• تلفن: (7 الی) 021 2642 2004 
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com
پناهندگی و مهاجرت غیرقانونی چه معایبی دارند؟

پناهندگی و مهاجرت غیرقانونی چه معایبی دارند؟

  • نویسنده: زهرا قمی
  • اخبار مهاجرت

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول پناهندگی و مهاجرت غیرقانونی چه معایبی دارند؟

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارند، گمان می‌کنند که مهاجرت از طریق روش‌های رایج همچون اخذ پذیرش تحصیلی، جاب آفر و ... هزینه زیادی را در بر داشته و نیازمند گذراندن مدت زمانی طولانی است. به همین دلیل می‌کوشند از طریق راه‌های غیرقانونی این فرآیند را در مدت زمان کوتاه‌تری طی کنند. غافل از اینکه روش‌های غیرقانونی همچون پناهندگی مشکلات و خطرات متعددی در بر داشته که موقعیت فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

مهاجرت غیر قانونی چیست و چه خطراتی دارد؟

منظور از مهاجرت قانونی این است که فرد یا گروهی از افراد بدون داشتن مجوز مربوطه به خاک یک کشور وارد شوند و قوانین مهاجرتی آن کشور را نقض کنند. مهاجرت غیرقانونی اغلب از سوی کشورهای فقیر به کشورهای ثروتمندتر اتفاق می‌افتد و افراد خاطی در صورت دستگیری ممکن است دستگیر شده و به کشور خود دیپورت گردند.

مهاجران غیرقانونی به جای آنکه از روش‌های مرسوم اداری فرآیند مهاجرت را طی کنند، از طریق قاچاق‌برها و به صورت پنهانی وارد کشور مقصد می‌شوند. سالانه افراد زیادی در قایق‌های گروهی به دریا می‌افتند یا از شدت گرسنگی و سختی‌های راه جان می‌بازند. برخی از مهاجران غیرقانونی افرادی هستند که به دلیلی از کشور خود گریخته‌ و ممکن است مورد پیگرد قانونی باشند.

پناهندگی یکی از انواع مهاجرت غیرقانونی است. پناهندگان افرادی هستند که به دلیل عقاید فکری، مذهبی، تمایلات جنسی، جنگ، مسائل سیاسی و ... امکان زندگی در کشور خود را نداشته و مجبور به ترک آن شده‌اند. مفهوم پناهندگی را نباید با مهاجرت اشتباه گرفت، مهاجران به دنبال یک زندگی بهتر از کشور خود خارج می‌شوند و به منظور تحصیل یا کار در کشور مورد نظر استقرار پیدا می‌کنند. اما پناهندگان بدون طی کردن فرآیندهای قانونی مرتبط تنها به قصد فرار کشور خود را ترک کرده و دیگر امکان بازگشت به آن را نخواهند داشت.

مهاجرت از طریق پناهندگی چه معایبی دارد؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که پناهندگی حالتی ساده و ایده‌آل برای مهاجرت است. کم نیستند ایرانیانی که به محض ورود به کشور مقصد درخواست پناهندگی می‌کنند، بی‌خبر از آنکه پناهندگی مضرات متعددی دارد که خود را بی‌خبر شامل آن می‌گردانند. در ادامه با مهم‌ترین دلایلی که پناهندگی را به بدترین روش مهاجرتی تبدیل می‌کند آشنا شوید:

1-هزینه‌های گزاف مالی

برخلاف تصور افراد، مهاجرت غیرقانونی از طریق پناهندگی نه تنها کم‌هزینه نیست، بلکه حتی شواهد نشان می‌دهد که سالانه هزاران نفر در دام کلاهبرداران و افراد سودجویی می‌افتند که از این طریق مبالغ هنگفتی را از آن‌ها طلب کرده و موجب خسارات مالی قابل توجهی می‌شوند. موسسات و افرادی که با وعده یک زندگی رویایی، هزینه‌ای زیاد را از متقاضیان دریافت می‌کنند، جنایتکارانی هستند که جان شما را به قیمت به دست آوردن سود شخصی خود فدا می‌کنند. شما می‌توانید با هزینه‌ای به مراتب کمتر از طریق روش‌های قانونی مهاجرت کنید.

2-خطرات جانی

مهاجرت غیرقانونی تنها از لحاظ مالی موجب خسارت نشده و برای سلامتی و حفظ جان شما نیز خطرناک است. از آنجایی که پناهندگان و مهاجران از روش‌های مرسوم رفت و آمد استفاده نکرده و به صورت قاچاقی سفر می‌کنند، خطرات بسیاری را باید در این راه از سر بگذرانند. در حقیقت افراد زیادی در کشتی‌های باری، کانتینرها، کامیون‌ها و قایق‌ها بر اثر خفه‌شدگی یا غرق شدگی جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس آمار اعلام‌شده توسط سازمان بین‌المللی مهاجرت سالانه بیش از 4000 نفر در مهاجرت‌های غیرقانونی جان می‌بازند. همچنین زنان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار گرفته و کودکان با انواع مشکلات روحی و جسمی روبه‌رو می‌شوند. حتی برخی از افراد ممکن است ناخواسته در شبکه‌های قاچاق انسانی گرفتار شوند.

3-زندگی در کمپ‌های پناهندگی

پناهندگان پس از ورود به یک کشور باید بتوانند ابتدا ادعای خود را مبنی بر دلیل پناهنده شدن در کشور مقصد اثبات کنند. این امر فرآیندی قضایی را به دنبال داشته که در بسیاری از پرونده‌ها منجر به رد درخواست فرد پناهجو می‌گردد. افرادی که موفق می‌شوند تا در کشور مهمان باقی بمانند، باید ابتدا مدتی را در کمپ‌های پناهندگی زندگی کنند تا اجازه ورود به جامعه به آن‌ها اعطا شود. زندگی در کمپ‌های پناهندگی به مراتب سخت و تحقیرآمیز است. درست است که در سال‌های اخیر کشورهای توسعه‌یافته امکانات متعددی را برای راحتی پناهندگان در نظر گرفته و امکانات اولیه زندگی را در اختیارشان قرار می‌دهند، با این حال آن‌ها مجبورند مدت زمانی را در کمپ‌ها به صورت گروهی با دیگر پناهندگان زندگی کنند. این تجربه ناخوشایند ممکن است بر روان فرد پناهنده تاثیری ماندگار گذاشته و موجب بروز انواع بیماری‌های روحی شود.

4-کار مخفیانه و غیرقانونی

پناهندگان به محض ورود به کشور مقصد اجازه اشتغال نخواهند داشت و باید ابتدا بتوانند اقامت موقت آن کشور را بدین منظور دریافت کنند، که خود فرآیندی طولانی دارد. به عبارت دیگر اگر در این مدت نیاز به کسب درآمد داشته باشید، باید مخفیانه و به صورت غیرقانونی کار کنید که ممکن است تبعات منفی زیادی را به همراه داشته باشد.

5-بی‌ارزش شدن پاسپورت

عنوان پناهندگی صفتی است که تا همیشه همراه شما خواهد ماند، به عبارت دیگر حتی پس از اخذ اقامت دائم کشور مقصد، وضعیت ورود شما به عنوان یک پناهنده ثبت شده است. این موضوع باعث می‌شود تا ارزش پاسپورت شما شدیدا کاهش یافته و در صورت اقدام برای اخذ ویزای کشوری دیگر، شانس ریجکتی شما را افزایش دهد. از آنجایی که شما یک بار قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته و به صورت غیرقانونی وارد یک کشور شده‌اید، آفیسر کشورهای دیگر به شما اعتماد نمی‌کنند تا پس از ورود به خاک آن کشور دوباره دست به چنین عملی نزنید.

6-نارضایتی مردم کشور مقصد

سالانه تظاهرات و اعتراضات زیادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی علیه پناهندگان و مهاجران غیرقانونی شکل می‌گیرد. مردم این کشورها معتقدند که پناهندگان موجب افزایش جرم و جنایت، رکود اقتصادی و مشکلات اجتماعی در کشورشان شده‌اند و باید به کشور خود بازگردند. یعنی به طور کلی عموم مردم نگاه مثبتی به پناهندگان ندارند و آن‌ها را جزئی از خود نمی‌دانند. این موضوع موجب شده تا کشورهای زیادی همچون آلمان سیاست‌هایی مهاجرتی را برای کنترل ورود پناهندگان وضع کرده و حتی عده زیادی را به کشورشان بازگردانند.

7-عدم امکان بازگشت به خانه

پناهندگان پس از ورود به کشور مقصد ادعا می‌کنند که امکان زندگی در کشور خود را نداشته و از شرایطی سخت گریخته‌اند. در نتیجه هرگونه راه ارتباطی با نمایندگان کشور خود یا حتی اقدام به بازگشت موجب از بین رفتن وضعیت فرد به عنوان یک پناهجو می‌گردد. فرد پناهنده به معنای حقیقی با کشور خود قطع ارتباط می‌کند و تا ابد امکان بازگشت به آن را نخواهد داشت.

اگر قصد مهاجرت دارید، بهتر است پیش از اخذ هرگونه تصمیم عجولانه‌ای بهتر است با کارشناس متخصص این حوزه مشورت کنید. استفاده از روش‌های غیرقانونی می‌تواند هزینه‌های مالی و جانی غیر قابل جبرانی را برای شما به همراه داشته باشد. شما می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان ما از مشاوره رایگان تلفنی موسسه ادب ویزا بهره‌مند شده و بهترین مسیر مهاجرتی خود را انتخاب کنید.

8-سلب فرصت مهاجرتی از افراد درجه 1 خانواده

بطور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، برای مثال بر فرض آنکه  شما با موفقیت مهاجرت به کانادا کرده، درخواست پناهندگی داده، با پرونده پناهندگی شما موافقت شده و بعد مدتی اقامت دائم و حتی شهروندی این کشور را اخذ نمایید، اگر یکی از اشخاص خانواده شما بخواهد از طرق صحیح مانند مهاجرت تحصیلی، کاری و... به این کشور مهاجرت کند؛ حال هرچقدر هم که دارای صلاحیت‌های لازم و بالا باشد اما به دلیل کیس پناهندگی شما به عنوان خانواده درجه 1 شخص مذکور، اداره مهاجرت نسبت به آن شخص دید منفی پیدا خواهد کرد و بنابراین پرونده مهاجرت آن شخص از خانواده شما رد شده و یا در بهترین حالت، شانس خیلی کمی برای ویزا شدن خواهد داشت.

دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 2642 2004