• تلفن: (30 خط) 021 71 400 111
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

جهت دریافت آنی مشاوره رایگان مهاجرت می توانید در ساعات کاری مجموعه با ما تماس بگیرید. در غیر این صورت اطلاعات خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت مشاورین ادب ویزا با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول هزینه تحصیل در استرالیا

موسسه آراد دانان برنا دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و تحقیقات برای کشورهای استرالیا و کانادا می باشد و دیگر مطالب وبسایت که با دقت بالا توسط تیم تولید محتوای ادب ویزا تولید شده است برای اطلاع رسانی شما عزیزان است.

هزینه تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان بوده؛ بطوری که این کشور سالیانه به طور متوسط پذیرای بیش از 400 و حتی 500 هزار دانشجو در دانشگاه‌های خود می‌باشد. همچنین در سال 2019 میلادی استرالیا پذیرای حدود 800 هزار دانشجوی بین‌المللی بوده که این رقم نسبت به سال 2010 که خود سالی با رکورد بالایی در این زمینه بود، بیش از 15% افزایش پیدا کرده است که خود این رقم گویای محبوبیت و برتری این کشور به عنوان یک مقصد تحصیلی ارجح است. اگرچه این افزایش نرخ رشد دانشجویان در استرالیا نشانگر پتانسیل بالای استرالیا برای تعلیم نیروی متخصص و کیفیت بالای متدهای آموزشی در استرالیا می‌باشد اما از طرفی نمی‌توان از هزینه‌های تحصیل در استرالیا که ارقام قابل توجهی است چشم پوشی کرد؛ در ادامه پیرامون هزینه‌های تحصیل در استرالیا از شهریه گرفته تا هزینه زندگی روزمره صحبت خواهیم نمود.

ویژگی‌های اصلی تحصیل در استرالیا

دارا بودن یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان

انگلیسی زبان بودن این کشور  است و لهجه بسیار روان مردم آن.

شهرهای استرالیا از جمله شهرهای بزرگ آن مانند سیدنی و ملبورن برای دانشجویان بین‌المللی بسیار امن و ایده‌آل هستند.

استاندارد بسیار بالای زندگی در استرالیا.

امکان اخذ ویزای تحصیلی برای کلیه مقاطع تحصیلی

امکان همراهی خانواده با دانش آموز زیر 18 سال در حین دوره تحصیل در استرالیا.

امکان همراهی همسر و فرزند زیر 18 سال با دانشجو در حین دوره تحصیل در استرالیا.

امکان مجوز کار و Work Permit برای همسر متقاضی.

وجود فرصت‌های شغلی زیادی پس از پایان تحصیل برای دانشجویان در این کشور

امکان اقدام برای اخذ اقامت دائم این کشور پس از مدتی کار (1 سال) + امکان اخذ شهروندی و تابعیت استرالیا

 

مختصر اطلاعات کلیدی استرالیا

نام رسمی

قلمرو همسود استرالیا (Commonwealth of Australia)

پایتخت

کانبرا (Canberra)

نوع حکومت

پادشاهی مشروطه پارلمانی فدرال

واحد پول

دلار استرالیا (AUD)

زبان رسمی

انگلیسی

مساحت کل کشور

7.692 میلیون کیلومتر مربع (ششمین کشور بزرگ جهان)

تعداد ایالات

شامل 6 ایالت و 2 قلمرو

جمعیت

حدود 26 میلیون نفر (آمار 2022 / رتبه 51 جهانی)

پرجمعیت ترین شهر

سیدنی

معروف‌ترین شهرها

سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرث، کانبرا، آدلاید، هوبارت، گولد کوست و...

شرایط آب و هوایی

عموما معتدل، تابستان‌های گرم و گاها مرطوب، زمستان‌های معتدل و خنک و به نسبت کوتاه‌تر

میزان تولید ناخالصی

1.32 تریلیون دلار در سال اخیر میلادی اخیر (رتبه 13ام در جهان)

متوسط درآمد سالانه هر فرد

60 الی 70 هزار دلار استرالیا

متوسط هزینه زندگی برای دانشجو

15 تا 25 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط هزینه تحصیل برای دانشجو

33 هزار دلار استرالیا در سال

تعداد دانشگاه‌های رسمی

43

وضعیت آزادی، حقوق بشر و رضایت مردمی

رتبه 9 در زمینه دموکراسی

رتبه 18 در امنیت

رتبه 17 در زمینه آزادی بیان و مطبوعات

رتبه 11 در زمینه شادی و رضایت مردم

رتبه 12 در ضد نژادپرستی

رتبه 15 در حقوق زنان

آیا تحصیل در استرالیا برای دانشجویان خارجی گران است؟

آیا تحصیل در استرالیا برای دانشجویان خارجی گران است؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت استرالیا پس از آمریکا و انگلیس، گرانترین مقصد انگلیسی زبان و یکی از گران‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در جهان می‌باشد. برای مثال یک دانشجو دکترا با احتساب شهریه و زندگی در یکی از شهرهای بزرگ استرالیا در سال 2022 هزینه‌ای بالغ بر 50 هزار دلار استرالیا را (با احتساب شهریه و هزینه‌های زندگی) را متحمل خواهد شد؛ آن هم حداقل؛ در حالی که انتظار می‌رود در مقطع تحصیلی مذکور کمی شهریه‌ها پایین‌تر بوده و فاندها و کمک هزینه‌های تحصیلی بیشتر باشد. این رقم در مقایسه با کشوری مانند کانادا که از نظر قوت نظام آموزشی در رقابت تنگاتنگ با استرالیا قرار دارد بسیار بالاتر است. البته هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ استرالیا به ویژه سیدنی و ملبورن بسیار بیشتر از سایر شهرهای این کشور می‌باشد. که دانشجویان با اقامت در اطراف شهرهای کوچک‌تر می‌توانند بسیاری از حداقل هزینه‌های زندگی روزمره خود را کاهش دهند. یک نکته قابل توجه هم که لازم است در همین ابتدا بیان کنیم این است که هزینه‌های زندگی و شهریه‌های استرالیا؛ آنچه که می‌بینید و اعلام می‌گردد؛ به دلار استرالیا بوده که دلار این کشور از دلار آمریکا (که معیار سنجش بسیاری برای اختلاف ارز بوده) دارای ارزش کمتری است؛ برای مثال با معادل‌سازی نرخ در ابتدای سال 2022 میلادی اگر شهریه یک دانشجو سالانه 42 هزار دلار استرالیا باشد، معادل آن 30 هزار دلار آمریکا (USD) می‌گردد.

اما بیشترین هزینه تحصیل در استرالیا، مربوط به شهریه دانشگاه‌های این کشور است که نسبت به سایر دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای جهان همچنان بالاتر است و تنها کاری که می‌توان برای کاهش این هزینه‌های شهریه انجام داد گرفتن بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه محل تحصیل متقاضی بوده که خود اخذ بورسیه پروسه مربوط به خود را داشته و نیازمند صلاحیت‌های بالایی برای متقاضی می‌باشد. نکته دیگر این است که پرداخت شهریه در استرالیا برخلاف سایر کشورها سالانه نیست و دانشجو در آغاز هر ترم تحصیلی می‌بایست شهریه خود را بپردازد. این شهریه‌ها در هر ترم ممکن است ثابت بوده و یا افزایش داشته باشند. اما این افزایش شهریه‌ها معمولا درصد بالایی ندارند و نگرانی خاصی در میان دانشجویان به وجود نخواهد آورد. از طرفی جدای از همه‌ی این مسئله، اجازه شغل دانشجویی در حین تحصیل را هم نیز می‌تواند در نظر گرفت که خود نقش به سزایی در تامین حداقل بخشی از هزینه‌ها را ایفا نموده که در بخشی هم به طور اختصاصی درباره شغل دانشجویی در استرالیا شرح خواهیم داد.

کلیات هزینه تحصیل در استرالیا در سال 2023

کلیات هزینه تحصیل در استرالیا در سال 2022

در این بخش هزینه تحصیل در استرالیا را صرفا از منظر شهریه بررسی نموده و در همین ابتدا یک دید کلی را برای شما مخاطبان برای متوسط هزینه کلی برای شهریه‌های تحصیلی در این کشور بیان کرده و سپس به بررسی جزئی‌تر برای هر مقطع تحصیلی می‌پردازیم. در همین ابتدا جا دارد بگوییم که متوسط هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی 31 هزار دلار در سال می‌باشد. این مبلغ با توجه به دانشگاه انتخابی، شهری که در آن تحصیل می‌نمایید، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی می‌تواند از 22 هزار دلار تا بالای 80 هزار دلار در سال دارای تغییرات باشد. البته مبلغ 80 هزار دلار معمولا برای رشته‌های پزشکی خاصی مانند جراحی و... می‌باشد؛ اما رقم 31 هزار دلار در سال را می‌توان به عنوان یک متوسط خوب از همه دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی و رشته‌های عمومی (به جزء رشته‌های خیلی گران قیمت) در نظر گرفت؛ حال بیاییم ابتدا در مورد مقاطع تحصیلی مختلف کمی این موضوع را بیشتر بشکافیم:

هزینه تحصیل در استرالیا در مدارس

در حالی که هزینه مدارس دولتی برای شهروندان استرالیا رایگان بوده، برای دانشجویان بین‌المللی سالانه بین 7 تا 30 هزار دلار هزینه خواهد داشت. هرچی که مقاطع از مهد کودک و پیش دبستانی به سمت دبیرستان متوسطه و دبیرستان ارشد نزدیک‌تر می‌شویم، این هزینه‌ها هم بین رنج مذکور بیشتر می‌گردد. همچنین هزینه مدارس شبانه‌روزی استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی بین 37 تا 40 هزار دلار در سال می‌گردد. متوسط شهریه مدرسه عمومی 7 تا 20 هزار دلار استرالیا در سال و متوسط شهریه مدرسه خصوصی 9 تا 30 هزار دلار استرالیا در سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی (لیسانس)

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی کاملا بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل دارد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا سالانه بین 17 تا 45 هزار دلار استرالیا بسته به رشته و دانشگاه انتخابی می‌باشد. البته این مبلغ در رشته‌های پزشکی و رشته‌های مرتبط مانند دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و... دارای شهریه‌های بیشتر است و می‌تواند این مبلغ از بین 55 تا حتی 120 هزار دلار در سال نیز فراتر رود. دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی سالیانه در حدود 65 هزار دلار بطور متوسط شهریه خواهند پرداخت.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی بین 20 تا 37 هزار دلار استرالیا بسته به رشته و دانشگاه انتخابی می‌باشد که این رقم برای مقطع دکتری می‌تواند از سالی 14 هزار دلار شروع شده و ممکن است به 40 هزار دلار در سال هم برسد. این ارقام متوسط شهریه اکثر رشته‌ها در این 2 مقطع هستند اما شهریه‌های مذکور برای برخی از رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف بسیار می‌تواند با یکدیگر دارای تفاوت باشند.

  • برای کلیه مقاطع تحصیلی فوق، یکسری مخارج جانبی دیگری در راستای تحصیل نیز وجود دارد؛ مانند هزینه کتاب و وسایل آموزشی و بیمه درمانی که متوسط نرخ هزینه کتاب و لوازم آموزشی بین 600 تا 1100 دلار استرالیا در سال است و از طرفی نیز هزینه بیمه‌های درمانی از 40 دلار استرالیا در ماه شروع می‌شوند.

متوسط شهریه مدرسه عمومی

7 تا 20 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه مدرسه خصوصی

9 تا 30 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه کالج‌ها

15 تا 39 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه مقطع کارشناسی

17 تا 45 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه مقطع کارشناسی ارشد

20 تا 37 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه مقطع دکتری:

14 تا 40 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه رشته‌های پزشکی

83 تا 158 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه رشته‌های مهندسی

20 تا 60 هزار دلار استرالیا در سال

متوسط شهریه رشته ‌ MBA

50 تا 115 هزار دلار استرالیا در سال

شهریه کلاس زبان انگلیسی

300 دلار استرالیا در هفته

متوسط هزینه بیمه دانشجویی

شروع از 480 دلار استرالیا در سال

کلیات هزینه زندگی دانشجو در استرالیا

کلیات هزینه زندگی دانشجو در استرالیا

بر اساس آنچه که احتساب شده و توسط اداره مهاجرت این کشور برای دانشجویان مهاجر اعلام گردیده، بدین صورت است که به طور متوسط دانشجویی بین‌المللی در استرالیا برای یک سال زندگی در این کشور بدون در نظر گرفتن هزینه تحصیل به طور تقریبی به 20 هزار دلار استرالیا در سال نیاز خواهد داشت. هزینه زندگی برای یک فرد عادی در استرالیا بدون احتساب مسکن به طور متوسط 1340 دلار استرالیا در ماه است؛ البته این مبلغ بنا به ایالت و شهر زندگی شخص می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ برای مثال این هزینه در شهرهایی مانند سیدنی و ملبورن بسیار بالاتر بوده و بالعکس در شهری مانند هوبارت، آدلاید، پرث و... ارزان‌تر است؛ اما ما حالت کلی و متوسط از کل کشور را در نظر گرفته‌ایم. اما یک دانشجو با توجه به سبک زندگی دانشجویی و به واسطه آن صرفه‌جویی خوبی که می‌تواند داشته باشد (که این مبلغ زندگی به معنای سختی کشیدن نبوده بلکه بیشتر به دلیل عدم الزام دانشجو برای یکسری مخارج است)، این هزینه ماهانه را می‌تواند حتی به 800 الی 850 دلار در ماه نیز رسانده، در نتیجه در سال به حداقل 10 هزار دلار آن هم صرفا برای مایحتاج ضروری به غیر از مسکن نیاز خواهد داشت. برای محل سکونت هم اگر دانشجو بتواند خوابگاه دانشجویی در استرالیا تهیه کند باید گفت که هزینه خوابگاه دانشجویی در استرالیا بین 4 تا 11 هزار دلار استرالیا در سال می‌باشد. 

اگر هم که دانشجو مایل به اجاره خانه باشد، قیمت یک خانه‌ استودیویی که کمترین قیمت را دارد در حدود 900 الی 1000 دلار در ماه اجاره‌اش خواهد بود و برای اجاره یک آپارتمان کوچک تک خواب هم حداقل در بهترین حالت باید ماهیانه 1200 دلار اجاره دهد که در این حالت هزینه‌های زندگی از میزان متوسط مذکور بالاتر خواهد رفت (البته باز تاکید می‌کنیم که کلیه قیمت‌ها متوسط قیمت سراسری از کل کشور است) اما با یک حساب و کتاب کوچک فرد متقاضی به این نتیجه خواهد رسید که اجاره خوابگاه از همه لحاظ هم صرفه‌جویی در هزینه اجاره و رفت و آمد و هم صرفه‌جویی در زمان به دلیل وجود خوابگاه‌ها در داخل پردیس دانشگاه‌ها یا در مجاورت آن‌ها و از طرفی امکان تجربه زندگی اجتماعی و روابط روزمره با دیگر دانشجویان گزینه بهتری به ویژه برای دانشجویان مقطع کارشناسی خواهد بود. معمولا اجاره خانه یا اتاق‌های بزرگ در خوابگاه‌های این کشور به صورت تک یا دو نفره بیشتر در میان دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد رایج است. هزینه اجاره خانه بسیار به موقعیت مکانی آن (نزدیک یا به دور از مرکز شهر) بستگی دارد. اگر هم دانشجو در کانادا مکانی از قبل مانند منزل اقوام و آشنایان را برای اسکان در حین تحصیل داشته باشد، عملا جز ریز هزینه‌هایی دیگر در زمینه‌های تحصیلی و شخصی هیچ خرج خاص دیگری در استرالیا نخواهد داشت.

عنوان

مبلغ به دلار استرالیا (CAD)

خوابگاه و محل اقامت

هزینه ماهانه خوابگاه دانشجویی

450 تا 1150$

اجاره ماهانه واحد 1 خوابه نزدیک مرکز شهر

1880$

اجاره ماهانه واحد 1 خوابه به دور از مرکز شهر

1450$

حداقل اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه

900$

اجاره ماهانه با تهیه خانه دانشجویی اشتراکی

480 تا 750$

هزینه‌های کلی و جزئی

هزینه زندگی ماهانه شخص بدون احتساب مسکن

1200 تا 1400$

هزینه زندگی ماهانه دانشجویی بدون احتساب مسکن

900 تا 1000$

هزینه ماهانه تسهیلات، قبوض برق، آب و...

200$

هزینه ماهانه اینترنت پرسرعت با سرعت 60mbps

80$

هزینه ماهیانه اشتراک باشگاه بدنسازی

70$

هزینه یک ست لباس (شامل کفش، شلوار و لباس بالا تنه)

300$

هزینه ماهانه حمل و نقل عمومی

160$

هزینه یک دستگاه خودروی نرمال و خوب

27000$

قیمت 1 لیتر بنزین

2$

قیمت 1 وعده غذای فست فود

14$

قیمت بلیت حمل و نقل یک طرفه شهری

4.5$

هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر

2.2$

آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکانپذیر است؟

آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکانپذیر است؟

خیر؛ متاسفانه تحصیل رایگان در استرالیا اول آنکه صرفا در مقطع مدرسه و آن هم برای فقط شهروندان استرالیا و آن هم صرفا در مدارس دولتی امکانپذیر بوده و دوم آنکه مقطع دانشگاهی نه فقط برای دانشجویان بین‌المللی بلکه برای شهروندان استرالیایی هم هزینه خواهد داشت؛ تنها تفاوت آن است که دانشجویان بین‌المللی در مقطع دانشگاهی شهریه‌های بالاتری را نسب به دانشجویان استرالیایی باید پرداخت نمایند. پس تحصیل به طور رایگان برای دانشجویان بین‌المللی در هیچ مقطع تحصیلی در این کشور ارائه نمی‌گردد و هر دانشجوی بین‌المللی ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم تحصیلی می‌باشد. تنها راه تحقق این امر استفاده از اسکالرشیپ یا همان بورسیه‌های تحصیلی می‌باشد که این بورسیه‌ها هم برای هر مقطع شرایط خاص خود را داشته و همچنین بورسیه فول فاند یعنی همان تحصیل رایگان خیلی سخت‌تر قابل اخذ است و بورسیه‌های کمک هزینه بیشتر در این کشور باب هستند. در ادامه در این راستا بیشتر توضیح خواهیم داد. 

بورسیه تحصیلی در استرالیا

بورسیه تحصیلی در استرالیا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در کشورهای خارجی دارای سیستم‌های آموزشی برتر که معمولا شهریه‌های بالایی نیز دارند، در پی دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آن کشور و کشور استرالیا که موضوع مورد بحث در مطلب بوده، هستند تا بتوانند کل یا حداقل بخشی از مخارج تحصیلی خود را تامین کنند. متوسط مبلغ بورسیه تحصیلی اعطا شده به دانشجویان در استرالیا 15 هزار دلار استرالیا می‌باشد که میزان مبالغ بورسیه و فاند در مقطع تحصیلی دکترا بیشتر از سایر دوره‌های دانشگاهی است و در این راستا در حالت کلی می‌توان گفت که تقریبا برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد اخذ بورسیه بسیار سخت‌تر و رقابتی‌تر خواهد بود؛ به ویژه برای مقطع کارشناسی که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اصلا به فکر بورسیه برای این مقطع به دلیل نادر بودن و دشواری شدید آن نیستند.

هر ساله در استرالیا بیش از 1000 بورسیه تحصیلی هم برای دانشجویان بومی و هم بین‌المللی ارائه شده که بورسیه‌های تحصیلی این کشور همانند دیگر کشورها به 2 دسته اصلی فول فاند (پوشش کلیه هزینه‌های تحصیلی) و کمک هزینه (پوشش بخشی از هزینه‌ها) تقسیم‌بندی می‌گردند. البته همانطور که ذکر کردیم جا دارد باز یادآور شویم که اولا بورسیه‌های تحصیلی بیشتر برای مقطع دکتری بوده و بعد از آن برای مقطع کارشناسی ارشد و در واقع تعداد بورسیه‌ها برای مقطع کارشناسی بسیار کمتر بوده و نکته دیگر آنکه اکثر این بورسیه‌ها به ویژه برای مقاطع غیر دکتری، کمک هزینه هستند و بورسیه‌های فول فاند در این کشور بیشتر برای مقطع دکتری هستند. البته در کمال تعجب، چندی از دانشگاه‌های برتر استرالیا که همگی دارای رتبه تک رقمی بوده (مانند دانشگاه سیدنی، ملبورن، موناش و...) بورسیه‌های فول فاندی را حتی برای مقطع کارشناسی نیز ارائه می‌دهند که مسلما اخذ آن‌ها آن هم برای این دانشگاه‌های برتر بسیار سخت و رقابتی بوده و نیاز به صلاحیت‌های بالایی می‌باشد.

متوسط کمک هزینه بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا معمولا به طور میانگین 15 هزار دلار بوده اما این مبالغ می‌تواند تا حتی بیش از 25 الی 30 هزار دلار در سال را هم پوشش دهند. برای اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا همانند هر کشور دیگری به صلاحیت‌های علمی بالایی لازم است که بطور خلاصه معدل بالا (ترجیحا معدل مقطع قبل بالای 16 الی 17)، نمره مدرک زبان بالا (حداقل آیلتس 7 یا 8) و رزومه قوی تحصیلی (مقالات، پژوهش‌ها، پروژه‌های انجام داده شده، سوابق کاری، سابقه خدمات داوطلبانه اجتماعی، انگیزه نامه قوی، توصیه نامه به تعداد بالاتر و...) 3 عامل اصلی در این راستا هستند. هر چقدر که نمرات و معدل دانشجو، نمره مدرک زبان و... دانشجو از مقادیر پیشنهاد ذکر شده بالاتر باشد، شانس بورسیه فول فند یا با مبالغ کمک هزینه بالاتر بیشتر خواهد شد. اما در کل به غیر از بورسیه‌های خاص برای افراد واقعا ویژه، مبلغ بورسیه تا سقف 15 هزار دلار در استرالیا بیشتر معمول است.

شهرهای بزرگ استرالیا برای تحصیل

شهرهای بزرگ استرالیا برای تحصیل

همانند هر کشوری در دنیا هزینه تحصیل در استرالیا و هزینه زندگی در استرالیا نیز به شدت وابسته به شهر محل سکونت فرد دارد. در نتیجه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ استرالیا به نسبت شهرهای کوچک بیشتر است. گران‌ترین شهر استرالیا سیدنی است و پس از آن داروین و ملبون در رتبه‌های بعدی گران ترین شهرهای استرالیا قرار دارند. پایتخت استرالیا یعنی کانبرا چهارمین شهر گران استرالیا است، نیوکاسل نیز رتبه پنجم را در این کشور از منظر گرانی دارد.

هزینه زندگی در شهرهای بزرگ استرالیا

هزینه زندگی در پنج شهر بزرگ استرالیا در سال 2022 برای یک شخص بدون احتساب هزینه مسکن به شرح زیر است: 

  • سیدنی : حداقل هزینه زندگی ماهانه 1.450 دلار استرالیا
  • آدلاید : حداقل هزینه زندگی ماهانه 1.300 دلار استرالیا
  • بریزبن : حداقل هزینه زندگی ماهانه 1.340 دلار استرالیا
  • ملبورن : حداقل هزینه زندگی ماهانه 1.330 دلار استرالیا
  • هوبارت: حداقل هزینه زندگی ماهانه 1.350 دلار استرالیا

حال از این بین به معرفی 4 شهر محبوب دانشجویی کمتر شناخته شده نسبت به سیدنی و ملبورن می‌پردازیم.

شهر Gold Coast

این شهر اولین شهر بزرگ مقرون به صرفه‌تر در استرالیا برای تحصیل و زندگی است و هزینه تحصیل در استرالیا را برای دانشجویان کاهش می‌دهد. تحصیل در شهر ساحلی Gold Coast جذابیت‌های منحصر بفرد خود را دارد. این شهر یکی از مشهورترین مناطق توریستی استرالیا است که در ایالت کوئینزلند استرالیا واقع شده است. علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و صنعت گردشگری پویا، این شهر سومین ارائه دهنده بهترین خدمات تحصیلی استرالیا در سال 2019 انتخاب شد. سه دانشگاه Griffith University ، Bond University و Southern Cross University در این شهر واقع شده‌اند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که مقر اصلی دانشگاه Griffith University در بریزبن است اما برخی از دانشکده‌های این دانشگاه در Gold Coast نیز هستند. زندگی به صرفه‌تر در این شهر باعث شده که جمعیت زیادی از دانشجویان بین‌المللی در این شهر ساکن شوند. دانشجویان در این شهر بسیار راحت‌تر می‌توانند از پس هزینه تحصیل در استرالیا برآیند.

شهر Adelaide

شهر آدلاید پنجم شهر پر جمعیت استرالیا است. شهرداران و دولت شهر آدلاید به گونه‌ای برنامه ریزی کردند که تحصیل و زندگی در این شهر برای دانشجویان خارجی آسان باشد. این شهر بعد از Gold Coast دومین شهر مقرون به صرفه برای دانشجویان بین‌المللی است. این شهر محل استقرار دانشگاه University of Adelaide یکی از دانشگاه‌های برتر جهان است. به جز دانشگاه آدلاید دانشگاه های دیگری همچون Australian Catholic University ، University of South Australia و Flinders University در آدلاید واقع شده اند و ارائه دهنده خدمات آموزش عالی در استرالیا هستند. جالب است بدانید که آدلاید به پایتخت غذا و نوشیدنی در استرالیا معروف است.

شهر Brisbane

بریزبن سومین شهر بزرگ استرالیا و همچنین مرکز استان کوئینزلند است. این شهر یکی از زیباترین و به صرفه‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. دانشگاه‌های زیادی در این شهر واقع شده‌اند؛ از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های University of Queensland، Queensland University of Technology، Griffith University، James Cook University، Central Queensland University و ... می‌توان اشاره نمود. تمرکز این تعداد از دانشگاه‌های بین‌المللی و سومین شهر مقرون به صرفه استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی، بریزبن را به یکی از محبوب ترین شهرها برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است تا بتوانند با کمترین هزینه تحصیل در استرالیا را تجربه کنند. همچنین بریزبن از امکانات رفاهی و امنیت مناسبی برخوردار است. داشتن فرودگاه بین المللی، نزدیکی به سواحل استرالیا، تجمع برندها و مراکز خرید بزرگ و ... یک زندگی متفاوت و جذاب را برای دانشجویاندر این شهر به ارمغان آورده است.

شهر Canberra

کانبرا پایتخت استرالیا، نود و نهمین شهر ارزان برای زندگی در دنیا است علاوه بر آن این شهر چهارمین شهر ارزان استرالیا نیز می‌باشد. دانشگاه‌هایی چون Australian National University، Charles Sturt University، Australian Catholic University و University of Canberra از جمله دانشگاه‌های مهم استرالیا در این شهر هستند. تحصیل و زندگی در پایتخت استرالیا جذابیت‌ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. کما اینکه هزینه تحصیل در استرالیا در این شهر نسبت به سایر شهرهای مهم استرالیا از جمله ملبورن و سیدنی کمتر است.

شهر

جمعیت

متوسط هزینه زندگی

متوسط درآمد

سیدنی

5.3 میلیون نفر

4680 دلار استرالیا

6300 دلار استرالیا

ملبورن

5 میلیون نفر

3770 دلار استرالیا

5200 دلار استرالیا

آدلاید

1.31 میلیون نفر

4000 دلار استرالیا

4400 دلار استرالیا

بریزبن

2.28 میلیون نفر

4150 دلار استرالیا

5170 دلار استرالیا

کانبرا

470 هزار نفر

4500 دلار استرالیا

4800 دلار استرالیا

پرث

2.11 میلیون نفر

4000 دلار استرالیا

5100 دلار استرالیا

هوبارت

250 هزار نفر

2800 دلار استرالیا

5240 دلار استرالیا

 

ارزان‌ترین و گرانترین دانشگاه‌های استرالیا

ارزان‌ترین و گرانترین دانشگاه‌های استرالیا

معمولا دانشگاه‌های برتر استرالیا جدای از شرایط سخت‌تر برای اعطای پذیرش تحصیلی، معمولا دارای هزینه و شهریه‌های تحصیلی بالاتری هستند. از طرفی نیز دانشجویان با تحصیل در برخی از دانشگاه‌های استرالیا می‌توانند هزینه تحصیل در استرالیا را به حداقل برسانند. ارزان‌ترین دانشگاه‌ها از نظر شهریه در استرالیا به شرح زیر می‌باشند:

دانشگاه ویکتوریا

با متوسط شهریه سالانه 22 هزار دلار استرالیا

دانشگاه چارلز داروین

با متوسط شهریه سالانه 23 هزار دلار استرالیا

دانشگاه کاتولیک استرالیایی

با متوسط شهریه سالانه 23 هزار دلار استرالیا

دانشگاه سان شاین کوست

با متوسط شهریه سالانه 24 هزار دلار استرالیا

دانشگاه سیدنی غربی

با متوسط شهریه سالانه 24 هزار دلار استرالیا

دانشگاه ولونگونگ

با متوسط شهریه سالانه 25 هزار دلار استرالیا

دانشگاه تورنس (خصوصی)

با متوسط شهریه سالانه 25 هزار دلار استرالیا

دانشگاه فدراسیون استرالیا

با متوسط شهریه سالانه 25 هزار دلار استرالیا

دانشگاه کراس جنوبی

با متوسط شهریه سالانه 26 هزار دلار استرالیا

دانشگاه نیو انگلند

با متوسط شهریه سالانه 26 هزار دلار استرالیا

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا آن هم در بهترین دانشگاه‌های این کشور ممکن است رقم بالایی باشد و همانطور که اشاره هم کردیم، معمولا گرانترین دانشگاه‌های استرالیا همین دانشگاه‌ها هستند اما کیفیت، اعتبار و خدمات آموزشی‌ای که دانشجو در قبال شهریه‌ای که می‌پردازد بسیار ارزنده‌تر می‌باشد. متوسط شهریه برترین دانشگاه‌های استرالیا از این قرار هستند:

دانشگاه ملبورن

با متوسط شهریه سالانه 45 هزار دلار استرالیا در سال

دانشگاه سیدنی

با متوسط شهریه سالانه 44 هزار دلار استرالیا در سال

دانشگاه موناش

با متوسط شهریه سالانه 48 دلار استرالیا در سال

دانشگاه نیو ساوت ولز

با متوسط شهریه سالانه 46 هزار دلار استرالیا در سال

دانشگاه کوئینزلند

با متوسط شهریه سالانه 46 هزار دلار استرالیا در سال

دانشگاه ملی استرالیا

با متوسط شهریه سالانه 47 هزار دلار استرالیا در سال

دانشگاه آدلاید

با متوسط شهریه سالانه 42 هزار دلار استرالیا در سال

کار دانشجویی در استرالیا

کار دانشجویی در استرالیا

یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در استرالیا مجاز بودن فعالیت اقتصادی دانشجویان یا به زبان ساده امکان داشتن کار و شغل دانشجویی است. این امر می‌تواند به تامین بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل و یا زندگی در استرالیا کمک شایانی کند. قانون کار دانشجویی همانند دیگر کشورهای پیشرفته در نظام آموزشی به این صورت بوده که هر دانشجو می‌تواند در هر هفته تا 20 ساعت فعالیت شغلی و اقتصادی داشته که این میزان در تعطیلات می‌تواند به 40 ساعت در هفته نیز برسد. همین امر و در واقع امکان برای دانشجویان باعث شده تا آن‌ها بتوانند بخشی از مخارج تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. حداقل درآمد دانشجویان در استرالیا در سال 2022 ساعتی 19.5 دلار استرالیا (بدون احتساب مالیات) است. به این ترتیب یک دانشجو در استرالیا با حداقل درآمد در هفته بدون کسر مالیات می‌تواند 390 دلار استرالیا درآمد داشته باشد. در زمان تعطیلات دانشگاه‌ها مثل تعطیلات تابستانی، دانشجویان می‌توانند مشغول به کار تمام وقت شوند که با حداقل درآمد بدون احتساب مالیات 780 دلار استرالیا در هفته درآمد دریافتی داشته باشند. توجه فرمایید که درآمد ذکر شده حداقل درآمد هستند اما با یکسری مشاغل حرفه‌ایی‌تر مانند مشاغل اداری از قبیل طراجی گرافیکی، برنامه‌نویسی، طراحی وب، ترجمه، تولید محتوا و... این درآمد می‌تواند به هفته‌ایی به بیش از 510 دلار نیز برسد!

هزینه بیمه دانشجویی در استرالیا

هزینه بیمه دانشجویی در استرالیا

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که دانشجویان متقاضی تحصیل در استرالیا باید به آن توجه داشته باشند، هزینه بیمه دانشجویی استرالیا است. تحت پوشش بیمه بودن دانشجویان در استرالیا الزامی است و یکی از شروط پذیرش ویزای دانشجویی استرالیا، تهیه بیمه دانشجویی است. شرکت‌های بیمه زیادی در استرالیا مشغول به فعالیت هستند که برخی از مهم‌ترین شرکت‌های بیمه دانشجویی در استرالیا شرکت های NIB ، BUPA ، ALLIANZ و MEDIBANK هستند. این شرکت‌ها با نرخ‌های مناسبی به دانشجویان خدمات بیمه ارائه می‌دهند. اما نحوه پوشش‌دهی خدمات درمانی در این شرکت‌ها متفاوت است.

هزینه خدمات درمانی در استرالیا حقیقتا بالا است و در نتیجه بهتر است دانشجویان شرکت بیمه‌ای را انتخاب کنند که خدمات درمانی جامع  و کلی را پوشش دهد. اغلب شرکت‌های بیمه هزینه ویزیت پزشک، تهیه دارو و هزینه بیمارستان‌ها را پوشش می‌دهند. اما بیشتر بیمه‌ها در استرالیا خدماتی چون هزینه‌های بارداری و زایمان، جراحی زیبایی، دندانپزشکی و چشم پزشکی را پوشش نمی‌دهند (و البته تقریبا در همه‌ی کشورهای پیشرفته دیگر در جهان). مسلم است که هزینه‌های بیمه‌های مختلف نیز با هم متفاوت است. به طور کلی بیمه یک دانشجوی مجرد در استرالیا سالانه 550 تا 650 دلار استرالیا هزینه دارد.

شهر

جمعیت

متوسط هزینه زندگی

متوسط درآمد

سیدنی

5.3 میلیون نفر

4680 دلار استرالیا

6300 دلار استرالیا

ملبورن

5 میلیون نفر

3770 دلار استرالیا

5200 دلار استرالیا

آدلاید

1.31 میلیون نفر

4000 دلار استرالیا

4400 دلار استرالیا

بریزبن

2.28 میلیون نفر

4150 دلار استرالیا

5170 دلار استرالیا

کانبرا

470 هزار نفر

4500 دلار استرالیا

4800 دلار استرالیا

پرث

2.11 میلیون نفر

4000 دلار استرالیا

5100 دلار استرالیا

هوبارت

250 هزار نفر

2800 دلار استرالیا

5240 دلار استرالیا

 
به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (1 پاسخ)
2022-11-10

من میخواستم برای کلاس دهم به استرالیا مهاجرت کنم میخواستم ببینم در کل اگه بخوام تو پانسیون بمونم چقدر بودجه لازمه

2022-11-12

شهریه مدارس شبانه روزی حدود 35 تا 45 هزار دلار در سال هست

021 71 400 111