران، بحران‌های اقتصادی ناشی از کرونا را مهار سازد.

نحوه امتیازبندی ویزای استرالیا برای مهاجرت کاری به استرالیا

برای دریافت ویزای استرالیا شرایطی عمومی وجود دارد که افراد بر اساس آن سنجیده می‌شوند و برای اخذ پذیرش در برخی سابکلس‌ها، متقاضیان باید در مجموع از 65 امتیاز برخوردار باشند. جدول امتیازبندی ویزای کاری در استرالیا در سال 2020 به صورت زیر می‌باشد:


 

امتیاز

تحصیلات

20

دکتری یا بیشتر

15

لیسانس

10

دیپلم

5

دیپلم کالج و فنی و حرفه‌ای در استرالیا


 

امتیاز

سن

30

25-32

25

33-39

15

40-44


 

امتیاز

دانش زبان انگلیسی

الزامی

آیلتس 6

10

آیلتس 7

20

آیلتس 8


 

امتیاز

سابقه کاری

0

کمتر از 3 سال خارج از استرالیا

5

3-4 سال خارج از استرالیا و 1-2 سال داخل استرالیا

10

5-7 سال خارج از استرالیا و یا 3-4 سال داخل استرالیا

15

8-10 سال خارج از استرالیا و یا 5-7 سال داخل استرالیا

20

8-10 سال داخل استرالیا

 

دسته‌بندی مشاغل استرالیا در مهاجرت کاری به استرالیا

برای دریافت ویزای کاری استرالیا، باید در طول ده سال گذشته، حداقل 3 سال در یکی از مشاغل زیر سابقه کاری داشته باشید:

فهرست مهارت‌های استراتژیک متوسط و طولانی (MLTSS) : مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا در بلندمدت که می‌توانید آن‌ها را در اینجا مشاهده کنید.

فهرست مشاغل مهارتی کوتاه مدت (STSO): مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا در کوتاه‌مدت که می‌توانید آن‌ها را در اینجا مشاهده کنید.

فهرست مشاغل منطقه‌ای (ROL): مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا در مناطق کم‌جمعیت که می‌توانید آن‌ها را در اینجا مشاهده کنید.

انواع ویزا برای مهاجرت کاری به استرالیا

`1- مهاجرت کاری به استرالیا از طریق نیروی کار برگزیده کارفرما (Subclass 186):

این نوع ویزا که به نیروی کار ماهر برگزیده شده توسط کارفرما، اقامت دائم استرالیا می‌دهد، در سه شکل امکان‌‌پذیر است: مسیر ورود مستقیم (دایرکت اینتری)، مسیر توافق‌نامه کاری، مسیر تغییر اقامت موقت.

-در مسیر دایرکت اینتری متقاضیان در صورت دارا بودن سه سال سابقه شغلی مرتبط، باید از کارفرمای خود در استرالیا پیشنهادی شغلی دریافت کرده و از سطح زبان قابل قبولی نیز برخوردار باشند (آیلتس 6 ). فرآیند اخذ این نوع ویزا بین 4 تا 7 ماه طول می‌کشد. پس از دریافت ویزا امکان همراهی اعضای خانواده و همچنین پس از گذشت پنج سال امکان اخذ درجه شهروندی وجود دارد. هزینه دریافت این ویزا 4,045 دلار استرالیا بوده و در این مدت افراد از بیمه درمانی این کشور نیز بهره‌مند می‌شوند. همچنین متقاضیان باید کمتر از 45 سال سن داشته باشند تا بتوانند برای مهاجرت کاری به استرالیا اقدام کنند.

-تنها تفاوت موجود میان مسیر قرارداد کاری و دایرکت اینتری وجود یک قرارداد کاری دو ساله میان کارفرما و فرد در حال استخدام است.

-مسیر تغییر اقامت موقت نیز ویژه کسانی است که پیش از این در استرالیا با استفاده از ویزای 457 و یا TSS به مدت سه سال مشغول به کار بوده‌ و می‌خواهند نوع ویزای خود را با دریافت پیشنهاد شغلی جدید تغییر دهند.

2- مهاجرت کاری به استرالیا از طریق طرح حمایت مالی منطقه‌ای (subclass 187):

برای دریافت این ویزا، متقاضیان باید از طریق کارفرمایی در یکی از مناطق کم‌جمعیت استرالیا پیشنهاد شغلی دریافت کنند. مسیر دایرکت اینتری این ویزا در حال حاضر بسته شده و متقاضی جدیدی نمی‌پذیرد، اما مسیر تغییر ویزای موقت برای کسانی که دارای سه سال سابقه شغلی در یکی از مناطق استرالیا هستند، امکان‌پذیر است.

3- مهاجرت کاری به استرالیا از طریق ویزای نیروی ماهر مستقل (subclass 189):

یکی از رایج‌ترین انواع ویزای کاری استرالیا سابکلس ۱۸۹ است که بسیاری از ایرانیان برای آن اقدام می‌کنند. با استفاده از این ویزا متقاضیان می‌توانند اقامت دائم استرالیا را دریافت کرده و پس از گذشت 5 سال برای شهروندی آن نیز اقدام کنند. حداقل امتیاز لازم برای درخواست این ویزا 65 امتیاز است و افراد باید پس از دریافت پیشنهاد شغلی، همراه با درخواست این ویزا، EOI خود را نیز ارائه دهند. همچنین آن‌ها می‌توانند در همان ابتدا اعضای خانواده خود را نیز به همراه ببرند. لازم به ذکر است که برای اخذ این سابکلس شغل شما باید در زیر گروه MLTSS قرار گرفته باشد. هزینه این نوع ویزا نیز 4,045 دلار استرالیا است.

4- مهاجرت کاری به استرالیا از طریق ویزای نیروی ماهر منتخب (subclass 190):

شرایط این نوع ویزا نیز مانند سابکلس 180 بوده با این تفاوت که در این مدل، متقاضیان باید از طرف یک اسپانسر ایالتی دعوتنامه گرفته که به دلیل آن 5 امتیاز دریافت می‌کنند. همچنین شغل آن‌ها باید در زیرگروه‌های MLTSS و یا STSOL قرار گرفته باشد.

5- مهاجرت کاری به استرالیا از طریق ویزای موقت مهارت‌آموزی (subclass 407):

این ویزا به متقاضیان اجازه می‌دهد تا برای مدت دو سال در استرالیا برای یادگیری مهارت‌های شغلی مورد نیاز به کار مشغول شوند. برای درخواست این نوع ویزا افراد باید از طرف یک شرکت دولتی و یا افراد حقوقی پس از پایان این دوره، افراد می‌توانند برای دریافت اقامت دائم و تغییر ویزای موقت خود به دائم اقدام کنند. هزینه دریافت این ویزا 310 دلار استرالیا است.

6- مهاجرت کاری به استرالیا از طریق ویزای موقت کمبود نیروی ماهر TSS (subclass 482):

این ویزا برای برای مشاغلی ارائه می‌شود که استرالیا با کمبود نیروی ماهر در آن حیطه رو به رو است. متقاضیان دارای آن مهارت‌ها می‌توانند برای آن پوزیشن‌های شغلی اقدام کرده و در صورت پذیرش ویزای کاری 2 ساله بگیرند. این مشاغل می‌توانند در دسته MTLSS و یا ROL قرار بگیرند و هزینه دریافت آن بسته به روش انتخابی 1200-2600 دلار استرالیا است.

7-ویزای موقت فارغ‌التحصیلی (subclass 485):

فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مورد نیاز استرالیا می‌توانند برای کار در این کشور به مدت 18 ماه، می‌توانند ویزای سابکلس 485 را درخواست کنند. هزینه این ویزا 1,650 دلار استرالیا بوده و سن متقاضیان باید زیر 50 سال داشته باشند.

8-ویزای موقت نیروی کار ماهر منطقه‌ای (subclass 489):

این سابکلس ویژه نیروی کار ماهری است که برای اشتغال در یکی از مناطق کم‌جمعیت استرالیا اقدام می‌کند. مدت اعتبار آن 4 سال بوده و امکان تغییر به اقامت دائم را نیز دارد. در حال حاضر مسیر مستقیم دریافت این ویزا برای افراد خارج از استرالیا بسته بوده و تنها افرادی که در حال حاضر به تحصیل و یا کار در استرالیا مشغولند، می‌توانند برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنند.

9-ویزای موقت نیروی کار منطقه‌ای (subclass 491):

متقاضیان منتخب توسط سازمان‌های دولتی، منطقه‌ای و یا افراد حقوقی در مناطق برگزیده و کم‌جمعیت استرالیا، می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. برای برگزیده شدن، شغل متقاضی باید در یکی از گروه‌های MTLSS و STSOL قرار گرفته و از حداقل امتیاز لازم (65 امتیاز) برخوردار باشد. دارندگان این نوع ویزا باید به مدت 5 سال در منطقه انتخاب شده به صورت تمام وقت کار و زندگی کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند پس از به اتمام رسیدن دوره 5 ساله، برای دریافت اقامت دائم و تغییر سابلکس ویزای خود اقدام نمایند.

10-ویزای موقت نیروی کار ماهر حمایت شده منطقه‌ای (subclass 494):

کارفرمایان ساکن در مناطقی بخصوص از استرالیا که با کمبود نیروی کار ماهر در حیطه‌ای مشخص روبه رو هستند، می‌توانند به عنوان اسپانسر مالی متقاضیان کار خارجی عمل کنند. متقاضیان دریافت این ویزا پس از پیدا کردن اسپانسر مالی و پوزیشن شغلی، با دارا بودن امتیاز لازم، می‌توانند برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنند. مدت اعتبار این ویزا 5 سال بوده که امکان تغییر آن به اقامت دائم پس از 4 سال وجود دارد. همچنین متقاضیان باید در حیطه‌های شغلی ROL و یا MTLSS قرار بگیرند. هزینه دریافت این نوع ویزا نیز 4,045 دلار استرالیا است.

نحوه کاریابی برای مهاجرت کاری به استرالیا

موسسات مهاجرتی: بسیاری از متقاضیان برای پیدا کردن شغل مناسب و انجام امور مربوط به مهاجرت کاری به استرالیا از طریق موسسات مهاجرتی اقدام می‌کنند. بدین ترتیب برای اخذ پذیرش و مراحل دریافت ویزا ریسک کمتری وجود داشته و متقاضیان می‌توانند با آرامش خاطر بیشتری فرآیند مهاجرت کاری به استرالیا را طی کنند.

وبسایت‌های کاریابی: در هر کشوری، کارفرمایان در سایت‌های آنلاین کاریابی آگهی استخدام منتشر کرده تا بتوانند نیروی کار مورد نیاز خود را استخدام کنند. برخی از مشهورترین وبسایت‌های کاریابی آنلاین استرالیا عبارتند از: seek.com.au, mycareer.com.au, jobs.com.au, jobsearch.gov.au  و careerone.com.au

اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت کاری به استرالیا

یکی از مزیت‌های کشور استرالیا امکان دریافت اقامت دائم از ابتدای ورود است. برای دریافت اقامت دائم، متقاضیان باید برای ویزای سابلکس 186، 187، 188، 189 و 190 اقدام کرده و یا پس از گذشت چندین سال کار در این کشور از طریق ویزای موقت، برای اقامت دائم درخواست دهند.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری به استرالیا

  • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
  • 2 یا 3 قطعه عکس
  • نامه پیشنهاد شغلی
  • گواهی نسبیت افراد خانواده به عنوان همراه
  • بیمه سفر و سلامتی
  • فرم 80 مربوط به سنجش ویژگی‌های شخصی
  • CV
  • گواهی آزمون زبان
  • تکمیل فرم درخواست ویزا (متناسب با سابکلس مشمول)

درآمد افراد در استرالیا

متوسط درآمد سالانه افراد در استرالیا 90000 دلار استرالیا بوده که کمترین درآمد معادل 23000 دلار و بیشترین درآمد معادل 405000 دلار است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در افزایش درآمد سالیانه افراد، سابقه کاری است. به نحوی که 2-5 سال سابقه کاری به افزایش 32% درصدی و بیش از 5 سال سابقه کاری به افزایش 36% درصدی درآمد افراد منجر می‌شود. همچنین تحصیلات نیز می‌تواند بر میزان درآمد افراد تاثیر داشته باشد، به کلی افراد دارای مدرک کالج 17%، کارشناسی 24%، کارشناسی ارشد 29% و دکتری 23% درآمد بیشتری نسبت به همتایان خود در همان سمت شغلی کسب می‌کنند. دندان‌پزشکان، مشاغل مالی و فناوری اطلاعات بیشترین میزان درآمد را در استرالیا به دست می‌آورند.

هزینه‌های زندگی در استرالیا

هزینه‌‎های زندگی در استرالیا بالا بوده و حتی برخی از گران‌ترین شهرهای جهان همچون ملبورن و سیدنی در این کشور قرار دارند. هر فرد به طور متوسط 2835 دلار استرالیا در ماه برای مصارف عادی خود هزینه می‌کند. این مبلغ برای یک زوج 4118 و برای یک خانواده 5378 دلار استرالیا خواهد بود.

بیمه درمانی استرالیا

تمامی دارندگان ویزای کاری در استرالیا از پوشش خدمات درمانی دولتی استرالیا با نام medicare بهره‌مند می‌شوند. در این سیستم، خدمات درمانی از جمله مراجعه به پزشک عمومی و متخصص و انجام جراحی‌های مورد نیاز به رایگان و یا با پرداخت هزینه‌ای اندک قابل دریافت است.

مدرک زبان برای مهاجرت کاری به استرالیا

ارائه مدرک زبان یکی از ضروریات مهاجرت کاری به استرالیا محسوب می‌شود. دانش زبان انگلیسی برای برخی از سابکلس‌های ویزای استرالیا که همراه با اقامت دائم هستند، همچون سابکلس 189 و 190، در کسب امتیاز بالاتر تاثیرگذار بوده و شانس پذیرش متقاضیان را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر تقریبا تمامی سابکلس‌های ارائه شده حداقلی از دانش زبانی را درخواست کرده‌اند که در سیسم ویزای استرالیا به آن سطح کاربردی Functional English گفته می‌شود. این سطح معادل با آیلتس 4.5، تافل 32 و یا PTE بوده و افرادی که خواهان دریافت برخی از ویزاهای کاری استرالیا همچون سابکلس 482 و 489 هستند، باید یکی از این مدارک را با حداقل نمره ذکر شده ارائه دهند. البته برخی دیگر از سابکلس‌های کاری همچون سابکلس 476، 188، 186، 187، 494، 189، 190، 491 و 485 سطح بالاتری از دانش زبانی را طلب می‌کنند. در واقع برای اخذ اغلب ویزاهای کاری استرالیا باید در سطح مسلط competent English قرار داشته باشید که برابر با آیلتس 6 یا PTE 50 است. البته لازم به ذکر است که به هر میزان دانش زبانی شما بیشتر باشد، شانس پذیرشتان در کشور استرالیا افزایش یافته و ریسک ریجکتی ویزا را کاهش می‌دهید. به ویژه برای ویزاهای اقامت دائم که همراه با سیستم امتیازبندی هستند، دانش زبانی می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای کسب امتیاز بالاتر باشد.

مهاجرت کاری به دیگر کشور ها:

مهاجرت کاری به آلمان | مهاجرت کاری به کانادا

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (1 پاسخ)
2021-12-16

سلام وقتتون بخیر برای مدرک زبان حتما باید مدرک ایلتس رو داشته باشیم یا با تافل هم میشه ؟

2021-12-18

سلام. از دانشگاهی که پذیرش میخواهید بگیرید تحقیق کنید این مورد رو، اما اکثر دانشگاه های استرالیا آیلتس، تافل و یکی دو تا مدرک زبان معتبر دیگه رو همگی با هم قبول می کنن

رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111