• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
معرفی دانشگاه RMIT استرالیا

معرفی دانشگاه RMIT استرالیا

 • نویسنده: نریمان پارسا
 • دانشگاه های استرالیا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول معرفی دانشگاه RMIT استرالیا

دانشگاه RMIT یا همان موسسه سلطنتی فناوری ملبورن (به انگلیسی: Royal Melbourne Institute of Technology) دانشگاهی دولتی و عمومی در شهر زیبای ملبورن و در ایالت ویکتوریای استرالیا واقع می‌باشد. تاسیس دانشگاه RMIT به سال 1887 میلادی برمیگردد که تا قبل گرفتن عنوان دانشگاه، به عنوان یک مرکز آموزش شبانه و همچنین خصوصی با نام‌های کالج مردان کارگر (1887–1933) و کالج فنی ملبورن (1934–1959) فعالیت داشت. در واقع این دانشگاه بیش از صد سال قبل از ادغام با موسسه فناوری فیلیپ یک کالج خصوصی بود تا آنکه در سال 1992 و با ادغام با موسسه مذکور، تبدیل به یک دانشگاه از نوع دولتی گردید.

دانشگاه RMIT با وجود تقریبا 95 هزار دانشجوی ثبت نامی برای تحصیلات دانشگاهی و فنی، تبدیل به بزرگترین موسسه آموزشی در استرالیا از نظر جمعیت گردیده است و پیروی آن سالانه 1.5 میلیارد دلار استرالیا درآمد دارد و بنابراین RMIT پر درآمدترین دانشگاه در کل استرالیا نیز می‌باشد. دانشگاه RMIT به غیر از رتبه‌های کشوری و جهانی بسیار خوب، در زمینه رشته طراحی و هنر از دید رتبه بندی کیو اس (QS) دارای رتبه جهانی 15 می‌باشد و بنابراین دانشگاه مورد بحث، رتبه‌ی یکم طراحی و هنر را در کل استرالیا و قاره اقیانوسیه دارد. پردیس اصلی دانشگاه RMIT در بخش شمالی شمالی منطقه تاریخی Hoddle Grid واقع در مرکز شهر ملبورن واقع شده است. دانشگاه RMIT دارای 3 پردیس و البته چند بخش کوچک دیگر در ملبورن (پردیس اصلی) و استرالیا بوده و همچنین دارای 2 پردیس در آسیا واقع در کشور ویتنام و 1 پردیس نیز در اروپا واقع در بارسلونا؛ پایتخت اسپانیا می‌باشد که در نتیجه RMIT مجموعا دارای 6 پردیس است. اما به غیر از این پردیس‌ها، RMIT همچنین تعدادی برنامه را از طریق شرکای خود در سنگاپور، هنگ کنگ، سرزمین اصلی چین، اندونزی، سریلانکا، هند، بلژیک، آلمان، اتریش و هلند ارائه می‌دهد. همچنین دانشگاه در مجموع دارای 16 دانشکده می‌باشد. دانشگاه RMIT دارای تقریبا 95 هزار دانشجوی تمام وقت و پاره وقت بوده که از این رقم بیش از 58 هزار نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند. با توجه به جایگاه ویژه دانشگاه RMIT از نظر رتبه، اعتبار و قدرت آموزشی در استرالیا و جهان باید گفت که این مرکز یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در استرالیا است. برای کسب اطلاع کامل از شرایط تحصیل در دانشگاه RMIT و جزئیات کامل آن با مقاله دیگری از وبلاگ ادب ویزا در ادامه همراه باشید.

مشخصات دانشگاه RMIT

مشخصات دانشگاه RMIT

سال تاسیس دانشگاه

1887 به عنوان کالج / 1992 به عنوان دانشگاه

شهر و ایالت

ملبورن، ایالت ویکتوریا

نوع دانشگاه

دولتی و عمومی

تعداد کل دانشجویان

95 هزار نفر

تعداد دانشجویان ببین‌المللی

18 هزار نفر (نزدیک به 19 درصد)

نرخ پذیرش

48 درصد

تعداد پردیس و دانشکده

6 پردیس، 16 دانشکده

نسبت دانشجویان مرد به زن

47 به 53 به ازای هر 100 نفر

مقاطع تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

درصد دانشجویان مقطع کارشناسی

61 درصد

مدیر دانشگاه

پگی اونیل

آدرس دانشگاه

Melbourne, Victoria, Australia, 37.8082°S 144.9643°E

سایت دانشگاه

www. rmit.edu.au

 

تاریخچه دانشگاه RMIT

تاریخچه دانشگاه RMIT

سال‌های ابتدایی

قبل از دانشگاه RMIT، این مرکز تحت عنوان کالج مردان کارگر ملبورن در سال 1887 تاسیس گردید که این کالج توسط یک کشاورز و سیاستمدار اسکاتلندی "د هون" ساخته شد. برنامه‌ریزی برای بنای این کالج توسط فرانسیس اورموند در سال 1881 آغاز شد که کالج بر اساس مؤسسه ادبی و علمی، کالج هنر برایتون، کالج سلطنتی هنر و کالج مردان کارگر لندن توسط همین شخص طراحی گردید.

موسسه اورموند 5000 پوند را به بنیاد کالج‌ها اهدا نمود و در پارلمان ویکتوریا توسط چارلز و ویلیام امت مورفی حمایت شد. پس از آن اتحادیه های کارگری ملبورن اعضای خود را برای تطبیق با اهدای کمک مالی اورموند تجمع کردند. پس از مدتی فضای مربوط به کالج که در نبش خیابان بوون و خیابان لا تروب واقع بود،  توسط دولت ویکتوریا اهدا شد.

کالج مردان کارگر (18871960)

کالج مردان کارگر ملبورن در تاریخ 4 ژوئن 1887 میلادی در طی مراسمی در تالار مشهور ملبورن افتتاح گردید و در مدت زمانی کوتاه تبدیل به پنجمین مرکز ارائه دهنده آموزش عالی در ایالت ویکتوریا شد. این کالج در ابتدا به عنوان یک مرکز آموزشی شبانه برای هنر، علم و فناوری شروع به فعالیت نمود. مسئولان در آن زمان معتقد بودند که این کالج برای صنعتی شدن شهر ملبورن در اواخر قرن نوزدهم اهمیت و ارزش زیادی دارد.

مابین شروع قرن 20 و دهه 20 میلادی، بر دروازه قدیمی شهر ملبورن ساخت و سازهای زیادی گسترش یافت و ساختمان‌هایی برای هنر، مهندسی و دانشکده‌های رادیویی جدید برای این کالج ساخته شد. همچنین این کالج اولین کمک خود را به در زمینه فعالیت‌های جنگی استرالیا در طول جنگ جهانی از طریق آموزش پرسنل نظامی بازگشته از جنگ جهانی اول را انجام داد. پس از درخواست دانشجویان، در سال 1934 این کالج اسم خود را به دانشکده فنی ملبورن تغییر داد.

مرکز آموزش RMIT (1960-1992)

بعد از پایان جنگ جهانی دوم، در سال 1954 میلادی دانشکده فنی ملبورن اولین ارائه‌دهنده آموزش عالی استرالیا بود که با ارائه خدمات به کشورهای مشترک المنافع در زمینه تعلیم و کمک‌های جنگی، از سوی ملکه الیزابت دوم حمایت زیادی شد. در همین زمان بود که این مرکز رسما به کالج فنی سلطنتی ملبورن تغییر نام داد و در آن زمان تبدیل به تنها مرکز آموزشی استرالیا با پیشوند «رویال» (به معنای سلطنتی) شد که این پیشوند تا به امروز نیز باقی مانده است و در آن زمان نام این مرکز به طور رسمی در سال 1960 به مؤسسه فناوری سلطنتی ملبورن تغییر یافت.

دانشگاه RMIT (1992)

پس از ادغام مؤسسه فناوری سلطنتی ملبورن با موسسه فناوری فیلیپ در سال 1992، طبق قانون دولت ایالت ویکتوریا سرانجام در سال 1992،  این مرکز آموزشی به یک دانشگاه عمومی تبدیل گردید  و نام خود را به دانشگاه RMIT تغییر داد. در طول دهه 90 میلادی این دانشگاه به سرعت پیشرفت نمود و با تعدادی از کالج‌ها و موسسات مجاور خود ادغام گردید. همچنین در سال بعد یعنی 1993 کالج دکوراسیون و طراحی ملبورن نیز به این دانشگاه الحاق شد و بدین ترتیب یک مدرسه طراحی حرفه‌ای اختصاصی جدید ایجاد شود.

کالج چاپ و هنرهای گرافیک ملبورن نیز در سال 1995 در این دانشگاه ایجاد شدند و همین گسترش‌ها تا به امروز، این دانشگاه را شامل 16 دانشکده نموده است. از سوی دیگر در آغاز قرن اخیر دولت ویتنام از دانشگاه RMIT دعوت نمود تا اولین پردیس تحت مالکیت خارجی خودر را در این کشور افتتاح نماید و بنابراین اولین پردیس بین‌المللی RMIT در شهر هوشی مین در سال 2001 و دومین پردیس در هانوی در سال 2004 و هر دو در کشور ویتنام افتتاح شدند. همچنین در سال 2013، با افتتاح پردیس دیگری در بارسلونای اسپانیا، دانشگاه RMIT در اروپا نیز حضور پیدا نمود.

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه RMIT

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه RMIT

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، دانشگاه RMIT دارای 3 پردیس در شهر ملبورن استرالیا بوده و همچنین دارای 2 پردیس در آسیا و واقع در کشور ویتنام و همچنین 1 پردیس دیگری در اروپا و واقع در بارسلونا؛ پایتخت کشور اسپانیا می‌باشد که در نتیجه RMIT را جمعا دارای 6 پردیس می‌نماید. دانشگاه آر ام آی تی همچنین دارای 16 دانشکده بوده و برنامه‌های آموزشی متعددی را از طریق شرکای آکادمیک خود واقع در کشورهای سنگاپور، هنگ کنگ، چین، اندونزی، سریلانکا، هند، بلژیک، آلمان، اتریش و هلند نیز ارائه می‌دهد.

پردیس‌ها

6 پردیس اصلی دانشگاه RMIT عبارتند از:

پردیس ملبورن

پردیس اصلی دانشگاه RMIT واقع در مرکز شهر ملبورن، پردیس پایه دانشگاه و همچنین بزرگترین و پردیس این دانشگاه است. شهر ملبورن به دلیل معماری‌های معاصر خیره‌کننده‌ به همراه ساختمان‌هایی از دوران ویکتوریایی و همچنین دوران بین‌جنگی که به خوبی از آن‌ها حفاظت شده‌ مشهور است و پردیس زیبای ملبورن دانشگاه مورد بحث نیز از این قضیه مستثنی نیست. پردیس مبورن که در همان سال 1887 تاسیس شده بود، اول تحت عنوان کالج مردان کارگر ملبورن آغاز به فعالیت نمود. ساختمان اصلی این پردیس نبش خیابان بوون و خیابان لا تروب واقع می‌باشد. این پردیس در حدود 90 ساختمان بزرگ و کوچک و اصلی و فرعی را در خود جای داده است.

پردیس در شهر ملبورن دیوارهای محیطی ندارد و بنابراین ساختمان‌های آن با فضای اطراف و شهر پیوسته شده است. بیشتر ساختمان‌های پردیس در 6 بلوک مرکزی ملبورن و در مساحتی تقریبا 720 کیلومتر مربع پراکنده هستند. این پردیس از جنوب به خیابان لا تروب، از جنوب شرقی به خیابان الیزابت و از شمال شرقی به خیابان سوانستون و همچنین به خیابان کوئینزبری از شمال مشرف است. در تقاطع خیابان لا تروب و خیابان سوانستون، پردیس در نزدیکی کتابخانه ایالتی ویکتوریا و همچنین مرکز خرید مرکزی شهر ملبورن و مجاور ایستگاه راه‌آهن زیرزمینی سیتی لوپ قرار دارد.

پردیس باندورا

پردیس باندورا در سال 1992 تاسیس گردید که در فاصله‌ی 18 کیلومتری پردیس اصلی و در حومه شمالی باندورا در شهر ملبورن قرار دارد. پردیس مورد بحث از جاده پلنتی به 2 بخش شرق و غرب تقسیم شده است. برخلاف پردیس اصلی ، پردیس باندورا در میان تقریبا 400 هزار متر مربع قرار دارد. برنامه‌های مهندسی هوافضا، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، علوم پزشکی و علوم اجتماعی در پردیس باندورا ارائه می‌شود.

پردیس برانزویک

پردیس برانزویک در سال 1999 به عنوان یک بخش اختصاصی برای دانشکده‌های طراحی حرفه‌ای دانشگاه RMIT افتتاح شد. این مرکز در 6 کیلومتری پردیس اصلی دانشگاه و در حومه شمالی برانزویک در شهر ملبورن واقع شده است. قبل از الحاق این پردیس توسط RMIT، این پردیس نزدیک به 50 سال پردیس جزء موسسه منسوجات ملبورن سابق بود. برنامه های طراحی مد، طراحی گرافیک، چاپ، انتشارات و منسوجات در پردیس برانزویک ارائه می‌شود.

پردیس هوشی مین (در ویتنام)

در سال 1998، دانشگاه RMIT توسط دولت ویتنام دعوت به افتتاح پردیسی در این کشور شد این پردیس تحت مالکیت خارجی RMIT تاسیس شد. در سال 2001، دانشگاه آر ام آی تی ساختمان استعمار فرانسوی مربوط به قرن نوزدهم در منطقه 3 شهر هوشی مین را خریداری و سپس بازسازی نمود و پردیس مذکور در همین بخش افتتاح نمود. این ساختمان، واقع در خیابان Pham Ngoc Thach، به طور غیر رسمی توسط دانشجویان به نام "قلعه" شناخته می شود.

پردیس هانوی (پایتخت ویتنام)

پردیس هانوی در شهر هانوی؛ پایتخت ویتنام در سال 2004 تاسیس گردید. محوطه پردیس در ابتدا در مجتمع دیپلماتیک Van Phuc و در حوزه دولتی این شهر قرار داشت و همچنان قرار دارد. اما در سال 2007، پردیس ساختمانی در منطقه دونگ دا نیز به دست آورد تا تعداد دانشجویان بیشتری را در خود جای دهد. این دو ساختمان در برجی نوساز مشرف به دریاچه Ngoc Khanh در منطقه "بادین" ادغام شدند.

پردیس بارسلونا (در اسپانیا)

در سال 2013، RMIT یک مرکز هماهنگی را در بارسلو کشور نیز افتتاح کرد. این مرکز برنامه‌های متنوعی را در ارتباط با شرکای RMIT در اروپا ارائه می‌دهد. از جمله مدرک کارشناسی ارشد دوگانه معماری با مشارکت دانشکده معماری و طراحی RMIT در بازسازی کلیسای آنتونی گائودی، ساگرادا فامیلیا و...

دانشکده‌ها

دانشگاه RMIT در کل دارای 19 دانشکده اصلی بوده که عبارتند از:

 • دانشکده حسابداری، سیستم‌های اطلاعاتی و زنجیره تامین
 • دانشکده معماری و طراحی شهری
 • دانشکده هنر
 • دانشکده تجارت و قانون
 • دانشکده فناوری‌های محاسباتی
 • دانشکده طراحی
 • دانشکده اقتصاد، امور مالی و بازاریابی
 • دانشکده تحصیلات و آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده مد و منسوجات
 • دانشکده بهداشت و علوم زیست پزشکی
 • دانشکده مطالعات جهانی، شهری و اجتماعی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده رسانه و ارتباطات
 • دانشکده املاک، ساخت و ساز و مدیریت پروژه
 • دانشکده علوم پایه

رتبه و اعتبار دانشگاه RMIT در استرالیا و جهان

رتبه و اعتبار دانشگاه RMIT در استرالیا و جهان

همانطور که قبل‌تر نیز کمی اشاره کرده بودیم، دانشگاه RMIT به غیر از رتبه‌های کشوری و جهانی بسیار خوب که همواره تقریبا در اکثر سال‌های تحصیلی رتبه زیر 400 جهانی و زیر 20 کشوری را از آن خود می‌نماید، در زمینه رشته طراحی و هنر از دید رتبه بندی کیو اس (QS) رتبه جهانی 15 را به خود اختصاص داده که این رتبه در کل استرالیا و قاره اقیانوسیه در زمینه یاد شده رتبه‌ی یکم را دارد. بنابراین جای تعجب نیست که دانشگاه RMIT؛ پردرآمدترین و پرجمعیت ترین دانشگاه استرالیا با این رتبه‌ها و جایگاه‌ها یکی از گزینه‌های ارجح برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا باشد. حال در این بخش چندی از رتبه‌ بندی‌های مشهور و معتبر اختصاص داده شده به این دانشگاه را طبق آخرین آمار و رتبه ‌بندی بررسی خواهیم نمود:

عنوان

رتبه کشوری

رتبه جهانی

رتبه بندی شانگهای

16 تا 21

301 تا 400

رتبه بندی کیو اس QS

14

206

رتبه بندی THE

23

301 تا 350

رتبه بندی US News

18

244

 

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه RMIT

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه RMIT

دانشگاه RMIT نیز محل اقامت، خوابگاه دانشجویی و خدمات مربوطه به آن را برای دانشجویان ارائه می‌دهد که این سرویس برای دانشجویان بین‌المللی که از دیگر کشورها مهاجرت به استرالیا می‌کنند یکی از معیارهای اصلی و بسیار مهم برای انتخاب دانشگاه می‌باشد. دانشگاه RMIT چندین تسهیلات اقامتی دانشجویی را از جمله: دهکده آر ام آی تی، کمبریج کورت و میدان کالج در محوطه دانشگاه و خانه‌ی والرت در پردیس باندورا را اداره می‌نماید و کلیه اسختمان‌های مذکور به عنوان مجتمع‌های آپارتمانی با ارائه انواع سرویس مربوط به خدمات خوابگاه دانشجویی از جمله ارائه 3 وعده غذایی غذا فعالیت می‌کنند. همچنین تعداد 12 خوابگاه دانشجویی دیگر نیز توسط ارائه دهندگان دیگر اما وابسته یا همکار با دانشگاه RMIT به عنوان گزینه‌های دیگری وجود دارند.

برخی از کالج‌های مسکونی به سبک سنتی وابسته به دانشگاه ملبورن نیز در مجاورت این دانشگاه، اماکنی را برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته است. هزینه‌های این کالج‌ها عموما شامل خدمات غذا و پذیرایی، خدمات آب و برق و پشتیبانی آکادمیک می‌شود. کالج‌های اقامتی وابسته به RMIT عبارتند از: خانه اقامتی بین‌المللی، ساختمان جنت کلارک، کالج نیومن، کالج کوئینز، کالج سنت مری،کالج ویتنی و کالج یونیورسیتی. قیمت خوابگاه‌ها و اماکن مسکونی دانشجویی دانشگاه RMIT از هفته‌ایی 150 دلار (600 دلار در ماه) شروع می‌شود و بسته به خدمات مورد نیاز فرد، موقعیت محل اقامت یا تعداد نفرات به ازای اتاق، این قیمت با رنج‌های متنوعی، بالاتر نیز می‌تواند برود.

شرایط پذیرش در دانشگاه RMIT

شرایط پذیرش در دانشگاه RMIT

برای مقطع کارشناسی:

 • ارائه مدرک دیپلم کامل 12 ساله از یک مرکز آموزشی معتبر
 • حداقل معدل 14
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی معادل آیلتس حداقل 6.5 و همچنین نمره‌ی هیچ بخشی از تست، کمتر از 6 نباشد.
 • انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و دیگر مدارک آکادمیک برای اثبات بیشتر صلاحیت علمی‌ و قوت پرونده تحصیلی‌تان

برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری:

 • ارائه مدرک مقطع تحصیلی ماقبل با حداقل معدل 14 (برای برخی رشته‌ها بالای 15)
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی معادل آیلتس حداقل 6.5 و همچنین نمره‌ی هیچ بخشی از تست، کمتر از 6 نباشد و برای برخی رشته‌ها یا دوره‌ها در این 2 مقطع ممکن است آیلتس 7 خواسته شود.
 • ارائه انگیزه‌نامه، 2 الی 3 توصیه‌نامه، رزومه تحصیلی، مقالات علمی معتبر، نتایج پروژه، تحقیقات، پایان‌نامه و...
 • سابقه کار برای رشته‌ها و دوره‌هایی که ملزم به داشتن سابقه کار می‌باشد.
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111