• تلفن: (7 الی) 021 2642 2004 
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در کانادا

چرا تحصیل پزشکی در کانادا جذاب است؟

دلایل زیادی برای تحصیل پزشکی در کانادا وجود دارد. به عنوان یک دانشجوی بین المللی سیستم آموزشی قوی کانادا می تواند برای شما بسیار جذاب باشد. همین طور شهریه اقتصادی آن نسبت به سایر کشورها یک مزیت فوق العاده است. برای دانشجویان کانادایی شهریه سالانه حدود ۱۳ هزار دلار و برای دانشجویان بین المللی حدود ۲۳ هزار دلار می باشد که در مقایسه با دانشگاه های آمریکا که از دانشجویان داخلی ۳۰ هزار و از دانشجویان بین المللی حدود ۵۳ دلار دریافت می کنند بسیار مقرون به صرفه تر است.
علاوه بر این سطح بالای زندگی در کانادا و زیبایی های طبیعی آن این کشور را به مقصد بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان برای ادامه تحصیل تبدیل نموده است. البته باید بدانید روند پذیرش برای تحصیل پزشکی در کانادا با رشته های دیگر کمی تفاوت دارد. در ادامه شما را با مراحل پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا آشنا خواهیم نمود.

ورود به دانشکده پزشکی کانادا چقدر سخت است؟

شاید شنیده باشید که دانشگاه های پزشکی کانادا نسبت به سایر دانشگاه های این کشور دارای استاندارد پذیرش کمتری هستند زیرا کانادا با کمبود پزشک مواجه است. در واقعیت، میزان پذیرش دانشکده های پزشکی در کانادا در مقایسه با آمارهای ایالات متحده بسیار پایین است - میانگین آن حدود 10-20 درصد در مقابل 46 درصد می باشد. در سال 2017، 81 درصد متقاضیان کانادایی در هیچ دانشکده پزشکی کانادا پذیرفته نشده اند.
پس معمول شد که کمبود پزشک نمی تواند به معنی افزایش قابل توجه در میزان پذیرش تحصیل پزشکی در کانادا باشد، زیرا اندازه کلاس ها محدود است. البته به این معنی هم نیست که دانشکده های پزشکی و بیمارستان های کشور به اندازه کافی وجود ندارند.

آیا دانشکده های پزشکی درخواست های دانشجویان بین المللی را برای تحصیل پزشکی در کانادا می پذیرند؟

۷ دانشکده از ۱۷ دانشکده پزشکی کانادا، دانشجوی بین المللی را پذیرش نمی کنند.
دو تا از ۱۰ دانشگاه باقیمانده یعنی دانشگاه دالووشی و دانشگاه کلگری فقط دانشجویان کشورهای خارجی (معمولاً حاشیه خلیج فارس) را پذیرش می کنند که با آنها قرارداد بسته اند.
بنابراین اگر اهل کشوری هستید که با دانشگاه های کانادایی قرارداد ندارد، باید تلاش خود را روی یکی از هشت مورد دیگر متمرکز کنید. این را هم به خاطر بسپارید: در حالی که این دانشگاهها ممکن است به دانشجویان بین المللی پذیرش دهند اما هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد و اگر پذیرشی برای تحصیل پزشکی در کانادا باشد معمولا بسیار محدود و تک رقمی است. اما در عوض دانشکده های پزشکی کانادا انتظار دارند که فارغ التحصیلان آنها با سهولت بیشتری وارد یک برنامه اقامت کانادا شوند.
علاوه بر این، سه دانشگاه از جمله دانشگاه لاوال، دانشگاه شربوک و دانشگاه مونترال که همه در کبک واقع شده اند فقط آموزش پزشکی با زبان فرانسه را ارائه می دهند.

آیا برنامه های اقامت پزشکی کانادا متقاضیان دارای مدرک پزشکی کانادایی را ترجیح می دهد؟

اگر شما یک شهروند غیر کانادایی هستید که علاقه دارید حرفه خود را به عنوان پزشک در کانادا ادامه دهید، در صورت تحصیل پزشکی در کانادا و اخذ مدرک از آنجا، شانس به مراتب بهتری برای اقامت پزشکی کانادا خواهید داشت. در سال 2018، 91.6 درصد فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی کانادا (CMG) اقامت پزشکی در کانادا را دریافت کردند، در حالی که تنها 58.5 درصد فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی ایالات متحده (USMGs) و 22.6 درصد فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی بین المللی (IMG) که متقاضی اقامت کانادا بودند توانستند جذب برنامه های اقامت پزشکی گردند.
البته مدرک پزشکی کانادا تضمین نمی کند که اقامت کانادا دریافت کنید. برای واجد شرایط بودن جهت برنامه اقامت پزشکی کانادا، باید شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم آنجا را داشته باشید. دانشجویان خارجی که به مدت دو سال در یک دانشگاه معتبر کانادایی معتبر تحصیل کرده اند می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

نحوه پذیرش دانشکده های پزشکی کانادا

برخی ادعا میکنند که دانشکده های پزشکی در كانادا نسبت به آمریکا كمتر به خصوصیات شخصی توجه دارند و بیشتر به درجه و نمرات آزمون اهمیت می دهند. آنها ذکر می کنند که اکثر دانشگاه های کانادا متقاضیانی را در نظر میگیرند که حداقل نمره قبولی در GPA و MCAT را کسب کرده باشند. اما این استدلال تا حدودی گمراه کننده است.
دانشگاه های پزشکی کانادا باید اطمینان حاصل کنند که دانشجویانی که می پذیرند از خصوصیات شخصی لازم برای مراقبت از جمعیت بیمار متنوع برخوردار باشند.
چارچوب آموزشی CanMEDS، که برای آموزش پزشکان در کانادا تهیه شده است، توانایی های مورد نیاز پزشکان را برای ارائه موثر مراقبت های بهداشتی با جزئیات توصیف می کند. در این چارچوب آموزشی نشان داده شده است که تمرکز فقط روی دانش نیست، بلکه انطباق و حساسیت به سابقه شخصی و اجتماعی بیماران و جوامع است.
پس آشنایی با خصوصیات CanMEDS قبل از اینکه اقدامی برای تحصیل پزشکی در کانادا انجام دهید می تواند مفید باشد. برنامه ریزی با توجه به خصوصیات CanMEDS روند درخواست پذیرش دانشکده های پزشکی کانادا را بسیار هموارتر خواهد کرد.

معیارهای پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا

دانشکده های پزشکی کانادا از معیارهای زیر برای پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا استفاده می کنند.

  • 20 تا 50 کلمه توضیحات مربوط به فعالیتهای فوق برنامه مشابه فعالیتهای AMCAS با توضیحات تکمیلی حداکثر 250 کلمه
  • ارزیابی مبتنی بر رایانه برای نمونه گیری از خصوصیات شخصی (CASPer)، تست شخصیت آنلاین که دارای سوالات مبتنی بر سناریو است
  • مصاحبه Multiple Mini که به گونه ای طراحی شده است که می تواند پاسخ های صادقانه تری نسبت به یک مصاحبه پانلی بدست آورد.

شما همچنین باید لیست دانشکده های پزشکی کانادا را بررسی کنید و بدانید هر کدام از دانشکده ها از کدام یک از این معیارها استفاده می کنند، زیرا همه آنها به یک صورت عمل نمی کنند و کمی متفاوت هستند. (برای مثال، همه دانشکده ها مصاحبه MMI انجام نمی دهند و همه آنها MCAT را در نظر نمی گیرند.)
و در آخر، شما باید به وب سایت های دانشکده های پزشکی مورد نظر خود مراجعه کنید، زیرا اکثر آنها میزان وزن هر مولفه در پذیرش تحصیل پزشکی در کانادا را توضیح می دهند. به عنوان مثال ، دانشگاه مونترال صریحاً اظهار کرده است كه كانديداها را 40٪ از نظر سوابق تحصیلی، 50٪ در مصاحبه MMI و 10٪ درصد در CASPer ارزیابی می کند.

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 2642 2004