• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول ویزای تحصیلی کانادا

موسسه آراد دانان برنا دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و تحقیقات برای کشورهای استرالیا و کانادا می باشد و دیگر مطالب وبسایت که با دقت بالا توسط تیم تولید محتوای ادب ویزا تولید شده است برای اطلاع رسانی شما عزیزان است.

ویزای تحصیلی کانادا

روند کلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل در این کشور (Study Permit) را دریافت کنید، که به عنوان ویزای تحصیلی کانادا برای مدت اقامت شما و مدت تحصیل‌تان بسته به مقطع و رشته‌ی تحصیلی شما عمل می‌کند. توجه فرمایید که ویزای تحصیلی کانادا فقط برای دوره‌های تحصیلی بیش از 6 ماه در این کشور صادر می‌گردند. برای اخذ این نوع ویزا شما باید قبل از آمدن به کانادا، درخواست مجوز تحصیل دهید. هنگامی که شما مجوز تحصیل در کانادا و به واسطه‌ی آن ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نمودید، می‌توانید در صورت تمایل به ادامه تحصیل، اقدام به تمدید آن از همان داخل کانادا نمایید. برای دانشجویان تمام وقت که در یک دانشگاه و موسسه آموزش عالی معتبر ثبت نام شده هستند، اجازه تحصیل به شما امکان می‌دهد که به طور پاره وقت در دوران تحصیل خود کار کنید که به آن عنوان کار دانشجویی اطلاق می‌گردد. 

برای شروع در راستای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، شما ابتدا می‌بایست برای اخذ پذیرش از یک دانشگاه، کالج و یا هر نوع موسسه آموزشی معتبر در کانادا اقدام نمایید. طبیعتا برای ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از یک نهاد آموزشی در کانادا نیاز به یکسری مدارک و صلاحیت‌های خاصی مانند مدرک تحصیلی با نمرات خوب، مدرک زبان با نمره بالا، تمکن مالی و... نیاز خواهید داشت. در این راستا حتما توجه داشته باشید که به دلیل زمانبر بودن پروسه اخذ پذیرش تحصیلی و پس از پذیرش تحصیلی، زمان بردن چند هفته‌ایی برای صدور ویزای دانشجویی، پیشنهاد می‌گردد که از حداقل 6 الی 8 ماه قبل‌تر از زمان و ترم مد نظر برای شروع به تحصیل، در این راستا اقدام نمایید. شما پس از اخذ پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی در کانادا و ارسال نامه پذیرش به همراه دیگر مدارک لازم به سفارت، وارد پروسه‌ی اخذ ویزای دانشجویی شده و در عرض چند هفته (معمولا در حدود 2 ماه و حتی کمتر) ویزای دانشجویی شما صادر می‌گردد.

 • به غیر از اندک اشارات تا به حال و در ادامه مطلب درباره روند اخذ پذیرش تحصیلی، از آنجایی که ویزای دانشجویی و پروسه صدور آن مربوط به پس از اخذ پذیرش تحصیلی می‌باشد، از بیان مراحل، شرایط و توضیحات مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی به غیر از موارد لازم، در این مطلب خودداری نموده و صرفا شرایط، مدارک، مراحل و دیگر توضیحات پیرامون ویزای دانشجویی کانادا را بررسی خواهیم کرد.

روش‌های درخواست ویزای تحصیلی کانادا

روش‌های درخواست ویزای تحصیلی کانادا

شما می‌توانید برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا به 2 روش اقدام نموده که یکی از این روش‌ها به صورت آنلاین بوده و روش دیگر از طریق پر کردن فرم‌های کاغذی مخصوص که در وب سایت اداره مهاجرت کانادا (CIC) قرار دارد، اقدام نمایید؛ بدین صورت که آن‌ها را پرینت گرفته، پر کرده و به صورت فیزیکی برای اداره مهاجرت کانادا و سفارت پست کرده یا تحویل دهید. البته این را به یاد داشته باشید که تقریبا همه‌ی درخواست‌ها به ویژه از ایران از طریق روش آنلاین صورت پذیرفته و همچنین بهتر است بدانید که پروسه زمانی برای رسیدگی به پرونده مربوط به روش سنتی یعنی فرم‌های کاغذی به طور معمول 2 برابر بیشتر از روش نوین و آنلاین طول می‌کشد و در این راستا همیشه توصیه می‌شود که زمان پردازش را به خوبی محاسبه کرده و برای اقدامات خود در این مسیر قدم به قدم برنامه‌ریزی و زمانبندی نمایید.

البته این را هم در نظر داشته باشید که برای اقدام به روش آنلاین، به کارت اعتباری و همچنین ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد مورد نیاز برای پذیرش و ویزای تحصیلی خود توسط اسکنر یا دوربین عکاسی نیاز دارید. این را هم به یاد داشته باشید که سفارت و کنسولگری هر کشور، دستورالعمل‌های خاص و لازم را برای تهیه و جمع‌آوری و همچنین نحوه ارسال مدارکی که ضروری هستند ارائه می‌کند که شما در صورت نیاز به کمک در این زمینه، می‌توانید از نزدیکترین مرکز درخواست ویزا (VAC) یا سفارتخانه آن کشور که در این مطلب موضوع بحث ما کانادا است کمک بگیرید. البته به دلیل آنکه سفارت و کنسولگری کانادا در داخل ایران فعالیت ندارد، برای این کمک‌ها و راهنمایی‌ها می‌توانید به صورت آنلاین و با مکاتبات الکترونیکی با سفارت اقدام نمایید.

صدور ویزای دانشجویی / سفر به کانادا در دوران کرونا 2022

صدور ویزای دانشجویی / سفر به کانادا در دوران کرونا 2022

برای رسیدگی به تقاضاها و صدور هر نوع ویزای اقامت بلند مدت مانند ویزای کاری، دانشجویی، سرمایه‌گذاری و... باید گفت که در حال حاضر هیچگونه محدودیتی وجود نداشته و همچنین با انجام واکسیناسیون سراسری در کانادا در طی سال 2021 و بهبود وضعیت سراسری کشور، محدودیت‌های سفر به این کشور کاسته شده و کلیه افراد به ویژه لیستی از دسته افرادی خاص که شامل دانشجویان، نیروی کار بین‌المللی، ورزشکاران، خانواده افراد مقیم کانادا و... می‌گردد به شرط تزریق 2 دوز از یکی از واکسن‌های مورد تایید این کشور برای سفر به کانادا مجاز هستند. لیست واکسن‌هایی که تا به امروز مورد تایید کشور کانادا برای سفر به این کشور هستند عبارتند از: فایزر، مدرنا، آسترازنکا، سینوفارم، سینوواک، جانسون اند جانسون، بیون تک، کوواکسین که خبر خوشحال کننده این است که در اواخر سال 2021 واکسن سینوفارم؛ واکسنی که اکثر ایرانیان آن را تزریق کرده؛ نیز به این لیست اضافه شده است. بنابراین هر متقاضی دارای اجازه تحصیل و ویزای دانشجویی در صورتی که 2 دوز کامل از یکی از واکسن‌های فوق را زده باشد و از تزریق دوز دوم واکسن حداقل 14 روز گذشته باشد، اجازه‌ی سفر و ورود به خاک کانادا را خواهد داشت. اگرچه که قانون قرنطینه 14 روزه برای افراد 2 دوز واکسن زده برداشته شده اما به دلایل رخ دادن موج جدیدی از ابتلایان به این ویروس در کانادا و به ویژه در استان انتاریو در روزهای آخر ماه دسامبر سال 2021 و پدید آمدن سویه اومیکرون، قوانین پیرامون وجود یا عدم وجود قرنطینه 14 روزه بطور مداوم ممکن است در حال تغییر باشد و پس بنابراین درباره موضوع قرنطینه 14 روزه بهتر است در هنگام تاریخ سفرتان از آخرین بروزرسانی‌ها در این مورد اطلاعات لازم را کسب نمایید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در کل به دو شرط نیاز دارید:

 1. داشتن تمکن مالی برای مقطع، دانشگاه و رشته مورد نظر تحصیلی
 2. اخذ پذیرش از یک دانشگاه، کالج، موسسه آموزشی و... معتبر در کانادا

یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا شامل اثبات بودجه کافی برای حمایت مالی از شما در دوران تحصیل توسط خود یا یک سرپرست مالی می‌باشد. در حال حاضر این مبلغ 13،000 دلار کانادا برای هر سال اقامت + هزینه شهریه موسسه آموزشی مقصد در نظر گرفته شده است (برای مثال اگر شهریه دانشگاه 25 هزار دلار در سال باشد، تمکن مالی باید داشتن هزینه 35 هزار دلار در سال را نشان دهد). همچنین تمکن مالی مذکور به ازای هر فرد همراه (همسر، فرزند و...) به میزان 4000 دلار افزایش می‌یابد. همچنین برای اثبات تمکن مالی می توانید هر کدام از این اسناد را ارائه نمایید: صورت های بانکی، شواهدی از حساب بانکی کانادایی به نام خود در صورت انتقال این پول، چک تضمینی بانکی که به ارز تبدیل شده، اثبات پرداخت شهریه و هزینه های اقامت، در صورت داشتن بورس تحصیلی، ارائه نامه‌ای از طرف شخص یا موسسه‌ای که به شما پول پرداخت می‌کند یا اثبات بودجه پرداخت شده از داخل کانادا.

در صورت داشتن تمکن مالی، شما برای اخذ پذیرش در مقطع و رشته تحصیلی مورد نظرتون، به دانشگاه، کالج یا هر نوع موسسه آموزشی مقصدتان در کانادا درخواست پذیرش داده و الزامات برای اخذ پذیرش از سمت آن دانشگاه و در آن رشته و مقطع تحصیلی را (مانند شرط معدل، شرط زبان، نداشتن گپ تحصیلی غیر قابل توجیه و...) را برآورد می‌کنید. از آنجایی که موضوع مورد بحث در مطلب پیرامون اخذ ویزای تحصیلی کانادا بوده پس از شرح مراحل و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه صرف نظر می‌کنیم.

شما پس از انجام پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی معتبر از کانادا وارد پروسه اخذ ویزای تحصیلی مطابق مراحل زیر خواهید شد و فقط توجه داشته باشید که برای اخذ ویزای تحصیلی به تهیه بیومتریک (عکس و اثر انگشت) و حضور در سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه نیاز داشته و همچنین ممکن است برخی متقاضیان قبل از ارائه درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی و بررسی قضایی داشته باشند. این را هم در نظر داشته باشید که اگر سابقه کیفری دارید، نمی‌توانید مجوز تحصیل دریافت کنید و حتما از شما خواسته شود که گواهی عدم سو پیشینه خود را برای اثبات این قضیه ارائه دهید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

 • تکمیل فرم‌ها و پرداخت هزینه ویزا: فرم‌های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی کانادا به صورت تکمیل شده تحویل داده شود و هزینه آن که معادل 150 دلار کانادا + 85 دلار هزینه بایومتریک بوده، پرداخت شود.
 • مدارک هویتی و پزشکی: شامل ترجمه شناسنامه به همراه تصویر آن‌ها ، پاسپورت معتبر به همراه تصویر صفحه اول آن؛ بطوریکه تاریخ صدور و انقضای آن و لیبل / مهر ویزا کاملا مشخص و واضح باشد، گواهی سوء پیشینه، مدارک معاینات پزشکی خواسته شده، دو قطعه عکس 3 در 4، در صورت متاهل بودن ارائه مدارک ذکر شده برای همراهان + ارائه عقدنامه و تصویر آن (توجه نمایید که به خود اصل پاسپورت فقط هنگام حضور در سفارت کانادا نیاز خواهد شد.)
 • مدارک مالی: ارائه مدارکی که دارایی‌های شما را در غالب سند خانه، ماشین، مغازه، زمین و... نشان دهد.
 • سوابق تحصیلی: کلیه سوابق و مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی به صورت ترجمه و معادل‌سازی شده، همچنین ارائه کلیه مدارک فنی حرفه ای و  Certificateهای متقاضی که می‌تواند در روند پذیرش ویزای وی تاثیر مثبت داشته باشد.
 • تمکن مالی: معرفی یک حامی مالی، نامه تمکن مالی و موجودی و گردش حساب بانکی چهار ماه اخیر، نامه بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)، ارائه مدارک تمکن مالی دال بر داشتن هزینه سالانه 10 هزار دلار مبنی بر حداقل هزینه زندگی دانشجویی + شهریه سالانه دانشگاه، کالح یا موسسه آموزشی مقصد (برای مثال اگر شهریه دانشگاه 25 هزار دلار در سال باشد، تمکن مالی باید داشتن هزینه سالیانه 35 هزار دلار را نشان دهد) و افزایش هزینه تمکن مالی به میزان 4000 دلار به ازای هر همراه. حداقل تمکن مالی بهتر است حداقل 40 هزار دلار کاناد باشد.
 • برنامه تحصیلی و انگیزه نامه: شما باید برنامه تحصیلی (Study Plan) و همچنین همان انگیزه‌نامه‌ایی را که هنگام اخذ پذیرش به دانشگاه مقصد فرستاده‌اید را مجدد به سفارت فرستاده؛ بطوری که می‌بایست به طور کامل و قانع کننده دلایل انتخاب کانادا برای ادامه تحصیل از طرف شما را بیان کند.
 • نامه پذیرش دانشگاه: پذیرش‌نامه‌ایی که از دانشگاه مد نظرتون اخذ نموده را می‌بایست به اداره مهاجرت ارائه دهید (یا نامه‌ی CAQ برای متقاضیان تحصیل در استان کبک).
 • فیش واریزی شهریه دانشگاه: قبل از شروع تحصیل شهریه‌ایی از دانشگاه که معمولا برای 1 ترم یا 1 سال است را از شما هنگام پذیرش تحصیلی می‌خواهند که پرداخت کنید که منظور فیش پرداختی آن می‌باشد.
 • در صورت وجود، مدارک سابقه کاری و بیمه
 • ارائه مدرک زبان
 • برای قوت بیشتر پرونده، ارائه توصیه‌نامه، مقالات چاپی و...
 • همچنین ارائه مقالات و دیگر دستاوردهای علمی اختیاری بوده و به قوت پرونده کمک می‌نماید.
 • کلیه ترجمه‌ها فقط به زبان انگلیسی یا فرانسوی قابل قبول هستند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

 • مرحله اول: شما باید ابتدا یک نامه پذیرش رسمی و استاندارد از یک مرکز آموزش عالی شناخته شده در کانادا (دانشگاه، کالج و...) دریافت نمایید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می‌کنند باید از دولت کبک نیز گواهینامه پذیرش، موسوم به CAQ را دریافت نمایند. شما باید این گواهینامه را قبل از دادن درخواست اجازه تحصیل (برای استان کبک) به دست آورید.
 • مرحله دوم: مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، از طریق وب سایت اداره مهاجرت کانادا یا همان CIC، تماس با یک دفتر انجام امور ویزا، سفارت یا کنسولگری کانادا می‌باشد. 
 • مرحله سوم: برای بدست آوردن ویزای تحصیلی کانادا، باید در وب سایت اداره مهاجرت کانادا یا همان CIC به چند سوال درباره خودتان پاسخ دهید. این سؤالات مشخص خواهد کرد که آیا شما مجاز به درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا هستید یا خیر و اینکه برای مرحله‌ی بعد باید چه مدارکی را ارائه دهید.
 • مرحله چهارم: آماده سازی مدارک ذکر شده در بند فوق > در صورت واجد شرایط بودن، یک چک لیست شخصی که به مدت 60 روز معتبر خوهد بود، دریافت خواهید کرد. این چک لیست برای ارسال درخواست به صورت آنلاین مورد نیاز است. برای ارجاع بعدی حتما صفحه حاوی کد مخصوص به خود را پرینت بگیرید. این صفحه همچنین شامل یک راهنمای برنامه تحصیلی، میزان شهریه تخمین زده شده، لیستی از اسنادی که باید با درخواست خود ارسال کنید و دستورالعمل‌هایی برای مراحل بعدی می‌باشد. هنگامی که آماده ارائه درخواست بودید، در وبسیات مذکور یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در آنجا کد چک لیست شخصی خود را وارد نمایید. سپس می‌توانید چک لیست اسناد شخصی خود را دریافت کنید که به شما امکان می دهد مدارکتان را در حساب کاربری در سایت CIC بارگذاری و ارسال نمایید. برای این کار به اسکنر نیاز و به کلیه اسناد و مدارک ذکر شده در بند مربوط به "مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا" نیاز خواهید داشت.
 • مرحله پنجم: در حالی که کلیه اسناد و مدارک مذکور را تهیه کرده‌اید و آماده ارائه هستند، شما باید فرم‌های مربوط به درخواست ویزای دانشجویی را پر نمایید. این فرم‌ها که همگی در وبسایت مذکور موجود بوده، شامل فرم درخواست ویزای تحصیلی (که عموما مشخصات فردی و تحصیلی خودتان را وارد می‌نمایید)، فرم اطلاعات خانوادگی، فرم اسکجل وانسفارت و فرم تعیین سرپرست (برای متقاضیان زیر 18 سال - مقاطع پیش از دانشگاه) می‌باشد.
 • مرحله ششم: پرداخت هزینه‌ها و حضور در سفارت> پرداخت هزینه‌های سفارت برای ویزای تحصیلی کانادا همگی به صورت اینترنتی باید در خود سایت پرداخت شوند. این هزینه‌ها شامل 150 دلار کانادا برای درخواست ویزای دانشجویی بوده و در صورت موافقت اولیه با ویزای تحصیلی شما، برای انجام امور بیومتریک شامل انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری شما می‌بایست به سفارت این کشور در یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و... در تاریخ مشخص شده رفته و هزینه بیومتریک نیز 85 دلار کانادا خواهد بود. کلیات هزینه‌های لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در پایین و در بخش مربوطه توضیح داده شده است.
 • پس از انجام مراحل فوق و رفتن به سفارت کانادا و انجام بیومتریک، تنها می‌بایست در انتظار جواب ویزای دانشجویی خود بمانید و کار دیگری لازم نیست انجام دهید و تنها اینکه ایمیلی که با آن برای ویزا و پذیرش تحصیلی کانادا اپلای کردید را همواره در صورت دریافت ایمیلی مهم از طرف سفارت (یا دانشگاه مقصد) چک نمایید.

هزینه‌های لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

هزینه‌های لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

 • هزینه تقاضای ویزای کانادا برای کلیه سنین و مقاطع تحصیلی 150 دلار کانادا می‌باشد.
 • هزینه بیومتریک در سفارت کانادا 85 دلار می‌باشد؛ بیومتریک صرفا شامل افراد بین 14 تا 80 سال می‌گردد.
 • از آنجا که سفارت و کنسولگری کانادا در ایران فعالیت نداشته، می‌بایست به یکی از کشورهای همسایه (که امارات، ترکیه و ارمنستان بهترین گزینه‌ها هستند) سفر نموده که باید هزینه‌های سفر از قبیل بلیط رفت و برگشت و هزینه مدت اقامت در کشورهای واسط را هم در نظر بگیرید.
 • برای صدور ویزای دانشجویی از آنجا که به بیمه دانشجویی به صورت اجباری نیاز بوده، باید گفت که مبلغ آن نیز 600 دلار کانادا است.

مدت اعتبار ویزای دانشجویی

مدت اعتبار ویزای دانشجویی

مدت اعتبار ویزای دانشجویی کانادا به مدت کل مدت زمان مقطع تحصیلی شخص متقاضی صادر خواهد شد؛ بنابراین ویزای تحصیلی کانادا برای کارشناسی بین 3 تا 4 سال، برای کارشناسی ارشد بین 1 تا 3 سال و برای مقطع دکتری بین 3 تا 7 سال از نظر مدت زمان اعتبار صادر خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که مدت زمان اعتبار ویزای کلیه مقاطع ذکر شده + 90 روز مازاد می‌باشد؛ به عبارتی اینطور بهتر است بگوییم که اعتبار ویزای دانشجویی کانادا برابر است با مدت زمان مقطع تحصیلی مورد نظر + 90 روز پس از اتمام تحصیل؛ یعنی شما در هر مقطعی پس از اتمام تحصیل به مدت 90 روز (3 ماه) فرصت دارید تا در کانادا همچنان اقامت داشته باشید.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

از جمله اصلی‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند موارد زیر باشد:

 • ترجمه ضعیف مدارک و ارائه آن به اداره مهاجرت
 • وجود نقص در مدارک و یا ارائه مدارک غیر واقعی، جعلی و ساختگی
 • اقدام از سوی موسسه مهاجرتی یا حقوقی بدون مجوز از وزارت علوم و سایر مجوزهای لازم
 • ارائه برنامه تحصیلی و یا انگیزه‌نامه ضعیف؛ بطوری که آفیسر پرونده شما نسبت به هدف تحصیل شما در کانادا متقاعد نشود.
 • رزومه ضعیف تحصیلی از همه منظر؛ حتی در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • وجود گپ تحصیلی توجیح ناپذیر؛ حتی در صورتی که از دانشگاه پذیرش گرفته باشید.
 • عدم ارائه مدرک زبان در صورت درخواست از سمت سفارت‌خانه
 • عدم تمکن مالی کافی به میزان ذکر شده برای هزینه زندگی و شهریه سالانه
 • عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا به دلیل عدم وابستگی خانوادگی، مالی یا سایر شواهدی که باعث این تشخیص از سمت آفیسر شود.
 • نداشتن مدرک زبان یا عدم ارائه آن به اداره مهاجرت درصورت درخواست
 • عدم تطابق رشته تحصیلی انتخابی با رشته قبلی در مقطع قبلی؛ حتی در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه
 • نداشتن دلایل کافی برای ادامه تحصیل
 • عدم داشتن سابقه شغلی در صورتی که برای رشته و مقطع مورد نظر الزام شده باشد
 • داشتن سوء سابقه
 • و...
به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
021 71 400 111