• تلفن: (7 الی) 021 2642 2004 
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

بورسیه تحصیلی کانادا

راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

کانادا یکی از مقصد های پرطرفدار برای دانشجویان بین المللی است، اما متاسفانه تحصیل در این کشور رایگان نمی باشد و نیاز به پرداخت شهریه دارد. برای کسانی که مایل به تحصیل در کانادا هستند اما نیازمند کمک های مالی می باشند، ما راهنمای جامعی از بورسیه تحصیلی کانادا آماده کرده ایم که در ادامه برای شما تشریح خواهیم نمود.
برنامه بورسیه تحصیلی کانادا با هدف افزایش فرصت هایی برای موسسات دانشگاهی جهت استقبال از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. برای دریافت این بورسیه ها، محل تحصیل دانشجو باید به صورت تمام وقت در یک موسسه دانشگاهی کانادا واقع در این کشور باشد.
برنامه بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان در همه رشته های دانشگاهی آزاد است و شامل دوره های تحصیلی بعد از دوره متوسطه منتهی به دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دوره های تحصیلی در کالج ها و دانشکده های فنی و حرفه ای می شود.
برای دریافت بورس تحصیلی کانادا، داوطلبان ابتدا باید درخواست دهند و در یک دوره آکادمیک در یکی از موسسات دانشگاهی کانادا پذیرفته شوند. این موسسات وظیفه بررسی درخواست بورسیه تحصیلی را از طرف متقاضی بر عهده دارند.
موسسات دانشگاهی کانادا هنگامی که دانشجو را پذیرش کردند، یک توافق نامه همکاری برای اداره اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجوی درخواست دهنده ارسال می کنند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا از کجا شروع کنیم؟

این مهم است که بدانید چه نقاط قوتی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارید. گرچه بسیاری از بورسیه های تحصیلی مبتنی بر نمرات هستند، اما بسیاری از اعطا کنندگان بورسیه ها به دنبال ویژگی های دیگر در دانشجویان می گردند. برای دانستن اینکه چگونه می توانید بورسیه تحصیلی کانادا دریافت کنید باید در مورد دارایی ها و توانایی های خود بیشتر بدانید.
آیا شما :

 • در هر فعالیت فوق برنامه شرکت می کنید؟
 • در رویداد های مدرسه حضور دارید؟
 • در مسابقات ورزشی حاضر هستید؟
 • به جامعه خود کمک می کنید؟
 • در شورای دانش آموزی یا دانشجویی فعال هستید؟
 • فعالیت های داوطلبانه انجام می دهید؟

تا حالا شده:

 • در یک نمایشنامه حضور داشته باشید؟
 • در مزرعه کار کرده اید؟
 • برای یک دفتر کار کنید؟
 • سبزیجات پرورش دهید؟
 • یک داستان کوتاه بنویسید؟

 این سوالات باعث پدید آمدن ایده هایی در ذهنتان می گردد. هر چیزی که شما را نسبت به سایر دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی کانادا متفاوت کند، مهم است. با خانواده خود بنشینید و در مورد آن فکر کنید. یک فهرست تهیه نمایید. حتی ممکن است بخواهید کارهای روزمره خود را بنویسید. چیزی که برای شما کسل کننده به نظر می رسد ممکن است برای شخص دیگر خارق العاده باشد.
همچنین توصیه می کنیم در مورد نحوه جستجوی بورسیه های تحصیلی با مشاور خود صحبت کنید. این وظیفه آنهاست که به شما در آماده شدن برای ادامه تحصیل کمک کنند.

میزان بورسیه تحصیلی کانادا چقدر است؟

بودجه بورسیه تحصیلی کانادا توسط امور بین المللی کانادا با عنوان دپارتمان امور اتباع خارجه، تجارت و توسعه (DFATD) فراهم می شود.
موسسات دانشگاهی کانادا بودجه ای را از DFATD برای کلیه کاندیداهای موفق در قالب توافق نامه بورسیه تحصیلی دریافت می کنند و مسئولیت پرداخت وجه به عنوان بورسیه تحصیلی به گیرندگان را بر عهده خواهند داشت.
میزان بورس تحصیلی بسته به مدت زمان، سطح و برنامه تحصیلی متفاوت است.

 • حداکثر 60،000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی، حداقل 8 ماه و حداکثر 12 ماه در طول دوره
 • حداکثر 120،000 دلار برای دو سال تحصیلی، حداکثر 24 ماه

 ترم هایی مانند ترم تابستان که در طی آن تحصیل تمام وقت انجام نمی شود یا سایر فعالیتهای دانشگاهی لازم برای اتمام دوره تحصیلی صورت نگیرد، تحت پوشش بورسیه تحصیلی کانادا نیست.
علاوه بر وجوهی که توسط DFATD به دانشجویان متقاضی بورسیه اختصاص داده شده است، مؤسسه میزبان کانادا نیز می تواند یک بار مبلغ 500 دلار کانادا برای هر دریافت کننده بورسیه تحصیلی جهت کمک به هزینه های اداری پس از ورود دریافت کننده بورس تحصیلی به کانادا مطالبه کند.

هزینه های تحت پوشش بورسیه تحصیلی کانادا

 • هزینه ویزا، هزینه ویزای تحصیلی و یا هزینه سفر مربوط به گردآوری بیومتریک
 • بلیط هواپیمایی کلاس اقتصادی، فقط برای دریافت کننده بورسیه تحصیلی که با مستقیم ترین و اقتصادی ترین مسیر به کانادا برود و بلیط برگشت هواپیما به خانه، پس از اتمام بورسیه تحصیلی. همچنین ممکن است یک سفر کلاس اقتصادی بین کانادا و کشور محل زندگی دانشجویی برای دوره های آکادمیک دو ساله با یک ترم تابستان که در طی آن هیچ تحصیل تمام وقت انجام نمی شود یا سایر فعالیت های دانشگاهی لازم برای اتمام دوره صورت نمی گیرد، تحت پوشش قرار گیرد.
 • بیمه سلامت
 • شهریه و سایر هزینه های لازم برای مدرک دانشگاهی، دیپلم دانشگاهی، گواهینامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا
 • هزینه های زندگی، فقط برای دریافت کننده بورسیه تحصیلی، مانند اقامت، آب و برق و مواد غذایی
 • حمل و نقل عمومی زمینی، از جمله گذرنامه حمل و نقل عمومی
 • کتاب ها و لوازم مورد نیاز برای مطالعه یا تحقیق دریافت کننده بورسیه تحصیلی کانادا، به استثنای تجهیزات رایانه ای.

مزایای فوق با توجه به شرایط و ضوابط و همچنین مدت زمان بورسیه تحصیلی متفاوت خواهد بود.

مدت بورسیه تحصیلی کانادا

بورس های تحصیلی کانادا برای حداقل یک سال تحصیلی (8 ماه) و حداکثر تا دو سال تحصیلی (در کل 24 ماه) قابل پرداخت است، که برای امسال باید بین اوت 2020 و فوریه 2021 آغاز شود.
چه کسانی شایستگی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را دارند؟
دانشجویان داوطلب برای دریافت بورس تحصیلی:

 • باید شهروندان یکی از کشورهای واجد شرایط زیر باشد: جمهوری آذربایجان ، بوتان ، کومور ، جیبوتی ، فیجی ، قزاقستان ، کیریباتی ، لیبریا ، موریتانی ، میکرونزی ، پالائو ، تونگا ، ازبکستان ، ترکمنستان و واناتو. فلسطینی ها از کرانه باختری ، غزه و قدس شرقی نیز واجد شرایط هستند.
 • تابعیت کانادا یا اقامت دائم را نداشته و نباید متقاضی در صف انتظار برای اقامت دائم در کانادا باشند.
 • باید درخواست دهند و در یک برنامه دانشگاهی تمام وقت در یک موسسه تحصیلات تکمیلی کانادا پذیرفته شوند.
 • باید علاقه خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هنگام درخواست پذیرش در یک موسسه  دانشگاهی کانادایی اعلام نمایند.
 • باید از مهارت های زبانی لازم برای تحصیل به زبان آموزش در موسسات دانشگاهی کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسوی برخوردار باشند.

تفاوت Scholarships و Bursaries چیست؟

هر دو مورد به عنوان کمک هزینه مالی در حین تحصیل به دانشجویان بین المللی اعطاء میگردد. این کمک هزینه ها میتواند تا حدودی هزینه های تحصیل و حتی در برخی موارد هزینه های زندگی دانشجو را تامین کند. هر دوی این کمک هزینه ها بلاعوض بوده و نیازی به بازگرداندن به مرجع ارائه دهنده این کمک هزینه وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی تعلق میگیرد که نیاز مالی دارند، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست جهت معین کردن وضعیت مالی‌ دانشجو برای وی ارسال گردد.

اسکالرشیپ (Scholarships) که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی کانادا است که براساس داشتن ظرفیت های علمی، پیشرفت علمی مهم ، مهارت‌های فنی و ورزشی و غیره به دانشجو تعلق میگیرد.

اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصا جوایز با مقادیر زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آنها همانند بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

 

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 2642 2004