• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
معرفی دانشگاه واترلو | University of Waterloo

معرفی دانشگاه واترلو | University of Waterloo

 • نویسنده: کیوان کاری
 • دانشگاه های کانادا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول معرفی دانشگاه واترلو | University of Waterloo

طی چند دهۀ گذشته، منطقه واترلو در انتاریو به عنوان قطب برتر فنآوری کانادا تبدیل شده است. در حالی که عوامل زیادی بر این امر تأثیرگذار بودند، اما مهمترین عامل در رونق شهر دانشگاه واترلو است. این دانشگاه به عنوان یکی از مؤسسات برتر تحقیقاتی در کانادا شناخته می‌شود و هر ساله دانشجویان زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌کند.

با این حال، برخی از دانشجویان خارجی ممکن است در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه واترلو کنجکاو باشند. به همین دلیل، ما در وبلاگ ادب ویزا تصمیم گرفتیم به طور کامل دربارۀ یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا صحبت کنیم.

مشخصات دانشگاه واترلو

تاریخ تأسیس

1957

استان، شهر

اونتاریو، واترلو

نوع مؤسسه

تحقیقاتی

تعداد کل دانشجویان (سال 2020)

بیش از 30000 نفر

تعداد کل دانشجویان بین المللی (سال 2020)

4500 نفر

مساحت دانشگاه

1000 هکتار

نسبت دانشجویان مرد به زن

1 در 0.90

مقاطع تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

سایت دانشجویان بین المللی واترلو

www.uwaterloo.ca/international

دربارۀ دانشگاه واترلو

درباره دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو (University of Waterloo) یک مؤسسه تحقیقاتی عمومی است که در سال 1957 تأسیس شد. در اوایل دهۀ 1960، واترلو به عنوان یکی از اولین دانشگاه‌های جهان بود که به دانشجویان مقطع کارشناسی دسترسی به کامپیوترهای پیشرفته را ارائه داد.

این دانشگاه که در قلب مرکز فنآوری کانادا واقع شده است، به همین دلیل یک فرصت عالی آموزشی برای فارغ التحصیلان جهت یادگیری مبتنی بر کار را ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین یکی از اولین مراکز علمی بود که دوره کوآپ (CO-OP) یا کارآموزی را برای رشته‌های مهندسی معرفی کرد. در برنامه‌های کوآپ آموزش تئوری با روش‌های عملی ترکیب می‌شوند تا دانشجویان در حین تحصیل بتوانند کار کنند.

بر طبق گزارشی که از طریق سایت دانشگاه واترلو اعلام شده است، دوره کوآپ باعث می‌شود 82 درصد از دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی راحت‌تر جذب باز کار شوند. در کوآپ حتی برخی از دانشجویان می‌توانند تا حدود 50000 دلار درآمد داشته‎اند.

پردیس دانشگاهی و دانشکده‌های واترلو

پردیس اصلی دانشگاه واترلو در انتاریو قرار دارد. سه پردیس منطقه‌ای دیگر دانشگاه شامل دانشکده معماری در کمبریج، پردیس علوم بهداشت در کیتچنر و پردیس رسانه دیجیتال در استراتفورد است. در محوطه دانشگاه چهار کالج دانشگاهی وابسته از جمله کنراد گربال، رنیسون، سنت جروم و کالج دانشگاهی سنت پل فعالیت می‌کنند.

واترلو بیش از 100 دوره کارشناسی به همراه 190 دوره تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، این دانشگاه دارای 6 دانشکده اعم از علوم بهداشتی کاربردی، هنرها، مهندسی، ریاضیات، علوم پایه، محیط زیست و 12 مدرسه وابسته به دانشکده‌ها برای اجرای دوره‌های مختلف تحصیلی خود است.

دانشگاه واترلو 42000 دانشجوی تمام وقت و نیمه وقت در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد (این آمار برای پاییز 2020 است). بیش از 9000 مدرک در سال 2020 به دانشجویان اعطا شده است. 22 درصد دانشجویان کارشناسی و 40 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی هستند. واترلو همچنین با دانشگاه‌هایی در چین (سوژو)، برزیل (کامپیناس)، انگلستان (بریستول و کمبریج)، فرانسه (بوردو) و آلمان (دوئیسبورگ-اسن) توافق نامه همکاری امضا کرده است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه واترلو بر طبق فیلدهای مشخص شده در زیر قابل انتخاب هستند:

 • تجارت، حسابداری و امور مالی

 • محیط زیست و پایداری

 • مهندسی معماری و برنامه ریزی شهری

 • دولت، جامعه و قانون

 • سلامتی و سلامتی

 • زبان، فرهنگ و هنرهای عالی

 • ریاضی و محاسبات

 • علوم

اعتبار و رتبه دانشگاه واترلو

اعتبار و رتبه دانشگاه واترلو

بر طبق رنکینگ‌های مختلف دانشگاهی، واترلو رتبه‌های زیر را به دست آورده است:

 • رتبه 151 تا 200 طبق رتبه بندی ARWU (رتبه بندی شانگهای) 2020

 • رتبه 166 طبق رتبه بندی جهانی کیواس 2021

 • رتبه 201 تا 250 طبق رتبه بندی تایمز 2021

 • رتبه 210 طبق رتبه بندی یواس نیوز اند ورلد ریپورت 2021

از زمان تأسیس دانشگاه واترلو در سال 1957، بیش از 200000 نفر از 152 کشور فارغ التحصیل شده‌اند. فارغ التحصیلان واترلو در رشته‌های مختلفی به شهرت رسیده‌اند و همچنین چندین جایزه از جمله نوبل را از آن خود کرده‌اند.

در سال 1999 «رابرت موندل» به دلیل مشارکت در پویایی پولی و مناطق بهینه ارزی جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد. در سال 2018 «دونا استریکلند» عضو هیئت علمی واترلو برای کار در فیزیک لیزری جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه واترلو

این دانشگاه با ارائه دوره‌های متنوع تحصیلی به کاندیداهای بین المللی از بیش از 140 کشور در سراسر جهان، برنامه‌های خود را برای پذیرش دوره کارشناسی در دوره فصلی ماه سپتامبر آغاز کرده است. البته دوره‌های تحصیلات تکمیلی برای دروس مختلف در جلسات دانشگاهی پاییز، زمستان و بهار در دسترس است.

پذیرش در دانشگاه واترلو با پارامترهای مختلفی از جمله نمرات، فعالیت‌های فوق برنامه، مصاحبه‌ها و مقاله‌های شخصی و غیره انجام می‌شود. همچنین، درخواست ثبت نام در دوره زمستان کمی رقابتی‌تر از پاییز است. یکی دیگر از نیازهای مهم فرم اطلاعات پذیرش (AIF) است که باید با دقت توسط داوطلب پُر شود.

در مواردی که نرخ قبولی عمومی این مؤسسه حدود 53 درصد باشد، میزان قبولی فرد برای پذیرش در دوره‌های علوم کامپیوتر، مهندسی، ریاضیات و دوره‌های کوآپ (Co-op) فقط 4.3 درصد است.

روند درخواست در دانشگاه واترلو ساده و کاملاً مشخص است. روند پذیرش درست از ارسال درخواست شما تا پذیرش نهایی به شرح زیر است:

 • پس از اطمینان از رعایت شرایط اولیه پذیرش، از طریق OUAC (مرکز برنامه دانشگاه‌های انتاریو) اقدام کنید.

 • ظرف 2 هفته از دریافت درخواست، دانشگاه دستورالعمل‌های بیشتری را از طریق ادرس ایمیل myapplication@waterloo.ca ارسال می‌کند.

 • متقاضیان باید از اطلاعات دریافت شده برای ایجاد حساب کاربری مهمان استفاده کنند و از آنها برای بارگذاری اسناد و پیگیری وضعیت پذیرش خود استفاده کنند.

 • مرحله آخر فرآیند پذیرش را با بارگذاری ریز نمرات رسمی و ارائه نمرات آزمون مهارت انگلیسی به پایان برسانید.

 • برای داوطلبان منتخب یک پیشنهاد تحصیلی توسط دانشگاهی ارسال می‌شود که باید در مهلت تعیین شده پذیرفته شود.

 • سپس دانشجویان می‌توانند با پرداخت شهریه و درخواست اقامت و اجازه تحصیل اقدام کنند.

شرایط مربوط به مهارت زبان

شرایط مربوط به مهارت زبان

انگلیسی تنها زبانی است که برای اهداف دانشگاهی و رسمی در واترلو استفاده می‌شود. بنابراین، داوطلب تمایل به تحصیل در این دانشگاه باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشد. داوطلبان بین المللی می‌توانند با دستیابی به نمرات خوب و قابل قبول در آزمون‌های مختلف مهارت انگلیسی، سطح خود را در زبان انگلیسی اثبات کنند.

برخی از آزمون‌ها به عنوان مدرک زبان در دانشگاه قابل قبول است که در جدول زیر آورده شده است:

آزمون

نمره

تافل مبتنی بر اینترنت

نمره 90 (نوشتن 25 و صحبت کردن 25)

آیلتس آکادمیک

نمره 6.5 (نوشتن 6.5 و صحبت کردن 6.5)

PTE آکادمیک

نمره 63 (نوشتن 65 و صحبت کردن 65)

پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه واترلو

با بیش از 100 رشته کارشناسی در دانشگاه واترلو، دانشجویان بین المللی نیازی ندارند خود را تنها به برخی از رشته‌ها محدود کنند.

پورتال اپلای: برنامه OUAC

هزینه اپلای: 125 دلار کانادا

نیازهای اپلای: پس از ایجاد و ورود به حساب مهمان، مطمئن شوید که تمام اطلاعات خود را به درست وارد کرده‌اید. در زیر اسناد عمومی مورد نیاز برای پذیرش در مقطه کارشناسی آورده شده است:

 • کارنامه رسمی دبیرستان

 • اثبات مهارت انگلیسی

 • فرم تکمیل شده اطلاعات پذیرش (AIF): برای کسانی که مایل هستند دلایل خود را برای نمرات پایین‌تر از حد متوسط ​​توضیح دهند یا نقاط قوت خود را برای ارزیابی بهتر نشان دهند، پُر کردن این فرم توصیه می‌شود.

 • ممکن است به پورتفولیو (نمونه کارهایی که نشانگر مهارت‌ها و ایده‌های شما است)، مصاحبه یا موارد دیگر نیاز باشد.

پذیرش در دوره کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه واترلو

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و دکترا از سال 1959 در واترلو ارائه می‌شوند. از آن زمان به بعد، بیش از 5000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی تا کنون در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند، هم تعداد دانشجویان و هم دوره‌های آموزشی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

حدود 40 درصد از این دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشجویان بین المللی از 84 کشور هستند. از جمله برنامه‌های معتبر کارشناسی ارشد در دانشگاه واترلو می‌توان به مهندسی، مهمانداری، مطالعات فراغت (Leisure Studies)، علوم کامپیوتر، ریاضیات، سیستم اطلاعات و غیره است. دانشجویان می‌توانند از بین 190 برنامه مختلف تحصیلات تکمیلی یکی را انتخاب کنند.

 • پورتال اپلای: با استفاده از برنامه OUAC به صورت آنلاین در وب سایت رسمی اقدام کنید.

 • هزینه اپلای: 125 دلار کانادا

 • شرایط اولیه تحصیلی: طی کردن 75 درصد یا بالاتر واحدها در دو سال گذشته، در یک لیسانس 4 ساله یا معادل آن

 • شرایط اضافی: حداقل 2 نامه مرجع (ترجیحاً دانشگاهی)

روند پذیرش:

 • با ایجاد یک حساب کاربری OUAC حداقل 2 هفته قبل از موعد مقرر اقدام کنید.

 • برنامه مورد نظر خود را با دقت انتخاب کنید و سایر اطلاعات اجباری را پُر کنید.

 • برنامه تکمیل شده را با مقدار مورد نیاز هزینه‌های غیر قابل استرداد ارسال کنید.

 • 1 تا 2 روز کاری منتظر بمانید تا شناسه و رمز ورود خود را برای دسترسی به حساب مهمان دریافت کنید.

 • برای بارگذاری مدارک لازم، به روزرسانی‌های مربوط به پذیرش را حساب خود انجام دهید.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه واترلو

دوره تحصیلی

مدت

هزینه یک سال

کارشناسی ارشد (MS)

12 تا 24 ماه

21762 تا 39702

کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)

1 تا 2 سال

39702

کارشناسی ارشد در مدیریت (MIM)

1 تا 1.7 سال

14508 تا 65172

کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc)

1 تا 2 سال

21762

داروسازی (MPharm)

4 سال

64440

کارشناسی علوم کاربردی (BSc)

4 تا 5 سال

38565

کارشناسی ارشد (MA)

1.5 تا 2 سال

21762

کارشناسی تکنولوژی (BE/Btech)

4 تا 5 سال

40416 تا 57462

کارشناسی مدیریت بازرگانی و اقتصاد (BBA)

38656

57462

دوره‌های دیگر

1 تا 2 سال

12392 تا 38656

هزینه زندگی در واتر لو

نکته: دانشجویان کارشناسی بین المللی واجد شرایط دریافت می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی مختلف از 500 دلار کانادا برای یک سال تا بیش از 20000 دلار کانادا برای چهار سال بهره مند شوند.

کلام آخر

در قلب کانادا استان انتاریو قرار دارد که دانشگاه واترلو در آن واقع شده است. انتاریو با 13.6 میلیون نفر جمعیت دارد و بسیاری از شهرهای مهم کانادا را در خود جای داده است. اتاوا، پایتخت کشور، 550 کیلومتر با واترلو فاصله دارد.

تورنتو بزرگترین شهر کانادا که 115 کیلومتر با واترلو فاصله دارد اما خدمات اتوبوسرانی از دانشگاه امکان حضور در این شهر بزرگ را آسان کرده است. شهر واترلو با نزدیک به 50 هزار دانشجو، میزبان یکی به بهترین دانشگاه‌های آمریکای شمالی به نام واترلو است که شرایط ایده‌آل تحصیل و زندگی در آن را فراهم کرده است.

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و می‌خواهید در دانشگاه واترلو تحصیل کنید، می‌تواند جهت کسب اطلاعات لازم در مورد شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی کانادا، با مشاوران مجرب ما در گروه مهاجرتی ادب تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111