• تلفن: (8 الی) 021 2642 2003 
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

مهاجرت سرمایه گذاری یکی از جدیدترین انواع مهاجرت است که به تازگی مورد توجه کشورها قرارگرفته. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در تعداد محدود از کشورها مانند انگلستان، قبرس، کانادا، استرالیا و ... اجرا شده است. بنیان گذار این نوع ویزا کشور "سنت کیتس و نویس" در سال 1984 بوده که با جذب سرمایه گذاران از طریق خرید ملک یا کارآفرینی، اقامت این کشور را اخذ نمایند. تا سال 2006 این نوع دریافت اقامت ( مهاجرت سرمایه گذاری ) همچنان گمنام بود تا اینکه در این سال آمریکا با یک رویکرد افزایش سرمایه های ملی، شروع به ارائه ویزای سرمایه گذاری نمود. عرضه این نوع ویزا از طرف آمریکا کم کم باعث شد که سایر کشورها نیز شروع به ارائه این ویزا نمایند. به ویزای سرمایه گذاری ویزای طلایی یا پاسپورت طلایی نیز اطلاق میشود. 

ویزای سرمایه گذاری

یکی از انواع ویزا، ویزای سرمایه گذاری است. افرادی که به قصد سرمایه گذاری می خواهند مهاجرت کنند می توانند از این ویزا استفاده کنند. ویزایی که مزایای زیادی به همراه دارد اما هزینه ی بیشتری نسبت به سایر ویزاها به دنبال دارد. شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری در هر کشور متفاوت است. Golden visa نام دیگر ویزای سرمایه گذاری است که در دهه های اخیر به لیست ویزاهای ارائه شده توسط برخی از کشورها بخصوص کشورهای بزرگ قرار گرفته است. هدف از بوجود آمدن این ویزا جذب سرمایه های خارجی، رشد و توسعه اقتصادی، اشتغال زایی، پیشرفت علمی و جذب طرح های استارت آپی و کارآفرینی است. ویزای سرمایه گذاری از آن دسته ویزاهای محبوب است که فرد را پس از مدتی سرمایه گذاری در کشور مدنظر به اقامت دائمی یا حق شهروندی آن کشور میرساند.

نحوه اخذ ویزای سرمایه گذاری

فعلا مهاجرت سرمایه گذاری برای همه ی کشورها ممکن نیست اما در بیشتر کشورها قانون ویزای سرمایه گذاری ایجاد شده است و هرساله کشورهای بیشتری این ویزا را در قوانین مهاجرتی خود می گنجانند. مشخص است که هر کشوری برای مهاجرت سرمایه گذاری قوانین خاص خودش را دارد. برخی کشورها چندین روش سرمایه گذاری را برای مهاجرین ارائه میدهند. برخی تنها یک راه برای سرمایه گذاری را ارائه می دهند. در مقابل مزایای این نوع ویزا نیز در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی از کشورها به مهاجرین سرمایه گذاری اقامت دائم یا حق شهروندی می دهند اما در برخی کشورها هم تنها اقامت موقت 2 تا 5 ساله اعطا میشود. اینکه نحوه اخذ ویزا سرمایه گذاری چگونه است کاملا به کشور مقصد بستگی دارد. برای انتخاب یک کشور جهت سرمایه گذاری باید با دقت و با اطلاعات کافی اقدام نمود چرا که اولا سرمایه گذاری ریسک بالایی دارد و اگر اقتصاد آن کشور توسعه یافته نباشد نه تنها نمیتوان از سرمایه گذاری سودی داشت بلکه سرمایه اولیه هم ممکن است از دست برود. بنابراین بهتر است کشوری انتخب شود که سود بیشتر و ریسک کمتری برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد. ثانیاً بهتر است کشوری را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد که مزایای قانونی بیشتری داشته باشد.

شرایط مهاجرت سرمایه گذاری

همانگونه که از اسم این نوع مهاجرت مشخص است، جهت اقامت از طریق سرمایه گذاری می بایست در کشور مورد نظر اقدام به یک نوع سرمایه گذاری مانند خرید ملک، ثبت شرکت، ایجاد کارآفرینی مانند تاسیس کارخانه، خرید سهام یک شرکت و ... نمود. لازم به ذکر است که مهاجرت سرمایه گذاری دائمی نبوده و مدت معینی دارد (در اکثر کشورها ویزای سرمایه گذاری 5 ساله میباشد) و در این بازه فرد نمیتواند سودی از سرمایه گذاری خود برداشت نمیاد و تنها در ازای سرمایه گذاری، اقامت این کشور را دریافت میکند البته اقامت در کشور مورد نظر در این بازه اجباری نیست و فرد میتواند علاوه بر سرمایه گذاری خود در آن کشور در کشور دیگری اقامت داشته باشد. پس از پایان بازه معین ویزا سرمایه گذاری فرد میتواند اقدام به تمدید ویزای خود نماید. حداقل میزان سرمایه گذاری در کشورهای ارائه دهنده این نوع ویزا یکسان نیست و بسته به قانون آن کشور این نرخ متفاوت است. با مهاجرت سرمایه گذاری، فرد میتواند به همراه خانواده خود یعنی همسر و فرزندان خود در کشور مدنظر اقامت بگیرند.
در برخی از کشورها محدوده سنی و مدرک زبان معتبر مانند آیلتس برای مهاجرت سرمایه گذاری مطرح نیست. در موارد ثبت شرکت یا کارآفرینی و ... که مربوط به راه اندازی یا سرمایه گذاری در یک بیزینس است، داشتن تحصیلات مرتبط و سابقه مدیریتی بسیار تاثیرگذار است. از بزرگترین مزایای مهاجرت سرمایه گذاری رسیدن سریع تر به اقامت دائمی آن کشور است. دقت داشته باشید که اقامت سرمایه گذار در یک کشور معمولا محدود به یک شهر یا یک استان در کشور نمیباشد و فرد میتواند در هرنقطه از آن کشور زندگی کند یا مشغول به کار شود. همسر فردی که بواسطه مهاجرت سرمایه گذاری در کشوری اقامت داشته باشد به طور مستقل اجازه اشتغال و تحصیل دارد و فرزندان آن ها میتوانند مانند سایر کودکان در مدارس آن کشور تحصیل کنند. البته دقت داشته باشید که فرزندان زیر 21 سال میتوانند از شرایط ویزای والدین خود استفاده کنند و در غیر این صورت این افراد به طور مستقل می بایست اقدام به اخذ ویزا نمایند.

مدارک مورد نیاز مهاجرت سرمایه گذاری

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • سند یا اسناد ملکی
 • ارائۀ مدارک تمکن مالی و گردش حساب تایید شده توسط بانک برای 4 سال اخیر
 • جواز کسب و یا سهام شرکت برای دو سال اخیر
 • گواهی آزمایشات پزشکی که توسط پزشک معتمد سفارت تایید شده باشد

به لحاظ افزایش نرخ دلار در سال های اخیر بهتر است گردش مالی بسیار قوی داشته باشید چرا که اختلاف زیاد دلار و ریال ایران باعث پایین دیده شدن نرخ گردش مالی شما مورد تایید سفارت ها قرار نگیرد.

بهترین کشورها برای مهاجرت سرمایه گذاری

قبرس، پرتغال، اتریش و انگلستان از بهترین کشورها برای مهاجرت سرمایه گذاری هستند. از فاکتورهای مهم انتخاب بهترین کشورها برای سرمایه گذاری اقتصاد پررونق، میزان بودجه موردنیاز و میزان مزایای آن کشور برای سرمایه گذار است.

تمدید اقامت

یکی از مهم ترین شرایط تمدید اقامت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، پرداخت به موقع مالیات آن کشور است. در اکثر انواع سرمایه گذاری در بیشتر کشورها یکی از تاثیرگذارترین شروط پرداخت مالیات است. در مواردی چون اشتغال زایی، تمکن مالی در سال آینده فرد جهت پرداخت حقوق و بیمه کارمندان و کارگران بسیار مهم است.

معایب مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

از معایب مهاجرت از طریق سرمایه گذاری میتوان هزینه ی بالای اقدام برای مهاجرت سرمایه گذاری نمود. در این روش سرمایه گذار علاوه بر هزینه های جانبی سرمایه گذاری، بایستی به فکر مالیات بالای تعیین شده برای کسب و کارها باشد. توجه داشته باشید که در برخی از موارد تهیه سوابق شغلی مرتبط برای کارآفرینی یا اشتغال زایی در کشور مبدا بسیار زمان بر و مشکل است.

جزئیات مهاجرت سرمایه گذاری در کشورهای مختلف

کشور هدف مهاجرت سرمایه گذاری سال شروع ارائه ویزا  حداقل سرمایه  حداقل میزان اقامت مجاز  حداقل میزان اقامت برای اخذ شهروندی
استرالیا  2012  5 میلیون دلار استرالیا  5 روز در 5 سال متوالی 5 سال
 بلغارستان 2009 500هزار یورو  درحال بررسی 5 سال
کانادا  اواسط دهه 1980 800هزار دلار کانادا  730 روز در 5 سال متوالی 3 سال
کانادا – جزیره پرنس ادوارد اواسط دهه 1980 350هزار دلار کانادا  730 روز در 5 سال متوالی 3 سال
کانادا – ایالت کبک نامعلوم 800هزار دلار کانادا  730 روز در 5 سال متوالی 3 سال
 فرانسه 2013 10 میلیون یورو نامعلوم 5 سال
یونان  2013  250 هزار یورو - 7 سال 
مجارستان 2013 250 هزار یورو  - 8 سال 
ایرلند 2012 500 هزار یورو - نامعلوم
لتونی 2010 35 هزار یورو - 10 سال
نیوزلند نامعلوم 1.5 میلیون دلار نیوزلند 146 روز در سال   5 سال
 پرتغال  2012 500 هزار یورو 7 روز از سال 6 سال
سنگاپور نامعلوم 2.5 میلیون دلار سنگاپور - 2 سال
اسپانیا  2013  500 هزار یورو -   10 سال 
سوئیس  نامعلوم سالانه 250 هزار فرانک سوئیس - 12 سال
انگلیس 1994 یک میلیون پوند  185 روز در سال 6 سال
آمریکا  1990 500 هزار دلار آمریکا 180 روز در سال 7 سال
 

مهاجرت سرمایه گذاری آمریکا

کشور آمریکا سومین کشور پهناور جهان، بیش از 329 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور از 50 ایالت و 5 سرزمین خود مختار تشکیل شده است. پایتخت این کشور واشنگتن دی سی است و از بزرگترین شهرهای آن می توان نیویورک، سیاتل، لس آنجلس، میامی، فیلادلفیا، سان فرانسیسکو، بوستون و لاس وگاس را نام برد. زبان رسمی این کشور انگلیسی است اما بسیاری از مردم آمریکا بخصوص ایالت های جنوبی آمریکا به زبان مکزیکی هم تسلط دارند. واحد پول این کشور دلار آمریکا (USD) است که قدرتمند ترین واحد پول بین المللی شناخته شده و ارزش سایر واحدهای پولی نسبت به دلار آمریکا سنجیده می شود. همچنین بیشتر معاملات بین المللی با دلار آمریکا انجام می گیرد. تصورش را بکنید که اشتغال به کار و زندگی در کشوری که اقتصاد اول دنیا را دارد چقدر میتواند جذاب باشد. این رویا می تواند با مهاجرت سرمایه گذاری آمریکا تحقق پیدا کند. اما این نوع اخذ ویزا از پرخطر ترین انواع ویزای آمریکا است و خود آمریکایی ها به اتباعی که قصد سرمایه گذاری در آمریکا را دارند را نسبت به اخذ این ویزا هشدار می دهند. چرا که سرمایه گذاری در آمریکا ریسک بسیار بالایی دارد.
شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا که معروف ترین آنها EB5 است به این صورت است که فرد با مبلغی حدود 1 میلیون دلار اشتغال زایی کند و برای 10 کارمند به صورت تمام وقت کار ایجاد کند. و یا با سرمایه گذاری 500 هزار دلار در یک منطقه محروم آمریکا یک بیزنس را راه اندازی کند. دو سال اول ویزای موقت آمریکا را اخذ میکند و بعد از آن اگر فرد تخلفی مرتکب شده باشد، مالیات پرداخت کرده باشد و ... می تواند گرین کارت آمریکا یا همان اقامت دائم را بدست آورد.
البته نوع دیگری از سرمایه گذاری در آمریکا، خرید ملک در آمریکا است. اما توجه داشته باشید که اتباع خارجی در آمریکا تنها با داشتن ویزای موقت میتوانند اقدام به خرید ملک در آمریکا کنند. ویزای توریستی نیز جز ویزاهای موقت مورد تایید خرید ملک در آمریکا است.
توجه داشته باشید که آمریکا فعلا اخذ این نوع ویزا را برای ایرانیان ممنوع اعلام کرده است و امکان اخذ ویزای سرمایه گذاری برای ایرانیان وجود ندارد.

مهاجرت سرمایه گذاری کانادا

کانادا دومین کشور پهناور دنیا بعد از روسیه است . این کشور نسبت به وسعت خود جمعیت کمی دارد. در سال 2019 جمعیت این کشور حدود 37.5 میلیون نفر سرشماری شده است. واحد پول کشور کانادا دلار کانادا (CAD) است که یکی از ارزشمند واحد های پولی دنیا محسوب میشود. در سال 2020 هر یک دلار کانادا برابر با 0.71 دلار آمریکا است. وضعیت صنعت در کانادا بسیار عالی و پویا است. نرخ تورم پایین، ثبات اقتصادی بدون فراز و نشیب و فساد مالی پایین، توانسه این کشور را یکی از امن ترین مناطق برای شروع کسب و کار تبدیل کند. بسیاری از سرمایه دارن و صاحبان مشاغل بین المللی برای بهبود بخشیدن به صنعت خود اقدام به مهاجرت به کانادا کرده تا فعالیت های اقتصادی خود را در این کشور ادامه دهند. مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا بسیار آسان و بدون دردسر است اما هزینه های زیادی را به دنبال دارد و یکی از گرانترین انواع ویزا است.
برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری سه راه وجود دارد. اول آنکه فرد در برنامه های اعلام شده کانادا برای سرمایه گذاری شرکت کند. دوم آنکه فرد در کانادا ایجاد خود اشتغالی کند، که در خود اشتغالی حتما باید مالیات پرداخت کند. سوم آنکه یک استارت آپ ایجاد کند و کارآفرینی داشته باشد. میزان سرمایه گذاری بیشتر به خود فرد متقاضی بستگی دارد و سقفی برای آن تعیین نشده اما حداقل میزان سرمایه برای اخذ ویزا 300هزار دلار کانادا است. قوانین کانادا برای اشتغال زایی آسان تر از آمریکا است و حداقل تعداد افراد مشغول به کار در مورد سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی یک نفر است. داشتن سابقه مدیریت کسب و کار از موارد بسیار مهم مورد بررسی کانادا برای اعطا ویزای سرمایه گذاری به متقاضیان کارآفرین است.
برای مهاجرت سرمایه گذاری کانادا، متقاضی می تواند به همراه کلیه اعضای خانواده خود بجز فرزندان بالای 21 سال به کانادا مهاجرت کنند. اخذ این ویزا محدودیت سنی ندارد و  نیازی به داشتن مدرک تحصیلی نمی باشد اما داشتن مدرک زبان مزیت محسوب میشود.

مهاجرت سرمایه گذاری استرالیا

اخذ ویزای سرمایه گذاری یا همان ویزای SubClass188 در استرالیا نسبت به سایر ویزاها سخت تر و دارای مراحل بیشتری است اما یکی از سریع ترین راه های مهاجرت به استرالیا است. استرالیا کشوری است که در ارائه ویزا به متقاضیان مهاجرتی خود حساسیت بیشتری نسبت به کشورهای هم رده خود نشان میدهد بنابراین شرایط اخذ ویزای این کشور اندکی دشوار تر است. ویزای سرمایه گذاری در استرالیا به دسته تقسیم میشود:
 • ویزای کارآفرینی (Business Innovation Stream)
 • ویزای سرمایه گذاری معمولی (Investor Stream)
 • ویزای سرمایه گذاری ویژه (Significant Investor Stream)
برخلاف کشورهایی چون کانادا و آمریکا مهاجرت سرمایه گذاری در استرالیا دارای محدودیت سنی است. این کشور تنها به افراد زیر 55 سال اجازه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به استرالیا را می دهد. در این نوع ویزا داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی نیست ولی امتیاز مثبت محسوب میشود. معمولا اگر فرد تسلط به زبان انگلیسی نداشته باشد دولت استرالیا کلاس های زبان انگلیسی برای این افراد برگزار میکند البته مبلغی نیز برای شهریه این کلاس ها دریافت میکند. حداقل سرمایه ای که فرد میبایست در استرالیا برای اخذ ویزای سرمایه گذاری کند ارائه کند به شرح زیر است:
 • 200 هزار دلار استرالیا برای ویزای کارآفرینی
 • 1.5 میلیون دلار برای ویزای سرمایه گذاری معمولی
 • 5 میلیون دلار برای ویزای سرمایه گذاری ویژه
گردش مالی و سابقه سرمایه گذاری نیز در اخذ این نوع ویزای استرالیا تاثیر زیادی دارد. با مهاجرت سرمایه گذاری به استرالیا می توان خیلی راحت تر برای اخذ اقامت دائم استرالیا اقدام کرد.

روش های دیگر مهاجرت:

مهاجرت کاری | مهاجرت تحصیلی

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)