• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
 • ایمیل: info[@]adabvisa.com

سوالات متداول هزینه تحصیل در کانادا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

هزینه تحصیل در کانادا

مروری مختصر بر مزایای تحصیل در کانادا

مروری مختصر بر مزایای تحصیل در کانادا

کانادا به غیر از زمان همه‌گیری کرونا، در سال‌های اخیر هر ساله میزبان بیش از 500 هزار دانشجوی بین‌المللی بوده که این رقم میانگین، هر ساله نسبت به سال‌های قبل با افزایش مواجه می‌بود. طبق آماری که از چند سال اخیر گرفته شده، بیشترین میزان دانشجوی خارجی که برای ادامه تحصیل به کانادا وارد می‌شوند هندی تبار هستند که جمعیت دانشجویان هندی در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته حدود 40% نیز افزایش داشته است.​ از دلایل مهمی که باعث شده دانشجویان برای ادامه تحصیل کانادا را انتخاب کنند می‌توان به مواردی چون اجازه‌ی شغل دانشجویی با زمان و حقوق عادلانه برای تامین هزینه‌های تحصیل در کانادا، اخذ ویزای همراه برای اقامت همسر و فرزند خردسال و اعطای اجازه کار به همسر و همچنین همراهی والدین در کانادا برای افراد متقاضی برای مقاطع ماقبل دانشگاه، اعطای مجوز کار برای دانشجو به مدت 1 تا 3 سال بعد از فارغ التحصیلی، کسب تجربه کاری مفید در کانادا، امکان اخذ اقامت دائم با ورود به دنیای اشتغال پس از اتمام درس و اخذ تابعیت و شهروندی و پاسپورت کانادایی، مقرون به صرفه‌تر بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به دیگر همتاهای برتر خود از نظر نظام آموزشی مانند آمریکا،انگلیس، استرالیا و... و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

کلیات هزینه زندگی در کانادا

کلیات هزینه زندگی در کانادا

بر اساس اعلام دولت کانادا به طور متوسط هر دانشجو برای یک سال زندگی در کانادا بدون احتساب شهریه دانشگاه حدودا به 12 هزار تا 18 هزار دلار کانادا نیازمند است. هزینه زندگی برای یک فرد عادی در کانادا بدون احتساب مسکن به طور متوسط 1150 دلار در ماه است (که بسته به محل زندگی این هزینه ممکن است در تورنتو یا ونکوور 1300 دلار در ماه باشد و یا در مونترال، ساسکاچوان و... 900 دلار در ماه یا حتی کمتر باشد) که اگر فرض را بگذاریم که دانشجو با یک صرفه‌جویی خوب این هزینه را به کمتر از 700 یا 600 دلار در ماه رسانده، باز در سال به حداقل 85000 دلار آن هم صرفا برای مایحتاج ضروری به غیر از مسکن نیاز خواهد داشت. برای مسکن هم اگر دانشجو بتواند خوابگاه دانشجویی تهیه نماید؛ از آنجا که هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا بین 4 تا 8 هزار دلار در سال بوده، حال دانشجو اگر بتواند سر جمع هزینه زندگی‌اش بدون احساب شهریه دانشگاه را بین 15 تا 18 هزار دلار سر هم آورد اما اگر بخواهد به اجاره خانه، حتی خانه‌ استودیویی که کمترین قیمت را دارد؛ روی آورد، این هزینه زندگی سالانه قطعا از 20 الی 23 هزار دلار در سال هم بیشتر می‌شود. هزینه 12 الی 18 هزار دلار در سال را بدون احتساب شهریه نیز، بیشتر برای یک سبک زندگی دانشجویی نه چندان تجملی اما خوب و بدون سختی زیاد و همچنین تهیه یک محل اسکان اختصاصی و یا با امکانات مناسب در نظر می‌گیرند. اما 12 هزار دلار در سال دیگر کمترین هزینه زندگی سالیانه یک دانشجو در کانادا می‌تواند باشد و نشان دادن این حداقل مقدار + میزان شهریه سالانه برای اثبات تمکن مالی و اخذ ویزای دانشجویی لازم است.

اگر دانشجو از تهیه خوابگاه که سالیانه حدودا بین 4 تا 8 هزار دلار (نهایت 10 هزار دلار) بسته به شهر، دانشگاه و امکانات خوابگاه انتخابی هزینه دارد صرف نظر نماید و یا تمایلی به تهیه مسکن به صورت اشتراکی با دیگر دانشجویان یا قشر هم‌سن خود نداشته باشد، برای تهیه مسکن اختصاصی، قیمت اجاره خانه استودیویی (سوئیتی کوچک مانند یک اتاق بزرگ) در کانادا بطور متوسط ماهیانه 800 تا 900 دلار بوده و قیمت یک آپارتمان 1 خوابه نیز به طور متوسط ماهیانه 1100 دلار است. حال اگر آپارتمان نزدیک به مرکز شهر بوده قیمت آن گرانتر و بالعکس اگر به دور از مرکز شهر باشد قیمت آن ارزان‌تر خواهد بود. البته گزینه دیگری هم پیش روی دانشجویان بین‌المللی بوده که هزینه بسیار کمتری داشته و آن هم زندگی با یک خانواده کانادایی خواهد بود؛ بدین ترتیب که بسیاری از خانواده‌های کانادایی هستند که یکی از اتاق خواب‌های منزل مسکونی خود را برای اجاره به دانشجویان اختصاص می‌دهند و اندک درآمدی از این طریق کسب می‌کنند و هزینه مسکن دانشجو بدین ترتیب بسیار پایین خواهد آمد. اگر هم دانشجو در کانادا مکانی از قبل مانند منزل اقوام و آشنایان را برای اسکان در حین تحصیل داشته باشد، عملا جز ریز هزینه‌های جدا، شخصی و تحصیلی خود، هیچ خرج خاص دیگری در کانادا نخواهد داشت.

کلیات هزینه تحصیل در کانادا

کلیات هزینه تحصیل در کانادا

حال پس از شرحی کلی از هزینه‌های زندگی در کانادا، بایستی به شرح هزینه شهریه دانشگاه‌های این کشور بپردازیم. برای هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا نمی‌توان یه رقم ثابت یا حتی نزدیک به ثابت را در نظر گرفت؛ چرا که میزان شهریه‌ای که هر دانشجو به عنوان شهریه پرداخت می‌کند کاملا بستگی به شهر و استان زندگی، دانشگاه محل تحصیل، رشته‌ی تحصیلی و مقطع تحصیلی وی دارد. اما اگر بخواهیم این هزینه‌های تحصیل را به طور متوسط بیان کنیم، باید گفت یک شخص که به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا برای مقطع کارشناسی بخواهد تحصیل نماید، با افزایش حدود چند درصد هزینه‌ها در سال گذشته میلادی باید سالیانه بطور متوسط 26 هزار دلار هزینه نماید و شهریه دانشگاه پرداخت نماید.

این متوسط مبلغ تحصیل و شهریه برای مقطع کارشناسی ارشد سالیانه 16 تا 21 هزار دلار بوده و برای تحصیل در مقطع دکتری نیز شهریه بین 10 تا 15 هزار دلار و حتی گاها کمتر از 10 هزار و حتی 7 هزار دلار خواهد بود. از طرفی بسیاری از دانشگاه‌های کانادا مقطع دکتری را به صورت فاند و با بورسیه (حال از نوع فول فاند یا کمک هزینه تحصیلی) ارائه می‌دهند. حال که صحبت از بورسیه شد جا دارد در اینجا اشاره‌ایی هم کنیم که عموما جدای از شرایط و صلاحیت‌های متقاضی، اخذ بورسیه برای مقطع دکتری در کانادا ( و می‌توان گفت تقریبا در همه‌ی کشورها) بسیار راحت‌تر از دیگر مقاطع بوده و پس از آن اخذ بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد راحت‌تر می‌باشد.

البته کلیه هزینه‌های تحصیلی ذکر شده‌ی فوق به عوامل مختلفی که در ابتدای همین بند ذکر کردیم بستگی دارد که یکی از این عوامل رشته تحصیلیتون می‌باشد؛ برای مثال هزینه و شهریه برای تحصیل در رشته MBA سالیانه بین 36 تا 120 هزار دلار بسته به دانشگاه انتخابی می‌تواند باشد. و یا برای تحصیل در رشته‌ پزشکی و دنداپزشکی این مبلغ بین 45 تا 120 هزار دلار در سال خواهد بود و یا برای تحصیل در رشته دامپزشکی این شهریه به حدود 56 هزار دلار در سال یا حتی بیشتر می‌تواند برسد. البته قضیه را از دید دیگری نیز باید دید؛ برای مثال تحصیل در برخی رشته‌های علوم عمومی ممکن است با سالی 20 هزار دلار شهریه هم بتوان گذراند. البته باز باید با تاکید فراوان گفت که همه‌ی این‌ها به دانشگاه و موسسه آموزشی انتخابی شما بستگی دارد، برای مثال اگر بگوییم امکان تحصیل رشته MBA حتی با شهریه سالیانه 14 هزار دلار هم ممکن است، حتما شما با توجه به گفته‌های فوق برایتان بسیار عجیب خواهد بود. پس از رشته‌های نام برده، داروسازی، وکالت و مهندسی به ترتیب جز گرانترین رشته‌های تحصیلی در کانادا می‌باشند.

شغل دانشجویی در کانادا

شغل دانشجویی در کانادا

هر دانشجو در طول هفته می‌تواند تا 20 ساعت به کار دانشجویی یا همان کار پاره وقت مشغول شود که این میزان در تعطیلات می‌تواند تمام وقت و 8 ساعت در روز گردد. دانشجو با این مجوز کار دانشجویی می‌تواند بخشی از هزینه تحصیل و زندگی‌اش را در کانادا را تامین کند. به طور متوسط درآمد هر ساعت دانشجویان در کانادا بین 8 تا 13 دلار (گاها برای مشاغل بسیار خوب و البته رقابتی تا 16 دلار در ساعت) می‌باشد و به طور کلی یک دانشجوی تمام وقت با کار دانشجویی نهایت بین 1600 تا 3000 دلار در ماه می‌تواند درآمد داشته باشد که حقوق‌های نزدیک به همان 1600 تا نهایت 1900 دلار در ماه بیشتر معمول و رایج است. البته این حقوق‌ها برای مواردی است که معمولا شما در جایی استخدام می‌شوید؛ وگرنه که شما می‌توانید با مهارت‌های شخصی خود مشاغل زیادی را مانند کارهای اینترنتی، تدریس خصوصی، قبول پروژه برنامه‌نویسی، ترجمه، گرافیک و... درآمدهای بسیار بالاتری را کسب نمایید. شغل دانشجویی در کانادا به دو دسته On-Campus و Off-Campus تقسیم‌بندی می‌گردد. شغل‌های On-Campus در خود محیط دانشگاه (Campus به معنای پردیس دانشگاه) بوده که معمولا یکسری کارهای دفتری نیمه وقت در همان پردیس دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده و همچنین مشاغل Off-Campus همانطور که خودتان هم حدس زدید، مشاغل خارج از محیط دانشگاه هستند. مشهورترین مشاغل دانشجویی خارج از محیط دانشگاه عبارتند از:

 • دستیار معلم (متوسط درآمد 15.65 دلار در ساعت)
 • گارسون در رستوران یا محل سرو نوشیدنی (متوسط درآمد 11 دلار در ساعت + انعام)
 • راننده Uber یا Lyft که سامانه‌های تاکسی اینترنتی همانند اسنپ، تپسی و... در ایران هستند (متوسط درآمد 14 تا 25 دلار در ساعت)
 • معلم خصوصی (متوسط درآمد 15 تا 20 دلار در ساعت)
 • مشاغل فریلنسر (انجام پروژه دیگران به صورت دورکاری با متوسط حقوق 25 دلار در ساعت)
 • پرستاری کودک (متوسط درآمد 14 دلار در ساعت)
 • گردش حیوانات خانگی (متوسط درآمد 14 دلار در ساعت)
 • مترجمی (متوسط درآمد 21 دلار در ساعت)
 • دستیار فروش در مغازه و فروشگاه‌ها (متوسط درآمد 12 تا حتی 50 دلار در ساعت بسته به مهارت شخص و پورسانت فروش)

مقایسه هزینه زندگی در کانادا با سایر کشورها

مقایسه هزینه زندگی در کانادا با سایر کشورها

در جدول زیر هزینه زندگی در چهار کشور انگلیسی زبان محبوب برای مهاجرت تحصیلی که کانادا، استرالیا، آمریکا و انگلیس هستند، در برخی موارد کلیدی با هم مقایسه شده که طبق جدول می‌توانید تفاوت‌ها و اختلاف‌ها را مشاهده نمایید:

هزینه / کشور

کانادا

استرالیا

آمریکا

انگلیس

هزینه زندگی ماهانه 1 شخص بدون احتساب مسکن

1128 دلار کانادا

1332 دلار استرالیا

935 دلار

652 پوند

هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه

1267 دلار کانادا

1697 دلار استرالیا

1357 دلار

755 پوند

متوسط حقوق پس از کسر مالیات

3579 دلار کانادا

5065 دلار استرالیا

3593 دلار

2000 پوند

هزینه ماهانه قبوض آب، برق، گاز و...

166 دلار کانادا

214 دلار استرالیا

167 دلار

154 پوند

هزینه ماهانه حمل و نقل شهری

90 دلار کانادا

150 دلار استرالیا

65 دلار

65 پوند

هزینه یک وعده غذای آماده معمولی

18 دلار کانادا

20 دلار استرالیا

15 دلار

12.9 پوند

 

هزینه تجهیزات آموزشی و کتب در دانشگاه‌های کانادا

هزینه تجهیزات آموزشی و کتب در دانشگاه‌های کانادا

یکی از مواردی که مستقیما بر روی هزینه تحصیل در کانادا تاثیرگذار است، هزینه خرید لوازم تحریر، کتاب‌های درسی و سایر تجهزیات آموزشی است. بطور کلی تعداد و هزینه کتاب‌های مورد نیاز بستگی به رشته تحصیلی، دانشگاه یا کالج محل تحصیل و مقطع تحصیلی دانشجو دارد. اما در جدول زیر هزینه‌های کتب درسی به همراه برخی خورده خرج‌های لوازم تحصیلی دیگر را برای چندی از دانشگاه‌های نمونه و مشهور کانادا را آورده‌ایم.

میانگین هزینه خرید کتاب

نام دانشگاه / کالج

میانگین هزینه خرید کتاب

نام دانشگاه / کالج

$818.22

University of Prince Edward Island (UPEI)

$960.64

Brandon University

$814.11

Ryerson University         

$957.24

St. Francis Xavier University

$813.46

University of Calgary      

$955.67

University of Lethbridge

$809.56

University of Windsor    

$949.85

Wilfrid Laurier University             

$808.29

York University

$945.06

Lakehead University      

$803.19

Dalhousie University      

$936.59

Laurentian University    

$789.19

The University of British Columbia (UBC)               

$932.60

Trent University

$773.32

University of Guelph      

$884.21

University of Manitoba 

$764.09

University of New Brunswick

$936.62

University of Ontario Institute of Technology

$750.90

Carleton University        

$936.00

University of Regina       

$747.22

University of Toronto    

$917.93

Cape Breton University 

$728.75

McMaster University     

$916.11

Memorial University of Newfoundland  

$717.80

St. Thomas University   

$915.44

University of Alberta      

$715.43

Simon Fraser University

$901.78

University of Northern British Columbia(UNBC)

$713.00

University of Ottawa      

$899.33

The University of Winnipeg         

$706.61

Université de Montréal

$892.21

Brock University              

$694.37

Université de Sherbrooke           

$875.53

Mount Saint Vincent University

$677.39

Université Laval

$873.58

Western University        

$685.06

University of Waterloo  

$866.84

Queen's University         

$605.05

McGill University            

$849.70

University of Saskatchewan        

$595.48

Bishop's University         

$847.20

Nipissing University       

$574.58

Concordia University (Montreal)              

$839.30

Mount Allison University             

$545.34

Université de Moncton 

$805.59

Thompson Rivers University       

$503.70

Université de Québec a Montreal            

$824.94

Saint Mary's University 

$411.12

Quest University Canada

$813.57

Acadia University            

 

$810.94

University of Victoria     

 

هزینه خرید برخی کتاب‌های تخصصی درسی در کانادا

رشته

میانگین هزینه خرید کتاب

رشته

میانگین هزینه خرید کتاب

تاریخ

$752.30

معماری

$1,355.33

آموزش

$745.18

طراحی داخلی

$963.04

مهندسی

$731.88

تجارت

$893.84

مردم شناسی

$729.75

درمان

$878.80

داروسازی

$727.19

وکالت

$878.12

زبان انگلیسی

$718.13

جرم شناسی

$862.76

روابط بین المللی

$716.84

روانشناسی

$846.95

محیط زیست

$696.31

هنر

$831.48

موسیقی

$694.79

شیمی

$825.65

کشاورزی

$680.32

حرکت شناسی

$783.71

فلسفه

$674.77

علوم سیاسی

$769.68

ریاضی

$648.10

عصب شناسی

$761.43

زبان شناسی

$622.81

علوم دامی

$759.32

علوم کامپیوتر

$596.76

جامعه شناسی

$758.31

روزنامه نگاری

$580.91

اقتصاد

$757.56

 

بیمه دانشجویی و هزینه آن در کانادا

بیمه دانشجویی و هزینه آن در کانادا

متقاضیان مهاجرت به کانادا (اعم از مهاجرت تحصیلی، کاری و...) پس از ورود به کانادا می‌بایست تحت پوشش یک بیمه درمانی قرار بگیرند. چرا که معمولا هزینه درمان به صورت آزاد بسیار بالاست. شهروندان کانادایی معمولا از بیمه‌های درمانی دولتی استفاده می‌کنند اما شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده بیمه‌های درمانی نیز وجود دارند که موارد درمانی بیشتری را پوشش می‌دهند. بیمه درمانی دولتی کانادا ارزانترین نوع بیمه درمانی می‌باشد اما برخی از موارد مهم مانند دندانپزشکی و چشم پزشکی را پوشش نمی‌دهد.

اگر شهروندان مهاجر برای دریافت بیمه خصوصی اقدام نمایند، مدارک مورد نیازشان شامل کارت مهاجرت، پاسپورت و اجاره‌نامه یا مدرکی مبتنی بر اینکه فرد در چه شهر و استانی سکونت دارد، می‌باشد. در نهایت شهروندان با تحت پوشش قرار گرفتن یکی از انواع بیمه‌های درمانی، کارتی به عنوان کارت بهداشت دریافت می‌کنند که با داشتن این کارت می‌توانند از خدمات درمانی رایگان مانند ویزیت پزشکان و برای اخذ داروها معمولا تا 80% تخفیف بگیرند. هزینه بیمه‌های درمانی از اصلی‌ترین و اجتناب ناپذیر ترین هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان است و برای دانشجویان که کلا تهیه آن اجباری است.

برخی از معروف‌ترین شرکت‌های بیمه خصوصی در کانادا عبارتند از:

 1. منیولایف Manulife

 2. سانلایف فایننشیال Sunlife Financial

 3. گریت وست لایف GreatWest Life

 4. اونتریو بلو کراس Ontario Blue Cross

 5. جی ام اس GMS Health Insurance

بیمه درمانی ارائه شده در کانادا بستگی به هر استان این کشور دارد، این جمله بدین معناست که اگر فردی در یکی از استان‌های کانادا دارای بیمه درمانی باشد می‌تواند در استانی دیگر از خدمات آن بیمه درمانی استفاده کند.  پناهندگان، شهروندان و ساکنان دائمی کانادا و برخی استان‌های کانادا شامل طرح بیمه خدمات درمانی رایگان می‌شوند اما در برخی استان‌ها شهروندان می‌بایست خودشان بخشی از خدمات بیمه درمان را برعهده بگیرند. برای مثال شهروندان استان کبک، از طریق پرداخت مالیات تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرندبطور کلی هر خانواده در کانادا که تحت پوشش بیمه درمانی دولتی هستند، تقریبا 2000 دلار برای بیمه خانواده خود در سال هزینه می‌کنند و خانواده‌هایی که تحت پوشش بیمه‌های خصوصی هستند سالانه در حدود 2 برابر این مبلغ را هزینه می‌کنند.  جالب است بدانید که 65 درصد شهروندان کانادا از بیمه‌های درمانی خصوصی استفاده می‌کنند که نرخ پوشش بیمه‌های خصوصی بسته به استان و خدمات تحت پوشش متفاوت است.

 • دریافت بیمه درمانی در استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو، کبک و نیوبرانزویک مشروط به ۳ ماه اقامت در این استان‌ها قبل از شروع پوشش بیمه درمانی می‌باشند. برای دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه و کالج‌های کانادا در حال تحصیل هستند معمولا پوشش بیمه از سوی دانشگاه به آنها معرفی و الزام شده و هزینه بیمه درمانی بستگی به دانشگاه محل تحصیل فرد دارد و بنابراین دانشجویان باید در کنار سایر هزینه‌های تحصیل در کانادا، هزینه بیمه درمانی را نیز در نظر داشته باشند.

جزئیات هزینه زندگی در کانادا

جزئیات هزینه زندگی در کانادا

هزینه مسکن در کانادا

تقریبا در اکثر شهرهای دنیا بیشتر هزینه زندگی مردم صرف تهیه مسکن می‌شود. کانادا هم از این قاعده مستثنی نیست و بنابراین بیشتر هزینه زندگی دانشجویان در کانادا صرف اجاره منزل می‌شود. در شهرهای بزرگ کانادا مثل تورنتو و ونکوور اجاره‌خانه ماهانه منازل از 1150 دلار کانادا شروع می‌شود. در کنار این میزان اجاره، هزینه های جانبی چون هزینه آب، برق و گاز و ... هم وجود دارد که متوسط این هزینه ها در کانادا 165 دلار می‌باشد. دانشجویان برای صرفه جویی در هزینه‌های مسکن می‌توانند با چند نفر از دوستان خود یک خانه مشترک اجاره کنند یا از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند.

همانند هر کشوری در دنیا هزینه زندگی در کانادا به شدت وابسته به شهر محل سکونت فرد دارد و در نتیجه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ کانادا به نسبت شهرهای کوچک بیشتر است. گران‌ترین شهر کانادا تورنتو است و پس از آن ونکوور، رتبه دوم گران ترین شهر کانادا را به خودش اختصاص داده و پایتخت کانادا یعنی اوتاووا دهمین شهر گران این کشور است . هزینه تهیه مسکن یکی از اصلی‌ترین هزینه تحصیل

 • براساس آمارهای رسمی بیش از 28% مخارج ماهانه هر فرد در کانادا صرف مسکن و بیش از 33% مخارج صرف تغذیه می‌شود.

هزینه خانه (به دلار کانادا)

هزینه خوابگاه دانشجویی

4 تا 8 هزار دلار در سال

هزینه آپارتمان استودیویی

900 دلار

اجاره ماهیانه آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

1367

اجاره ماهیانه آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر

1142

اجاره ماهیانه آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

2202

اجاره ماهیانه آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر

1874

قیمت هر متر خانه برای خرید در مرکز شهر

6018

قیمت هر متر خانه برای خرید خارج از مرکز شهر

4475

 

هزینه خرید لباس در کانادا

یکی از مهم و حتی مهیج ترین خرج در زندگی روزمره خرید پوشاک است.  هر دانشجو می بایست برای تهیه لباس مبلغی را در نظر داشته باشد و آن را به هزینه تحصیل در کانادا اضافه کند. خوشبختانه هزینه خرید لباس در کانادا بسیار مناسب است. مردم کانادا تقریبا 6 تا 10 درصد درآمد ماهانه خود را خرج تهیه لباس میکنند. در جدول زیر به بررسی نرخ پوشاک مصرفی دانشجویان از فروشگاه های زنجیره ای پوشاک مانند H&M، ZARA، نایک و ادیداس در شهرهای بزرگ کانادا خواهیم پرداخت.

نوع پوشاک

شهر

تورنتو

مونترال

کبک سیتی

ونکوور

اوتاوا

جین

66.40$

66.50$

60.90$

72.90$

63.30$

لباس تابستانه

46.40$

46.50$

37.80$

44.30$

40.60$

کفش ورزشی

105.90$

99.70$

103.75$

107.30$

94$

*مبالغ به دلار کانادا اعلام شده است.

هزینه مواد غذایی در کانادا

هزینه مواد غذایی در کانادا زیاد نیست. کانادا کشوری است که اغلب افراد میتوانند به راحتی مایحتاج خوراک خود را تامین کنند. اما به نسبت ارزان بودن مواد اولیه غذایی، رستوران ها و کافه های خوب کانادا اکثر گران هستند و دانشجویان کانادا ترجیح می‌دهند بجای استفاده روزانه از کافه‌های و رستوران‌ها، غذای خود را در خانه تهیه کنند. در جدول زیر به بررسی برخی از مواد غذایی مصرفی اغلب دانشجویان در شهرهای بزرگ کانادا خواهیم پرداخت:

هزینه خورد و خوراک (به دلار کانادا)

یک وعده غذایی در رستورانی نرمال

18

غذای فست فود

11

یک فنجان قهوه

4.4

یک بطری نوشابه 330mm

2.29

بطری آب 330mm در رستوران

1.83

1 لیتر شیر

2.46

1 قرص نان تازه

2.93

1 کیلو برنج سفید

3.74

12 عدد تخم مرغ

3.63

1 کیلو پنیر محلی

13.03

1 کیلو مرغ

13.44

1 کیلو گوشت

15.31

1 کیلو سیب

4.23

1 کیلو گوجه

4.43

1 کیلو سیب زمینی

2.84

1 کیلو پیاز

2.69

1 بطری آب 1.5 لیتر

2.14

 

هزینه حمل و نقل در کانادا

حمل و نقل عمومی در کانادا نسبت به سایر کشورها گران تر است. بسیاری از دانشجویان خارجی برای صرفه جویی در هزینه تحصیل در کانادا ترجیح می‌دهند که یک خودرو شخصی برای خود تهیه کنند زیرا در طولانی مدت هزینه تردد آنها با خودرو شخصی نسبت به وسایل حمل و نقل عمومی پائین تر و مقرون به صرفه است. هزینه تردداز اصلی ترین هزینه تحصیل در کانادا محسوب میشود.

حمل و نقل عمومی در کلان شهرهایی مانند ونکوور بسیار منظم است و تقریبا دسترسی به حمل و نقل عمومی در سطح شهر امکان پذیر است. اما در شهرهای کوچک تقریبا حمل و نقل عمومی بی معنی است و خبری از اتوبوس‌ها و متروهای منظم نیست.

حداقل هزینه‌های حمل و نقل دانشجویان در یکی از کلان شهرهای کانادا به شرح زیر است:

نوع حمل و نقل

شهر

تورنتو

مونترال

کبک سیتی

ونکوور

اوتاوا

تاکسی (1کیلومتر)

1.7$

1.7$

1.25$

1.90$

1.75$

بنزین (1 لیتر)

1.3$

1.3$

1.7$

1.50$

1.25$

بلیط یک طرفه اتوبوس درون شهری

3.25$

3.25$

3.25$

2.85$

3.50$

تردد ماهانه با اتوبوس درون شهری

146$

83$

86.75$

96.50$

116$

*مبالغ به دلار کانادا اعلام شده است.

هزینه تفریحات عمومی در کانادا

بدون شک اکثر دانشجویان در کنار تحصیل در کانادا نیاز به تفریح در اوقات فراغت خود دارند. اما هر دانشجو چه مبلغی را باید برای تفریحات خود به هزینه تحصیل در کانادا اضافه کند؟ در جدول زیر به بررسی هزینه برخی از تفریحات در کانادا می پردازیم:

نوع تفریحات

شهر

تورنتو

مونترال

کبک سیتی

ونکوور

اوتاوا

سینما

15$

13$

12.5$

15$

13$

عضویت در باشگاه ورزشی

55.70$

40.10$

41.90$

53.10$

53.50$

*مبالغ به دلار کانادا اعلام شده است

هزینه تسهیلات

 

هزینه تسهیلات (به دلار)

متوسط هزینه قبض آب و برق و گاز برای یک ماه

166

1 دقیقه تماس تلفنی با موبایل

0.34

اینترنت نامحدود با سرعت 60Mbps یا بیشتر در ماه

79.88

 
به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره 021 71 400 111