• تلفن: (8 الی) 021 2642 2003 
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com
بررسی تحصیل رشته طراحی خودرو و بازار کار آن در کانادا

بررسی تحصیل رشته طراحی خودرو و بازار کار آن در کانادا

  • حدیثه احمدی اقدم
  • مهاجرت تحصیلی

طراحی خودرو یکی از رشته های جدید دانشگاهی است که در چند سال اخیر طرفداران زیادی در بین دانشجویان پیدا کرده است. طراحی خودرو زیرمجموعه ی رشته های مهندسی، تکنولوژی و هنری است که بر روی طراحی وسایل نقلیه ی جدید و همچنین بهبود طراحی و سیستم ها وسایل نقلیه ی فعلی تمرکز دارد. دانشجویان این رشته باید در شناخت رنگ ها و متریال ها، ایرودینامیک، فیزیک، طراحی صنعتی و ... مهارت داشته باشند. متخصصان این رشته با بکارگیری دانش در زمینه های مختلف فنی مهندسی و هنری میتوانند وسایل نقلیه مناسب با هر سلیقه، سن و کاربردی طراحی کنند.

از آنجایی که اغلب کارخانه های طراحی و تولید خودرو در جهان به دنبال انقلاب در صنعت خودرو سازی هستند، رقابت زیادی در بین کمپانی های بزرگ طراحی خودرو در جهان وجود دارد. این کمپانی ها به دنبال ایده های ناب و نوآوری هستند تا بتوانند فعالان بازار همیشه داغ خودرو را به سمت خود جذب نمایند. برخلاف کارخانه های خودرو سازی ایران کارخانه های بزرگ خودروسازی تیم های بزرگی از طراحان مبتدی تا حرفه ای را در مجموعه خود گنجانده اند تا بتوانند با حداکثر توان ایده های جدید را کشف و پیاده سازی کنند.

در برخی کشورها طراحی خودرو زیر شاخه ای از طراحی صنعتی به حساب می آید و آموزشی مجزا برای این رشته در نظر گرفته نشده است. اما کانادا از جمله کشورهایی است که به صنعت طراحی خودرو به صورت مستقل نگاه میکند. تحصیل در رشته طراحی خودرو در بسیاری از کالج ها و دانشگاه های مطرح کانادا امکان پذیر است. دانشگاه مک گیل، دانشگاه مونترال، کالج humber و .. از جمله مهمترین ارائه دهندگان رشته طراحی خودرو در کانادا هستند. در این رشته دانشجویان با طراحی اجزا خودرو به صورت دو بعدی و سه بعدی در سیستم های کامپیوتری و حتی بر روی کاغذ نیز آشنا میشوند.

حداقل مدرک مورد نیاز برای ورود به این رشته مدرک دیپلم دبیرستان است. دانش زبان انگلیسی و ریاضی در این رشته بسیار مهم هستند. مراکز تحصیلی در کانادا دو بار در سال اقدام به ثبت نام دانشجویان در این رشته می نمایند. مدت زمان تحصیل در این رشته در کالج های کانادا حداقل 10 ماه است اما در دانشگاه ها برای مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد. شهریه ی تحصیل در کالج ها و دانشگاه های این رشته به طور متوسط 14 هزار دلار در سال است.

همانطور که گفته شد طراحان خودرو میتوانند در کمپانی های طراحی خودرو و شرکت های مستقل طراحی وسایل نقلیه مشغول به کار شوند. فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر رشته اصلی خود میتوانند در مشاغلی چون طراحی مکانیک، سنجش کیفیت، فروش وسایل نقلیه، توسعه محصولات و ... مشغول به کار شوند. شرایط حقوقی این رشته بستگی به موقعیت شغلی فرد دارد اما معمولا در کانادا حقوق این افراد سالانه 40,000 دلار در سال است.