ادب ویزا
تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا
 • نویسنده: کیوان کاری
 • مهاجرت به کانادا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا

آنچه در این مقاله می خوانید:

  مهندسی عمران رشته‌ای در مورد طراحی و احداث زیرساخت‌های بزرگ و پروژه‌های عمرانی مانند جاده‌ها، پل‌ها و ساختمان‌هاست. فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران نقش اساسی در توسعه شهرسازی دارند و باعث می‌شوند تا وضعیت زندگی مردم بهتر و ایده‌آل‌تر از قبل شود. اما برای کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، تحصیل در رشته مهندسی عمران یک انتخاب محبوب است. بدین دلیل که کانادا توانسته شرایط تحصیلی بسیار خوبی را فراهم ‌کند، تا هم در زمان تحصیل و هم حتی بعد از فارغ التحصیلی، دانشجویان بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند. به هر حال، ما در این بررسی به شرایط تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا می‌پردازیم.

  درباره تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا

  درباره تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا

  ساختار و محتوای دروس هر برنامه مهندسی عمران در کانادا، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، برخی از برنامه‌ها در سال اول، در چندین رشته مهندسی از جمله مهندسی عمران، مکانیک و الکترونیک به اشتراک گذاشته می‌شوند تا به شما در درک هر سه زمینه کمک کنند. اکثر برنامه‌های مهندسی عمران از دروس اجباری تشکیل شده‌اند اما برخی از آنها دروس اختیاری یا انتخابی را ارائه می‌دهند.

  اکثر برنامه‌های کارشناسی سه یا چهار سال طول می‌کشند. دوره کارشناسی ارشد مهندسی عمران هم در دو سال و دکترا نیز در طول چهار سال به طول می‌انجامند. روش‌های تدریس شامل ترکیبی از کارگاه‌ها، کار گروهی و کار عملی خواهند بود. این برنامه همچنین شامل سخنرانی‌ها، سمینارها و آموزش‌هاست و شما از طریق امتحانات، ارائه‌ها، دوره‌های آموزشی و پایان ‌نامه یا پروژه سال آخر ارزیابی خواهید شد. در طول دوره کارشناسی مهندسی عمران، تعدادی از دروس مهم عبارتند از:

  • ریاضیات مهندسی
  • مکانیک، مصالح و سازه‌ها
  • مکانیک سیالات
  • مکانیک خاک
  • مهندسی سازه
  • طراحی مهندسی

  بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان می‌توانند در دوره‌های تحصیلی ارشد و دکترا در گرایش‌های تخصصی زیر ثبت نام کنند:

  • مهندسی محیط
  • ژئوتکنیک
  • منابع آب و هیدرولیک
  • مهندسی سازه
  • حمل و نقل

  مدارک لازم برای تحصیل در رشته عمران در کانادا

  مدارک لازم برای تحصیل در رشته عمران در کانادا

  دانشجوهای خارجی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف مهندسی عمران در کانادا باید یک سری مدارک را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه کنند. این مدارک بعد از اخذ پذیرش باید از طریق پرتال دانشگاه مربوطه ارسال شوند. هر دانشگاه ممکم است به مدارک خاصی نیاز داشته باشد اما با مدارک مهمی که نیاز هستند را در زیر آورده‌ایم:

  دوره کارشناسی

  • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
  • گذراندن پیش نیازهای دروس ریاضی، فیزیک و شیمی با حد نصاب تعیین شده در دانشگاه مورد نظر
  • کسب مدرک در یکی از آزمون‌های استاندارد زبان (آیلتس، تافل و غیره)
  • ارائه ریز نمرات مقطع دیپلم

  دوره کارشناسی ارشد

  • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
  • کسب حداقل معدل مورد نیاز (7.5 درصد در سال آخر)
  • ارائه مدرک لیسانس همراه با ریز نمرات
  • کسب مدرک زبان با حداقل نمره 6.5 در آزمون آیلتس آکادمیک
  • دریافت توصیه نامه تحصیلی از اساتید

  دوره دکترا

  • ارائه مدرک کارشناسی همراه با ریز نمرات
  • ارائه مدرک کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات
  • کسب مدرک زبان با حداقل نمره 6.5 یا 7 در آزمون آیلتس آکادمیک
  • دریافت توصیه نامه از اساتید
  • ارائه پروپوزال
  • نیاز به مدرک GRE در برخی از دانشگاه‌ها

  نکته: حد نصاب نمره زبان برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های کانادا، آیلتس با حداقل نمره  6.5 و تافل 80 است.

  بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته مهندسی عمران

  بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته مهندسی عمران

  در ادامه به دانشگاه‌های برتر کانادا که رشته مهندسی عمران را در سه مقطع تحصیلی (کارشناسی، ارشد و دکترا) ارائه می‌دهند، اشاره می‌کنیم:

  دانشگاه کلگری

  دانشکده مهندسی شولیچ هم برای کسانی که به دنبال شروع تحصیل در رشته مهندسی هستند و هم برای کسانی که می‌خواهند در تحصیلات تکمیلی پیشرفت کنند، ایده آل است. دانشگاه کلگری به ارائه یک تجربه آکادمیک جامع که دانشجویان را با مهارت‌های مورد نیاز برای رهسپار کردن آنها به بازار کار افتخار می‌کند. دکترا این دانشگاه یک مدرک مبتنی بر تحقیق است که بسته به مدارک قبلی دانشجو 3 تا 4 سال طول می‌کشد و بهترین دوره تحصیلی در کلگری است.

  دانشگاه آلبرتا

  دانشگاه آلبرتا یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی پیشرو در کانادا است که بیش از 490 میلیون دلار بودجه تحقیقاتی خارجی دارد. این موسسه با داشتن بیش از 3700 دانشجو از 143 کشور در سراسر جهان، تمرکز زیادی بر انترناسیونالیسم (تنوع قومیتی) دارند. دانشگاه آلبرتا همچنین یکی از سبزترین موسسات علمی کانادا در هشت سال گذشته بوده است (کاهش زباله زیست محیطی و استفاده محصولات موافق محیطی زیست). تکمیل برنامه کارشناسی ارشد شان در مهندسی عمران 9 تا 12 ماه طول می‌کشد و دانشجویان ملزم به تکمیل یک پروژه علمی به عنوان بخشی از برنامه درسی هستند. دوره ارشد این دانشگاه محبو‌ب‌تر است.

  دانشگاه مک مستر

  دانشگاه مک مستر

  دانشگاه مک مستر به دلیل ارائه برنامه‌های آموزشی نوآورانه شهرت بین المللی به دست آورده است. این دانشگاه از طریق برنامه لیسانس مهندسی عمران خود، امکانات گسترده‌ای را در زمینه مهندسی عمران به دانشجویان ارائه می‌دهد و در عین حال فرصت کسب تخصص لازم در زمینه مورد علاقه دانشجویان ارشد و دکترا را نیز ارائه می‌دهد. گرایش‌های اصلی مهندسی عمران در مک مستر شامل طراحی سازه، مهندسی حمل و نقل و مهندسی منابع آب و محیط زیست هستند.

  دانشگاه وسترن

  دانشگاه وسترن که در سال 1878 تأسیس شد، بیش از 2400 دانشجو دارد که در برنامه‌های مهندسی خود (چه در مقطع کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد) ثبت نام کرده‌اند. برنامه کارشناسی ارشد به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که کار پروژه‌ای خود را با دروس تئوری ترکیب کنند. تکمیل دوره ارشد این موسسه بین یک تا دو سال طول می‌کشد. دانشجویان مهارت‌های عملی زیادی را در این دانشگاه یاد می‌گیرند که این مهم یک نقطه ورود برای دانشجویان بین المللی جهت پیدا کردن کار در کانادا است.

  دانشگاه مک گیل

  گروه مهندسی عمران و مکانیک کاربردی دانشگاه مک گیل، در سال 1871 تأسیس شد. امروزه حدود 570 دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوره‌های تحصیلی خود ثبت نام کرده‌اند که نزدیک به یک سوم دانشجویان بین المللی هستند. برنامه جامع لیسانس این دانشگاه دانشجویان را با پایه‌ای در دروس مربوط به مکانیک و مهندسی مجهز می‌کند. این موسسه فرصت‌هایی را به دانشجویان ارائه می‌دهد تا در زمینه‌های پیشرفته مورد علاقه تخصص را پیدا کنند تا به سرعت وارد بازار کار شوند. دانشگاه مک گیل یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌باشد.

  دانشگاه کنکوردیا مونترال

  دانشگاه کنکوردیا مونترال

  دانشگاه کنکوردیا مونترال، با ثبت نام سالانه 46 هزار دانشجو (که 15 درصد آن‌ها دانشجویان بین المللی هستند)، تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد را با تمرکز بر تجربه عملی و راه‌حل‌های نوآورانه ارائه می‌دهد. دوره کارشناسی ارشد مهندسی، مبتنی بر تحقیقات است و دانشجویان را برای انجام مطالعات بیشتر برای مقطع دکترا آماده می‌کند. دانشجویان دانش فنی خود را در مهندسی، فرآیند ساخت و ساز و تأثیر بر محیط زیست توسعه خواهند داد.

  دانشگاه تورنتو

  دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه تورنتو که به طور مداوم در رتبه اول کانادا قرار دارد، رشته مهندسی عمران را ارائه می‌دهد که در آن دانشجویان آماده خواهند شد تا راه‌حل‌هایی ایجاد کنند که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. از بازسازی ساختمان‌های در حال تخریب گرفته تا ایجاد سازه‌هایی برای مقاومت در برابر بلایای طبیعی، دانشگاه تورنتو بهترین مهندسی عمران در همه مقاطع تحصیلی را دارد. علاوه بر دوره‌های مهندسی، دانشجویان در موضوعات مرتبطی مانند ریاضیات، فیزیک و زمین شناسی، آموزش خواهند دید. در سال سوم، دانشجویان فرصت‌هایی برای کسب تجربه عملی از طریق اردوها و پروژه‌ها دریافت خواهند کرد.

  دانشگاه بریتیش کلمبیا

  دانشگاه بریتیش کلمبیا که به طور پیوسته در بین 40 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، به چشم ‌انداز کارآفرینی خود می‌بالد و دانشجویان را تشویق می‌کند تا کنوانسیون را به چالش بکشند و راه‌های جدید یادگیری را کشف کنند. برنامه لیسانس این موسسه در مهندسی عمران، پایه‌ای را در علوم پایه و مهارت‌های خاص در مهندسی عمران فراهم می‌کند. کار آزمایشگاهی در سراسر این دوره اعمال شده است تا فرصت‌های عملی را برای دانشجویان فراهم کند تا از آنچه که می‌آموزند، استفاده کنند. هر ساله حدود 120 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند.

  دانشگاه واترلو

  دانشگاه واترلو که در مرکز فناوری کانادا قرار دارد، بیش از 36 هزار دانشجوی تمام وقت و پاره وقت دارد و برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد. مدرک کارشناسی مهندسی عمران این موسسه یک مسیر تحصیلی بسیار انعطاف‌ پذیر را ارائه می‌دهد که در آن دانشجویان می‌توانند بسیاری از جنبه‌های مهندسی عمران را کشف و دانش خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهند.

  هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا

  هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا

  شهریه تحصیل در رشته مهندسی عمران در کارشناسی ارشد طبق جدول زیر است:

  دانشگاه

  رشته

  شهریه (دلار کانادا)

  دانشگاه آلبرتا

  MS Civil Engineering

  MEng Civil Engineering

  9465

  10.500

  دانشگاه مک مستر

  MASc. Civil Engineering

  MEng Civil Engineering

  24.750

  دانشگاه وسترن

  MEng. Civil Engineering

  MEngS. Civil Engineering

  33.538

  دانشگاه کلگری

  MS Civil Engineering

  MEng Civil Engineering

  10.904

  دانشگاه اتاوا

  MASc Civil Engineering

  MEng Civil Engineering

  27.238

  35.638

  دانشگاه ویکتوریا

  MASc Civil Engineering

  9948

  دانشگاه ساسکاچوان

  MEng Civil Engineering

  MSc Civil Engineering

  6730

   

  با قرار گرفتن در لیست یکی از هزینه‌های عمده برای یک دانشجوی بین المللی، هزینه زندگی پس از مهاجرت به کانادا بسته به عوامل متعددی متفاوت است. یکی از مهم‌ترین عوامل اقامت دانشجویی در کانادا است. هزینه اقامت در هنگام تحصیل در کانادا، بیشترین هزینه را برای شما خواهد داشت.

  با این حال، عوامل دیگری که بر هزینه‌ای که ممکن است تأثیر بگذارند، شامل انتخاب سبک زندگی، شهری که در آن زندگی می‌کنید، انتخاب دانشگاه و سایر موارد است. هزینه کلی تحصیل در یک دانشگاه خاص قبلاً در تصویر گرافیکی بالا مورد بحث قرار گرفته است.  در زیر هزینه‌هایی که یک دانشجوی بین‌المللی که در خارج از کانادا زندگی می‌کند، آورده شده است:

  نوع اقامتگاه

  حداقل هزینه

  حداکثر هزینه

  اجاره اتاق

  400

  800

  اجاره خانه (شهرهای بزرگ)

  700

  2100

  اجاره خانه (شهرهای کوچک)

  700

  2300

   

  بورسیه تحصیلی رشته مهندسی عمران در کانادا

  بورسیه تحصیلی رشته مهندسی عمران در کانادا

  هزینه‌های مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا، برای یک دانشجوی بین المللی ممکن است سنگین باشد با این حال، برای نیاز مالی، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در کانادا وجود دارند. هنگامی که یک دانشجو بورسیه تحصیلی دریافت می‌کند، این امکان را دارد هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهد. منابع مالی بورسیه می‌توانند از بودجه دولتی، دانشگاهی یا خصوصی باشد. برخی از بورسیه‌های محبوب دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

  • بورسیه هیرا و کمال آهوجا در رشته مهندسی: بورسیه هیرا و کمال آهوجا در رشته مهندسی به دانشجویان دانشگاه واترلو ارائه می‌شود، بورسیه ای در حدود 9 هزار دلار را به دانشجویان مهندسی که ثبت نام کرده‌اند، ارائه می‌دهد.
  • بورسیه دانشکده مهندسی: این بورسیه به دانشجویانی که در برنامه‌های مهندسی در دانشگاه ویکتوریا ثبت نام کرده‌اند، ارائه می‌شود. مبلغ بورسیه حدود 1500 دلار است.
  • بورسیه تحصیلی Vanier Canada: ارائه بورسیه‌های تحصیلی با مقادیر مختلف به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های کانادا مدرک PG را دنبال می‌کنند.
  • بورسیه تحصیلی انتاریو: این بورسیه 5 هزار دلار کانادا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی اختصاص پیدا کرده است.

  مشاغل مهندسی عمران در کانادا

  مشاغل مهندسی عمران در کانادا

  استان آلبرتا که بالاترین درآمد برای مهندسان عمران در کانادا برای مدت بیش از 10 سال دارد. بعد از آلبرتا، نیوفاندلانز و نوا اسکوشیا قرار دارند. در زیر برخی از شرکت‌های برتر در صنعت ساخت و ساز در کانادا آورده شده‌اند:

  شرکت

  حقوق سالانه (دلار کانادا)

  Morrison

  51.000

  Aecon

  50.000

  SNC Lavalin               

  60.000

  Bird & Bird       

  80.000

   

  پس از اتمام تحصیل در مهندسی عمران از کانادا می‌توانید برای مشاغل زیر در کانادا درخواست دهید:

  عنون شغلی

  توضیحات

  حقوق سالانه (دلار کانادا)

  مهندس عمران

  برنامه ریزی و طراحی ساخت و نگهداری ساختمان‌ها و سیستم‌هایی مانند جاده، راه آهن و غیره

  50.700

  مهندس ناظر

  برنامه ریزی و طراحی ساخت و نگهداری ساختمان‌ها و سیستم‌هایی مانند جاده، راه آهن و غیره

  110.000

  تکنسین مهندس عمران

  کمک به مهندسان در برنامه ریزی طراحی سایت

  50.000

  مدیر قراردادها

  توسعه، ساخت و مذاکره قراردادهای شرکت

  44.925

  مدیر ارشد پروژه

  رهبری تیم و ایجاد ارتباط در چندین سایت

  115.440

   

  کلام آخر

  کانادا به دلیل اقتصاد پیشرفته و منابع طبیعی متنوع، یکی دیگر از مقاصد مهندسی عمران مورد توجه است. تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا با بالاترین سطح آموزشی انجام می‌شود. علاوه بر این، افزایش حدود 2500 شغل در سال، مهندسی عمران یک رشته پرسود برای وارد شدن به بازار کار کانادا است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که عرضه نیروی کار مهاجر افزایش یابد و به این ترتیب، مهندسان عمران وارد حوزه‌های مختلف شغلی در پروژه‌های عمرانی می‌شوند.

  به اشتراک بگذارید
  دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
  دیدگاه ها (0 پاسخ)

  مشاوره رایگان مهاجرت و رزرو وقت مشاوره

  021 71 400 111