• تلفن: (8 الی) 021 2642 2003 
  • ایمیل: info[@]adabvisa.com

ادامه تحصیل پرستاری در کانادا

ادامه تحصیل پرستاری در کانادا چه شرایطی دارد؟

سیستم مراقبت های بهداشتی در کانادا به پرستاران دارای مجوز وابسته است. زیرا این پرستاران هستند که بیش از پزشکان با بیماران در ارتباطند. آنها باید در سطوح مختلف از جمله نیازهای جسمی، روحی و اجتماعی با بیماران سروکار داشته باشند. پرستاران می توانند در محیط های مختلفی مانند کلینیک ها، خانه های سالمندان، بیمارستان ها، مراکز توانبخشی، مراکز تحقیقاتی، کار درمانی و ... فعالیت کنند. در این مقاله، ما به بررسی ادامه تحصیل پرستاری در کانادا خواهیم پرداخت.

در حال حاضر، تقاضای مداوم برای پرستاران دارای مجوز در بخش بهداشت کانادا وجود دارد. کمبود پرستاران دارای مجوز، فرصت های شغلی مناسبی برای این رشته به وجود آورده است. علاوه بر آن ، پرستاران می توانند برای ارتقا موقعیت خود و کشف فرصتهای جدید، آموزش های بیشتری را دنبال کنند. 

میزان دستمزد پرستاران ثبت شده و دارای مجوز یعنی افرادی که در هیئت کنترل استانی یا کشوری ثبت نام کرده اند و یا آزمون کبک یا امتحان پرستاری کانادا را گذرانده اند)، پرستاران روانپزشکی ثبت شده (کسانی که مشاوره حمایتی، برنامه ریزی در زمینه مهارت های زندگی و مراقبت پرستاری در مراکز روانپزشکی به بیماران ارائه می دهند) و پرستاران دارای مجوز عملی (کسانی که تحت نظارت پرستاران ثبت شده، پزشکان یا سایر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی کار می کنند) از 40،000 تا 80،000 دلار است که بستگی به سطح مسئولیت ها، تحصیلات و موقعیت مکانی آن ها دارد. 

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

فارغ از اینکه کدام دانشگاه یا استان را انتخاب می کنید، برای ادامه تحصیل پرستاری در کانادا، به مدارک خاصی نیاز دارید. مدارک و شرایط تحصیل پرستاری در کانادا به شرح زیر است:

  •  گذرنامه معتبر

  •  داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی

  •  ارائه اسنادی در مورد جزئیات منابع خود که از طریق آنها قصد تامین بودجه ادامه تحصیل پرستاری در کانادا را دارید.

رشته پرستاری در کانادا

چندین دانشگاه در کانادا وجود دارند که دوره پرستاری را به دانشجویان محلی و بین المللی ارائه می دهند. برخی از دانشگاه ها خصوصی و برخی دیگر دولتی هستند. دانشگاه های بخش دولتی شهریه کمتری دریافت می کنند.

رشته پرستاری در کانادا در مقطع دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می شود. انجمن پرستاران کانادا، که دارای مجوز ملی هستند، پیشنهاد می کنند کلیه دانش آموزان در همه استان ها به غیر از منطقه یوکان و کبک، مدرک دانشگاهی دریافت کنند.

برای ادامه تحصیل پرستاری در کانادا در دوره دیپلم یا کارشناسی، لازم است دانش آموزان متقاضی، دبیرستان خود را با نمرات گرید C در دروس ریاضیات، انگلیسی، شیمی و زیست شناسی به پایان رسانده باشد. 

علاوه بر آن، برای دانش آموزانی که این معیارهای صلاحیت را ندارند ، هر ساله دوره پیش پرستاری نیز توسط بسیاری از دانشکده های پرستاری برگزار می شود. همچنین، برخی از دانشکده های پرستاری برنامه های تخصصی پیشرفته ای مانند پرستاری قلب، پرستاری در مدرسه، پرستاری در اورژانس، پرستاری انکولوژی و پرستاری کودکان ارائه می دهند.

برای ادامه تحصیل پرستاری در کانادا در برنامه دوره کارشناسی ارشد، لازم است که داوطلب دوره کارشناسی خود را با معدل حداقل B + گذرانده باشد. علاوه بر آن، باید به عنوان یک پرستار دارای مجوز ثبت شده باشند.

در مورد ادامه تحصیل پرستاری در کانادا در مقطع دکترا، فرد متقاضی باید دوره کارشناسی ارشد خود را با معدل حداقل B + گذرانده باشد. همچنین، آنها باید به عنوان پرستار دارای مجوز ثبت شوند.

برخی از دانشکده های پرستاری در کانادا از شما گواهینامه CPR و همچنین مجوز کمک های اولیه نیز می خواهند و تعدادی از آن ها ممکن است گواهی سو پیشینه کیفری یا سابقه سوءاستفاده از کودک را طلب کنند.

شرایط پرستاری در کانادا

برای تبدیل شدن به یک پرستار ثبت شده در کانادا، باید به نهاد صدور پروانه استان خود مراجعه کنید. روند دریافت پروانه پرستاری در کانادا با توجه به استانها و مناطق مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در انتاریو، شما باید در کالج پرستاران انتاریو ثبت نام نموده و امتحان آنلاین پرستاری را با موفقیت بگذرانید.

دیگر شرایط پرستاری در کانادا، گذراندن امتحان مجوز شورای ملی (NCLEX) است. استانها و مناطق مختلف، شرایط متفاوتی برای این آزمون دارند. شما باید با دقت تمام اطلاعات را از وب سایتهای رسمی سازمانهای نظارتی مطالعه کنید. همچنین، هزینه ثبت نام و امتحان با توجه به استان ها و مناطق مختلف نیز متفاوت است.

فعالیت در رشته پرستاری در کانادا به چهار مقطع اصلی تقسیم میشود:

  1. Registered Nurse -RN
  2. Licensed Practical Nurse – LPN
  3. Registered Psychiatric Nurse- RPN
  4. Doctorate of Nursing Practice - DNP

افرادی میتوانند در کانادا فعالیت پرستاری داشته باشند که مجوز کار از نظام پرستاری این کشور داشته باشند. مجوز اشتغال به کار پرستاری در کانادا مختص هر استان این کشور است. به طور مثال اگر فردی به دنبال شغل پرستاری در استان بریتیش کلمبیا را داشته باشد میبایست حتما مجوز پرستاری استان بریتیش کلمبیا را داشته باشد و با این مجوز نمیتواند در سایر استان های کانادا فعالیت داشته باشد. استاندارد های مجوز پرستاری در هر استان متفاوت است و پرستاران میبایست حداقل شرایط اخذ این مجوز را دارا باشند. توجه داشته باشید که برای تحصیل و فعالیت در رشته پرستاری ابتدا میبایست در سامانه NNAS کانادا ثبت نام نمود و بعد از ارزیابی های اولیه و اخذ تاییدیه نظام پرستاری کانادا، اقدام به اخذ مجوز کار در کانادا نمود. در ادامه به بررسی انواع مقاطع و مجوزهای پرستاری در کانادا خواهیم پرداخت:

 Registered Nurse یا پرستار دارای مجوز کار: پرستارانی که علاوه بر مدرک دانشگاهی، مجوز کار پرستاری را کسب میکنند، پرستار RN نامیده میشوند.

Licensed Practical Nurse یا پرستار متخصص دارای مجوز کار: پرستاران LPN نوعی از پرستاران RN هستند که در بخش های تخصصی مثل بخش های جراحی فعالیت میکنند. برای اخذ این مدرک میبایست یک دوره حداقل دوساله در کالج های کانادا بگذرانید.

 Registered Psychiatric Nurseیا پرستار متخصص روانپزشکی دارای پروانه کار: نوعی از پرستاران RN که یک دوره حداکثر چهارساله در رشته پرستاری روانشناسی در کالج های کانادا را گذرانده و سپس آزمون مربوط به این مجوز را پشت سر گذاشته اند. این نوع از رشته پرستاری جز پردرآمدترین رشته های پرستاری در کانادا است که بیشتر در حوزه روانشانسی بالینی فعالیت دارند.

DR. Nurse یا پزشک پرستار: پیشرفته ترین نوع پرستاری در کانادا که قابلیت هایی چون نوشتن آزمایش، تفسیر آزمایش، تجویز دارو و ... را بر عهده دارند. این نوع پرستاری نوعی پرستاری ارشد محسوب میشود و از حقوق خوبی در کانادا برخوردار هستند.

هزینه ادامه تحصیل پرستاری کانادا

همانطور که قبلاً ذکر شد، مدارس و دانشگاه های مختلف شهریه های متفاوتی دریافت می کنند. به علاوه، هزینه ادامه تحصیل پرستاری در کانادا بستگی به استان یا منطقه انتخابی و سطح برنامه مورد نظر شما دارد. همچنین هزینه های زندگی با توجه به استانداردهای زندگی شما به آن اضافه می شود. با این حال، یک تخمین تقریبی از شهریه تحصیل پرستاری در کانادا حدود 20،000 دلار برای دوره کارشناسی  و 13،000 دلار برای کارشناسی ارشد است.

باید بدانید پذیرش در یک دانشکده پرستاری کانادا، لزوماً به معنای دریافت اقامت در آن دانشگاه نیست. با این حال، دانشگاه ها در یافتن یک محل زندگی مناسب در خارج از محوطه دانشگاه به شما کمک می کنند. هزینه زندگی روزانه خارج از دانشگاه بسته به مکانی که در آن زندگی می کنید متفاوت است اما می توان گفت یک آپارتمان دو خوابه می تواند در حدود 1.025 دلار در هر ماه برای شما هزینه دارد. علاوه بر این، هزینه های دیگری نیز مانند حمل و نقل، قبض های آب و برق و غیره به آن اضافه می شود.

بورسیه پرستاری کانادا

حرفه پرستاری در حال حاضر جزو حرفه های در حال رشد در کانادا می باشد. بورسیه پرستاری کانادا به دانشجویان بین المللی اعطا می شود تا آن ها به راحتی بتوانند در رشته دلخواه خود تحصیل کنند. پس از اتمام تحصیلات و ثبت نام از پرستاران دارای مجوز، چندین فرصت شغلی در عرصه های مختلف مراکز درمانی به فارغ التحصیلان پیشنهاد می شود. بنابراین، اگر به دنبال ادامه تحصیل در رشته پرستاری هستید، حتماً کانادا را به خاطر سطح بالای سیستم آموزش پرستاری و همچنین فرصت های گسترده شغلی که برای پرستاران دارای مجوز وجود دارد در نظر بگیرید. ادامه تحصیل پرستاری در کانادا می تواند به سرعت شما را به آرزوهایتان برساند. 

به اشتراک بگذارید
دیدگاه یا سوال خود را با ما در میان بگذارید
دیدگاه ها (0 پاسخ)
رزرو وقت مشاوره ثبت نام رایگان لاتاری