• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی در جهان

بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی در جهان

 • نویسنده: نریمان پارسا
 • مهاجرت تحصیلی

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی در جهان

آنچه در این مقاله می خوانید:

  هر متقاضی که خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور و در یک مقصد محبوب تحصیلی باشد، می‌تواند با کمی جست و جوی ساده از منابع معتبر مهاجرتی و تحصیلی، رشته‌های پر تقاضا و آینده‌دار برای مهاجرت تحصیلی به آن کشور را پیدا کند. اما اگر که هنوز مقصد خود برای آینده‌ی تحصیلی، شغلی و در کل مهاجرتی خود را پیدا نکرده و یا در هر حال به دنبال لیستی از رشته‌هایی هستید که برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری در جهان به ویژه مقاصد محبوب مهاجرتی، تحصیلی و کشورهای پیشرفته دارای تقاضا و آینده خوب باشد و همچنین شانس بالایی برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی داشته باشند، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی در جهان بپردازیم.

  رشته‌های مهندسی

  رشته‌های مهندسی

  رشته و تخصص‌های مهندسی مربوط به ده‌ها و چه بسا صدها رشته و تخصص اصلی و زیرشاخه‌های آن‌ها می‌شود و همانطور که یقینا همگی مطلع هستید، رشته مهندسی و زیر شاخه‌های آن از جمله رشته‌های بسیار پر تقاضا در جهان هستند. دوره‌های مهندسی به دلایل واضح همیشه در سراسر جهان مورد تقاضا بوده است. مهندسی با طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی در زمینه‌های مختلف همراه است. شما می‌توانید برای شروع دوره دانشگاهی خود و یا پس از فارغ التحصیلی در دوره تحصیلی فعلی می‌توانید یکی از شاخه‌های مهندسی را دنبال نمایید که پر طرفدارترین مشاغل و رشته‌های مهندسی عبارتند از:

  • مهندسی مکانیک
  • مهندسی برق
  • مهندسی کامپیوتر و نرم افزار
  • مهندسی عمران
  • مهندسی پزشکی
  • مهندسی هوافضا
  • مهندسی محیط زیست
  • مهندسی شیمی
  • مهندسی نفت
  • و...

  علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

  علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

  باید گفت که دلایل بسیار زیادی وجود دارد که علوم کامپیوتر و تخصص فناوری اطلاعات (IT) یکی از بهترین رشته‌ها و تخصص‌ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقاطع دانشگاهی می‌باشد. با پیشرفت‌های روز افزون تکنولوژی و وجود و حضور پر رنگ آن به عنوان نقش مهم و چه بسا نقش اصلی و اساسی در هر شغل و حرفه، کلیه کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته شاهد رشد بی حد و حصری در این 2 رشته بوده است و بنابراین فرصت‌های شغلی بسیار خوب و پردرآمدی در هر نقطه از نقاط جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته برای تحصیل و اشتغال در این 2 رشته وجود دارد. در شاخه علوم کامپیوتر باید گفت که رشته‌های مربوط به کدنویسی، برنامه نویسی و طراحی نرم افزار دارای آینده شغلی و تحصیلی بسیار درخشانی می‌باشد.

  فناوری اطلاعات و صنعت IT سریعترین صنعت در حال رشد در تقریبا همه جای دنیا است و دامنه شغلی آن بسیار گسترده و بدون محدودیت می‌باشد. یک برنامه تحصیلات تکمیلی در IT که عمدتا رشته‌های مربوط به نرم افزار و شبکه را پوشش داده، می‌تواند یک انتخاب عالی و بسیار هوشمندانه برای آینده تحصیلی و شغلی فرد باشد. بنابراین از مشاهده علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در این لیست اصلا جای تعجب وجود ندارد. زیرا در عمل باید گفت که هیچ صنعتی وجود ندارد که از فناوری‌های دیجیتال استفاده نکرده یا حداقل تحت تاثیر آن قرار نگیرد. علوم کامپیوتر بر برنامه نویسی و نرم افزار تمرکز دارد، در حالی که فناوری اطلاعات در مورد حفظ سیستم‌های کامپیوتری و ایجاد شبکه‌ها و پایگاههای داده متمرکز است. تحصیل در کانادا، آمریکا، آلمان، انگلیس، استرالیا، فرانسه، سوئیس، اسپانیا، هلند، دانمارک، چین و... از جمله بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در این رشته هستند.

  پزشکی و پرستاری

  پزشکی و پرستاری

  وجود کادر پزشکی و پرستاران در هر کشوری در دنیا حیاتی است. به ویژه که این احتیاج و ضرورت بیش از هر وقت دیگر، در دوران همه گیری کرونا به همه‌ی کشورها ثابت شده بود. بنابراین رشته‌های پزشکی و پرستاری برای تحصیل همواره یک دوره مورد تقاضا برای تحصیل در خارج از کشور است و از طرف دیگر افزایش پیشرفت‌های پزشکی به صورت چشمگیر منجر به ایجاد دامنه وسیع‌تری از فرصت‌های تحصیلی و همچنین فرصت‌های شغلی در بخش پزشکی شده است. حال بسته به محل تحصیل خود و کشور مقصد، اغلب می‌توانید متوجه شوید که تحصیل رشته‌ی پزشکی در خارج از کشور عموما رشته گرانی برای تحصیل است اما به همان میزان هم آینده شغلی خوب و پر درآمدی داشته و پس منطقی است بگوییم که پزشکی و رشته‌های مربوط به بهداشت و درمان یکی از بهترین دور‌ه‌ها برای تحصیل در خارج از کشور به حساب می‌آید.

  حقوق و وکالت

  حقوق و وکالت

  رشته‌های پیرامون حقوق و همچنین وکالت که می‌توان گفت مشهورترین شاخه در رشته‌های حقوقی بوده (و رشته حقوق هم خود زیر مجموعه رشته‌های علوم انسانی بوده) نیز در هر کشوری، از جمله رشته‌های پر تقاضا و همچنین پر درآمد به حساب می‌آید. در این زمینه باید گفت که تخصص‌های خاص و متنوعی در زمینه و تخصص پیرامون حقوق در سال‌های اخیر، رشد زیاد و قابل توجهی را تجربه کرده است.

  از سوی دیگر نیز با افزایش تکنولوژی و دنیای کامپیوتر به صورت روز افزون و به پشتوانه‌ی آن با افزایش حملات و جرایم سایبری، حقوق سایبری به ویژه برای شرکت‌ها و افراد حقوقی و همچنین اشخاص مهم در هر صنف و زمینه، تبدیل به یکی از تخصص‌های حقوقی بسیار پر تقاضا در کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای پیشرفته شده است. واقعیت این است که در دنیای مدرن که حاکمیت قانون، یک هنجار است، پس همیشه و همواره زمینه‌ای برای متخصصان حقوقی وجود دارد که می‌توانند به هدایت این دنیای پیچیده و کمک به رسیدن افراد به حق خود کمک کنند. ناگفته نماند که این میدان تخصصی و شغلی، چالش‌های باورنکردنی و منحصر به فردی را برای شخص متقاضی همراه دارد. پس با توجه به این دلایل و با در نظر گرفتن دیگر موارد، رشته و تخصص و همچنین مشاغل پیرامون حقوق بدون شک یکی از بهترین دوره‌های تحصیلی در خارج از کشور به حساب می‌آیند.

  مدیریت و مدیریت کسب و کار

  مدیریت و مدیریت کسب و کار

  با داشتن علاقه به رشته‌های مدیریتی و قصد مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در این رشته‌ها، باید گفت که دیگر مهم نیست که کجا می روید و مقصدتان کجاست؛ چرا که شما با داشتن مدرک‌های پیرامون مشاغل مدیریتی و به ویژه رشته‌ی بسیار مشهور، محبوب و پولسازی به نام MBA می‌توانید مجموعه‌ای از فرصت‌های شغلی را در تقریبا هر نقطه از جهان را پیش روی خود ببیند و با تحصیل در این رشته آینده‌ی بسیار درخشانی را برای خود رقم بزنید. همانطور که گفتیم، یکی از محبوب ترین مدارک تجاری و مدیریتی، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا همان MBA می‌باشد. مدرک تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مدیریتی و رشته MBA توسط بیش از 60 درصد از دانشگاه‌ها و کالج‌های مقاصد محبوب تحصیلی ارائه می‌شود و اگر هم که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید، بدانید که شما راحت‌تر به نسبت مقطع کارشناسی در این رشته به پذیرش و ویزای تحصیلی کشور مقصد دست خواهید یافت.

  معماری

  معماری

  معماری که عمدتا به دو شاخه معماری داخلی و معماری خارجی تقسیم‌بندی شده، دارای طیف وسیعی از انواع تخصص و برنامه‌های درسی متنوع می‌باشد. تحصیل در استرالیا، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، کانادا ژاپن، آلمان، چین و هلند از جمله بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ معماری هستند. معماری در واقع یکی دیگر از رشته‌هایی است که نیاز به زمان و فداکاری داشته و از رشته‌های سخت برای تحصیل به حساب می‌آید، اما زمانی که شما در این رشته فارغ التحصیل می‌شوید و وارد بازار کار می‌شوید، پاداش دوران تحصیل خود را در هر زمینه‌ای خواهید دید. معماران، طراحان داخلی و برنامه ریزان شهری همیشه مورد نیاز توسعه دهندگان املاک و مستغلات و مقامات محلی در هر کشوری به ویژه کشورهای بزرگ و پیشرفته هستند.

  دیجیتال مارکتینگ

  دیجیتال مارکتینگ

  بازاریابی دیجیتال یکی از جوان ترین و سریع ترین صنایع در حال رشد در کل دنیا می‌باشد. در چند دهه‌ی اخیر این تخصص نظر اغلب کسب و کارهای بزرگ و کوچک را در همه‌ی حوزه‌ها و زمینه‌های کاری به خود جلب کرده و هدف اصلی علم دیجیتال مارکتینگ توسعه کسب و کار در فضای دیجیتالی و همچنین ارتباط هرچه بیشتر با مشتریان و در نتیجه افزایش فروش است. اگر در این مسیر قدم درست برداشته و برنامه مناسبی را انتخاب کنید، بدانید که حرفه و اشتغال در بازاریابی دیجیتال بسیار سودآور است. با توجه به رشد روز افزون رشته دیجیتال مارکتینگ، بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا دوره‌های بازاریابی دیجیتال خاصی را مانند:

  • کارشناسی ارشد دیجیتال مارکتینگ
  • کارشناسی ارشد بازاریابی دیجیتال جهانی
  • کارشناسی ارشد مدیریت بین الملل (با گرایش دیجیتال مارکتینگ)

  ارائه می‌دهند. اگر که شما هم می‌خواهید تحصیلات تکمیلی خود در این رشته را در خارج از کشور دنبال کنید اما نگران این هستید که چگونه شروع کنید، از بابت آینده درخشان تحصیلی و شغلی برای این رشته جای نگرانی نیست و در صورت داشتن شرایط اولیه، پرونده تحصیلی خود را هر چه زودتر بهتر است که به جریان بندازید.

  طراحی و دیزاین

  طراحی و دیزاین

  طراحی و دیزاین یک اصطلاح کلی برای رشته‌هایی است که شامل برنامه‌های تخصصی متنوع و در این حد باید گفت که با داشتن بیش از 2500 برنامه و رشته‌ی تحصیلی در دل خود (مانند طراحی گرافیک، طراحی داخلی، طراحی لباس و فشن، طراحی صنعتی و...) می‌باشد. شما به عنوان متقاضی تحصیل در این رشته صرف نظر از برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید، باید بدانید که مدرک طراحی قطعا موفقیت شما را به همراه خواهد داشت. مشاغل پیرامون طراحی هم دارای تنوع زیادی بوده و هم دارای درآمد و دستمزدهای بسیار بالایی هستند. اکثر دانشجویان برای تحصیل طراحی در کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا، انگلیس، آلمان، سوئد، دانمارک و... به تحصیل مشغول می‌شوند.

  روانشناسی، جامعه شناسی

  روانشناسی، جامعه شناسی

  بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور به برخی از رشته‌های پر طرفدار زیر شاخه علوم انسانی مانند روانشناسی، جامعه شناسی، آموزش و... در جهت اخذ مدرک تحصیلی بسیار علاقه مند هستند. یکی از دلایل اصلی از این سطح از استقبال و محبوبیت این است که این مدارک تحصیلی اغلب پیش شرطی برای داشتن گواهینامه حرفه‌ای و کاری در سطح بین المللی است. مدرک روانشناسی و جامعه شناسی، تفکر انتقادی و همچنین توانایی‌های تحلیلی در فرد و جامعه را به خوبی تنظیم می‌کنند و اگر شما هم بخواهید به عنوان یک روانشناس یا جامعه شناس در کشوری تحصیل کرده و پس از تحصیل شروع به کار کنید، استعدادهای شما ممکن است در زمینه‌‍‌های مختلف دیگری مانند روانشناسی تجارت، مددکاری اجتماعی و روانشناسی تحقیقات بازار نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  حسابداری

  حسابداری

  اگر می خواهید موقعیت شغلی خود را به عنوان یک حسابدار و یا حسابرس برای خود تضمین نمایید، پس بدانید که مدرک حسابداری همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید. در دنیای امروز اصلا جای تعجب نیست که رشته‌ی حسابداری تبدیل به یکی از با ثبات‌ترین و با ارزش‌ترین مشاغل در همه‌ی مقاصد محبوب تحصیلی و کاری گردد که شما در صورت علاقه به ارقام و ریاضیات و آمار در کنار آن می‌توانید در این رشته‌ی با آینده‌ی درخشان، تحصیل نمایید؛ زیرا وجود حسابداران ماهر برای هر شرکت و کسب و کاری ضروری و حیاتی است؛ حال آن شرکت یا کسب و کار، یک کسب و کار حتی کوچک باشد. وقتی صحبت از رشته، تخصص و مشاغل پیرامون حسابداری می‌شود، مطالعه جریان پول هم در این میان بسیار مهم خواهد بود. در این دوره‌ی تحصیلی، تراکنش‌های مالی نیز مورد تجزیه و تحلیل، پردازش و اندازه گیری توسط متخصصین در این رشته قرار می‌گیرند. در واقع افرادی که روحیه تحلیلگری را در خود دیده و از سوی دیگر شیفته اعداد، ارقام و ریاضیات بوده، بهتر است مسیر شغلی حسابداری را در نظر بگیرند.

  دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
  دیدگاه ها (2 پاسخ)
  2023-03-07

  سلام من کلاس یازدهم رشته کامپیوتر کارودانش هستم نمراتم تعریفی ندارد میتوانم بعد از گذراندن دوسال کاردانی با نمرات بهتر درخواست بورسیه در کشور امریکا را بکنم؟ یا نه نمرات دوران دبیرستان مهم است

  2023-03-13

  سلام. در کل بورسیه آمریکا برای مقطع کارشناسی سخت است و باید نمرات بالا و نمره زبان بسیار خوب داشته باشید

  2023-03-07

  جالبه که رشته های علوم پایه پزشکی مثل سلولی و مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی و ... که چندین ب ابر پزشکی بورسیه و ... دارن تو این مقاله نیومده، و البته بازار هدف بزرگتری هم برای مجموعه هایی مثل شما داره تا این رشته ها.

  2023-03-13

  سلام. موضوع مقاله بورسیه نیست و منظور از رشته پزشکی کلیه شاخه های پزشکی هست

  021 71 400 111