• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
شرح کامل تفاوت رزومه تحصیلی با کاور لتر

شرح کامل تفاوت رزومه تحصیلی با کاور لتر

 • نویسنده: کیوان کاری
 • مهاجرت تحصیلی

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول شرح کامل تفاوت رزومه تحصیلی با کاور لتر

آنچه در این مقاله می خوانید:

  ارائه برخی مدارک مهم در در روند مهاجرت تحصیلی می‌تواند احتمال دریافت ویزا و پذیرش را راحت‌تر کند. در این میان، نامه پوششی و رزومه تحصیلی شما جزء مدارکی هستند که برای مهاجرت تحصیلی نیاز دارید. درک تفاوت رزومه تحصیلی (CV) با نامه پوششی (کاور لتر و به اختصار CV) به شما این فرصت را می‌دهد تا سوابق تحصیلی، شخصیت، صلاحیت‌ها و تجارب خود را به دانشگاه محل تحصیل خود نشان دهید. با این حال، رزومه و نامه پوششی ماهیتی جداگانه‌ای دارند و هر کدام به تنهایی بررسی می‌شوند. در این بررسی به طور کامل در مورد تفاوت رزومه تحصیلی با کاور لتر صحبت می‌کنیم.

  رزومه تحصیلی چیست؟

  رزومه تحصیلی چیست؟

  رزومه تحصیلی (Curriculum Vitae) یک سند مختصر از سوابق تحصیلی شماست. یک رزومه حرفه‌ای که به درستی نوشته شده باشد، بخش ضروری از روند درخواست پذیرش دانشگاهی است. رزومه شما اولین اطلاعاتی است که دانشگاه از شما دریافت می‌کند، بنابراین باید مطمئن شوید که نظر آنها جلب کرده‌اید.

  به خاطر داشته باشید که یک افسر مهاجرت به طیف گسترده‌ای از جنبه‌ها توجه می‌کند تا بررسی شود که آیا شما برای برنامه‌ای که درخواست می‌دهید مناسب هستید یا خیر. رزومه شما نه تنها از طریق تجارب و تحصیلات گذشته بلکه از طریق ساختار، محتوا و چیدمان آن در میان همه مدارک دیگر متمایز می‌شود. رزومه شما باید تا حد امکان منعکس کننده ویژگی‌های مثبت شما باشد و دستاوردهایتان را به نمایش بگذارد.

  نکات مهم در تهیه رزومه تحصیلی

  • رزومه خود را به بخش‌هایی مانند تحصیلات و مدارک، تجربه کاری، فعالیت‌ها و علایق فوق برنامه، اطلاعات اضافی و مهارت‌ها تقسیم کنید.
  • در هر بخش، جدیدترین اطلاعات را ابتدا قرار دهید و سپس مورد بعد را لحاظ کنید.
  • ابتدا با مرتبط ‌ترین بخش شروع کنید. دروس مربوطه که گذرانده‌اید و نمرات آن‌ها را به طور خلاصه فهرست کنید. همچنین پروژه‌های مرتبط، مقالات یا پایان نامه‌های خود را فهرست کنید.
  • آنچه را که انجام داده‌اید توصیف کنید، نه آنچه را که فکر می‌کنید! اطلاعات لازم را در اختیار خواننده قرار دهید تا بتواند خودش نتیجه گیری کند.
  • رزومه تحصیلی خود را به دو صفحه، ترجیحاً به یک صفحه محدود کنید.
  • مطمئن شوید که چیدمان رزومه بسیار واضح است و به راحتی می‌توان آن را مرور کرد. از سرفصل‌ها، بولت‌ها و فاصله‌ها استفاده کنید.

  دانشگاه‌ها با توجه به محتوای CV شما خواسته‌های متفاوتی دارند. در جایی که دانشگاه‌های آمریکایی اغلب فعالیت‌های فوق برنامه شما را بسیار مهم می‌دانند، دانشگاه‌های بریتانیا تمایل دارند روی معدل بالا تمرکز کنند. اطلاعات مورد نظر خود را در وبسایت دانشگاهی که برای آن درخواست می‌دهید، پیدا کنید. از این طریق می‌توانید درک کنید کدام دانشگاه به کدام بخش از رزومه تحصیلی شما توجه بیشتری می‌کند.

  کاور لتر چیست؟

  کاور لتر چیست؟

  رزومه شما همیشه باید با نامه پوششی (Cover Letter) همراه باشد. این نامه نشان دهنده انگیزه شما و شرحی از توسعه علایق و شایستگی‌هاتان در آینده در خواهد بود. در کاور لتر می‌توانید در مورد موارد خاصی که در شرح تحصیلی ذکر شده‌اند و اینکه چگونه مهارت‌ها و تجربه شما با این الزامات مطابقت دارند، صحبت کنید.

  نامه پوششی می‌تواند نشان دهنده اشتیاق شما برای پذیرش در دانشگاه مربوطه باشد. کاور لتر شاید مهمترین بخش درخواست شما باشد. این نامه فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا نسبت به دیگران متمایز شوید. بهتر است برای نوشتن نامه پوششی از اساتید، معلمان و شرکت‌های مهاجرتی کمک بگیرید.

  نکات مهم در تهیه کاور لتر

  • بیانیه هدف شما باید یک مقاله منسجم، با ساختار و شروع، میانه و پایانی واضح باشد.
  • باید آن را تا حد امکان کوتاه کنید و در عین حال به نکات مهم توجه کنید. به یاد داشته باشید، محتوای کاور لتر باید مختصر و جذاب باشد.
  • در نامه پوششی به جای جمله: «من کاملاً مطمئن نیستم که پس از اخذ مدرک تحصیلات تکمیلی خود چه کاری انجام دهم. با این حال، بسیار علاقه مند به انجام تحقیقات هستم.» این جمله را قید کنید: «پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، علاقه مند به کار کردن در یک محیط تحقیقاتی هستم.»
  • به علایق علمی خود بپردازید و هر مورد را مختصر و مفید بیان کنید. از توضیحات اضافه پرهیز کنید.
  • مقاله شما باید به زبان انگلیسی رسمی دانشگاهی باشد. توانایی نوشتن شما بر اساس کیفیت مقاله مورد قضاوت قرار می‌گیرد. حتماً از زبان رسمی استفاده کنید.
  • مشخص کنید برای چه چیزی درخواست می دهید و بگویید چگونه از این فرصت استفاده خواهید کرد.
  • از بیان یک نکته به صورت پیاپی خودداری کنید.
  • از عباراتی مانند «من فکر می‌کنم» و «به نظر من»، «من متقاعد شده‌ام» اجتناب کنید. سعی کنید بیشتر اشتیاق و اعتماد به نفس خود به صورت راحت و ساده بیان کنید.

  تفاوت رزومه تحصیلی با کاور لتر

  تفاوت رزومه تحصیلی با کاور لتر

  تفاوت‌هایی بین رزومه و کاور لتر یا همان نامه پوششی وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

  جزئیات موجود در کاور لتر و رزومه

  یکی از تفاوت‌های اصلی بین نامه پوششی و رزومه تحصیلی، تعداد جزئیات موجود در هر نامه است. نامه پوششی جزئیات کمتری دارد و بیشتر اطلاعاتی که در رزومه وجود دارد را منعکس می‌کند. از سوی دیگر، یک رزومه بسیار مفصل است و تمام اطلاعات موجود در آن به طور کامل در مورد جزئیات و دستاوردها توضیح داده شده است. شایان ذکر است که نامه‌های پوششی فقط حاوی سلام، مقدمه، متن و نتیجه گیری هستند و در عین حال خواننده را برای دریافت اطلاعات دقیق از رزومه ارجاع می‌دهند.

  طول محتوا در مقابل رزومه تحصیلی

  با توجه به مقدار متفاوت جزئیات موجود در دو سند، طول آنها متفاوت است. نامه پوششی حاوی اطلاعات و جزئیات کمتری است. بنابراین، کارشناسان توصیه می‌کنند که نامه‌های پوششی نباید بیش از یک صفحه باشند. این مهم برای رزومه‌ها که حاوی اطلاعات دقیق‌تر هستند، یکسان نیست. میانگین طول رزومه تحصیلی باید بین دو تا سه صفحه باشد. توجه به این نکته مهم است که رزومه‌های طولانی احتمالاً افسر پذیرش را از مطالعه منصرف می‌کند، در حالی که رزومه‌های خیلی کوتاه نشان دهنده سوابق تحصیلی کمی است که دیدگاهی منفی علیه شما را نشان می‌دهند.

  مطالب مندرج در کاور لتر و رزومه تحصیلی

  شایان ذکر است که نامه‌های پوششی و رزومه‌های تحصیلی برای اخذ پذیرش و مهاجرت از روش تحصیلی تحصیلی حاوی اطلاعات متفاوتی هستند. نامه‌های پوششی معمولاً حاوی اطلاعاتی در مورد متقاضی، تجربه تحصیلی، انگیزه تحصیلی و اهداف تحصیلی هستند. رزومه حاوی اطلاعات بسیار متفاوتی است که شامل اطلاعات تماس، سوابق تحصیلی، تجربه کاری، مهارت‌های مرتبط با تحصیل، وابستگی‌ها، سرگرمی‌ها و علایق و سایر اطلاعاتی است که ممکن است یک فرد را به عنوان بهترین متقاضی برای پذیرش نشان دهد. علاوه بر این، برخی از اطلاعات مندرج در کاور لتر به طور قابل توجهی در رزومه توضیح داده شده‌اند.

  هدف از کاور لتر و رزومه تحصیلی

  تفاوت دیگر این است که هر سند هدف خاص خود را دارد که نشان می‌دهد این دو سند نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند بلکه مکمل یکدیگر هستند. هدف از کاور لتر، معرفی مختصر متقاضی و توضیح علاقه و تناسب وی برای تحصیل در دانشگاه مربوطه است. علاوه بر این، نامه‌های پوششی تکمیل کننده رزومه هستند و هر دو به یکدیگر متصل می‌شوند. رزومه توسط دانشجویان هنگام درخواست پذیرش تحصیلی، فرصت‌های تحصیلی و موقعیت‌های علمی یا تحقیقاتی استفاده می‌شود.

  قالب بندی کاور لتر و رزومه تحصیلی

  قالب بندی کاور لتر و رزومه تحصیلی

  فرمت‌های مختلفی هنگام نوشتن نامه‌های پوششی و رزومه تحصیلی اعمال می‌شوند. نامه پوششی از یک قالب رسمی و مشخص پیروی می‌کند که شامل نشانی آدرس گیرنده، آدرس متقاضی، سلام، موضوع، متن و نتیجه گیری است. این بدان معناست که افراد باید با نحوه نوشتن یک نامه پوششی استاندارد آشنا شوند که در نقاط مختلف جهان قابل پذیرش است.

  از سوی دیگر، رزومه‌ها سفارشی هستند و ممکن است از قالبی پیروی کنند که یک فرد دوست دارد رزومه‌اش شبیه به آن باشد. اما با وجود روش‌ها و اشکال مختلف نوشتن رزومه، تمامی اطلاعات لازم که شامل سوابق تحصیلی، اطلاعات تماس، سرگرمی‌ها و علایق می‌شود، باید به طور دقیق درج شوند.

  جدول زیر شرح مختصری از تفاوت‌های رزومه تحصیلی (CV) با نامه پوششی (کاور لتر) را بیان می‌کند:

  پارامترهای مقایسه

  رزومه تحصیلی

  کاور لتر

  سایز

  یک تا دو صفحه

  نیم تا یک صفحه

  جزئیات

  جزئیات خاص

  جزئیات کلی

  فرمت

  بولت‌ها و لیست‌ها

  جملات و پاراگراف‌ها

  محتوا

  داده‌ها و حقایق

  ایده‌ها و انگیزه‌ها

  هدف

  زمینه دانشگاهی و شغلی

  اطلاعات تکمیلی برای زمینه مورد نظر

   

  کلام آخر

  رزومه یک نمای کلی از سابقه تحصیلی شماست. نامه پوششی باید به طور خاص بر روی انگیزه و اهداف آینده نگرانه شما تمرکز داشته باشد. در حالی که برخی از اطلاعات ممکن است در هر دو سند مشابه باشند، یک نامه پوششی معمولاً بیشتر بر اهداف حال و آینده تمرکز می‌کند و یک رزومه تحصیلی نشان دهنده دستاوردهای تحصیلی قبلی است.

  رزومه شما باید طیف وسیعی از اطلاعات را در یک یا دو صفحه بیان کند. افسر پذیرش از رزومه استفاده می‌کنند تا مهارت‌های تحصیلی شما را به سرعت بررسی کند. نامه پوششی به شما این امکان را می‌دهد که دید جامع‌تری از شرایط فعالی و آینده خود به افسر ارائه دهید.

  دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
  دیدگاه ها (0 پاسخ)
  رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111