• تماس در ایام دورکاری (طبق دستور ستاد ملی کرونا): 0921 829 44 79
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com
انواع مسکن برای دانشجویان در کانادا

انواع مسکن برای دانشجویان در کانادا

  • حدیثه احمدی اقدم
  • مهاجرت تحصیلی

خوابگاه دانشجویی

اغلب دانشگاه ها و کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی خوابگاه در نظر میگیرند. این خوابگاه ها یکی از انواع مسکن مقرون به صرفه برای دانشجویان است که مزایای زیادی مانند امنیت، همراهی با دوستان و هم دانشگاهیان و ... را برای دانشجو به همراه دارد. از آنجایی که میتوان قبل از مهاجرت تحصیلی به کانادا این خوابگاه ها را رزرو کرد، دانشجو با خیالی آسوده به کانادا مهاجرت میکند. این خوابگاه ها مبله هستند در نتیجه دانشجو دغدغه تامین وسایل زندگی را نخواهد داشت. اکثر خوابگاه ها به دانشگاه نزدیک هستند در نتیجه هزینه حمل و نقل یا استرس دیر رسیدن به کلاس و ماندن در ترافیک از بین میرود. تعداد کمی از خوابگاه ها هستند که در آنها آشپزخانه و سرویس بهداشتی وجود داشته باشد. اغلب خوابگاه ها حمام و رستوران های عمومی دارند. در اکثریت خوابگاه ها با رزرو تخت، وعده های غذایی رایگان نیز در اختیار دانشجویان قرار میدهند و یا هزینه وعده های غذایی به همراه هزینه های رزرو خوابگاه از دانشجویان اخذ میشود. توصیه ما به دانشجویان آن است که اگر قصد تحصیل در کانادا را دارند حدالامکان در سال اول تحصیلی از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند.

خوابگاه های دانشجویی در کانادا به دو دسته اصلی درون محوطه دانشگاهی و خارج از محوطه دانشگاهی تقسیم میشوند. جالب است بدانید که خوابگاه های خارج از محوطه دانشگاهی طرفداران بیشتری دارد. همانطور که خوابگاه های درون محوطه دانشگاه مزایای زیادی دارند خوابگاه های خارج از محوطه دانشگاهی بدون مزیت نیستند. ارتباط داشتن با مردم شهر، محدود نبودن وعده های غذایی، رانندگی، امکان بازدید از مناطق گردشگری نزدیک به خوابگاه در کوتاه ترین زمان و ... میتوانند بخشی از جذابیت های خوابگاه های دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه باشند.

خانه های اشتراکی

برخی از دانشجویان خصوصا دانشجویانی که یکسال از تحصیلشان در دانشگاه گذشته یا مشغول به کار دانشجویی هستند ترجیح میدهند که به جای خوابگاه های دانشجویی از یک خانه مستقل استفاده کنند اما از آنجایی که هزینه اجاره خانه یا سایر هزینه های زندگی مستقل ممکن است برای دانشجوی تنها زیاد باشد. در نتیجه دو یا چند دانشجو با هم یک خانه را اجازه کرده و به طور مشترک از این خانه ها استفاده میکنند. در این صورت هزینه های زندگی در بین دانشجویان تقسیم میشود و دانشجویان با خیال آسوده در یک خانه مستقل زندگی میکنند. خانه های مبله زیادی در کانادا اجاره داده میشوند و دانشجویان خانه های مبله را اجاره میکنند تا هزینه های خرید لوازم ضروری خانه از بین برود.

شاید استفاده از یک خانه مشترک برای چند دانشجو جذاب و به صرفه باشد اما قبل از انتخاب یک هم خانه حتما از سبک زندگی، علاقه مندی ها، حساسیت به حوانات خانگی و ... آگاه باشید. چرا که ممکن است دقت نداشتن به این موضوعات بعد از مدتی باعث ناراحتی و آزار شما یا هم خانه هایتان شود. توصیه ما آن است که اگر برای اولین بار است که به کانادا مهاجرت میکنید از این نوع اقامت خود داری کنید چرا که بعد از رسیدن به فرودگاه کانادا مقصد دقیقی به عنوان اقامتگاه نخواهید داشت و ممکن است مجبور شوید برای چند روز در یک هتل یا مسافرخانه اقامت داشته باشید تا منزل مورد نظرتان را پیدا کنید. اقامت موقت در هتل یا مسافر خانه میتواند هزینه های زیادی برای دانشجو به همراه داشته باشد. البته آژانس هایی وجود دارند که با توجه به بودجه دانشجو قبل از رسیدن ایشان به کانادا یک اقامتگاه برای او تامین میکنند.

زندگی با یک خانواده کانادایی

این نوع از اقامت در کانادا شاید برای ایرانیان خیلی ملموس نباشد اما در کانادا خانواده هایی هستند که علاقه مندند خانه و وعده های غذایی خود را با یک دانشجو به اشتراک بگذارند. سایت هایی هستند که خانواده هایی که آمادگی پذیرش دانشجویان را دارند ثبت نام میکنند و شرایط زندگی و محل خانه خود را در این سایت ها به اشتراک میگذارند. دانشجویان میتوانند به این سایت ها مراجعه کنند و یک خانواده را برای زندگی با آن ها در دوره ای مشخص انتخاب کنند. این روش از جمله روش هایی است که دانشجو قبل از سفر به کانادا میتواند محل اقامت مشخصی برای خود تهیه کند. در این خانه ها معمولا یک اتاق (به همراه یک سرویس بهداشتی مستقل) به دانشجو داده میشود تا حریم خصوصی وی حفظ شود. معمولا غذای خانگی گرم و یک محیط بدون استرس و آرام برای دانشجویان در این خانه ها آماده ست. زندگی با یک خانواده مهربان در کانادا میتواند یک آرامش فکری و روحی مناسب برای دوره تحصیلی دانشجو باشد. معمولا اقامت در این خانه ها رایگان است اما در بدترین شرایط مبلغ اندکی بابت اجاره اتاق از وی گرفته میشود.

خرید یا اجاره یک خانه مستقل

معمولا دانشجویانی که از نظر مالی تامین هستند به دنبال خرید یا اجاره یک خانه مستقل برای خودشان هستند. برخی از دانشجویان نیز که متاهل هستند و به همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت نموده اند نیز تمایل به زندگی در خانه مستقل دارند. داشتن یک خانه مستقل بسیار ایده آل و بدون دردسر های حاشیه ای است اما هزینه تامین مسکن میتواند کم مشکل ساز باشد.

دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره ایام دورکاری 0921 829 44 79 مشاوره رایگان واتساپ