• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com
معرفی دانشگاه ویکتوریا استرالیا

معرفی دانشگاه ویکتوریا استرالیا

 • نویسنده: نریمان پارسا
 • دانشگاه های استرالیا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول معرفی دانشگاه ویکتوریا استرالیا

دانشگاه ویکتوریا (به انگلیسی: Victoria University, Melbourne) که با عنوان کامل "دانشگاه ویکتوریا در ملبورن" شناخته شده و همچنین با نام‌های اختصاری VU یا Vic Uni نیز شناخته می‌شود دانشگاهی دولتی، عمومی و تحقیقاتی در شهر ملبورن و در ایالت ویکتوریای استرالیا می‌باشد. دانشگاه ویکتوریا در ملبورن در سال 1916 میلادی تاسیس شده و از سال 1990 وضعیت دانشگاه به خود گرفته است. مدرسه فنی فوتسکری (در سال‌های 1916تا 1958)، دانشکده فنی فوتسکری (در سال‌های 1958 تا 1968)، موسسه فناوری فوتسکری (در سال‌های 1968 تا 1990) و دانشگاه فناوری ویکتوریا (در سال‌های 1990 تا 2005) نام‌های قبلی این دانشگاه بوده‌اند. در دانشگاه ویکتوریا بیش از 28 هزار دانشجوی تمام وقت و پاره وقت مشغول به تحصیل بوده که از این رقم بیش از 17 هزار نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند و از طرفی این دانشگاه دارای بیش از 3 هزار و پانصد نفر دانشجوی بین‌المللی از بیش از 120 کشور مختلف در جهان می‌باشند.

دانشگاه ویکتوریا علاوه بر دوره‌های تحصیلات دانشگاهی، دوره‌های تحصیلات فنی تکمیلی (TAFE) را نیز ارائه می‌دهد. در سال 2016 صدمین سالگرد دانشگاه ویکتوریا به عنوان یک موسسه آموزشی و همچنین امین25 سالگرد آن به عنوان یک دانشگاه جشن گرفته شده بود. این دانشگاه دارای پردیس‌های متعددی در منطقه تجاری مرکزی شهر ملبورن، غرب ملبورن و همچنین در شهر سیدنی واقع در ایالت نیو ساوت ولز می‌باشد و شامل شش کالج دانشگاهی، شش موسسه تحقیقاتی، هفت مرکز تحقیقاتی و پلی تکنیک و با ارائه آموزش و آموزش حرفه‌ای می‌گردد. دانشگاه ویکتوریا همچنین دوره‌هایی را در موسساتی شریک در سراسر آسیا ارائه می‌دهد. با توجه به موقعیت و جایگاه ویژه دانشگاه ویکتوریا از نظر رتبه، اعتبار و قدرت آموزش باید گفت که این دانشگاه یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای تحصیل در استرالیا می‌باشد و معمولا در اکثر رتبه‌بندی‌ها در هر سال تحصیلی، این دانشگاه جزء 30 الی 35 دانشگاه برتر استرالیا و همچنین در رتبه جهانی بین 350 تا 500 و در مواردی از جمله از دید رنکینگ شانگهای گاها تا رتبه‌ی 1000 دانشگاه‌های برتر دنیا رتبه‌بندی می‌گردد. دانشگاه ویکتوریا همچنین از نظر صلح، عدالت و موسسات قوی در رتبه یازدهم جهان (و اول استرالیا) در رتبه بندی سال 2021 قرار گرفت. برای کسب اطلاع کامل از شرایط تحصیل در دانشگاه ویکتوریا و جزئیات کامل آن با مقاله دیگری از وبلاگ ادب ویزا در ادامه همراه باشید.

مشخصات دانشگاه ویکتوریا

مشخصات دانشگاه ویکتوریا

سال تاسیس دانشگاه

1916 میلادی (وضعیت دانشگاه از 1990)

شهر و ایالت

ملبورن، ایالت ویکتوریا

نوع دانشگاه

دولتی، عمومی، تحقیقاتی

تعداد کل دانشجویان

بیش از 28 هزار نفر

تعداد دانشجویان بین‌المللی

بیش از 3500 نفر (12.5 درصد)

نرخ پذیرش

64 درصد

تعداد پردیس و دانشکده

10 پردیس و مرکز اصلی، 9 دانشکده

نسبت دانشجویان مرد به زن

55 به 45 به ازای هر 100 نفر

مقاطع تحصیلی

فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

تعداد و درصد دانشجویان مقطع کارشناسی

بیش از 17 هزار نفر، 60 درصد

مدیر دانشگاه

استیو براکز

آدرس دانشگاه

70/104 Ballarat Rd, Footscray VIC 3011, Australia

سایت دانشگاه

vu.edu.au

 

تاریخچه دانشگاه ویکتوریا

تاریخچه دانشگاه ویکتوریا

ایده ساخت و احداث مدرسه فنی مستقر در حومه غربی شهر ملبورن برای اولین بار در سال 1910 مطرح شد. مدرسه فنی مذکور با عنوان فوتسکری درهای خود را به روی 220 دانش آموز و 9 استاد و معلم برای اولین بار در سال 1916 آن هم پس از 5 سال جمع آوری کمک مالی و دیگر چالش‌ها گشود. "چارلز آرچیبالد هودلی" از زمان تاسیس موسسه نام برده تا زمان مرگش در سال 1947 مدیر این موسسه آموزش عالی بود. چشم‌انداز وی در قبال سیاست‌های آموزشی این مرکز، کمکی به دانش آموزانی بود که هم از دانش فنی خوبی برخوردار بوده و هم از هنر، ورزش و حضور در فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در فضای باز و در کل فعالیت‌های اجتماعی استقبال می‌کردند. او به تربیت دانش‌آموزان با شعار «برای زندگی و هم برای زندگی» اعتقاد داشت و هدف وی این بود که دانش‌آموزان، آموزش را به عنوان باز شدن درهای فرصت جدید تلقی کنند.

تحت ریاست هودلی، موسسه به سرعت در آن سال‌ها گسترش یافته و شروع به ارائه دورههایی برای ارائه گواهینامه تجارت، دیپلم معماری، ساختمان و پیمانکاری و همچنین برگزاری کلاس‌های عصرانه خود نمود. البته در آن زمان جنگ جهانی و به دنباله‌ی آن رکود اقتصادی، منجر به کاهش تعداد دانشجویان در این موسسه گردید. با این حال، تا سال 1943، 2500 دانش‌آموز در دوره‌هایی که در پردیس‌های فوتسکری پارک و فوتسکری نیکلسون تدریس می‌شد، ثبت نام کردند. این موسسه در دهه‌های بعدی شاهد تغییرات و اصلاح قوانینی در زمینه جنسیتی و فرهنگی- قومی بوده است. در سال 1958، موسسه مورد بحث نام خود را به دانشکده فنی فوتسکری تغییر داد اما 10 سال پس از آن، نام خود را دوباره این بار به موسسه فناوری فوتسکری و با عنوان اختصاری FIT تغییر داد. زنان برای اولین بار در سال 1960 میلادی در دوره‌های دیپلم روزانه‌ی این موسسه آموزشی ثبت نام کردند و از سوی دیگر ایجاد تغییرات در سیاستهای مهاجرتی از سوی دولت فدرال، منجر به ورود و حضور تعداد زیادی از دانشجویان اروپایی و آسیایی به این موسسه گردید. بخش دبیرستانی فعلی امروزی، که اکنون به نام کالج شهر فوتسکری شناخته می‌شود، از سال 1972 از این موسسه آموزشی مستقل شد.

در اواسط دهه 1970 میلادی، برنامه درسی توسعه یافتهای شامل دوره‌های تحصیلی به مفاد آموزش این موسسه الحاق گردید و بنابراین بسیار فراتر از تمرکز فنی مدرسه اصلی فوتسکری، کیفیت آموزش نیز گسترش یافت. این تغییرات عمده در این مرکز آموزشی بیشتر در دهه 1980 رخ داد. جدا شدن بخش آموزش فنی و تجاری از موسسه FIT و تشکیل کالج‌های فوتسکری و نیوپورت TAFE خود یک تحولی بزرگ بود. در سال 1990، FIT با موسسه وسترن ادغام شد که 3 سال قبل برای ارائه دوره‌های آموزشی TAFE و آموزش عالی به حومه‌های دور افتاده در غرب ملبورن منتقل بود. در سال 1990، با تصویب پارلمان ایالتی ویکتوریا موسسه مورد بحث به عنوان یک دانشگاه شناخته و تاسیس شد که در آن زمان با نام دانشگاه فناوری ویکتوریا شروع به فعالیت نمود. دانشگاه ویکتوریا در سال 1998 با موسسه ملبورن غربی TAFE نیر ادغام گردید. در سال 2005، قانون دانشگاه فناوری ویکتوریا که در سال 1990 وضع شده بود، اصلاح شد و نام دانشگاه را به دانشگاه ویکتوریا تغییر داد. موسساتی که در این سال‌ها با دانشگاه ویکتوریا ترکیب و این دانشگاه را تشکیل داده‌اند عبارتند از:

 • دانشکده فنی فوتسکری که به دانشکده فنی فوتسکری تغییر نام داد و بعدها موسسه فناوری فوتسکری نام گرفت.
 • کالج فنی نیوپورت که به کالج نیوپورت TAFE تغییر نام داد
 • مدرسه آرایشگری ملبورن
 • آموزشگاه صنایع دستی نقاشی، تزئینات و نشانه
 • کالج فنی آرایشگری ملبورن
 • کالج دکوراسیون ملبورن
 • کالج فوتسکری TAFE
 • کالج فلگ استاف TAFE
 • موسسهی آموزشی غرب
 • کالج گلبراند TAFE که به کالج متروپولیتن غربی TAFE تغییر نام داد
 • موسسه ملبورن غربی TAFE
 • دانشگاه صنعتی ویکتوریا
 • مرکز پلی تکنیک ویکتوریا

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه ویکتوریا

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه ویکتوریا

پردیس‌ها

دانشگاه ویکتوریا دارای پردیس‌های متعددی در سراسر منطقه غربی کلانشهر و مرکز شهر ملبورن می‌باشد. برج جدید VU City، بلندترین پردیس با معماری عمودی در ملبورن می‌باشد که در سال 2021 ساخت آن به اتمام رسید. همچنین یکی از پردیس‌های این دانشگاه در مرکز شهر سیدنی در ایالت نیو ساوت ولز واقع شده است. دوره‌های دانشگاه ویکتوریا نیز توسط موسسات همکار در سراسر آسیا از جمله در کشورهای چین، هند، مالزی و سریلانکا نیز ارائه می‌گردد. همچنین 2 تا از بزرگترین شرکای دانشگاه ویکتوریا، کالج دانشگاه سان وی در مالزی و دانشگاه لیائونینگ در چین هستند.

پردیس فوتسکری پارک

پردیس فوتسکری پارک در خیابان بالارات ملبورن واقع است که این پردیس، پردیس اصلی و مرکز اداری دانشگاه به حساب می‌آید. این پردیس دوره‌های آموزش عالی را در درجه اول در رشته‌های مهندسی، آموزش و رشته‌های مرتبط با ورزش در دانشکده تربیت بدنی خود ارائه می‌دهد. این مرکز زمینی به وسعت 7 هکتار و مشرف به میدان مسابقه فلمینگتون و رودخانه ماریبیرنونگ را در بر می‌گیرد. در این پردیس یک محوطه ورزشی و یادگیری 68.5 میلیون دلاری و شامل آزمایشگاه‌های تحقیقاتی علوم ورزشی، در اوایل سال 2011 میلادی تکمیل و احداث گردید. پردیس فوتسکری پارک همچنین دارای استخر شنایی 25 متری و یک مرکز مراقبت از کودکان نیز می‌باشد.

پردیس سنت آلبانز

پردیس سنت آلبانز در خیابان مک کچینی واقع است. این پردیس در واقع مرکز بهداشت و آموزش دانشگاه می‌باشد که بر روانشناسی، پرستاری، هنر و علوم پیراپزشکی و بیوپزشکی تمرکز دارد. پردیس سنت آلبانز در فضایی به مساحت 32 هکتار در میان علفزارهای بومی و صمغ‌های قند در آن محوطه واقع شده است. مرکز جدید سلامت و تناسب اندام سنت آلبانز نیز در سال 2013 میلادی احداث و افتتاح گردید.

پردیس فوتسکری نیکلسون

پردیس فوتسکری نیکلسون در مرکز فوتسکری و در گوشه‌ی خیابان نیکلسون و خیابان باکلی در شهر ملبورن واقع می‌باشد. این مرکز دوره‌های TAFE، VCE و دوره‌های کوتاه مدت دیگر را برای مدارک فنی حرفه‌ای و فوق دیپلم را ارائه می‌نماید. مشترکات یادگیری جدیدی در این پردیس در سال 2012 با ارائه طیف وسیعی از خدمات آموزشی و دانشجویی افتتاح شد.

پردیس سیتی فلیندرز لین

پردیس سیتی فلیندرز لین در 2 ساختمان در خیابان فلیندرز 300 و فلیندرز لین 301  در مرکز شهر ملبورن واقع می‌باشد. ساختمان فلیندرز لین بر روی استئوپاتی و آموزش زبان انگلیسی تمرکز داشته و همچنین مرکز اداری دانشگاه برای جذب و پشتیبانی دانشجویان بین‌المللی نیز می‌باشد. ساختمان 19 طبقه‌ی این مرکز واقع در خیابان فلیندرز مشرف به ایستگاه تاریخی خیابان فلیندرز ملبورن، رودخانه یارا و منطقه ساوت‌بانک است. از طرفی دوره‌های کارشناسی ارشد بازرگانی در این دانشگاه و بسیاری از دروس مرتبط دیگر در زمینه طراحی گرافیک، هنرهای تجسمی و مالتی مدیا در این پردیس تدریس می‌شود.

پردیس سیتی کینگ

پردیس سیتی کینگ در ساختمانی مرتفع نزدیک به ایستگاه کراس جنوبی شهر واقع گردیده است. این پردیس دوره‌های آموزشی بهداشت و زیبایی را ارائه می‌دهد و همچنین این محل شامل یک سالن بزرگ و مجهز مو و زیبایی می‌باشد که استفاده از آن برای عموم آزاد می‌باشد.

پردیس سیتی کوئین

پردیس سیتی کوئین در دو ساختمان در خیابان کوئین ۲۸۳ و ۲۹۵ و در قلب حوزه قانونی شهر ملبورن واقع می‌باشد. این پردیس شامل دانشکده حقوق و دادگستری دانشگاه، یک کتابخانه مجهز و کامل حقوقی، مرکز "سر زلمن کوئن" و همچنین دو دادگاه نیز می‌باشد. این پردیس دوره‌های مربوط به رشته‌های حقوقی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، از جمله در قالب دوره‌های آموزش حقوقی مداوم برای متخصصان حقوقی ارائه می‌دهد.

پردیس وریبی

پردیس وریبی به مساحت 16 هکتار در حوزه تحقیقات کشاورزی و آموزش عالی وریبی در شهر ملبورن قرار دارد. این پردیس، آموزش‌های تجاری، کسب و کار و بازرگانی و همچنین امکاناتی برای تحقیقات ایمنی پیرامون آب، غذا و همچنین آتش نشانی ارائه می‌دهد.

پردیس سان شاین

پردیس سان شاین پلی تکنیک ویکتوریا در خیابان بالارات و در نزدیک پردیس اصلی یعنی فوتسکری پارک واقع شده است. این پردیس دوره‌های TAFE را ارائه داده که آن‌ها عموما بر آموزش تجارت و صنایع ساختمانی تمرکز دارد. مرکز ساخت و ساز این پردیس با فناوری پیشرفته ۴۴ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۳ برای آموزش ساختمان سازی و در کل انواع ساخت و ساز افتتاح شد. پردیس مورد بحث همچنین دارای یک مرکز همایش مجهز با سالنی با ظرفیت 200 نفر می‌باشد.

پردیس سیدنی

دانشگاه ویکتوریا تعدادی دوره‌های تجاری و کسب و کار خود را برای دانشجویان بین‌المللی در پردیس دیگر خود واقع در مرکز شهر سیدنی ارائه می‌دهد. این مرکز با مشارکت مستقیم مرکز آموزش استرالیا (ECA) فعالیت می‌کند.

مرکز وایتن اوال

در اواخر سال 2010 میلادی دانشگاه ویکتوریا یک مرکز آموزشی ورزشی و تفریحی به ارزش 8 میلیون دلار را با مشارکت شرکت وسترن بولداگ در پردیس وایتن اوال افتتاح نمود. این مرکز دارای کلینیک‌های ماساژ درمانی نیز می‌باشد که برای استفاده‌ی عموم آزاد است. همچنین یک سالن سخنرانی با ظرفیت 140 نفر و یک کتابخانه‌ی کامل و مجهز نیز در این مرکز قرار دارد.

دانشکده‌ها

همونطور که قبلا نیز اندک اشاره‌ای گردید، دانشگاه ویکتوریا در کل دارای 9 دانشکده و مرکز آموزشی اصلی از قرار زیر می‌باشد:

 • دانشکده هنر
 • دانشکده مهندسی و علوم
 • دانشکده تجارت و بازرگانی
 • دانشکده حقوق و قضایی
 • دانشکده بهداشت و علوم پزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده ورزش و تربیت بدنی
 • دانشکده کامپیوتر و IT
 • دانشکده VU

رتبه و اعتبار دانشگاه ویکتوریا در استرالیا و جهان

رتبه و اعتبار دانشگاه ویکتوریا در استرالیا و جهان

همانطور که پیش‌تر نیز اندک اشاراتی که شد، دانشگاه ویکتوریا در ملبورن همواره جزء 30 الی 35 دانشگاه برتر استرالیا و همچنین در رتبه جهانی بین 350 تا 500 و در مواردی از جمله از دید رنکینگ شانگهای گاها تا رتبه‌ی 1000 دانشگاه‌های برتر دنیا رتبه‌بندی می‌گردد. همچنین این را هم اشاره کرده‌ایم که دانشگاه ویکتوریا از نظر صلح، عدالت و موسسات قوی در رتبه یازدهم جهان (و در رتبه اول در استرالیا) در رتبه بندی سال 2021 قرار گرفت. دانشگاه ویکتوریا در استرالیا با رتبه‌ها و جایگاه علمی بسیار خوب و مناسب خود یکی از گزینه‌های مناسب برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا به حساب می‌آید. همچنین 28 رشته تحقیقاتی دانشگاه ویکتوریا در ارزیابی‌های Excellence in Research Australia (ERA) در سال 2018 در سطح استاندارد جهانی یا بالاتر از آن قرار گرفتند. حال در این بخش چندی از رتبه‌ بندی‌های مشهور و معتبر اختصاص داده شده به این دانشگاه را طبق آخرین آمار و رتبه ‌بندی بررسی خواهیم نمود:

عنوان

رتبه کشوری

رتبه جهانی

رتبه بندی شانگهای

32 تا 34

901 تا 1000

رتبه‌بندی کیو اس QS

27

551 تا 560

رتبه بندی US News

25

543

رتبه Times World

25 تا 27

351 تا 400

ERA National

29

-

 

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه ویکتوریا

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه ویکتوریا

دانشگاه ویکتوریای استرالیا نیز برای دانشجویان و به ویژه دانشجویانی که از راه دور می‌آیند؛ از جمله دانشجویان بین‌المللی، محل اقامت، خوابگاه دانشجویی و خدمات مربوطه به آن را به بهترین نحو احسنت با امکانات کامل، مدرن و متنوعی از نظر کیفیت و به دنباله‌ی آن قیمت‌ها ارائه می‌دهد. در واقع ارائه خوابگاه و امکان سکونت داشتن در محل اقامت در نظر گرفته شده از دانشگاه مقصد و خدمات مربوط به آن از جمله عوامل بسیار مهم برای دانشجویان بین‌المللی که از دیگر کشورها مهاجرت به استرالیا کرده‌اند، تلقی می‌گردد و تا جایی که حتی شاید در انتخاب دانشگاه مقصد هم تاثیرگذار باشد. خوشبختانه دانشگاه ویکتوریا در ملبورن از این مزیت بهره‌مند است.

مجموعه و مرکز اصلی اقامتی دانشگاه ویکتوریا در همان پردیس فوتسکری (فوتسکری پارک) در مرکز شهر ملبورن واقع بوده و البته اماکن اقامتی و خوابگاه‌هایی نیز در پردیس فوتسکری نیکلسون و همچنین پردیس سیتی فلیندرز لین نیز داراست. همچنین مرکز اقامتی بزرگ در پردیس اصلی فوتسکری پارک خود نیز علاوه بر تنوع امکاناتی و هزینه‌ای، دارای تنوع از نظر موقعیت مکانی نیز می‌باشد که به غیر از اماکن اسکانی پراکنده در سراسر شهر ملبورن، دو مرکز اصلی آن رو به روی همان پردیس فوتسکری پارک و دیگری در مرکز تجاری شهر ملبورن واقع می‌باشد. برخی از امکانات خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ویکتوریا عبارتند از:

 • آپارتمان‌های کاملا مبله و مدرن با حمام و آشپزخانه
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا
 • اینترنت پرسرعت Wi-fi نامحدود
 • خدمات شهری و برنامه‌ریزی زندگی مسکونی در اجاره هفتگی دانشجو
 • دسترسی امن 24 ساعته به ساختمان و کارکنان در محل
 • میز مطالعه، کمد، کشو و صندلی در هر اتاق و همچنین قفسه‌ها و مینی کتابخانه
 • تلویزیون در هر آپارتمان، و همچنین یک درگاه کواکسیال / سوکت اتصال تلویزیون در هر اتاق خواب
 • فاکستل در اتاق استراحت مشترک و سالن سینما و رسانه‌ی خوابگاه
 • تئاتر داخلی و مناسب برای تماشای فیلم‌ها و همچنین مناسب برای بازی‌های کامپیوتری
 • لباسشویی و خشک کن با میز بزرگ تاشوی مرکزی
 • کافه و بوفه، سوپر مارکت و ATM در محل اسکان
 • سالن‌های مطالعه، سالن‌های استراحت و بازی، میز بیلیارد، پینگ پونگ و...
 • فضاهای تفریحی روباز، از جمله باربیکیو، زمین بسکتبال و...
 • تراس با باغچه روی پشت بام

شرایط پذیرش در دانشگاه ویکتوریا

شرایط پذیرش در دانشگاه ویکتوریا

 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله معتبر برای دوره کارشناسی یا ارائه مدارک تحصیلی مقاطع ماقبل برای مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری
 • حداقل معدل 13 برای کارشناسی و معدل 14 برای کارشناسی ارشد و دکتری
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5.5 الی 6 برای کارشناسی و یک سری رشته‌های کارشناسی ارشد و همچنین آیلتس 6.5 برای مقطع دکتری و برخی رشته‌های کارشناسی ارشد.
 • ارائه انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، رزومه تحصیلی، مقالات علمی معتبر، نتایج پروژه، تحقیقات، پایان‌نامه دیگر مدارک لازم و جانبی برای اثبات بیشتر صلاحیت علمی‌تان و...
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111